LAKI PINGVINI<>
122016<><>

Sabayon 16.11

Gentoo za početnike

U moru distribucija zasnovanih na Debian i Ubuntu osnovi čovek se lako izgubi, posebno što je većina njih prilično slična. Od nešto kompleksnijih osnova, Arch je postao relativno popularan u poslednje vreme, dok se retko ko usudi da uzme za osnovu Gentoo, a još plus da ponudi i OTB (Out of The Box) iskustvo. Deluje nemoguće, ali postoji distribucija koja je često zapostavljena mada je sa nama više od 10 godina i dokazuje da je moguće napraviti Gentoo based distribuciju koju mogu koristiti čak i početnici. Tako bar tvrde autori, pa da vidimo šta to dolazi iz nedaleke nam Italije.

Sabayon dolazi u tri izdanja: Desktop, Server i Cloud, dok Desktop, koji je nama zanimljiv, dolazi u pet varijanti sa različitim okruženjima. Ovog puta smo se odlučili za MATE jer smo ga zapostavili u poslednje vreme, a pored njega su tu i KDE, GNOME, XFCE i Fluxbox. Odmah da vam napomenemo, sve pomenute verzije su za x64 arhitekturu pošto je x86 podrška ukinuta. Iako je nekima ovo čudno, možemo to shvatiti kao korak napred jer u današnje vreme nema potrebe za x86 podrškom, posebno što bi ponuđena radna okruženja teško radila na toliko starim kompjuterima (osim možda Fluxbox). Nakon što ste uspešno prebacili iso fajl na fleš memoriju (možete koristiti i unetbootin) i podigli live distribuciju, ukoliko pokrenete instalaciju postoji mogućnost da prepoznate instaler. U pitanju je Anaconda, koju između ostalog možete sresti na Fedori. Do skora je korišćen Calamares, ali je privremeno vraćena Anaconda zbog nekih trenutno nerešivih problema. Sam instaler nije toliko jednostavan i intuitivan kao kod drugih distribucija, ali nije ni previše komplikovan. Obratite malo više pažnje pri formatiranju i postavljanju tačaka montiranja i sve će proći bez ikakvih problema.

Nakon prvog pokretanja dočekuje nas staro, dobro GNOME 2 okruženje, pardon, MATE okruženje, u standardnom izdanju sa dva panela. Izbor zadate gtk teme i ikona je ostao malo zaglavljen u vremenu, ali to su stvari koje po želji možete podesiti. Odmah smo proverili da li imamo neke nadogradnje startujući Rigo Application Browser. U pitanju je rolling release distribucija pa nas ne čudi par stotina megabajta svežih paketa. Ovde dolazimo do prvog neprijatnog iznenađenja, a to je vreme potrebno za ažuriranje. Slobodno možete pogledati epizodu ili dve neke serije dok se sve nadogradnje ne završe, a s obzirom na to da je ovakva situacija bila i pre par godina, ovo nikako ne može da se prećuti. Još kada se neko ko je naviknut na ekstremno brz menadžer paketa kakav je pacman susretne sa Sabayonom, nervni slom je vrlo verovatna opcija. Da ne bude sve crno, u Rigo su ubačene razne šaljive poruke, a jedna od njih vam čak kaže da popijete kafu dok se rade nadogradnje, tako da makar znamo da su svesni koliko je ovaj proces spor. Da razjasnimo, Sabayon ima dva paket menadžera – Entropy, čiji je Rigo front end i Portage, koji koristi i sam Gentoo. Ovo sigurno do sada niste (često) videli – jedna distribucija, a dva paket menadžera. U Entropy repozitorijumu se nalaze binarni (već kompajlirani) paketi, a ukoliko koristite Portage, paketi će se kompajlirati iz izvornog koda.

Izbor aplikacija koje dolaze uz distribuciju je malo drugačiji nego što uglavnom viđamo: Atom, vncview, Google Chrome, Audacious, Baka Mplayer, mpv player, Guake, kao i podrazumevani Libre Office paket i dodatni MATE programi. U meniju sa aplikacijama je cela jedna grupa posvećena pomoći vezanoj za samu distribuciju. U pitanju su linkovi koji vas vode do potrebnih stranica što je veoma zgodan detalj, ukoliko imate neki problem, pomoć je udaljena na samo dva klika mišem. Same stranice vezane za pomoć su lepo uređene u wiki formi, i o svakoj temi možete naći dosta materijala, nekada čak i previše za običnog korisnika.

Distribucija je došla sa već instaliranim vlasničkim drajverima što je za pohvalu, nema potrebe za petljanjem sa instalacijom, možete odmah uživati u punom potencijalu vaše grafičke kartice, a tu je i Nvidia kontrolni centar za vlasnike pomenutih kartica.

Kada već pričamo o programima i paketima, za distribuciju kojoj na početnoj stranici stoji „We offer a bleeding edge operating system that is both stable and reliable” teško je dopustivo da ima verzije popularnih programa stare po godinu i više dana. Dok neke programe stvarno možemo pronaći u svojim najnovijim verzijama, npr. popularni Clementine audio plejer je u verziji 1.2.3 staroj godinu i po, ako ne i više. Samo MATE okruženje ovde dolazi u 1.12.1 verziji, dok je trenutno aktuelna verzija 1.16.1. Da je u pitanju softver koji svakom verzijom donosi puno bagova, pa bi bilo razumljivo, ali ovde je u pitanju veoma stabilan softver iz verzije u verziju. Ukoliko žele da zadrže korisnike, Sabayon tim će morati da promeni nešto po pitanju paket menadžera. Jeste da sve prođe kako treba tokom instalacije, ali ne treba zanemariti i vremensku komponentu. Sa pozitivne strane, broj paketa u njihovom repozitorijumu nije mali, tako da ćete verovatno pronaći većinu programa koje koristite, samo je pitanje koliko su „sveži”. Do sada smo pisali samo o Entropy, Portage ćemo ostaviti vama da istražujete ukoliko želite, jer priča o njemu povlači i priču od samoj Gentoo distribuciji.

Iako smo u tekstu naveli oštre kritike vezane za pakete i njihov menadžment, za početnika ili prosečnog korisnika ovako nešto i nije toliko bitno. Bitnije je to da je sistem stabilan, da nismo naišli na probleme, što je prosto čudno, uvek se nađe neki, čak i kod skroz ispeglanih distribucija. Ranije je Sabayon imao problema sa popriličnim usporenjem nakon par nadogradnji, ali nama se za ovih mesec dana to nije desilo, tako da je ovo korak unapred za njih. Ukoliko bi malo poradili na kritikama koje smo izneli u tekstu, imali bi jednu zaokruženu distribuciju koja bi mogla da „stane na crtu” i najpopularnijim igračima, te se nadamo da će se tako nešto i desiti u bliskoj budućnosti.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Sabayon 16.11
Šta mislite o ovom tekstu?
Raspberry Pi Zero
Arduino: Rad sa ekranom (1)

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
1,7 GB
Cena:
besplatno
Adresa:
www .sabayon .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera