PHONE ZONE<>
042016<><>

BlackBerry Priv

Android na slajd

BlackBerry telefoni nemaju prevelik broj poklonika na domaćem tržištu: u jeku njihove najveće popularnosti nisu bili dostupni kod domaćih provajdera, te ne čudi što većina pri pomenu ovog brenda ima asocijaciju na „ono američko sokoćalo sa tastaturom”. Celokupna ideja enkripcije poruka i podataka koje su u zaštićenoj formi korisnici BlackBerry platforme mogli da razmenjuju bez mogućnosti špijuniranja od strane trećeg lica svakako je velika stvar za prosečnog zapadnog (i istočnog) kupca, koji je stalno u strahu za svoju privatnost. Kanadska kompanija je dodatnu popularnost stekla tokom niza pobuna i revolucija na bliskom istoku gde su korisnici BlackBerry telefona mogli da komuniciraju bez straha da će organi vlasti uspeti da prate njihovu korespodenciju. Na sve ovo treba dodati i veliku popularnost među pripadnicima vojske, policije i ostalih državnih organa, pa čak i samog predsednika Obame koji se kleo u BlackBerry. Međutim, sve ovo očigledno nije bilo dovoljno da BlackBerry zadrži globalne pozicije na turbulentnom mobilnom tržištu. Cela priča o sigurnosti nije mogla trajati doveka, te su američke vlasti naložile otvaranje „zadnjih vrata” u operativnom sistemu koje će organima vlasti omogućiti pristup i dekripciju sadržaja u slučaju istrage, što je za posledicu imalo osipanje kupaca koji su više od samog uređaja cenili privatnost koju je pružao.

Imamo utisak da privatnost za korisnike sa naših prostora nije preterano bitna stvar: ili nemaju šta da kriju, ili su pomireni sa činjenicom da oni koji žele da saznaju nešto o njima to mogu učiniti bez obzira koliko napredan sistem zaštite koriste, tako da je uspon, kao i pad Kanađana kod nas ostao uglavnom neprimećen. Previše razloga da pišemo o BlackBerryju zapravo ne bismo ni danas imali da se (potpuno neočekivano) njihov novi telefon nije pojavio na našem tržištu. BlacBerry Priv je masivan telefon, jer sa 9,4 milimetara debljine i težinom od 192 grama svakako spada u „tešku” kategoriju. Međutim, debljina, kao i težina telefona posledica su dizajna uređaja: iako na prvi pogled liči na većinu modernih telefona, PRIV zapravo nije monoblok telefon već se radi o slajderu kod koga pomeranjem ekrana na gore izvlači fizička tastatura sakrivena ispod njega. Uzevši u obzir to da je reč o slajder telefonu, debljina je zapravo impresivno mala. Ovde, međutim, na videlo izlazi prvi problem... Iako je sam mehanizam relativno gladak, postoji „luft” između gornjeg i donjeg dela telefona te pritiskanje ekrana pri korišćenju touch interfejsa ponekad daje neprijatan osećaj „propadanja” jer nema čvrstine i otpora na koje smo navikli kod monoblok telefona. Sama plastika je dobrog kvaliteta i prijatna na dodir, mada nije i vrhunska, a gumirani delovi na dnu telefona ne deluju kao nešto što bi preživelo džep sa ključevima. Iako izvlačenje tastature drastično produžava visinu telefona, nema zamora u zglobovima koje smo očekivali prebacivanjem težine na gornji deo telefona, te je i duže korišćenje relativno udobno. Tastatura ujedno predstavlja neku vrstu touchpada, te je moguće vršiti prevlačenje i slične gestikulacije kako bi se smanjila potreba da konstantno prebacujete prste sa tastature na ekran, mada smo posle par dana korišćenja tastaturu zaboravili i držali se one na ekranu koja je gotovo identičnih dimenzija a ništa manje precizna. AMOLED displej dijagonale 5,4 inča nas je prijatno iznenadio jer se radi o varijanti sa zakrivljenim ivicama poput Samsung Edge modela, a sa 1440p rezolucijom može stati rame uz rame sa svim vodećim flagship modelima. Kontrast je očekivano visok uzevši u obzir tip ekrana, a tipično prenaglašene boje je moguće softverski korigovati i dobiti mirniju i prirodniju sliku na kakvu su korisnici koji prelaze sa IPS modela navikli. Iako se sigurnost i privatnost naglašavaju u reklamnoj kampanji, iznenadilo nas je da ne postoji senzor otiska prsta već samo nešto moderniji vid tipičnog zaključavanja crtanjem obrasca koji je BlackBerry donekle osavremenio time što sistem generiše nasumičnu sliku sa brojevima, a korisnik svoju kombinaciju svaki put iscrtava drugom putanjom, čime se nekome sa strane otežava da zapamti šifru.

Hardver telefona na papiru deluje solidno. Snapdragon 808 čipset poznat iz LG G4 modela ne pati od pregrevanja koje muči jače modele, ali ima „samo” 6 jezgara naspram 8 kod starijeg brata. Ipak, sasvim dobro obavlja sve poslove koji mu se zadaju, te osim povremenih usporenja od kojih pati gotovo svaki Android uređaj učestale probleme nismo primetili. Tri gigabajta RAM i 32 gigabajta proširivog skladišnog prostora sasvim je adekvatno za sve potrebe prosečnog pa i naprednog korisnika, a tu je i relativno svež Android u verziji 5.1.1 sa dodatnim zaštitama od virusa i modifikacijama koje neželjeni softver može da unese u uređaj. Prisutan je i bezbednosni centar gde se može nadzirati i kontrolisati koje aplikacije imaju pravo pristupa određenim funkcijama telefona, ali backdoor koji smo pominjali je i dalje tu, te se privatnost više odnosi na bezbednost od hakera i aplikacija koje želite da ograničite pre nego na totalnu privatnost koje ime telefona implicira. Kamera rezolucije 18 megapiksela na papiru deluje jako dobro: dvotonalni blic, senzor velike površine i Šnajder optika sa stabilizacijom obećavaju puno, ali samo donekle i pružaju. Dok su slike na otvorenom sa dosta svetla zaista impresivne, manjak svetla produžava vreme fokusiranja i unosi priličnu dozu šuma i preeksponiranja te je rezultat često ispod očekivanog. Kamkorder može snimati u 4K rezoluciji pri 30 FPS ili 1080p pri 60 FPS što pri odgovarajućem svetlu može dati veoma lepe video snimke, mada se čini da su nedostaci kamere pre softverske prirode i da prostora za unapređenje ima. Baterija kapaciteta pozamašnih 3410 mAh nije zamenljiva i pruža do dva dana prosečnog korišćenja, ali aktivno korišćenje veoma lako može da je isprazni i za nepun dan, što i ne čudi uzevši u obzir dijagonalu ekrana, visok nivo osvetljenja i procesor koji „ume da povuče”.

Zaključiti da je BlackBerry Priv dobar telefon nije teško, međutim ne vidimo ga kao realnu konkurenciju modelima koji su već na tržištu. Cena u maloprodaji iznosi oko 700 evra, dok se kod operatera cenovno poklapa sa prošlogodišnjim flagship modelima poput Galaxy S6 edge, a reklo bi se da je kvalitetom izrade kao i hardverskim mogućnostima ipak za klasu ispod konkurencije. Dobar ekran i solidan hardver po našem mišljenju nisu dovoljni da BlackBerry Priv učine telefonom za koji ima smisla izdvojiti toliki novac te ukoliko vam fizička tastatura nije presudna i ne gajite tople uspomene na slajder Nokije, Priv slobodno zaobiđite.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
LG V10
Samsung Galaxy S7 i S7 edge
Vivax Tablet TPC-800 Dual OS
BlackBerry Priv
Šta mislite o ovom tekstu?
ClearFocus: Productivity Timer
Trello
Sound Meter PRO
MyShake
Ear Spy Pro
iCare Blood Pressure Pro
TapTapSee
Manything
HD Video Downloader
Videoder
Screenshot Capture
Sleepfulness

Operativni sistem:
Android 5.1.1
Dimenzije:
147 x 77,2 x 9,4 mm / 192 g
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 808 čipset (dual-core 1,8 GHz Cortex-A57 CPU + quad-core 1,44 GHz Cortex-A53 CPU+ Adreno 418 GPU), 5,4” AMOLED (2560 x 1440, 540 ppi), 3 GB RAM, 32 GB interne memorije, 4G/LTE, hardverska tastatura, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, A-GPS, microUSB, 3,5-mm audio konektor, 18 Mpx AF dual-tone LED primarna kamera, 2 Mpx LED prednja kamera, Li-jon baterija 3410 mAh
Proizvođač:
BlackBerry
Kontakt:
Vip Mobile
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera