TEST JOY<>
072015<><>

Speedlink Coniux, Medusa XE Stereo Gaming Headset, Medusa XE Virtual 7.1 Surround Headset-USB i Razer Kraken Pro Neon

Mitologija zvuka

Kompanije koje se bave dizajniranjem i proizvodnjom igračkih periferija često biraju nesvakidašnja imena za svoje proizvode u cilju da potencijalnom kupcu uđu u uvo. Da li je potencijalna publika ovo tražila ili su se navikli uz put nije sigurno ali je igračka populacija prihvatila ovaj trend, da ga tako nazovemo. Naši long time no see znanci Speedlink i Razer dopremili su nam hedsete sa ovoga puta mitološkim imenima.

Krenućemo od najmanjeg modela, da ga tako nazovemo jer, iako manji od ostalih hedseta na testu, Coniux sasvim uspešno obuhvata glavu i uši. Naziv ovog modela predstavlja latinsku reč za nevestu!? Šta je prolazilo kroz glavu razvojnom timu nismo sigurni, ali valjda je latinski uvek kul pa može da prođe. Dakle ova mala nevesta je nešto manjih dimenzija, ali su školjke cirkum-aurikularnog tipa (još latinskog) tj. „obujmiće” uši većine korisnika. Iako su školjke zatvorene, nešto spoljnih zvukova prolazi, pa ćete čuti unezverenu majku koja naravno ne zna da onlajn partija ne može da se prekine i da pravim šampionima hrana ne treba. Plastika od koje je izrađen(a) Coniux solidnog je kvaliteta i presvučena mekanim gumiranim slojem koji prosto obožava otiske prstiju. Za vašu udobnost „zadužena” je veštačka koža koja prekriva rajf i jastučiće.

Sveukupni vizuelni utisak je pozitivan jer Coniux deluje specifično, a pri tom nije materijal za tačku u cirkusu. Rajf nema metalnu lajsnu koja bi celom modelu dala dodatnu čvrstinu, što je ipak propust jer dosta laganih i jeftinih modela ima ovu karakteristiku. I pored navedene mane, rajf ne deluje kao da će se raspasti. Kad smo već pomenuli lagane modele, Coniux nećete primetiti ni pri višečasovnom korišćenju i nema tendenciju da sklizne sa glave, a da se pri tom ne osećate kao da ste je stavili u stegu. Kvalitet zvuka je dobar, ali nekako fale niži tonovi, što je čudno s obzirom na to da većina novijih modela „pliva” u basu. Naravno nije da nema niskih tonova već je zvučna slika malo sužena. Na drugoj strani spektra pojaviće se distorzija kada pojačate previše, ali ovde ulazimo u domen jačine zvuka koja je neprijatna i nepreporučljiva. Kabl, komandni modul i konektori za slušalice i mikrofon izuzetno su dobri za model ovog cenovnog ranga. Potenciometar ima jasan hod i, što je još važnije, primećuje se promena jačine pri manjim pokretima. Nažalost ne postoji mute taster za mikrofon. Mikrofon je zakačen sa spoljne strane leve školjke, lako ga je podesiti bliže ustima ili skloniti kako biste oterali već pomenutog dosadnog roditelja, a da time ne preplavite chat. Nosač mikrofona je fleksibilan i izgleda kao rebrasto plastično crevo, što definitivno kvari vizuelni utisak.

Sve u svemu „Nevesta” je solidan hedset i sa mirazom od 30 evra deluje spremna za udaju, samo da nije zle sestre Medusae. Medusa je već normalnije ime za igrački proizvod pošto predstavlja „poštenu abominaciju” koja može da okameni vaše protivnike. Medusa je jedan od najuspešnijih modela Speedlink hedseta, a nama su se na testu našle dve novije verzije Medusa XE i Medusa XE 7.1 USB. Kako se radi o dva slična modela, bavićemo se razlikama i generalnim opisom. Ovi modeli su većih dimenzija, i malo „klasičnijeg” izgleda jer se verzije ovog modela nalaze na tržištu već više godina.

Plastika od koje je izrađen masivan plastični ram solidnog je kvaliteta. Pored plastike, veštačka koža i metalne mrežice zaokružuju izbor materijala. Zbog mrežica, slušalice deluju kao poluotvorene, ali bliža inspekcija otkriva plastiku ispod njih, tako da služe samo za dekoraciju. Školjke su sklopive, pa se Medusa može spakovati. Iznenađujuće je što su kabl i konektori manji i tanji nego na modelu Coniux, ali kontrolna jedinica je, na sreću, solidna. Dodatak je tone potenciometar koji očekivano pomera zvučnu sliku ka krajevima spektra. Kvalitet zvuka je primetno bolji u odnosu na Coniux, zvučna slika je „punija” i „čistija”. Medusa takođe nije imuna na pojavu distorzije, ali je ona manje primetna i opet na nivou jačine zvuka koji ne može da se podnese. Pomenuti problem koji Medusa može da napravi je u ceni, koja je kod nekih domaćih prodavaca tek neki evro veća (kod nekih je preko 40 evra). Nevesta je lepša, ali je Medusa robusnija i „bolje se dere”. Model sa 7.1 podrškom, osim očekivanog u vidu softverskog okružujućeg zvuka razlikuje se po još jednoj, bitnijoj stavci – ima USB zvučnu kartu. Zvučna karta u ovom modelu dala je nešto bolji zvuk u odnosu na Medusau bez sopstvenog kodeka, što je za pohvalu. Nažalost, komandni modul koristi tastere koji pri tom nisu baš najbolji. Cena USB 7.1 modela kreće se od 50-65 evra kod domaćih prodavaca.

Mitsko biće koje će da zatvori ovaj test zove se Kraken Pro i dolazi iz Razera. Svoju pripadnost razer porodici jasno pokazuje drečavo zelenom bojom nosača slušalica, a ako neko i dalje nije siguran „oklen” je Kraken, tu su ime i logo proizvođača na vrhu rajfa i u sredini školjki slušalica. Kontrast zelenoj pravi crnilo ostatka konstrukcije. Ukoliko zelena nije vaša boja, ne brinite, ovaj model postoji u nekoliko kolornih verzija (plava, zelena, žuta, narandžasta, crvena i roze), pošto je Kraken Pro deo Neon serije (šareniš). Ovaj hedset krase kvalitetna veštačka koža za jastučiće i spoljnu stranu rajfa, platnena mrežica za oslonac za glavu koja umanjuje znojenje i metalne mrežice na školjkama za vizuelni efekat kao na Medusa modelima. Kabl nam se nije preterano dopao. Osnovni kabl relativno je kratak i s obzirom na stereo 2,5-mm konektor, namenjen je mobilnim uređajima, pa ćete moći da „prošetate” Krakena. Ako želite da se povežete sa računarom morate da „oslobodite” produžni kabl koji se račva na dva 3,5-mm konektora. Kabl deluje kvalitetno, ali je pretanak i konektori su minijaturni i ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo koliko će potrajati kod energičnijih korisnika. Kako je kompanija posvećena igračima, sve je podređeno komforu. Kraken Pro je izuzetno udoban i lagan i neće vas opterećivati tokom dužih igračkih sesija. Mikrofon je skriven u levoj školjki i po potrebi se može izvući i podesiti na željeno mesto, što je, doduše, već viđeno kod konkurencije.

Inače, razlika između Pro i Ne-Pro modela je u prisustvu mikrofona (običan Kraken su „samo” slušalice) i kartici sa kodom za Razerov Surround Pro softver, koji je kvalitetnije i sveobuhvatnije rešenje od Speedlinkovog, ali je i dalje virtuelni 7.1 koji podiže cenu. Na ovom modelu ne postoji kontrola zvuka. Iako mnogi korisnici vole ovu funkciju, mišljenja smo da je bolje da podešavanja zvuka ostavite u igri/Windowsu i „ne dirate ništa”. Takođe, ove kontrole su često krhke i mogu da izazovu prekide ili prestanu da rade posle nekog vremena. Pored toga, svaka sitnica utiče na zvuk, pa i potenciometar i otpornik koji se nalaze u kontrolama. Sa druge strane, nećete moći da isključite mikrofon koji je osetljiv momentalno, pa će u nekim slučajevima upijati okolinu i stvarati neprijatan eho. Zvuk koji dopire iz Krakena veoma je dobar. Čak i na starijoj integruši, zvuk je glasan i uokviren, nema izbijanja i distorzije, čak i na nepodnošljivom nivou.

Bilo da igrate igre, što je posao ovog modela ili gledate filmove/slušate muziku, kvalitet zvuka ostaje dobar i detalji ne beže iz zvučne slike. Sigurni smo da bi sa kvalitetnijim pojačalom ili zvučnom kartom zvuk bio još bolji. Kako je Kraken stvoren u Razeru, cena je očekivano veća, a kada tome dodamo i Surround Pro koji dobijate, cena se penje na oko stotinak evra (kod nekih domaćih prodavaca i do 150). Iako smo zadovoljni performansama Kraken Pro modela, konkurencija u ovoj klasi je ozbiljna, a treba obratiti pažnju i na audio modele, naročito ako vam mikrofon nije prioritet.

Danilo LUKINOVIĆ

 
 AKTUELNOSTI
E3 2015

 TEST JOY
Speedlink Coniux, Medusa XE Stereo Gaming Headset, Medusa XE Virtual 7.1 Surround Headset-USB i Razer Kraken Pro Neon
Šta mislite o ovom tekstu?

 GAME TALK
30 godina Amige
Amiga: The game is (not) over

 JA, IGRAČ
Jedanput ide stari Amidža

Speedlink Coniux
Tip:
hedset
Slušalice:
prečnik drajvera: 40 mm, frekventni opseg 20-20000 Hz, osetljivost 96 (+/-3) dB, impedansa 32 oma
Mikrofon:
omnidirekcioni, frekventni opseg 10-10000 Hz, osetljivost -40 (+/-3) dB
Ostalo:
fleksibilan nosač mikrofona, dužina kabla 2,3 m, masa 230 grama

Speedlink Medusa XE
Tip:
hedset
Slušalice:
prečnik drajvera: 40 mm, frekventni opseg 20-20000 Hz, osetljivost 116 (+/-3) dB, impedansa 32 oma
Mikrofon:
omnidirekcioni, frekventni opseg 10-10000 Hz, osetljivost -54 (+/-3) dB
Ostalo:
fleksibilan nosač mikrofona, kontrola tona, prekidač za mutovanje mikrofona, sklopive školjke slušalica, dužina kabla 2,8 m, masa 290 grama

Speedlink Medusa XE 7.1 USB
Tip:
hedset
Slušalice:
prečnik drajvera: 40 mm, frekventni opseg 20-20000 Hz, osetljivost 116 (+/-3) dB, impedansa 32 oma
Mikrofon:
omnidirekcioni, frekventni opseg 10-10000 Hz, osetljivost -54 (+/-3) dB
Ostalo:
USB zvučna karta, virtuelni 7.1 zvuk, fleksibilan nosač mikrofona, prekidač za mutovanje mikrofona i dodatni prekidač za prekid zvuka, sklopive školjke slušalica, dužina kabla 2,8 m, masa 275 grama
Proizvođač:
Speedlink
Kontakt:
Desk

Razer Kraken Pro Neon
Tip:
hedset
Slušalice:
prečnik drajvera: 40 mm, frekventni opseg 20-20000 Hz, osetljivost 110 (+/-3) dB, impedansa 32 oma
Mikrofon:
unidirekcioni, frekventni opseg 10-10000 Hz, osetljivost -40 (+/-3) dB
Ostalo:
Kod za Surround Pro softver, kabl sa stereo 2,5-mm konektorom dužine 1,3 m i „produžni” kabl dužine 2 m sa 3,5-mm konektorima, fleksibilan nosač mikrofona koji se može uvući, sklopive školjke slušalica, masa 293 grama
Proizvođač:
Razer
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera