TEST RUN<>
042013<><>

Bullzip PDF Printer 9.6

„Zeleni” printer koji čuva drveće

Preko stranice je moguće postavljanje vodenog žiga
Termin Paperless office prvi put se pojavio sredinom 70-ih godina prošlog veka. Pun zamajac ovaj termin dobio je sredinom 90-ih godina, kada su PC računari počeli da se u sve većem broju pojavljuju u poslovnom okruženju i kada su krenuli da iz kancelarija potiskuju pisaće mašine. Ideja koja stoji iza tog slogana zasnovana je na predviđanju da će računari i elektronski dokumenti u potpunosti zameniti papir i da će celokupno poslovanje da se obavlja elektronskim putem.

Računari danas jesu osnovno sredstvo poslovnih procesa u većini kompanija, ali smo takođe svedoci toga da količina papira u opticaju nije smanjena – čak bismo mogli da kažemo da je potrošnja papira u stalnom porastu. S druge strane, PDF format postao je industrijski standard. PDF dokumenti su, uz odgovarajući softver, čitljivi na svakom uređaju i na svakom operativnom sistemu i stekli su se svi uslovi da polako zamene papirne dokumente. Dobro, možda ne baš svi uslovi... Zaboravljen je jedan važan korak koji drastično usporava zamenu papirnih dokumenata PDF-om, a to je mogućnost lakog i jednostavnog kreiranja ovih dokumenata. Više od 90 procenata programa koji se danas koriste na računarima nemaju mogućnost kreiranja PDF-ova, ali zato imaju mogućnost klasičnog štampanja. Da bi se dobila mogućnost kreiranja PDF-a, najčešće je potrebno da se intalira neki dodatni program, da se ručno izvrši konverzija već snimljenog dokumenta itd. Drugim rečima, previše komplikovano za nekog ko samo želi da što pre završi posao. Čak je i Microsoft do pre nekoliko godina izbegavao da u svoj Office paket uvrsti podršku za PDF-ove.

Definisanje osnovnog profila izlaznog dokumenta
Mnogi nezavisni proizvođači pokušali su, s manje ili više uspeha, da popune tu prazninu a jedan od najuspešnijih programa za tu namenu je Bullzip PDF Printer. Ovaj alat instalira se kao još jedan drajver za štampač, čime je obezbeđeno njegovo prisustvo u svim programima koji imaju opciju štampe. Sve što korisnik treba da uradi jeste da kao aktivni štampač odabere Bullzip PDF Printer i dokument će umesto na papir biti snimljen u PDF dokument. Nema potrebe za bilo kakvim dodatnim podešavanjima, nema potrošnje papira ni tonera. Zapravo, jedina razlika u odnosu na klasičnu štampu je što će se u tom procesu korisnik pitati za ime i destinaciju na kojoj želi da sačuva kreirani PDF. Ukratko, idealno rešenje za korisnike koji ne žele da se bakću sa detaljima.

Međutim, šta je sa onima koji žele da u svojim rukama drže sve konce i da u potpunosti imaju kontrolu? Bullzip PDF Printer i njima dozvoljava da personalizuju funkciju štampe. Osim PDF formata, program dozvoljava snimanje u nekoliko različitih grafičkih formata, a jedna od zgodnih opcija je i mogućnost da se snimanje (štampanje) obavlja tako što će se novi sadržaj snimiti kao nastavak već postojećeg fajla. Dozvoljeno je i upisivanje informacija o autoru dokumenta, kao i biranje izlaznog kvaliteta PDF-a. Ukoliko dokument želite samo da arhivirate ili da ga koristite na internetu, dovoljan je i niži kvalitet (i manja veličina fajla), za štampanje na štampaču je potreban nešto kvalitetniji izlaz, dok najkvalitetniji (i najveći fajl) treba pripremiti u slučaju ako se PDF šalje u profesionalnu štampariju.

Upis informacija o autoru dokumenta i biranje kvaliteta izlaznog PDF-a
Neki dokumenti mogu da budu samo probne varijante ili za internu upotrebu, pa ih je potrebno jasno označiti. Bullzip PDF Printer će obezbediti štampanje „otiska” sa odgovarajućim tekstom preko stranice dokumenta, koji će jednoznačno ukazati na to da taj dokument nije za eksternu upotrebu. Dozvoljena je i zaštita pristupa dokumentu, pa se prilikom njegovog kreiranja može postaviti lozinka, koja će biti neophodna za otključavanje. To je korisno kada želite da imate punu kontrolu nad tim ko sve može da pristupa dokumentu.

Najbolje od svega jeste to što je program besplatan za ličnu upotrebu, ali i za komercijalnu upotrebu do 10 korisnika. Time je za veliki broj malih preduzeća obezbeđena potpuna legalnost njegovog korišćenja bez ikakvih skrivenih troškova. Inače, program je, između ostalog, besplatan i zbog toga što u potpunosti zaobilazi Adobe PostScript. Umesto toga, on koristi veoma kvalitetan open source PostScript klon nazvan Ghostscript.

Bullzip PDF Printer već dugo postoji na tržištu i za to vreme pokazao se kao veoma kvalitetno rešenje za kreiranje PDF-ova. To možemo i mi da potvrdimo. Tokom perioda testiranja, jedini nedostatak na koji smo naišli, a koji bi mogao nekome da zasmeta, jeste nemogućnost konverzije komentara iz MS Word dokumenta u PDF anotacije (beleške). Ipak, kako relativno mali broj korisnika uopšte koristi komentare u DOC/DOCX fajlovima, mnogi neće ni primetiti da nedostaje ta mogućnost.

Branislav BUBANJA

 
Projekto
Video to Video Converter 2.9.1.13
OpenWith Enhanced 1.10
Kiwi System Info 1.0.1
Should I Remove It? 1.0.4
PeerBlock 1.1
OSForensics 2.0
BenchMe
FBackup 4.8
PhoneClean 2.0.5
USB Image Tool 1.61
Milouz Market
Ableton Live 9 Suite
Bullzip PDF Printer 9.6
Šta mislite o ovom tekstu?
WaveShop
VMWare ThinApp 4.7.3, P-Apps 1.2, PortableApps.com Platform 11.2, Cameyo 2.0, Ceedo Personal 5.0
RT Se7en Lite RC 1.7.0
VistaSwitcher 1.1.5
Ladybug on Desktop 1.2
Polanoid Generator 3
Bad Words Filter
PoliBalls Screensaver
QrCodeR 0.7.6
Webpage & WebCam Screenshot 7.3

Potrebno:
Windows
Veličina:
7,79 MB, 22,88 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .bullzip .com /products /pdf
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera