PHONE ZONE<>
092012<><>

Asus PadFone

Telefon u egzoskeletu

Iako smo u proteklih nekoliko godina videli prilično veliki broj Android tableta, moramo priznati da je, zbog svog neobičnog koncepta, najupečatljiviji utisak ostavila porodica Transformer. Rešenje sa dokom (zapravo, eksternom tastaturom sa touchpadom i produženom baterijom), koje pretvara „klasičan” tablet u prenosni računar, osvojilo je srca mnogih, te se moglo očekivati da će se tajvanski gigant opet osmeliti na novo eksperimentisanje. To se i desilo, jer je Asus prošle godine na tajvanskom sajmu Computex predstavio jedan još neobičniji gedžet nazvan PadFone, koji je konačno, i to nakon pauze duže od 12 meseci, dospeo i nama u ruke.

PadFone je 4,3-inčni Android telefon koji može da „postane” tablet uz pomoć dodatka PadFone Station. Telefon se umeće sa zadnje strane kućišta, koje, osim što ne sadrži procesor, RAM, internu memoriju i mrežne adaptere, jer se oslanja na hardver PadFonea, izgleda kao i svaki drugi 10,1-inčni Android tablet. Ako vam se svideo koncept Transformera, ne očajavajte, jer je Asus zamislio da i korisnici uređaja PadFone uživaju u blagodetima QWERTY tastature sa touchpadom – dodatnom kupovinom posebnog PadFone Station docka.

Kako telefon čini srce ove skalamerije, jasno je da ćemo njemu posvetiti najviše pažnje. Ukratko ga možemo opisati kao „mali” Transformer, jer po izradi i dizajnu veoma podseća na članove te Asusove porodice. To uopšte nije loše, jer slobodno možemo reći da, kao i tableti iz istoimene serije, i PadFone ostavlja utisak elegancije i prestiža. Prednji deo obojen je u crno, sa izrazitim glossy premazom preko ekrana. Bočne strane prekriva srebrni ram, a poleđina je braon teksture, koja, pored toga što ima estetsku ulogu, čini i da telefon odlično leži u ruci. Izrada je za svaku pohvalu, kao što smo i navikli kod uređaja Transformer, a pored kvalitetne plastike primećujemo i metalne površine. Od konektora zatičemo miniHDMI i microUSB, preko kojih se PadFone povezuje sa dodatkom Station, a tu je, naravno, i neizostavni audio port. PadFone Station je sa 13,5 mm nešto deblji od svoje Transformer braće, a moramo primetiti to da mu ni izrada nije nalik prethodnim Asusovim tabletima. Daleko od toga da se kod njega primećuje ugibanje ili pucketanje plastike, ali je primetno da nisu korišćeni isti premijum materijali. Ipak, to je i očekivano, jer je PadFone Station ipak dodatak već postojećem gedžetu, a ne „pravi” proizvod. Ako izuzmemo 3,5 mm i dock konektore, on nema drugih portova, te ako želite „pravi” USB 2.0, morate još više opteretiti budžet i pazariti i PadFone Station Dock. Kao šlag na tortu, tu je i stylus. Pored navigacione uloge, stylus je ujedno i bluetooth headset za telefoniranje, pa ako koristite PadFone u tablet obliku, ne morate vaditi telefon iz Stationa kako biste se javili na poziv. Ipak, ne možemo vam obećati da drugim prolaznicima na ulici nećete izgledati čudno dok pričate u olovku.

Iako ne pripada družini quad core aždaja, PadFone sa svojim dual core procesorom Snapdragon Krait na 1,5 GHz nema čega da se stidi. Ovaj CPU, u kombinaciji sa unapređenom grafikom Adreno 225, bez problema ostvaruje pozamašan FPS u svim Android 3D igrama, a ni zahtevni multitasking ne zadaje mu probleme. Model koji smo mi testirali bio je opremljen sa 16 GB fleš memorije, a u ponudi će biti i varijanta sa 32 odnosno 64 GB. Iako svi proizvođači već neko vreme „guraju” 720p displeje, Asus se nije odlučio na takav potez. Mi, ljubitelji gedžeta, svakako volimo da vidimo što više piksela na našim ekranima u koje buljimo, ali se 4,3-inčnom ekranu Super AMOLED panela i qHD (960 x 540 piksela) rezolucije nema šta prigovoriti. Boje su žive, sa vernim prikazom crne, kontrast je veoma dobar, uglovi gledanja su za svaku pohvalu, jednom rečju – odlično. PadFone Station, s druge strane, ima TFT ekran 1280 x 800 piksela koji ne oduševljava ako ga uporedimo sa displejima porodice Transformer, ali još jednom napominjemo to da je ovo samo dodatni uređaj, te ga tako treba i posmatrati. Iako barata sa čak 8 megapiksela i mogućnošću snimanja videa u rezoluciji 1080p, kamera pravi osrednje slike i sve u vezi s njom je prosečno. Što se tiče autonomije, telefon će uz umerenu upotrebu izdržati do dva dana korišćenja, dok ćete sa dodatkom PadFone Station izvući oko sedam sati neprekidne reprodukcije 720p videa, što je veoma dobar rezultat.

Veoma smo se obradovali kada smo ustanovili da PadFone pokreće vanila Android u verziji 4.0.3. Autor ovih redova je osvedočeni protivnik 3rd party rešenja poput Sensea ili TouchWiza, jer smatra da takve budževine nisu estetski dopadljive, da opterećuju sistem nepotrebnim dodacima i, što je možda najvažnije, usporavaju proces apgrejdovanja jer proizvođačima treba mnogo više vremena da svoje kreacije prilagode aktuelnim verzijama Androida. PadFone se u praksi odlično pokazao. Prebacivanje iz jednog u drugi mod (telefon u tablet i obrnuto) vrši se, sa softverske strane, za svega sekundu-dve, i veoma je zgodno to što svoje podatke i podešavanja stalno imate sa sobom. Dodatnih aplikacija nema previše, ali smo bili veoma zadovoljni onima koje su se zadesile na PadFoneuPolaris Office bez problema barata svim kancelarijskim tipovima datoteka, a tu su i Asusovi alati za čuvanje vaših podataka u cloudu.

Zli jezici će konstantno napominjati to da PadFone nema 720p ekran poslednje generacije ili četvorojezgarni CPU, ali nije sve u sirovoj snazi ili nepotrebnim novotarijama. Prema našem mišljenju, rešenje 3-u-1, koje će sve vaše svakodnevne zahteve po pitanju mobilnog telefona ili tableta spakovati u jedan gedžet, svakako ima budućnost, te čestitamo Asusu na njegovoj viziji. PadFone, pored svoje nesvakidašnjosti, koja mu svakako ide u prilog, nesumnjivo ima i dovoljan kvalitet da svakom zasebnom konkurentskom uređaju (telefonu, tabletu, pa i laptopu) sasvim ravnopravno stane na crtu.

Petar MARINKOVIĆ

 
Nokia 808 PureView
Huawei Ascend G300
Huawei MediaPad S7-301u
LC Power LC10TAB-A10 MIRA-1
Samsung Galaxy Beam GT-I8530
Asus PadFone
Šta mislite o ovom tekstu?
XBMC for Android & XBMC Remote
Markers
JA Sensei
SoundCloud
Polovni Automobili
DroidEdit Pro
WiFi Analyzer
AutoCAD WS
AgingBooth
SpeedView Pro
FACEinHOLE
HoneyBadgers Firewall
Widgetsoid
AfterFocus Pro
Tennis Math

Operativni sistem:
Android 4.0.3
Dimenzije:
128 x 65 x 9,2 mm / 129 g (Padfone), 273 x 177 x 13,5 mm / 724 g (Padfone Station),
Ostalo:
Snapdragon S4 dual core 1,5 GHz, 1 GB RAM-a, 16 GB interne memorije, 4,3” Super AMOLED (960 x 540, 16 M)/ Padfone, 10,1” TFT (1280 x 800, 16 M)/ Padfone Station, bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n, quad band GSM, microUSB, miniHDMI, 3,5 mm audio konektor, 8 MPx kamera (LED blic, autofokus, 1080p video), Li-ion baterija 1750 mAh (Padfone) / 6600 mAh (Padfone station), akcelerometar
Proizvođač:
Asus
Kontakt:
Asus Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera