TEST RUN<>
032012<><>

Fizzik 0.30 Beta

Drugačija pretraga Interneta i prikaz rezultata

Kada prikazuje tvitove, Fizzik odmah otvara i povezani sadržaj
Internet se tokom godina prilično promenio. Međutim, web browseri su uglavnom ostali isti. Sem evolucije web stranica, multimedijalni sadržaji u vidu video klipova ili igara, kao i društvene mreže odgovorni su za drugačiji i bogatiji Internet. Uprkos ovim promenama, browser ostaje običan prozor za prikazivanje internet stranica, bez prilagođavanja vrsti sadržaja ili dublje nativne integracije sa društvenim mrežama.

Korisnici mobilnih uređaja brzo su uvideli značaj aplikacija u odnosu na browsere, što je dosta promenilo način njihove konzumacije sadržaja na Internetu. S druge strane, na desktop računarima Internet koristimo uglavnom kao i ranije. Doduše, danas možemo da ukrojimo svoje web pregledače u pravcu koji nam odgovara, kroz plug-inove, ekstenzije i aplikacije, ali manje napredni korisnici retko gledaju „ispod haube”. Oni naklonjeniji društvenim mrežama kao alternativu imaju i Rockmelt, browser baziran na pregledaču Chrome, ali i on slabo istupa od tradicionalne formule.

Rezultati pretrage su uvek levo, tabovi i sve ostalo dole
Kako vreme prolazi postavlja se pitanje da li će klasični browseri ostati jedini dominantni način konzumacije internet sadržaja na desktop računarima ili postoji prostor za briljantnu ideju koja će uneti revoluciju u svet internet pregledača. Povezano s tim, teško je odrediti koliko browseri utiču na naš način percepcije Interneta. Da li drugačiji browser utiče na razvoj sasvim drugačije logike korišćenja Interneta kod prosečnog korisnika ili su navike toliko važan faktor da je perspektiva za alternativni internet pregledač unapred osuđena na propast?

Na ova pitanja pokušava da odgovori Fizzik, „društveni medijski browser” nastao pod okriljem nekadašnjih inženjera iz Microsofta. Fizzik je trenutno u ranoj beta fazi, ali ga već sada možete preuzeti sa (veoma ružnog) zvaničnog sajta. Međutim, na ovaj proizvod (trenutno) više možemo da gledamo kao na koncept, a manje kao na nešto kompletno i funkcionalno, jer je pred razvojnim timom dalek put, naravno ako uopšte i uspeju nešto da postignu. Trenutno Fizzik radi sporo i pun je bagova.

Zašto je onda zanimljiv? Ovaj browser mnoge stvari radi drugačije – on nastoji da zaobiđe stranicu sa rezultatima pretrage search enginea kako bi racionalizovao iskustvo traženja informacija. Fizzik, takođe, ima nativnu podršku za Twitter, Gmail i Facebook. Najvažnije, on nudi posebnu pretragu za različite servise, a trudi se da njihov sadržaj prikaže u skladu sa specifičnostima platforme. Na primer, ako pretražujete video putem YouTube pretrage, vi po defaultu nećete videti komentare, thumbnailove i ostale elemente YouTube stranice, već samo video, i to u skoro punom ekranu.

Kada prvi put pokrenete Fizzik, čak i ako niste dizajner, nasmejaće vas crno-sivi (doskora skroz crni) „neprijateljski” interfejs, koji ne komunicira sa korisnicima na pravi način. U svakom slučaju, Fizzik se sastoji od tri celine. Ona glavna, koja zauzima najveći prostor, logično je namenjena sadržaju. Developeri su doneli odluku da polje za adresu, zajedno sa tabovima, bude na dnu programa. U donjem desnom uglu je i dugme za brzo shareovanje aktivnog sadržaja na društvenim mrežama, mada se nama čini da je mnogo logičnije da sve to, pogotovu pomenuta funkcija, bude smešteno na tradicionalan način – na „severnom polu” programa. Možda je to ipak samo stvar navike...

Najvažniji detalj ovog programa smešten je u levoj koloni. Fizzik razdvaja funkcionalnost polja za adrese i polja za pretraživanje putem search enginea, što liči na korak unazad u razvoju browsera. Dakle, URL morate da kucate „dole”, dok Internet pretražujete „gore”, u levom uglu.

Pored polja za pretragu nalazi se strelica koja otvara padajući meni sa podržanim servisima za pretragu. Odmah u oči upada nedostatak pretraživača Google, što je zaista neoprostiv minus. Naravno, možete da guglate, ali na tradcionalan način.

Developeri obećavaju uvođenje većeg broja servisa, a imajući u vidu to da je u pitanju beta, odsustvo Googlea možemo da im oprostimo, mada se čini da postoji nešto „ispod površine”, tj. iza odluke da se najpopularniji search engine ne prikazuje. Da li možda želja za vezom Fizzika sa Microsoftom kakvu ima Firefox sa Googleom, ne znamo, ali tako deluje. U svakom slučaju, Fizzik nudi sopstveno napredno pretraživaje putem servisa Bing. Moguće je i odvojeno pretraživanje YouTubea, Twittera, Flickra, Huffington Posta, Bing Newsa i još nekoliko drugih web destinacija.

Kada pretražujete Internet na ovaj način, rezultati će biti prikazani u desnoj koloni, u interfesju samog Fizzika, a ne kao web stranica. Oni su zato uvek vidljivi, jer se stranice otvaraju u glavnom delu, a rezultati ostaju u desnoj koloni. Za prikaz stranica Fizzik trenutno koristi integrisani Internet Explorer, što je još jedan minus. Bilo kako bilo, osvežavajuće je videti rezultate u jednoj koloni mimo glavnog prikaza, koji su uvek tu. Na taj način, u kombinaciji sa tabovima, zaista je moguće efikasno i racionalno korišćenje, kao i iskustvo kakvo do sada nije bilo dostupno. Nekako je sve na izvolte, pa je osnovna ideja veoma dobra, iako je realizacija vrlo problematična.

Ako je Fizzik zbog nečega zanimljiv, onda je to način na koji pretražuje Twitter. Kada čitate tvitove, ako postoji linkovani sadržaj, on će biti prikazan odmah u produžetku stranice. Ako je, na primer, neko vezao video klip, videćete ga odmah ispod tvita. Isto važi i za web stranice. Ipak, Fizzik je još daleko od toga da bude zanimljiv Twitter program.

Fizzik nudi koncept koji integriše rezultate pretrage u okviru interfejsa programa. Da je ovako nešto izašlo ranije, možda bi naš način percipiranja Interneta bio drugačiji. Kakav bi to uticaj imalo na web development i search engine kompanije, ne znamo, ali je jasno da bi dobar browser sa istom idejom verovatno imao svetlu budućnost.

Ivan VESIĆ

 
Redact-It Desktop 2.1.0.7
MultiMi 0.19 Beta
Audiotool, Soundation, AudioSauna
Calibre 0.8.37
Fizzik 0.30 Beta
Šta mislite o ovom tekstu?
Web Stream Recorder 2012
OnCourt 5.7.0
Essential Data Tools 2.1
PDF Creator 1.2.3
EditPad Lite 7.1.1
AIMP3
Maestro 1.04
One-Click Facebook Photo Album Downloader
Blic Strip 1.2.8
Oil Paint Crackle 2
EPUBReader 1.4.1.1
Quick Print Resizer

Potrebno:
Windows
Veličina:
5,08 MB, 8,95 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .fizzik .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera