NA LICU MESTA<>
042011<><>

CeBIT 2011, Hanover, Nemačka, 1. do 5. mart

Kriza je gotova?

Izlagači i posetioci na ovogodišnjem CeBIT-u nagoveštavaju da je kriza gotova. Da li zaista možemo da odahnemo, ili će i taj talas u naše krajeve doći sa zakašnjenjem?

Asus EeePad Transformer

Najveći ICT sajam u Evropi u krizi je već nekoliko godina. Ona nije vezana za svetsku ekonomsku krizu, jer je počela i pre nje. Svakako, ni svetska kriza nije pomogla CeBIT-u, pa se tako iz godine u godinu beleži pad broja izlagača i posetilaca. Zato su neke od karakteristika ovogodišnjeg CeBIT-a skromnije od prošlogodišnjih. Sajam je površinski zauzeo najmanje prostora do sada. Trajao je isto kao i prošle godine – pet dana. Otvaranje za javnost bilo je u utorak, a poslednji dan sajma bio je subota, te nije zahvatio čak ni kompletan vikend. Udarni dani bili su za vreme radne nedelje kako bi se smanjio broj posetilaca koji na sajam dolaze radi zabave. CeBIT se već nekoliko godina transformiše u poslovni sajam, pa je primat dat poslovnim ljudima. Ipak, i pored skupe ulaznice (ona jednodnevna koštala je 40 evra), tokom vikenda bili smo iznenađeni brojem „civilnih” posetilaca (koji su karte verovatno dobili). Novitete je videlo 339.000 gostiju iz 90 zemalja, a više od 80 odsto njih je na sajam došlo iz poslovnih razloga. Nažalost, mašinovođe Nemačke železnice izabrale su petak za štrajk upozorenja (sigurni smo, ne slučajno), zbog čega se procenjuje da je CeBIT tog dana izgubio oko 10.000 posetilaca.

Zbog gužvi u halama, koje su nedostajale prošlogodišnjem sajmu, tokom trajanja ovogodišnjeg pratio nas je osećaj optimizma. Opšti utisak je da je kriza popustila svoj okrutni stisak i da industrija lagano počinje da se oporavlja. Sličan utisak stekli su i izlagači na CeBIT-u, što zbog većih gužvi na štandovima što zbog većeg broja poslovnih sastanaka, a to smo saznali u razgovoru sa njima.

Predstavnici sajma su na konferenciji povodom zatvaranja ocenili ovogodišnji CeBIT kao dobar. Ove godine glavna tema sajma bila je „Život i rad u oblaku”, a organizatori su ocenili da je pravi trenutak za to. Putem oblaka sajam je pratio i veliki broj virtuelnih posetilaca, tako da je ukupan broj onih koji su videli sajam bio znatno veći (mi smo naveli broj posetilaca koji su fizički bili prisutni). Posetioci su na sajam dolazili spremni jer su se prethodno raspitali o firmama i rešenjima na Internetu, pa su na štandovima brzo i uspešno sklapani poslovi. Ove godine ostvareno je i više kontakata nego prošle, te je ovogodišnji investicioni potencijal viši za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu (pominje se sedam miliona poslovnih kontakata za 45 radnih sati, koliko je trajao sajam).

SeeFront 3D ekrani bez naočara sa sistemom kamera koje prate položaj očiju gledaoca 
Ovogodišnjem CeBIT-u prisustvovao je i veliki broj tzv. donosilaca odluka u okviru firme. Računa se da je bilo oko 500 direktora firmi, što je broj veći nego ikada. Za tu činjenicu vezana je i jedna zanimljiva priča. Naime, CeBIT i sajam automobila u Ženevi ove godine održavali su se istovremeno. Kada su direktora Forda pitali kako to da je na CeBIT-u a ne u Ženevi, on je izjavio da se u Ženevi prikazuju samo automobili, a da se na CeBIT-u u automobile ubacuje inteligencija, te da on mora da bude tu.

Na sajmu je izlagalo oko 4200 firmi iz više od 70 zemalja, među kojima je bilo i onih koje su se prethodnih godina povukle sa ovog sajma (poput kompanija Oracle, HP, Xerox, Canon, Epson i Siemens). Ove godine zemlja-partner bila je Turska, a 90 firmi iz te države izlagalo je svoja rešenja u čak pet hala. Srbija ove godine nije imala svoj štand. Na sajmu su samostalno izlagale samo tri firme iz Srbije – Iritel i Geneko iz Beograda i HCP iz Kruševca. Iritel je predstavio telekomunikacione proizvode i usluge iz oblasti optičkih prenosnih sistema, sistema za upravljanje mrežom i sistema za daljinski nadzor. Geneko je izložio mrežnu opremu za standarde GPRS, EDGE i HSUPA, a na drugom, većem štandu prikazali su AVL uređaje za praćenje vozila. HCP je ponudio telekomunikacione i fiskalne uređaje.

Kada su u pitanju noviteti iz „kompjuterskih” firmi, počećemo sa Intelom. Naravno, sve je u znaku arhitekture Sandy Bridge. Greška za koju svi znamo ispravljena je, i u trenutku izlaska broja trebalo bi da su zamenjene sve felerične ploče. Već neko vreme priča se da desktop umire, ali, kako u Intelu tvrde, to nije tačno. I dalje postoje poslovi koji mogu da se završe samo na desktopu. Ono što se dešava jeste smanjivanje form factora na desktopu, kao i lepši dizajn (za 2011. godinu predviđa se pad od 4 odsto za tower i rast od 31 odsto za all-in-one). Iz tog razloga, Intel uvodi novi form factor – Thin Mini-ITX, koji odlično pasuje u all-in-one kućišta (portovi su nižeg profila), a vendori poput Mitaca, ECS-a i Gigabytea izložili su takve računare na sajmu. Ono što nam je privuklo pažnju bio je čipset Z68 namenjen entuzijastima. Nekoliko vendora imalo je izložene ove nove ploče na svojim štandovima: Gigabyte GA-Z68X-UD4H-B3, Asus P8Z68-V Pro, MSI Z68A-GD80, kao i ASRock Z68 Extreme4. Ovaj čipset najavljen je za maj. Entuzijastima će se dopasti i šestojezgarni procesor predstavljen neposredno pred CeBIT – i7-990X.

MSI Wind 100A
Intel je celu jednu halu rezervisao za gejming gde je postavljeno oko 200 računarskih sistema na kojima su posetioci mogli da se zabavljaju. U Intel Gaming hali održano je i finale turnira Intel Extreme Masters.

S druge strane, AMD je na sajmu iza zatvorenih vrata prikazivao Llano APU (Accelerated Processing Unit). Llano je zamišljen kao AMD-ov mainstream APU, a prikazivan je upakovan u laptop. Takođe, na sajmu je mogao da se vidi tablet zasnovan na AMD Ontario C-50 APU. Radi se o MSI-jevom tabletu Windpad 110W, koji je ovaj proizvođač predstavio na svom štandu. Zahvaljujući dobrim procesorskim i grafičkim performansama, ovaj tablet može da dekoduje 1080p video zapis, a operativni sistem na njemu je Windows 7 Home Premium.

Osim toga, na MSI-jevom štandu nalazio se i Windpad 100A, tablet baziran na Tegra 2 platformi na kojem se „vrti” Android 3.0 (Honeycomb). MSI je izložio i grafičku karticu AMD HD6990, o kojoj više možete da pročitate u rubrici Test Drive.

Kada je u pitanju nVidia, oni su iza zatvorenih vrata imali novu grafičku karticu GTX590, ali su odlučili da prekinu da je pokazuju novinarima zato što su procurele određene informacije. Ipak, grafička će u trenutku kada ovo budete čitali biti dostupna, jer je nVidia čekala da AMD predstavi HD6990 kako bi dali konačne specifikacije svoje vrhunske kartice. Očekujemo da ćemo već u sledećem broju imati prilike da vam predstavimo detaljan test. nVidia je zvanično pričala o GTX550 Ti, Optimusu, kao i Tegri 2. Tegra 2, naravno, najzanimljiviju primenu nalazi u tabletima, koji su i bili izloženi na nVidijinom štandu dostupnom samo novinarima i poslovnim partnerima. Svakako, u toj kompaniji shvataju da dobar hardver zahteva softversku podršku kako bi bio uspešan, tako su pokrenuli Tegrazone, mesto za download aplikacija optimizovanih za Tegru (nešto slično Marketu za Tegru). Ono što je planirano za 2011. godinu jeste projekat Kal-El Tegra 3. Radi se o prvom četvorojezgarnom procesoru za mobilne uređaje, sa 12-jezgarnim nVidijinim GPU-om sposobnim za trodimenzionalni prikaz. Ono što će da usledi u naredne tri godine jesu čipovi kodinih imena Wayne, Logan i Stark, koji pokazuju da nVidija ozbiljno ulazi u tržište mobilnih uređaja, a uvod u to bio je dogovor o saradnji između nje i proizvođača mobilnih procesora ARM početkom ove godine.

Pomenuli smo već MSI-jev tablet sa Tegrom 2. Drugi modeli dostupni na ovoj platformi su Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1, LG Optimus Pad, Toshiba Antares, Dell Streak 7, Acer Iconia A500 i Asus EeePad. Ovaj poslednji videli smo u nekoliko oblika na Asusovom štandu. Naime, Asus je predstavio četiri tableta: Transformer, Slider, MeMO i Slate EP121. Prva dva bazirana su na Tegri 2 i predstavljaju veoma zanimljive tablete sa tastaturama. Transformer ima dock sa tastaturom koja u sebi ima dodatnu bateriju, a Slider ima u kućištu tastaturu koja se izvlači ispod ekrana. MeMO je namenjen onima koji mnogo putuju, pa je nešto manjih dimenzija i može da se koristi kao telefon. Za ova tri uređaja najavljeno je da će biti na Androidu 3.0 (Honeycomb). Četvrti, Slate EP121 potpuno je drugačiji, jer je baziran na Intel Coreu i5 i imaće Windows 7. Na Asusovom štandu pažnju nam je privuklo i „ekološko kućište” (vidi okvir).

Hanvon e-čitač sa e-ink kolornim ekranom 
Kao što je očigledno, tema CeBIT-a „Život i rad u oblaku” nije slučajno izabrana, jer je prodor tableta i pametnih mobilnih telefona svakog od nas vinuo u oblake. Druga velika tema bila je, kao i prošle godine, 3D manija. Međutim, ovog puta bilo je malo drugačije – veliki broj izlagača nudi televizore i monitore sa 3D prikazom bez naočara. To nije nova tehnologija, jer je takvih uređaja bilo i ranijih godina. Međutim, tehnologija počinje polako da sazreva, što nas raduje, jer bi 3D prikaz bez naočara bio nešto što bismo mogli da „svarimo”. Raniji nedostatak ovakvih displeja bio je što ste morali da stojite tačno na određenom mestu u odnosu na ekran, kao i to što samo jedna osoba može da vidi sliku kako treba. Ove godine postoje modeli sa ugrađenim kamerama i IC odašiljačima u okviru ekrana, pa televizor i ugrađeni softver prate položaj očiju gledaoca i prilagođavaju sliku. To znači da slobodno možete da se pomerate ispred ekrana. Međutim, ograničenje na jednog gledaoca i dalje postoji. Imali smo prilike da se lično uverimo u efikasnost ovog sistema, i prilično smo zadovoljni razvojem ove tehnologije. Druga zanimljivost koja nam je privukla pažnju jeste Samsungov providni LCD, o kojem možete da pročitate u rubrici Hard/soft scena.

Kao još jednu zanimljivost vezanu za prikaz slike istakli bismo i proizvode koje smo videli na sajtu kineskog proizvođača Hanvon. Oni su na CeBIT-u imali dve svetske premijere – prvi e-čitač velikog ekrana sa e-ink ekranom velike rezolucije, kao i prvi e-čitač velikog ekrana sa e-ink ekranom u boji. Mi smo imali prilike da vidimo uživo oba modela i jedva čekamo da uđu u prodaju tokom leta.

Tokom posete Cooler Masterovog štanda imali smo prilike da vidimo proizvode koji tek treba da uđu u proizvodnju. Tu su projekat kućišta Silent M, kao i projekat vodenog hlađenja A-L2. Ovaj sistem vodenog hlađenja zanimljiv je zbog toga što se radi o zatvorenom sistemu koji ne zahteva mnogo održavanja, što je idealno za novajlije u vodenom hlađenju. Međutim, imali smo i čast da uđemo u sobu u kojoj je zabranjeno fotografisanje, a gde su se nalazili tajni projekti koji još nisu ozvaničeni. Tu smo uživo videli projekat kućišta Cosmos II, najavljenog za treći kvartal, projekat kućišta CM Storm Trooper, prototipove tastatura i CM Storm Trigger miša, kao i projekte kulera V-C2 i H-B2. Prvi model kulera ima patentiran dizajn kućišta sa displejom, dok je drugi model jedinstven po tome što će biti prvi model tower coolera na svetu sa komorom za isparavanje. Kuleri su najavljeni za septembar ove godine.

Tehnologija se menja u smerovima koje pre godinu dana ni stručnjaci nisu mogli da predvide. Svako od nas sve više prelazi u računarski oblak, a da toga nije ni svestan. Zbog toga i CeBIT doživljava transformaciju. Više se ne izlažu samo računarske kutije i softver, već način življenja. U budućnosti neće biti moguće napraviti razliku između posla, slobodnog vremena, učenja... Zahvaljujući mobilnim uređajima uvek smo dostupni, uvek možemo da napišemo mail, na poslu možemo da vodimo privatne razgovore (i obrnuto). Da li je to budućnost koja vam se dopada i čije ćete mogućnosti maksimalno da iskoristite ili ne? Na vama je da odlučite.

Ivan ČABRILO

 
 AKTUELNOSTI
Electronic Frontier Foundation: Katitza Rodriguez

 NOVE TEHNOLOGIJE
Near Field Communication

 NA LICU MESTA
CeBIT 2011, Hanover, Nemačka, 1. do 5. mart
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung notebook promocija
Intel Embedded and Labs Europe Open House Event, Šenon, Irska
Dan internet domena Srbije
Bubble Cup v.4
Ostali događaji, ukratko

 KOMPJUTERI I FILM
„Pol”
„Hop”

 SERVIS
Uštede u legalizaciji softvera

Kartonsko kućište

Ideja je zanimljiva – kutija u kojoj vam i inače stiže nova micro-ATX ploča za HTPC ujedno može da posluži i kao (privremeno) kućište za ostale komponente. Naravno, kartonska kutija je nešto većih dimenzija, a ima predviđene pretince za napajanje, drajvove i ventilatore, kao i potrebne otvore za konektore i strujanje vazduha. Poslužiće da novi računar stavite u funkciju dok pažljivo birate novo, „pravo” kućište, a možete i tako da ga koristite ako ste ekološki svesni i insistirate na materijalima koji mogu da se recikliraju.
T.S.

Mobilni Intel
Na CeBIT-u smo imali prilike da intervjuišemo Kristijana Moralesa, potpredsednika i generalnog direktora Intela EMEA regiona. Ono što nas je zanimalo jeste to kako će se Intel pozicionirati u sve intenzivnijoj trci za osvajanje mobilnog tržišta (imajući u vidu nVidijinu platformu Tegra 2 i saradnju Nokije i Microsofta). Intelov cilj je da različiti operativni sistemi mogu da rade kako treba na njihovoj platformi i voleli bi da Nokia izbaci hardver baziran na MeeGo platformi do kraja godine. Iako su se nadali tome da će moći da imaju potpun fokus na MeeGo platformu, Intel ipak spremno dočekuje i ovakvu situaciju. Morales smatra da će platforma kodnog imena Medfield, koja će izaći do kraja godine, biti najbolja mobilna platforma za bilo koji OS i najavljuje da će biti 1,5 do 2 puta brža od najboljih uređaja prisutnih na tržištu u tom trenutku, uz istu energetsku efikasnost.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera