TEST DRIVE<>
032011<><>

Sony PRS-650 Reader touch edition

Alternativno odličan

Sony PRS-650 Reader touch edition
Sony PRS-650 Reader touch edition
Sony PRS-650 je šestoinčni e-book čitač opremljen novom generacijom e-ink ekrana (Pearl), i uz Amazon Kindle predstavlja jednu od dve opcije za sve one koji žele moderan i brz čitač sa ekranom visokog kontrasta.

Ovaj e-čitač ispravlja veliku manu prethodnog modela iste dijagonale (PRS-600) – umesto touch sloja nanetog na e-ink displej, neslavnog po refleksiji spoljnog svetla, ekran novog čitača dolazi sa nevidljivom i nenametljivom IC rešetkom koja odlično i precizno radi svoj posao. Osim toga što je osetljiv na dodir, za kvalitet ekranskog prikaza važi sve ono što smo rekli u opisu Kindle DX-a (SK 9/2010), što i ne čudi s obzirom na to da oba uređaja imaju identičan ekran (DX ima veću dijagonalu, ali je iste tehnologije). Okretanje strana i brzo listanje su munjeviti, a osećaj je (ponovo) potpuno isti kao onaj koji imate sa Kindleom, možda i nešto bolji zbog „listanja prstom” po ekranu, pokreta koji ste celog života pravili tokom kušanja papirnog sadržaja. Kvalitet izrade uređaja je odličan. Elegantna kombinacija neklizeće plastike i aluminijuma, stilus za lakšu navigaciju i pisanje/crtanje „custom” notesa u dokumentima, uz pet diskretnih tastera za navigaciju u donjem delu odaju utisak uređaja koji je sofisticiraniji od Kindlea. Sony PRS-650 možete dobiti u crnoj, crvenoj ili srebrnoj varijanti.

Značajna softverska prednost PRS-650 u odnosu na sve ostale čitače je superiorno tretiranje PDF dokumenata. Podrška za tagovane PDF-ove (koji imaju Table of Contents, tj. ToC) omogućava neuporedivo lakšu i bržu navigaciju nego na, recimo, Kindleu 3, a tu je i opcija za reflow PDF-a (menjanje veličine fonta), koju Amazonov čitač nema. Sony ima i podršku za epub format, koji Kindle ne vidi, ali s druge strane, iz očiglednih razloga, ne čita Amazonov AZW. Mazohistima će se dopasti Sonyjeva podrška za Adobeov DRM, koja zahteva jednostavnu autorizaciju uređaja online. Što se tiče formatiranja „normalnog” teksta (epuba, recimo), Kindle ima blagu prednost u vidu osam veličina i četiri vrste fonta naspram Sonyjevih šest veličina i jednog default tipa (izmenljiv uz malo zezanja, vidi http://bit.ly/bBLo5z), kao i mogućnost za menjanje razmaka između redova u tekstu. S druge strane, Sony donosi dva potenciometra za fino nivelisanje kontrasta i osvetljenja, dok Kindle sadrži nekoliko fiksnih preseta...

 
Kao što smo rekli na početku, u svetu šestoinčnih e-ink čitača realno imate izbor između modela Amazon Kindle 3 ili Sony PRS-650: sve ostalo je manje-više zastareli, non-Pearl e-ink „šajt” (shyte), što kažu Voždovčani kojima se nešto ne sviđa. Autor se odlučio za Sony, a u nastavku teksta saznajte i zašto...

Sve softversko-formatne prednosti PRS-650 u odnosu na Kindle 3 relativno su irelevantne kada se ima u vidu bezbolno konvertovanje bilo čega u bilo šta pomoću Calibrea i lako skidanje aktuelnih verzija e-book DRM-a. Isto važi i u kontra smeru – Kindleova „konektivnost” kroz Wi-Fi/3G biće sasvim beznačajna za nekog kome ni na kraj pameti nije da kupuje knjige online, već ima plan da nabavlja sadržaj koji se ne plaća (naslove u public domainu, recimo) ili čita knjige/stripove/whatever koje je isisao sa nekog torrent portala/P2P šering sajta. Čak i ako želite digitalne originale sa Amazona (najveći izbor, pristupačne cene etc.), ništa vas ne sprečava u tome da ih pazarite za PC/Android Kindle aplikaciju, skinete im DRM i konvertujete u epub ili neki osmi format (http://bit.ly/gVt7Pd), što je procedura koju ćete nakon malo vežbe odrađivati za četrdesetak sekundi.

Jedine realne prednosti šestopedesetke u odnosu na Kindle 3G su ekran osetljiv na dodir, nešto manje dimenzije (odsustvo dela sa fizičkom tastaturom), slotovi za SD i Sony Pro Duo memorijske kartice (stripovi jedu prostor) i elegantniji dizajn, što više nego antikompenzuje 40 odsto veća cena u odnosu na najskuplju varijantu Amazonovog čitača koji dolazi sa dvostruko više interne memorije (4 GB prema 2 GB, vrlo značajno za gomilanje stripova), Wi-Fi/3G konektivnošću i baterijom koja traje nedelju dana duže (dve prema tri-četiri nedelje, mada bi ovo kao veliki plus shvatili samo brodolomnici na ostrvima u Polineziji). Zašto bi se onda iko normalan odlučio za Sony PRS-650 (zanemarimo reflow PDF-a i podršku za ToC kao dve uslovno bitne formatne prednosti)?

Ako živite u Srbiji i želite da nabavite e-book čitač, imate tri opcije: da kupite Prestigio kojem su potrebne dve sekunde da promeni stranu (čupaj kosu, zlatokosa!), da naručite Kindle 3 sa Amazona i da pored PDV-a i carine doplatite i za obaveznu uslugu špedicije 4000+ dinara (po zakonu je ista za brodski kontejner i paket od 500 grama), što važi i za Barnes&Noble Nook... Onaj ko neće da plaća harač lopovima, a povremeno ide na izlete u Evropsku uniju može da svrati u najbliži Sony outlet / Virgin Megastore, kupi PRS-650, popuni formular za povraćaj poreza i u Srbiju ga unese u džepu sakoa, čime će ga spravica izaći tačno 200 evra, dvadeset evra manje nego Kindle 3G (koji se, naravno, ne može kupiti u „fizičkoj” prodavnici). Ta razlika, sasvim slučajno, biće identična vašoj četvrtini za gorivo/vinjetu u grupnom izletu kolima u Beč...

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
Asus GeForce GT 440
GeForce GTX 560 Ti, Palit GeForce GTX 560 Ti Sonic 1 GB, Asus ENGTX560 TI DCII/2DI/1GD5
AMD Radeon HD 6950 1GB
MSI 870-C45, 870A-G54, Gigabyte GA-870A-UD3 i ASUS M4A87TD
Asus eeePC 1015PEM, 1015PN
Samsung B1930N, B1930NW, EX1920W
Hewlett-Packard TouchSmart 610
Sony PRS-650 Reader touch edition
Šta mislite o ovom tekstu?
D-Link Boxee Box
Cooler Master V6GT
Philips PicoPix PPX 1430
Intex Full HDMI Player IT-HDP255H
Chicony MS-8268 i MS-9656
Verbatim MediaShare
Ednet Notebook Cooling Stand
Ednet Wireless Stereo Headphone 83127 i Media Tech Sirius MT3525
Blueberry CN-872BK-500

...još jedno mišljenje
Pre nekoliko godina Sony PRS-500 postao je sinonim za e-čitač, i to zahvaljujući kvalitetnom hardveru smeštenom unutar aluminijumskog kućišta, odličnom e-ink ekranu i činjenici da iza njega stoji Sony. Danas situacija nije ni nalik tome – Sony je samo jedan od mnogih koji pokušavaju da prigrabe deo tržišta koje vrtoglavo raste. Nakon egzibicije sa modelom PRS-700 koji je imao e-ink ekran i pozadinsko osvetljenje, preko varijante PRS-600 koja je prva donela ekran osetljiv na dodir, za Sony se ne može reći da se ustručava od eksperimentisanja. Aktuelni 6-inčni model PRS-650 predstavlja spoj svih dobrih osobina prethodnih generacija. Kada je Sony u pitanju, visok kvalitet završne obrade prosto je nešto što se očekuje, a aluminijumska šasija, kvalitetni tasteri i odlično uklopljena plastika svakako opravdavaju ime koje se nalazi na ovom modelu. Maltene revolucionarna ideja korišćenja mreže IR prijemnika i predajnika smeštenih u obod ekrana, zaduženih za detekciju pokreta umesto dodatnog touchscreen sloja preko ekrana, postigla je fenomenalne rezultate. Refleksija svetlosti kao nuspojava dodatnog sloja je eliminisana, dok su odziv i preciznost senzora podjednako dobri kao kod korišćenja tradicionalnih varijanti. Mogućnost pisanja podsetnika putem ekrana osetljivog na dodir deluje prilično beskorisno, ali upotreba za dodavanje beležaka u okviru teksta koji se čita svakako je zanimljiva. Poput prave knjige, moguće je nešto podvući, dopisati koju reč radi podsećanja, a što je još zgodnije, kasnije se takav tekst može sinhronizovati sa računarom i pristupiti beleškama. Mogućnost promene veličine slova u PDF dokumentu svakako će mnoge oduševiti, ali ona, nažalost, ne funkcioniše besprekorno. Čudan prelom teksta, gubitak grafikona i slika, bleđa slova i sporiji rad potvrđuju da PDF nije odgovarajući format za 6-inčne e-čitače, mada je njegova upotrebljivost daleko iznad glavnog konkurenta, tj. Amazonovog modela Kindle 3. Za pohvalu je mogućnost podešavanja kontrasta ekrana, što zaista može mnogo da popravi prikaz u uslovima lošeg osvetljenja. Zapravo, PRS-650 je trenutno možda najsavršeniji e-čitač na tržištu, ali sa jednom velikom manom. Cena od 230 dolara za mnoge će biti previsoka kada se uporedi sa cenom modela Kindle 3. Zapravo, i Kindle 3 bi zbog realne tržišne vrednosti komponenti koje ga čine trebalo da bude skuplji, ali se Amazonu njegova politika prodavanja uređaja sa malom zaradom daleko isplatila kroz broj knjiga koje su tim istim kupcima naknadno prodali. Sonyjevo insistiranje na slobodnom epub formatu svakako je veliki plus, ali sudeći prema trenutnoj situaciji, njegova budućnost, a ujedno i budućnost čitača baziranih na ovom formatu, veoma je zabrinjavajuća za sve one koji žele da kupuju knjige legalnim putem. Za one kojima ne smeta viša cena Sony predstavlja mali dragulj među aktuelnim čitačima.
Mario PAVIĆEVIĆ

Ekran:
6” Pearl touchschreen rezolucije 800 x 600 u 16 nijansi sive boje
Ostalo:
stilus, 118 x 168 x 9,6 mm, 215 g, 2 GB interne memorije, SD + Memory Stick Pro Duo slotovi, 940 mAh Li-ion baterija (10.000 strana/ 2 nedelje čitanja)
Interfejs:
micro-USB 2.0 konektor
Podržani formati:
ePub, PDF (+Adobe DRM), txt, RTF, DOC, DOCX, BbeB, MP3, AAC
Proizvođač:
Sony
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera