NET PLAY<>
102010<><>

The Bible Online

Ako postrani ostavimo celokupnu religijsku pozadinu koja obavezno prati igru ovakvog naslova, kao i sve polemike koje ona sama po sebi otvara, moramo priznati da izbor biblijske tematike kao pozadine za jednu igru uopšte nije loša ideja. Cela Biblija, a naročito Stari zavet prepuni su epskih priča koje uključuju sve ono što je neophodno za dobar akcioni zaplet – velike heroje, čudesne podvige i bića, ratove neverovatnih razmera, borbu za moć, velikane i zlikovce, kao i sve što uz to ide.

Naravno, religijski sloj svemu tome dodaje nešto veću ozbiljnost, ali istovremeno otvara dosta pitanja i prostora za probleme. Jaz između složenosti i ozbiljnosti starozavetnih tekstova i površnosti jedne browserske igre prilično je veliki, mnogi vernici mogu ga čak smatrati i svetogrdnim. S druge strane, ovako jednostavna igra nije loš način za učenje, specifičan način čitanja nekih od poznatih biblijskih legendi koje svakako čine deo opšte kulture.

Ako se celokupna potencijalna moralna i religijska problematika ostave po strani, The Bible Online je posebna vrsta strateške igre u browseru, u velikoj meri osmišljena kao, na primer, Travian ili Lord of Ultima, pa čak i određeni broj sličnih naslova na Facebooku. To podrazumeva strategiju veoma uprošćenog gameplaya koja zahteva povremeno logovanje i izvršavanje određenih zadataka. Autori igre zamislili su da s vremena na vreme izbacuju nove epizode, a trenutno se radi na priči koja će predstavljati uvod u ceo serijal – Heroes.

 
Uvodna epizoda govori o Avramu, njegovim naslednicima i njihovim plemenima. Svaki igrač upravlja svojim plemenom, ima svoj grad, sakuplja osnovne resurse i nakon nekog vremena može da se upusti u rat sa drugim igračima. Međutim, osnovna zamisao nije osvajanje teritorija već ispunjavanje niza uslova koji su igraču neophodni da bi svoj narod na kraju poveo u Svetu zemlju. Tok igre je zasnovan na questovima koji su tu da pomognu igraču da shvati kako gameplay funkcioniše, koje sve opcije postoje i na šta se treba fokusirati, ali mahom se u početku sve svodi na izgradnju određenih objekata i sakupljanje resursa. Kao i u drugim browserskim igrama ovog tipa, sve to traži neko određeno vreme (u pojedinim slučajevima, često i veoma dugo), tako da je ideja da se logujete, postavite nešto da se gradi, a potom odete i radite nešto drugo dok se to ne dovrši. Za određenu svotu novca (šekela) to vreme može da se ubrza, a pretpostavljamo da će u konačnoj verziji igre dodatni šekeli moći da se kupe za prave pare kao u većini drugih igara te vrste.

Kroz ceo taj prilično bazični strateški sloj prepliću se razni važni događaji iz Starog zaveta vezani za taj period (u početku u vreme Avrama, koga će kasnije naslediti Isak i Jakov), a heroji imaju određene osobenosti koje utiču na ostale jedinice, na primer, za povećanje zdravlja, attack poene, brzinu pomeranja, odbranu i tako dalje. Pored svih drugih, manje-više klasičnih resursa i osobenosti, vaše pleme ima i takozvane faith poene, koji se gube napadima na druga plemena (i na još neke načine, ali to trenutno nije baš najjasnije, kao ni način njihovog vraćanja).

Pored svih drugih koliko-toliko klasičnih opcija, kakve obično nude i druge igre ovog tipa, The Bible Online ima i neke specifične momente koji će vas podsetiti na to da je u pitanju nešto malo ozbiljnije od klasične Facebook igre. Naravno, okosnica svega jeste u tome da se logujete bar svaki dan i postavljate objekte za gradnju i slično, ali ovaj MMO nudi i nešto drugačije questove koji od vas zahtevaju mnogo veći angažman (a pri tom i mnogo vremena aktivnog rada). Verovatno jedan od najjasnijih primera u ranoj fazi igre jeste neka vrsta questa po imenu The Word of God, u kojem je zadatak prepisati delove knjige Postanja bez grešaka. Čisto da ne bude zabune, govorimo o poslu koji zahteva bar jedan sat koncentracije i kucanja (možda i više ako sporo kucate), a koji je pri tom u beti izgleda i bagovan, pa po završetku napornog posla ne dobijate nikakvu nagradu, čak ni XP.

Pozitivna i zanimljiva stvar jeste postojanje opcije za stvaranje alijansi sa drugim igračima. Na zvaničnim forumima igre već postoje recruitment poruke pomoću kojih možete naći savez koji se služi željenim jezikom i ima slične ciljeve kao i vi, a dalje je moguće dodatno razvijati diplomatske odnose unutar tog saveza, ali i sa drugim igračima i alijansama. Na taj način sami igrači među sobom mogu da obogate igru (mada izvan same igre), što možda može da proširi privlačnost ovog naslova i na populaciju koja traži nešto više od još jednog browser naslova.

Grafički, Bible Online izgleda vrlo oskudno i ne preterano maštovito, mada sama tema ne ostavlja previše prostora za slobodu dizajna. Pride se trenutno poglavlje u celini odvija u pustinji. Malo šarenila daju samo portreti biblijskih junaka u okvirima za questove i na uvodnim ekranima, koji su opet suva klasika, mada to igri ovakvog naslova zaista ne bismo smeli da zamerimo.

Konačni zaključak je jednostavan: ako se ne upustimo u polemiku o opravdanosti upotrebe biblijske tematike u jednoj prostoj strategiji u browseru, The Bible Online nema šta mnogo da nam ponudi, ili barem ništa više od gomile drugih igara tog tipa, čak ni ako igru posmatramo kao čisto obrazovno štivo i neku vrstu uvoda u starozavetne legende jer je priča previše uprošćena. Doduše, videćemo kako će se to dalje razvijati u narednim epizodama.

Jovana KUZMANOVIĆ

 
The Bible Online
Šta mislite o ovom tekstu?
WCG 2010
Might and Magic: Heroes Kingdoms
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera