TEST DRIVE<>
092010<><>

Asus eeePC 1215N

Nešto sasvim drugačije

Asus eeePC 1215N
Asus eeePC 1215N
Čest je slučaj da neki proizvod ili nova tehnologija svojim kvalitetom i performansama izazovu popriličan bum, a da sledeća generacija donese tek neznatne izmene i unapređenja. Zarada novca pomoću stare slave datira verovatno još iz praistorije, a nije strana ni IT kompanijama, koje veoma lukavo i uspešno koriste te metode. Takav put prošla je i nVidia sa svojom ION platformom, koja je u svom prvom izdanju donela fičer za koji su mnogi mislili da ga je nemoguće ostvariti – nesmetanu reprodukciju HD videa kod „powered by Atom” uređaja. Kako tržište nalaže, nije prošlo mnogo vremena dok nismo ugledali ION u verziji 2.0, ali je on doneo minoran napredak, što smo mogli i da vidimo na testu nettopa Zotac ZBOX HD-ID11 početkom ovog leta (SK 07/2010). Ipak, kao što smo i napomenuli u zaključku tog opisa, prava snaga ION dvojke leži u podršci za tehnologiju nVidia Optimus, koja i te kako treba da doprinese autonomiji kod netbookova opremljenih najnovijim „jonom”. Asus, koji mnogi smatraju i začetnikom netbook manije zbog prvog eeePC 4G uređaja, još jednom je uspeo da se izdigne iznad konkurencije i prvi predstavi ION 2 netbook. Poslednja pridošlica u familiji eeePC nosi oznaku 1215N. Nedugo nakon svetske premijere ovaj „mališan” dospeo je i u naše ruke.

Brzo smo ustanovili da Asus eeePC 1215N i te kako odskače od drugih netbookova sa kojima smo se do sada susretali. Jedan od razloga za to je dvojezgarni Atom D525 procesor, kod koga svako jezgro funkcioniše na 1,8 GHz. Izrađen je u 45 nm tehnologiji, a odlikuju ga i 1 MB L2 keš memorije i potrošnja od 13 W. Intel je ovaj procesor namenio nettop rešenjima, ali su inženjeri iz Asusa ipak napravili izuzetak kako bi eeePC 1215N imao što bolje performanse. Sličnu praksu tajvanski proizvođač primenjivao je i ranije: sećamo se eeePC 1201N (SK 04/2010) netbooka, ali je tada korišćen sporiji procesor Atom 330, koji je raspolagao sa duplo manje L2 memorije. Integrisani GMA 3150 grafički čip koji se nalazi unutar procesora koristi se u nezahtevnim situacijama, a kad poterate neku igru ili pustite HD video, na scenu stupa ION 2 diskretni čip koji raspolaže sa 512 MB zasebne video memorije. Ako mu ta količina postane nedovoljna, on može dinamički da alocira deo sistemske memorije, čiji kapacitet iznosi 4 GB, što je, prema našem mišljenju, prava mera za današnje uslove. Promena grafičkog čipa se, zahvaljujući nVidia Optimus tehnologiji, vrši u letu i nije potreban restart laptopa, što je bio čest slučaj kod hibridnih grafičkih rešenja koje smo viđali u prošlosti. Hard disk kapaciteta 250 GB potpisao je Seagate, a Asus uz to korisnicima poklanja i 500 GB online prostora na svom servisu EEE Storage. Pitanje je da li ćete sa upload brzinama u Srbiji uspeti da u potpunosti iskoristite ovu opciju, ali će ona sigurno dobro doći prilikom bekapa vaših važnih fajlova. Ekran dijagonale 12.1 inča je glossy tipa i može se pohvaliti maksimalnom rezolucijom 1366 x 768 piksela. Kvalitet prikaza je veoma dobar, bez ijedne ozbiljne mane. Bili smo zadovoljni kontrastom, kao i uglovima gledanja, ali je najveći plus ovog displeja upravo rezolucija. Veliki broj netbookova dolazi sa rezolucijom 1024 x 600 koja je, prema našem mišljenju, premala za neki ozbiljniji rad (čitaj: korišćenje više od dve aplikacije istovremeno). BlueTooth i 802.11n wireless čip polako postaju standard i kod jeftinijih prenosnika, a jedini minus kod opcija za povezivanje bio bi LAN adapter koji nema podršku za gigabitne mreže. HDMI konektor je „a must” za sve uređaje koji su sposobni za reprodukovanje HD video sadržaja, pa bi bio pravi greh da je Asus ovaj konektor izostavio. Na Asusovom sajtu može se naći informacija da će određeni modeli biti opremljeni USB 3.0 konektorima, ali to nije bio slučaj sa prenosnikom koji smo mi imali na testu.

Specifikacije
Asus eeePC 1215N
Procesor: Intel Atom D525
Čipset: Intel NM10
Memorija: 4 GB DDR2-6400 Hyundai
HDD: Seagate 250 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: Intel GMA 3150 + nVidia ION 2 512 MB
Optika: nema
Displej: 12,1” 1366 x 768
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Atheros (10/100 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Broadcom (802.11b/g/n) / ima
Konektori: (položaj): USB 2.0, VGA, HDMI (levo), 2 x USB 2.0, SPK, MIC (desno)
Dimenzije/masa: 296 x 203 x 23–37 mm / 1,45 kg
Baterija: 6-cell 11,1 V 4400 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit, Microsoft Office i Trend Micro Internet Security probne verzije u trajanju od 60 dana
Dodatno: 0,3 MPx web kamera, 2-u-1 čitač kartica (SD/MMC)
Proizvođač: Asus (www.asus.com)
Kontakt: Asus Srbija (www.asus.rs)
 
Asus eeePC 1215N pripada liniji Seashell tajvanskog proizvođača, koju odlikuju zaobljene linije i sjajan finiš (i, nažalost, otisci prstiju u velikoj meri). Nismo primetili neke znatne razlike u izgledu u odnosu na njegovog starijeg brata, model eeePC 1201N, osim što su sada granice touchpada jasno naznačene srebrnim ivicama i što touchpad više nema reljefnu površinu. Asusovi dizajneri nisu previše eksperimentisali, jer je laptop koji je nama dopao šaka bio kompletno „obučen” u crnu boju, osim pomenutih krajeva touchpada i njegovog tastera, koji su takođe srebrni. U ponudi bi kasnije tokom ove godine trebalo da budu i crvena i srebrna varijanta, mada je pitanje da li će ta rešenja stići do našeg tržišta. Pored dopadljivog dizajna, svidelo nam se i to što je Asus odustao od dodatnih tastera koje proizvođači smeštaju oko tastature i koji često narušavaju izgled laptopa kada je on otvoren. Chicklet tastature su nesumnjivo „in”, što još jednom dokazuje i eeePC 1215N. Zahvaljujući većim dimenzijama prenosnika koje su morale da „istrpe” 12,1-inčni ekran, tasteri su odgovarajuće veličine i nećete morati da se navikavate ako prelazite sa desktop računara. Touchpad je takođe za svaku pohvalu, jer je veoma precizan, a nismo imali zamerke ni na njegovu veličinu, koja nam je često rak-rana kada su u pitanju netbookovi. Pohvale upućujemo i na zagrevanje i „buku” prilikom rada. Tek nekoliko puta primetili smo da je netbook mlak, i to uglavnom kada smo ga maltretirali igrama ili benchmark programima. Što se tiče galame koju on stvara, gotovo da je i nema, čak ni kad dobro opteretite procesor i ION 2 grafiku.

Asus je napravo izuzetak i kod izbora edicije Windows 7 operativnog sistema. Jefini Starter zamenje je nešto skupljim Home Editionom koji sadrži Aero interfejs, podršku za .NET framework i Windows Media Centar, kao i mnoge štošta drugo (štampanje preko mreže, deljenje internet konekcije, promenu wallpapera itd.). Dodatnog softvera skoro i da nema, sem ako ne računate probne verzije Ofisa i antivirusa. Testovi procesora, grafike i autonomije veoma prijatno su nas iznenadili. Asus eeePC 1215N sposoban je da bez problema „istera” starije igre (Quake 4), dok u novijim očekivano zaostaje, ali ipak uspeva da i tu prikaže dvocifren broj frejmova u većini slučajeva. Autonomija je zahvaljujući Optimus tehnologiji napredovala u odnosu na stariji ION, što je za svaku pohvalu, imajući u vidu to da ovaj netbook ima mnogo snažniji hardver od starijeg modela eeePC 1201N.

Asus eeePC 1215N sigurno nije uređaj za svakoga. Ako vam ne znače mnogo reprodukcija HD videa, veći ekran i povremeno igranje starih naslova, sigurno ćete se odlučiti za neki drugi jeftiniji netbook koji će sasvim zadovoljiti vaše potrebe. Ipak, postoje i oni koji žele „all-around” mini-laptop i njima će ovaj prenosnik sasvim odgovarati. Asus je na pravi način unapredio stari eeePC 1201N, jer naslednik, pored hardvera novije generacije, ne pati od sitnih boljki kao što su bili zagrevanje, buka i touchpad. Konačna ocena glasi da je eeePC 1215N zasigurno najsnažniji, a verovatno i najbolji netbook trenutno dostupan u svetu. Ipak, on sigurno neće biti i najprodavaniji zbog cene koja će biti približna „velikim” laptopovima i ciljnoj grupi u koju ne spadaju casual useri.

Petar MARINKOVIĆ

 
ATI FirePro V3800, V4800, V5800, V7800
Viewsonic VX2250wm LED i Viewsonic VX2739wm
Asus eeePC 1215N
Šta mislite o ovom tekstu?
Riello Net Dialog ND 100
Kingston DataTraveler 5000
Elektroforetički ekrani, Amazon Kindle 2
Amazon Kindle DX Graphite
Canon Pixma MG6150
GoodRAM 3 in 1 memory set
Roccat Pyra Wired i Wireless
Prestigio PWC113, PWC120, PWC213, PWC2 i PWC320
Netgear WNR3500L
Maxell Tank P-Series, Tank H-Series i Tank External Hard Drive

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark03
FarCry 2 DX10 Medium
PCMark 05
Quake 4 High
Sisoft Sandra Professional 2009
World in Conflict DX10 Medium
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera