TEST DRIVE<>
022010<><>

HP Pavilion dv6-1350ex

Multimedija a` la HP

HP Pavilion dv6-1350ex
HP Pavilion dv6-1350ex
Iako je Hewlett-Packard svetski broj jedan kada je reč o broju prodatih prenosnih računara, ipak nam renomirani američki proizvođač nije prva asocijacija kada na umu imamo multimedijalne notebookove. To ne znači da je HP manje pažnje posvetio ovom segmentu, već jednostavno uz ime američkog giganta najčešće vezujemo prenosnike namenjene „ozbiljnim” korisnicima, to jest poslovnom svetu. Čast HP-a u multimedijalnom mobilnom svetu već duži niz godina brani serija Pavilion, koja je ipak u prošlosti od korisnika dobijala manje pažnje u odnosu na proizvode iz Toshibine serije Qosmio ili Dellovih serija XPS/Studio. Tačan razlog ne možemo da definišemo, jer modeli Pavilion ni po čemu nisu zaostajali za konkurencijom. Veći deo Pavilion porodice kompletno je osvežen ove godine i korisnicima je sada dostupno više serija koje se razlikuju po dijagonali ekrana (dostupni su modeli sa ekranima od 13 pa čak do 18 inča). Nama je posebno bila zanimljiva serija oznake dv6 sa ekranom od 15,6 inča, jer proizvođači svoje multimedijalne i gaming prenosnike uglavnom proizvode sa ovom dijagonalom ekrana pa je, shodno tome, u ovom segmentu i najžešća borba za prevlast. Glavne karakteristike serije Pavilion dv6 jesu novi dizajn, ATI-jevi grafički čipovi iz serije Mobility Radeon HD4000 i prelazak na ekrane sa odnosom stranica 16:9.

Ako se odlučite za neki od modela iz ove serije, moći ćete delove za svoj budući računar odabrati do najsitnijih detalja. U ponudi je čak pet Intelovih procesora sa radnim frekvencijama od 2,2 do 3,06 GHz, od 3 do 8 GB radne memorije i hard diskovi kapaciteta od 250 do 500 GB. Iako je Pavilion dv6 zamišljen kao multimedijalni računar, čemu u prilog govori i izbor između dva ATI-jeva grafička čipa, moguće je odabrati i Intelovu integrisanu grafiku. Spisak se tu ne završava, jer postoji još veliki broj detalja koje možete uvrstiti ili izbaciti iz vašeg izbora kao što su Blu-Ray čitač, modem, TV tjuner i tako dalje. Uvek nam se svidi kada proizvođači budućim korisnicima ostavljaju veliki izbor, jer onda svako može da pronađe ono što njegovom budžetu odgovara. Naravno, kao i uvek pitanje je šta će domaći distributeri imati u ponudi, ali ako pogledamo 2009. godinu, stanje na domaćoj IT sceni prilično se popravilo i domaći kupci često mogu da biraju između više modela iz jedne serije, što u prošlosti često nije bio slučaj.

Specifikacije
HP Pavilion dv6-1350ex
Procesor: Intel Core2Duo T6600
Čipset: Intel PM45
Memorija: 3 GB DDR3 Epida
HDD: Seagate 250 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: ATI Mobillity Radeon HD4650 1 GB DDR3
Optika: HP DVDRW AD-7561S; CD-ROM/-R/-RW: 24x/24x/16x; DVD-ROM/±R/±RW/±R DL: 8x/8x/6x/6x
Ekran: 15,6” 1366 x 768
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless / Bluetooth: Intel WiFi Link 1000 BGN (802.11a/b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, eSATA, USB 2.0, 4-pin FW (levo) / MIC, SPK, SPDIF (napred) / 2 x USB 2.0 (desno)
Dimenzije / masa: 378 x 259 x 40,6 mm / 2,88 kg
Baterija: 6-cell 4400 mAh 10,8 V
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, CyberLink DVD Suite, Microsoft Works 9.0, Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security (probne verzije u trajanju od 60 dana)
Dodatno: 2.0 web kamera, 5-u-1 (SD/MMC/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, express card daljinski upravljač
Proizvođač: HP (www.hp.com)
Kontakt: HP Srbija (www.hp.rs)
 
Mi smo imali prilike da se nekoliko dana družimo sa modelom oznake Pavilion dv6-1350ex koji će, po našem mišljenju, biti veoma zanimljiv domaćim kupcima jer ima odličan odnos cene i performansi. Iako je ovaj model opremljen najslabijim od ponuđenih procesora oznake T6600, to ne treba da vas zavara, jer smo pomenuti procesor često sretali kod drugih multimedijalnih prenosnika i do sada na njega nismo imali zamerke. HP je ovaj procesor uklopio sa Intelovim čipsetom PM45 koji takođe nije novost za nas. Odsustvo slova G na početku imena čipseta sugeriše na to da laptop HP Pavilion dv6-1350ex ima diskretno grafičko rešenje. Reč je o ATI-jevom čipu oznake Radeon Mobility HD4650, koji pripada srednjem segmentu, a odlikuju ga 1 GB DDR3 memorije i podrška za standarde DirectX 10.1 i Shader 4.1. Novina je ATI-jeva tehnologija Avivo HD koja omogućava prenos zvuka preko HDMI konektora i dekodiranje HD video sadržaja, čime se procesor znatno rasterećuje. Performanse su u rangu nVidijinog grafičkog čipa GeForce GT240M, što u praksi znači da je igranje novih igara moguće, ali sa ograničenim brojem detalja. Ako spadate u nezahtevne korisnike i igranje vam nikako nije na listi prioriteta, možete se odlučiti za slabiju varijantu u vidu čipa Radeon Mobility HD 4530 sa 512 MB video memorije i tako uštedeti koji dinar. Prenosnik dolazi sa 3 GB DDR3 radne memorije, što će biti sasvim dovoljno za udoban rad u Windowsu 7 i za sve novije igre. Hard disk je potpisao Seagate, a glavne su mu prednosti brzina obrtanja ploča 7200 rpm i bafer od 16 MB. Ipak, moramo da napomenemo budućim kupcima to da Seagate ovim diskom blago zaostaje na testovima za Western Digitalovim 2,5-inčnim modelima sa 7200 rpm. Kvalitet 15,6-inčnog ekrana je na visokom nivou, uz sitne mane koje ne narušavaju ukupan utisak. Refleksija je i te kako izražena, što ponekad pri izrazito jakom svetlu može da zasmeta. Ekran je nešto svetliji po sredini, ali je ova pojava jedva primetna i uočićete je samo ako ste cepidlaka (kao mi). Dobre strane dislpleja su odličan kontrast i uglovi gledanja, kao i nizak odziv zahvaljujući kom gledanje filmova ili igranje postaje pravo uživanje. Maksimalna rezolucija iznosi 1366 x 768 piksela. Malo nas je začudilo to što HP kupcima nije ostavio opciju da izaberu ekran sa podrškom za Full HD rezoluciju, što je česta praksa kod proizvođača kada je reč o multimedijalnim prenosnicima. Testirani model imao je „klasičan” dual layer DVD rezač bez podrške za reprodukciju BR filmova, sve u cilju da cena bude što niža. Zanimljivo je to da se američka kompanija kod izbora WiFi modula odlučila za noviji Intelov čip oznake 1000 BGN, koji je sastavni deo najnovije Centrino platforme po imenu Calpella, a ne za starije WiFi Link 5100/5300 koje smo navikli da viđamo uz mobilne Core2Duo procesore.

HP Pavilion dv6-1350ex je krcat konektorima – 3 USB 2.0 porta, HDMI, VGA, eSATa. Jedino mu nedostaje DisplayPort, mada je pitanje koliki bi procenat korisnika koristio ovu tehnologiju. Pohvalno je prisustvo Altec Lansing zvučnikâ koji gotovo da zauzimaju ceo prostor između tastature i ekrana. Uživanje prilikom gledanja filmova biće veće nego kod drugih prenosnika, ali se odsustvo subwoofera i te kako oseća – nikad zvučnici laptopa ne mogu da zamene zvučne sisteme namenjene desktop računarima.

Hewlett Packard je za sve svoje nove Pavilion porodice (dv3, dv4, dv6, dv7, dv8) osmislio dva potpuno nova dizajna – Moonlight White i Espresso Black, koji poprilično odskaču od svega do sada viđenog. Damama će se više svideti „mesečina” kod koje bela boja prekriva skoro ceo laptop, sem prostora oko ekrana koji je crn i bočnih strana laptopa koje su srebrne. Testirani primerak bio je obojen u „espresso” varijantu kod koje dominira crna boja, a manje su primetne zlatna i srebrna koje krase bočne strane i ivice. Vizuelni utisak narušli su glossy touchpad zlatne boje i plave LE diode koje osvetljavaju funkcijske tastere osetljive na dodir. Na pojedinim mestima postoje i zlatni motivi u obliku krugova, što takođe nije naišlo na odobravanje kod nas. Ovo smelo rešenje američkog proizvođača nije nas preterano oduševilo, ali imajući u vidu to da je lepota subjektivan utisak, sigurno je da će Pavilion dv6 određen broj kupaca privući svojim neobičnim dizajnom.

Tastatura je veoma komforna za igranje i svakodnevan rad, a dimenzije laptopa dale su dovoljno prostora i za numerički deo. Touchpad je precizan i dobro odmerenih dimenzija, ali njegovu funkcionalnost narušava zlatna boja, koja nam je poprilično smetala. Izrada je na najvišem nivou, a donji deo laptopa ojačan je magnezijumom, što je česta praksa američkog proizvođača kod novijih modela. U moru sličnih multimedijalnih prenosnika upravo je izrada, uz kvalitet tastature i touchpada, jedan od ključnih faktora koji može da donese prevagu prilikom izbora. Laptop se vrlo malo zagrevao, čak i prilikom igranja, a svidela nam se i masa koja iznosi 2,88 kg, što je manje od proseka za 15,6-inčne multimedijalne laptopove.

Slabijim poznavaocima engleskog jezika Pavilion dv6-1350ex biće naročito zanimljiv, jer je 64-bitni Windows 7 Home Premium na njemu u potpunosti preveden na srpski. Dodatnog softvera nema previše, ali su isporučeni softverski paketi više nego korisni. Cyberlinkov DVD Suite pomoći će vam u reprodukciji svih audio/video formata, dok će Microsoft Works 9.0 u svakodnevnim zadacima dostojno zameniti mnogo skuplji Office. Na laptopu smo zatekli i 60-dnevne probne verzije Nortonovog paketa za zaštitu i Microsoft Office 2007 paketa, kao i veliki broj HP-ovih utillity programa.

Najviše nas je zanimalo kako će se HP Pavilion dv6-1350ex ponašati u igrama i kako se kotira ATI-jev Mobility Radeon HD4650 grafički čip. Rezultati kažu da ćete sa ovim prenosnikom i te kako moći da se igrate, ali samo ako pristanete na kompromis u vidu manjeg broja detalja. Testirani primerak nije briljirao na testovima autonomije, ali ova stavka ipak nije primarna kod multimedijalnih prenosnika.

Prednost Hewlett-Packardovog laptopa Pavilion dv6-1350ex, pored jakog hardvera i odlične izrade, jeste i cena, koja na našem tržištu iznosi oko 800 evra. Za taj novac dobićete veoma dobar desktop-replacement prenosnik renomiranog proizvođača, kojem jedino možemo da prigovorimo u vezi sadizajnom koji nas nije osvojio. Ipak, ne mora da znači da će budući kupci biti istog mišljenja kao i mi, pa ako vam Pavilion dv6 notebookovi ne izgledaju ružno i neprivlačno, ne postoji nijedan razlog zašto ne biste ovaj ili druge modele iz serije uzeli u obzir. Početkom sledeće godine očekuju nas Pavilion modeli sa Core i7 procesorima koji će dodatno zakomplikovati ionako težak izbor multimedijalnog laptopa. Ipak, od velikog broja dostupnih prenosnika najviše će profitirati kupci, jer pre godinu dana ovakav prenosnik nismo mogli ni da zamislimo za manje od 1000 evra.

Petar MARINKOVIĆ

 
Intel Core i5-661
Sapphire Radeon HD 5670
Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X
HP ProBook 5310M
HP Pavilion dv6-1350ex
Šta mislite o ovom tekstu?
Roccat Valo
Canon Pixma MP190, Pixma MP250, Pixma MP260
T’nB CHNB19V1
Scope Node Laser Mouse
QNAP TS-110 i TS-210
Asus RT-N10, RT-N13U, DSL-N13
Novatron iamm NTR81 i NTR83
Omega OM 445 i OM 485
Wacom Bamboo Pen, Touch i Fun
Genius GHP-05Live DRD 3D Surround

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 Ultra High
Quake 4 High
World in Conflict DX10 Very High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera