TEST DRIVE<>
022010<><>

HP ProBook 5310M

Za čistu desetku

HP ProBook 5310M
HP ProBook 5310M
Hewlett-Packard i dalje suvereno drži lidersku poziciju kada je reč o udelu na tržištu desktop i laptop računara. Dell i Acer pokušavaju da ugroze američkog giganta, ali kupci širom sveta i dalje najviše veruju HP-u, koji retko pravi greške sa o njegovim proizvodima. Kako svetska ekonomska kriza i dalje traje, logično je to da se proizvođači na sve načine dovijaju da kupcima ponude što bolji proizvod za što manje novca. Sličnim razmišljanjem nastala je i HP-ova serija ProBook, koja je pokazala da pored kvalitetnih biznis prenosnika ne mora da bude zakačena četvorocifrena cena, bilo da je ona izražena u evrima ili dolarima. Letos smo imali prilike da se upoznamo sa modelom ProBook 4510s (SK 07/2009) koji je kod nas zaslužio sve pohvale, pa je bilo logično za očekivati da će Hewlett-Packard vrlo brzo osvežiti porodicu ProBook i opet zaokupiti pažnju kupaca. To se i desilo krajem godine, kada su svetlost dana ugledali prenosnici oznake ProBook 5310M. Modele iz ove serije možemo ukratko opisati kao Hewlett-Packardov pokušaj da napravi svoj pandan laptopu Apple MacBook Air, ali sa dosta nižom cenom, imajući u vidu to da je „tanka jabuka”, Appleov prestižni prenosnik, ipak preskup za veliki broj kupaca. Takođe, HP-u je bio potreban prenosnik kojim bi parirao Acer Timeline i MSI Slim-X laptopovima koji se veoma dobro kotiraju na svetskom tržištu. Da li je Hewlett-Packard uspeo u svom najnovijem poduhvatu da napravi jeftiniji ultraprenosivi biznis laptop, probali smo da proverimo detaljnijim pogledom.

Motor po želji kupaca

Hewlett-Packard je, kao i obično, kupcima ostavio širok izbor prilikom konfigurisanja laptopa kako bi svaki korisnik mogao da odabere ono što želi i, što je još važnije, ono što odgovara njegovom džepu. Pored izbora procesora (Intel Celeron ili Core2Duo), korisnik može da bira i kapacitet hard diska (između 160, 250 i 320 GB), količinu radne memorije (1 ili 2 GB) i operativni sistem (dostupni će biti svi aktuelni Microsoftovi operativni sistemi – XP, Vista i sedmica, u svim edicijama). Mi smo imali prilike da testiramo sample primerak sa C2D procesorom, koji predstavlja sam vrh serije ProBook 5310M, ali koji, naravno, i košta mnogo više nego ekvivalentni modeli sa Celeron procesorima.

Specifikacije
HP ProBook 5310M
Procesor: Intel Core2Duo SP9300
Čipset: Intel GS45
Memorija: 2 GB DDR3 Micron
HDD: Western Digital 320 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: Intel 4500MHD
Optika: nema
Ekran: 13,1” 1366 x 768
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Marvel Yukon (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless / Bluetooth: Intel WiFi Link 5100 (802.11a/b/g/n) / ima
Konektori (položaj): USB, DisplayPort (levo), SPK, MIC, 2 x USB 2.0 (desno)
Dimenzije / masa: 328 x 221 x 23,5 mm / 1,71 kg
Baterija: 6-cell 4400 mAh 14,8 V
Softver: Microsoft Windows Vista Business SP2 32bit, McAfee Total Protection , Roxio Creator Business , PDF Complete, HP uslužni programi
Dodatno: 2.0 MPx web kamera, 2 u 1 čitač kartica (SD/MMC), HP un2420 Mobile Broadband Module modem
Proizvođač: HP (www.hp.com)
Kontakt: HP Srbija (www.hp.rs)
 
Prilikom kreiranja ultraprenosnog laptopa kod kog je autonomija jedna od bitnijih stavki proizvođači najviše pažnje posvećuju izboru procesora. Uvek je teško naći zlatnu sredinu, to jest izabrati procesor koji nudi adekvatne performanse uz malu potrošnju. HP se kod testiranog laptopa odlučio za procesor Core2Duo SP9300 radne frekvencije 2,26 GHz, sa FSB-om od 1066 MHz, 6 MB L2 keš memorije i potrošnjom 25 W. Testovi su pokazali da će se taj procesor odličo uklopiti, jer će njegova snaga biti više nego dovoljna za sve poslovne zadatke, a uz to će korisniku pružiti dug rad dok traje baterija. Čipset nosi oznaku GS45, pri čemu prvo slovo u imenu označava da laptop ima integrisanu grafiku. Iako je reč o trenutno najjačem Intelovom grafičkom čipu oznake 4500MHD, sa njim se baš i nećete naigrati, osim ako ne planirate da se zabavljate igrama starim nekoliko godina.

Oduševio nas je Western Digitalov hard disk kapaciteta 320 GB čije se ploče obrću brzinom od 7200 obrtaja u minutu. Hard diskovi ove brzine nisu toliko česti u laptopovima, a razlika u odnosu na sporije modele brzine 5400 obrtaja u minutu i te kako je primetna. Naravno, cena naglo skače kad odaberete hard disk ovakvih specifikacija, ali ako imate nešto više novca, naš savet vam je da tu razliku investirate upravo u brži hard disk. Dva gigabajta radne memorije biće dovoljno za udoban rad u Visti, a ako se odlučite za kupovinu dodatnog modula, imajte u vidu to da uz laptop dolazi 32-bitni operativni sistem koji ne može da „vidi” više od 3 GB RAM-a.

Čudna dijagonala

Do sada nismo imali prilike da se sretnemo sa laptopovima dijagonale ekrana 13.1 inča. Prelaskom na odnos stranica 16:9 došlo je do novih mera, pa je „standardnih” 13,3 inča zamenjeno kraćom dijagonalom za 0,2 inča, ali taj manjak sigurno nećete ni osetiti. Ovaj trend je prvi počeo da uvodi Sony kod svojih ultreprenosnih Vaio laptopova, a sada se sreće kod mnogih proizvođača.

Maksimalna rezolucija ekrana kod ovog modela iznosi 1366 x 768 tačaka, i iako je kvalitet prikaza na visokom nivou, ipak ne zaslužuje najvišu ocenu. Slika je oštra, sa dobrim kontrastom, ali horizontalni uglovi gledanja nisu za pohvalu. Ako pogledate ekran sa strane, boje će delovati poprilično isprano. Zbog male debljine laptopa mesta za optički uređaj nije bilo, pa ako ne možete da živite bez DVD rezača, očekuje vas dodatni trošak prilikom kupovine eksternog uređaja. Kako je HP ProBook 5310M namenjen biznis korisnicima, jasno je da se nije smelo štedeti na opcijama za povezivanje. Gigabitni mrežni kontroler, Intelov WiFi čip sa podrškom za sve 802.11 standarde i BlueTooth u verziji 2.1 obavezni su kod jednog ovakvog laptopa. Zanimljivo je to da je naš primerak imao i integrisani broadband modem sa podrškom za 1xEV-DO i 3G mreže. Na našu žalost, ovaj uređaj ne može da radi sa SIM karticama naših operatera jer podržava samo frekvenciju 850 MHz, dok domaći provajderi mobilne telefonije koriste druge frekvencije. Izbor video konektora nije nas oduševio jer nedostaju i HDMI i VGA portovi. Hewlett-Packard je objasnio da je VGA konektor izostavljen zbog dimenzija, što je i razumljivo, ali nam nije jasno zašto se nije našlo mesta za HDMI konektor. Za povezivanje sa drugim monitorima poslužiće vam DisplayPort, mada ova tehnologija još nije opšte prihvaćena kod proizvođača i mali je broj monitora koji će raditi „out of the box” bez ikakvih dodatnih kablova. Firewire je takođe izostavljen, mada za ovaj tip konektora ne možemo reći da je standardan kod većine prenosnika.

Dizajn koji dobija

Hewlett-Packard nije menjao dobitni tim – ProBook 5310M je pretrpeo skoro neprimetne izmene u izgledu u odnosu na prve modele iz serija ProBook 4310s/4510s. Zadržan je minimalistički dizajn, pa su jedino uz desnu ivicu tastature smeštena tri tastera malih dimenzija, od kojih jedan služi za kontrolu bežičnih konekcija a druga dva za pokretanje aplikacija koje korisnik izabere. Hewlett-Packard se odlučio da ProBook 5310M bude dostupan jedino u crnoj boji, koja je postala tradicionalna boja biznis laptopova. Zbog razmaka između tastera i touchpada (njegova površina urađena je, zanimljivo, u glossy maniru) ovaj prenosnik u velikoj meri podseća na prve MacBook notebookove crne boje koji su se odlično kotirali kod svih kupaca kada je reč o dizajnu.

Tastatura je izvanredna. Prema našem mišljenju, ovakve tastature kod kojih postoji primetan razmak između tastera mnogo su udobnije za višečasovno kucanje. Takođe, greške su vrlo retke, jer vam se neće dešavati da, kao kod „spojenih” tastatura, pritisnete pogrešan taster. Touchpad je veoma precizan; ima deo za skrolovanje, a takođe i podršku za multitouch pokrete koji se moraju podesiti u Synapticovom drajveru. Kod ProBook 4510s prenosnika smetalo nam je to što su tasteri touchpada kruti, pa nam je bilo drago da je kod novijeg modela ovaj nedostatak ispravljen. Pri izradi poklopca i naslona za dlanove korišćen je aluminijum, a donja strana prenosnika ojačana je magnezijumom, što doprinosi odličnom kvalitetu izrade. Iako malih dimenzija, testirani ProBook 5310M se vrlo malo zagrevao, a za svaku pohvalu je i masa koja iznosi samo 1,71 kg.

Autonoman skroz!

Testirani model je pokretala edicija Windows Vista Business, a korisnicima će vrlo brzo biti ponuđen i Windows 7, koji bi trebalo da zameni Vistu. Svideo nam se izbor dodatnog softvera, najviše zbog programa Roxio Creator Business koji u potpunosti može da odmeni neprikosnoveni Nero, kao i zbog aplikacije PDF Complete koja služi za konvertovanje iz/u PDF format. Takođe, treba pomenuti i HP-ove uslužne programe, od kojih su najbitniji 3D DriveGuard koji štiti hard disk prilikom padova i naglih pomeranja i ProtectTools koji sadrži više vidova zaštite podataka od zloupotrebe.

HP ProBook 5310M je briljirao na testovima autonomije, a samo možemo da zamislimo kakav bi rezultat bio da smo imali prilike da testiramo 9-ćelijsku bateriju većeg kapaciteta. U benchmark programima procesor se pokazao nešto slabijim od procesora T6600 koji često srećemo u multimedijalnim prenosnicima, što je odličan pokazatelj toga da je Hewlett-Packard napravio pravi izbor hardvera kod ovog laptopa.

HP je HP

Hewlett-Packard je još jednom zadao udarac konkurenciji, jer je uspeo da napravi biznis prenosnik izuzetnih karakteristika sa cenom nižom od 1000 evra. Osim sitnijih nedostataka ekrana i izostavljanja VGA/HDMI portova, ovom prenosniku nemamo šta drugo da prigovorimo, ali zato, s druge strane, imamo mnogo toga da kažemo na račun njegovih pozitivnih strana. Odlična autonomija, hardver dovoljan za svaki poslovni zadatak, visok kvalitet izrade, tastatura i touchpad za svaku pohvalu, sve su to sitnice kojima će ProBook 5310M privući kupce. Nemamo tačan podatak o tome kolika će cena biti kod domaćih prodavaca, ali sudeći prema cenama u zapadnoj Evropi i Americi, HP ProBook 5310M će biti primamljiv velikom broju kupaca u Srbiji.

Dakle, ako vam je potreban pouzdan ultraprenosni notebook i planirate da za njega odrešite kesu, ozbiljno razmislite o laptopu HP ProBook 5310M, jer će on bez ikakve sumnje ispuniti sve vaše želje i očekivanja.

Petar MARINKOVIĆ

 
Intel Core i5-661
Sapphire Radeon HD 5670
Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X
HP ProBook 5310M
Šta mislite o ovom tekstu?
HP Pavilion dv6-1350ex
Roccat Valo
Canon Pixma MP190, Pixma MP250, Pixma MP260
T’nB CHNB19V1
Scope Node Laser Mouse
QNAP TS-110 i TS-210
Asus RT-N10, RT-N13U, DSL-N13
Novatron iamm NTR81 i NTR83
Omega OM 445 i OM 485
Wacom Bamboo Pen, Touch i Fun
Genius GHP-05Live DRD 3D Surround

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera