TEST DRIVE<>
022009<><>

Logitech Squeezebox Boom

Muzička kutija

Logitech Squeezebox Boom
Logitech Squeezebox Boom
Internet je zaista od sveta napravio globalno selo. Tako, više nismo osuđeni da slušamo radio-program koji do nas dolazi FM talasima, već možemo da slušamo radio-stanice širom sveta, koje imaju stotine različitih žanrova. Razlog velikom broju internet radio-stanica jeste pre svega to što nije potrebno dobiti državnu dozvolu za frekvenciju, kao i to što ne postoji ograničenje u broju radio-stanica koje je moguće „ugurati” u ograničeni frekventni opseg raspoloživ za radio-stanice (između 88 i 108 MHz), a da se međusobno ne ometaju. Takođe, za takve radio-stanice nije potrebna neka ozbiljnija oprema, osim brzog internet linka, koji može da podnese veći broj istovremenih slušalaca. Doskora je za takav način slušanja muzike bio potreban računar povezan na Internet i odgovarajući program (recimo, WinAmp). Međutim, takav sistem ima svojih ograničenja. Potrebno je da računar bude upaljen, a muzika će se čuti samo na zvučnom sistemu koji je povezan na računar, što je najčešće samo jedna soba. Ipak, Logitech ima rešenje za nove digitalne domove. U pitanju je samostalan uređaj koji se povezuje na lokalnu mrežu i strimuje zvučni sadržaj, bilo iz lokalne mreže ili sa Interneta. U pitanju su uređaji iz porodice Squeezbox, a mi vam predstavljamo model Boom.

Slično sistemima za nadzor koje smo opisali u broju 11/2008, Logitech je u nove vode uplovio tako što je jednostavno kupio firmu koja se tim poslom bavila nekoliko godina. U ovom slučaju radi se o firmi Slim Devices (www.slimdevices.com) koja je u tom poslu od 2003. godine. U ponudi imaju nekoliko rešenja, a model Boom je najsamostalniji. Po izgledu podseća na malo „jače” radio-uređaje sa satom, kojima je mesto na natkasni u spavaćoj sobi. U pitanju je kompaktan crni uređaj sa neodvojivim stereo zvučnicima, koji iznenađuje velikom težinom (oko 2,5 kilograma). Njegov centralni deo ispunjava dot-matrix displej (tačnije VFD – vakuumski fluorescentni displej). Ispod ekrana je nekoliko tastera, kao i beskonačni obrtni kontrolni taster koji je moguće i pritisnuti. Na gornjoj strani, centralni deo napravljen je od gumirane plastike, a udubljenje na njemu služi za odlaganje malog daljinskog upravljača. U okviru gumirane površine nalazi se i veliki taster sleep koji omogućava isključivanje funkcije alarma, što dodatno potkrepljuje pretpostavku da će se Boom najbolje uklopiti u spavaćoj sobi. Neugledni daljinac i pored malih dimenzija poseduje sve neophodne tastere za kontrolu Squeezebox Booma. Daljinac poseduje jednu zanimljivu mogućenost, a to je da uz pomoć skrivenog magneta može da se zalepi na metalnu površinu.

Pomenuti ekran je monohromatski, rezolucije 160 x 32 piksela, a tačkice mu svetle tirkiznom bojom. Ekran se prilikom rada prilično greje. Svi tasteri imaju diskretno belo pozadinsko osvetljenje. U principu, kada je upaljen, Boom ne osvetljava previše prostoriju, a nivo osvetljenja ekrana moguće je podešavati u pet koraka, pa tako sigurno neće smetati u mraku. Sa zadnje strane uređaja nalazi se svega nekoliko konektora. Tu je priključak za napajanje preko isporučenog ispravljača (što je jedini način napajanja), mrežni RJ-45 konektor, kao i zvučni stereo ulaz i izlaz u vidu dve 3,5-milimetarske „banane”. Zanimljiva opcija jeste ta da stereo izlaz može da služi za priključivanje slušalica ili odvojenog subwoofera, a njegova funkcija se bira u menijima za podešavanje. Iako se od ovako malog sistema očekuje da nema jačinu i dubinu zvuka (a dodatni priključak za subwoofer to i sugeriše), Boom zaista prijatno iznenađuje. Zvučnici su dvosistemski i sastoje se od visokotonca prečnika dva cm i dva vufera prečnika 7,6 cm. Mali vuferi se prilično dobro snalaze i, uz pomoć jasnih i čistih visokotonaca, u stanju su da kvalitetnim zvukom ispune sobu srednjih dimenzija.

Iako smo pomenuli konektore, najbitniji način povezivanja ovog plejera na kućnu mrežu se ne vidi, jer se radi o 802.11g bežičnoj mreži. Svi parametri umrežavanja podešavaju se preko tastera na Boomu ili preko daljinskog upravljača, što je mučan proces. IP adrese, DNS-ovi, alfanumeričke šifre za pristup, sve se to unosi okretanjem kružnog tastera ili pritiskanjem kursora na daljincu, što traje. Srećom, to je stvar koja se podešava samo jednom, po prvom povezivanju uređaja.

Kada Boom nađe mrežu, moguće je izabrati izvor sa kog će se strimovati muzički sadržaj. To može biti lokalni računar ili izvor sa Interneta. Da bi muzika u lokalu funkcionisala, na računar je potrebno instalirati SqueezeCenter, otvorenu i besplatnu aplikaciju koja nije namenjena upotrebi samo sa Squeezebox hardverom već se iz njega može strimovati i sopstvena radio-stanica. Ukoliko ste zainteresovani za online sadržaj, Boom nudi nekoliko opcija. SqueezeNetwork je online verzija SqueezeCentera koja omogućava organizaciju linkova i omiljenih stanica, ali i podešavanje bilo kog SqueezeBox uređaja iz „daljine”. Potrebno je registrovati se (što je besplatno). Moguće je pristupati serverima kao što su Pandora, Last.fm, Slacker, Live Music Archive, Live365, Shoutcast, RadioIO ili RadioTime. Podržani su i popularni serveri koji se plaćaju (Rhapsody ili Sirius Internet Radio, recimo). Ako to nije dovoljno, moguće je ručno uneti adresu ka bilo kom internet radiju.

Što se podržanih formata tiče, Squeezebox Boom podržava skoro sve audio formate koji nisu DRM (koji nisu zaštićeni), pa se na tom impresivnom spisku nalaze MP3, AAC, WMA, WAV, AIFF, FLAC, Apple Lossless, WMA Lossless, kao i Ogg Vorbis. U toku puštanja muzičke numere, na ekranu se ispisuju podaci o pesmi, a u pozadini se diskretno iscrtavaju vumetri, što daje dopadljivu dinamiku ovom prikazu.

U okviru SqueezeNetworka podešava se i RSS feed koji će se prikazivati na ekranu Booma, pa je tako moguće listati vesti ili omiljeni blog. Već smo pomenuli funkciju alarma koja je odlično rešena. Moguće je podesiti nekoliko alarma, dane u nedelji u kojima će se oni aktivirati, kao i jačinu zvuka alarma. Buđenje je moguće uz muziku iz plejliste, sa Interneta ili uz neki od podržanih prirodnih zvukova (žubor potoka, zrikavaca, grmljavine, talasa). U slučaju restrikcije ili nestanka struje (što je posebno aktuelno u našim uslovima), sistem za bekap čuva do dve nedelje prvi sledeći podešen alarm.

Kontrolom funkcija nismo preterano zadovoljni. Ovo nije uređaj za korisnike koji nisu naviknuti na računare i tehniku. Recimo, za jednu jednostavnu funkciju kao što je podešavanje alarma potrebno je čak 11 pritiska na dugmiće. Kontrolni tasteri koji su postavljeni na Boom čudno su raspoređeni, tačnije nisu logično grupisani. Takođe, odziv Booma na komande prilično je spor, što brzo počinje da smeta. Taster ’mute’ ne postoji, pa za tu funkciju treba koristiti pauzu (što nema mnogo smisla kod strimovanog sadržaja).

Utisak koji je ovaj uređaj ostavio na nas više je nego povoljan, kako kvalitetom izrade zvuka tako i svojom posebnošću (odnosno „geek efektom”). Squeezebox Boom je lep dodatak savremenom digitalnom domu: ako se u dnevnoj sobi nalazi kućni bioskop koji čine HD televizor i kvalitetan zvučni sistem, u radnoj sobi jak PC računar, a u sobi za opuštanje neka savremena konzola, logično je da će se u spavaćoj naći uređaj poput Squeezbox Booma. U prilog toj tvrdnji ide i njegova cena koja je nešto viša od 250 evra, što će ga učiniti dodatkom domu u kome ništa drugo ne nedostaje, a čiji vlasnik može sebi da priušti ovakav radio.

Ivan ČABRILO

 
AMD Phenom II X4 940 Black Edition, AMD Dragon
ASUS M3A78-T, MSI DKA790GX Platinum, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H, Foxconn A7DA-S
Toshiba NB100
Pakom PK/PC H100 VL/Basic II , Pakom PK/PC B100 Home, Pakom PK/PC H100 Predator
Samsung 2433BW, Samsung 2443NW, Proview EP2430W, LG W2452-PF, Hyundai N240WA, Hyundai W240D, Prestigio P7240WD
Geil EVO Cyclone
Cooler Master X Craft 250
Chieftec CH-02 i CG-01
Xwave S-82 i S-90
Wiretek USB Extender i USB 2.0 Share Switch
Logitech Harmony One
SteelSeries Ikari Optical i Laser
Omega Car MP3 Wireless FM modulator
Genius SW-HF5.1 6000
Jetion Flexible Full Sized Keyboard
Logitech Squeezebox Boom
Šta mislite o ovom tekstu?

Realna snaga:
nepoznata
Ostalo:
povezivanje preko žične i bežične mreže, podržan veliki broj formata i Internet radio stanica, osvetljen ekran i tasteri, daljinski upravljač
Proizvođač:
Logitech
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera