TEST DRIVE<>
022009<><>

Toshiba NB100

Netbook na japanski način

Toshiba NB100
Toshiba NB100
Slobodno možemo reći da su najveći bum u IT industriji protekle godine napravili netbook računari. Više ih ne posmatramo kao jedan tip notebook računara, već je to sada kategorija za sebe, u kojoj vladaju drugačija pravila u odnosu na „klasične” prenosnike. Jedno od tih pravila odnosi se na platformu, jer Intelov procesor Atom sigurno pokreće barem tri trenutno dostupna netbooka, a i modeli koje očekujemo u budućnosti kao što su HP Mini 1000 ili Sony Vaio P takođe će biti bazirani na Atomu. Pored malih dimenzija i mogućnosti koje sasvim mogu da zamene jeftin kućni računar kojem je osnovna namena ofis/internet/divx/mp3, i cena je uticala na neverovatnu popularnost ovih proizvoda, te danas skoro svaki veći proizvođač desktop i notebook računara ima u ponudi i seriju netbookova. Sve je počelo sa modelom Asus eeePC 4G (SK 02/2008), poslednja se u trku uključila Toshiba. Videćemo kako će se to odraziti na uspeh njene serije NB, imajući u vidu to da je na tržištu već prisutan veliki broj netbook računara. Japanski gigant nije hteo preterano da eksperimentiše i predstavio je model koji po svojim specifikacijama uopšte ne odskače od konkurencije. Neko će, gledajući karateristike Toshibinog netbooka NB100, možda reći „oh ne, još jedan netbook”, ali ovaj mališan ipak zaslužuje da ga opišemo u našem časopisu, ako ništa drugo, onda zbog kupaca koji preferiraju velike igrače kao što su Toshiba, HP ili Dell i kojima su „tajvanci” iz nekog razloga mrski.

Kad je reč o hardveru koji se nalazi ispod haube, kod netbooka Toshiba NB100 nema ničeg spektakularnog. Procesor Intel Atom N270 uparen sa Intelovim čipsetom i945GC uz 1 GB DDR2 radne memorije (proširivo do 2 GB) već je više puta viđen scenario, a jedino što malo remeti monotoniju jeste SATA hard disk kapaciteta 120 GB sa baferom od 8 MB i brzinom obrtanja 5400 o/min. Autor ovih redova naginje SATA hard diskovima umesto SSD rešenja kad je reč o netbook prenosnicima, jer SSD diskovi ne mogu da ponude veću količinu raspoloživog prostora. Sa nekoliko desetina slobodnih gigabajta, netbook postaje odlično rešenje za skladištenje audio/video materijala ili slika sa digitalne kamere kad krenete na putovanje ili treba da ubijete dosadu na efikasan način. Dijagonala ekrana iznosi 8,9”, slično kao i kod modela Acer Aspire One. Ovaj potez je malo čudan, imajući u vidu to da je Asus za 2009. godinu najavio da odustaje od netbookova sa ovom dijagonalom i da će svi sledeći modeli imati dijagonalu 10 inča. Kako je tajvanski gigant začetnik netbook segmenta, trenutno proizvođač sa najvećim brojem prodatih netbook računara i najvećim brojem dostupnih modela, sigurno je da je Asus pametno pratio potrebe kupaca i uvideo da dodatni inč mnogo znači kad je reč o svakodnevnoj upotrebi. Kao i drugi Toshibini prenosnici, i ovaj poseduje tehnologiju TruBrite koja poboljšava prikaz sa LED pozadinskim osvetljenjem ekrana i glossy premazom, što u praksi izgleda mnogo bolje od konkurencije, izuzevši naravno HP-ov Mini-Note 2133 koji se izdvaja kada je reč o kvalitetu prikaza. Nekom će možda zasmetati upadljiva refleksija, a mi zamerku upućujemo slabijim uglovima gledanja. Ipak, imajući u vidu cene netbookova, ali i dimenzije ovih prenosnika, jasno je to da sve ne može da bude idealno i da se neki kompromisi moraju napraviti. Od opcija za povezivanje treba istaći adapter za bežično umrežavanje koji je potpisao Atheros i koji poseduje podršku za standard Draft N, kao i BlueTooth koji često zatreba, naročito kad vam kabl mobilnog telefona nije pri ruci. Novina koju je Toshiba uvela prilikom predstavljanja serija Satellite A300/U400 prenosnika našla se i kod netbooka NB100. Reč je o tzv. Sleep & Charge USB portovima preko kojih možete napajati vaše uređaje dok je sam netbook ugašen.

Specifikacije
Toshiba NB100
Procesor: Intel Atom N270 1,6 GHz
Čipset: Intel i945GC
Memorija: 1 GB DDR2-6400
HDD: Toshiba 120 GB SATA, 5400 rpm, 8 MB
Grafika: Intel GMA950
Optika: nema
Ekran: 8,9" 1024 x 600
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Atheros (802.11b/g/n)/ima
Konektori (položaj): USB 2.0 (levo), VGA (nazad), 2 x USB 2.0 (desno), SPK, MIC (napred)
Dimenzije/težina: 225 x 190,5 x 29,5 mm/1,05 kg
Baterija: 4-cell 4800 mAh 7,2 V
Softver: Windows XP Home SP3, McAfee Internet Security, Toshiba DVD Player, Toshiba alati za optimizaciju sistema, Picasa
Dodatno: web kamera, čitač kartica
Proizvođač: Toshiba (www.toshiba.com)
Kontakt: Stevaco (www.stevaco.co.rs)
 
Model koji je nama dopao šaka poseduje Cosmic Black dizajn, a korisnici mogu odabrati i Champagne Gold i Brighter Silver varijante. Sve tradicionalne odlike Toshibinog dizajna prisutne su i kod ovog modela. Trend crne boje koja dominira nastavljen je nakon uspeha serija Satellite A300/ /U400, koje su se mnogim korisnicima svidele, a poklopac naravno krasi veliki Toshibin logo. Treba napomenuti to da poklopac poseduje sjajni premaz, te će otisci prstiju i te kako biti vidljivi, a to će mnoge da nervira. Kad se uređaj posmatra odozgo, primećuje se baterija koja štrči, mada ona neće smetati prilikom korišćenja netbooka. Da sve ne bude tako crno tu su bočne ivice u sivoj boji, što čini da kompletan vizuelni doživljaj bude veoma dobar.

Kvalitet izrade je na solidnom nivou, ništa spektakularno, ali se tako nešto i ne očekuje od netbook računara, najbitnije nam je da nema primetnih pucketanja i škripanja plastike. Potrebno je nešto duže vreme privikavanja na tastaturu zbog nešto manjih tastera, koji podsećaju na one kod prvog Asus eeePC-a. Jedina mana tastature ogleda se u tome što su tasteri označeni sivom bojom, pa će korisnici koji ne znaju da kucaju „slepo” imati problem kada požele da nađu taster koji ne znaju gde se nalazi. Touchpad je, kao i kod ostalih netbookova, male površine i smanjene preciznosti, ali se razlikuje od konkurencije zbog veličine tastera. Levi touchpad taster, koji se više koristi, skoro je duplo veći od desnog, tako da vam se neće desiti da slučajno pritisnete pogrešan taster. Ipak, i ovog puta ćemo toplo preporučiti miša da biste se rešili nepotrebnih muka. Većeg zagrevanja u toku rada nije bilo, a za svaku pohvalu je težina koja jedva prelazi 1 kg, sa kojom je Toshiba NB100 netbook lakši od konkurencije.

Testirani netbook pokreće operativni sistem Windows XP Home, koji je „zakrpljen” trećim Service Packom, a ljubitelji Linuxa mogu dobiti i model sa distribucijom Ubuntu. Od dodatnih programa treba istaći McAfee skup alata za zaštitu sistema, kao i veliki broj Toshiba utillityja koji, prema našem mišljenju, prave više štete nego koristi. To je odlika većine Toshiba modela u poslednje vreme – mnoge aplikacije koje dolaze na notebooku praktično su beskorisne i samo usporavaju računar, posebno pokretanje operativnog sistema. Za NB100 korisna je samo aplikacija za optimizaciju rada baterije, ostale možete da obrišete bez razmišljanja. Što se tiče testova, Toshiba NB100 je postigla dobre rezultate kad je reč o testovima autonomije, dok nas cifre sa ostalih benchmark testova i ne zanimaju previše, s obzirom na to da svi netbook računari bazirani na procesoru Atom N270 imaju identične performanse.

Toshiba NB100 nema nekih ozbiljnijih mana, reč je o sasvim dobrom proizvodu, ali on ne nudi ništa novo što već nismo videli kod konkurencije. Čini nam se da je japanski gigant uvideo svoje kašnjenje. Ova serija izbačena je na brzinu, pa ne postoji nijedan razlog zbog kog bismo ga preporučili u odnosu na konkurenciju. Problem je u ceni. S obzirom na to da nosi ime Toshiba, ovaj netbook je skuplji od modela tajvanskih proizvođača, a pošto ni po kom osnovu nije inovativan niti drugačiji, mi mu ne predviđamo blistavu budućnost. U netbook segmentu ipak ne vladaju ista pravila kao kod notebook računara, tako da će Toshiba ipak morati da promeni svoj pristup ako želi veće parče kolača. Ako ste okoreli fan japanske kompanije, verujemo da će vas obradovati ovaj netbook, ali je mnogo više onih koji to nisu i koji će dobro razmisliti da li vredi dati nešto više novca zbog prestižnog imena. Ipak, takođe verujemo u to da će Toshiba uvideti svoje greške i ubrzo predstaviti nove modele koji će, shodno renomeu ovog IT giganta, ponuditi nešto novo i primamljivo za kupce.

Petar MARINKOVIĆ

Futuremark PCMark05
Total 
CPU463
Memory977
Graphics 
HDD4433
Futuremark 3DMark03
CPU Score56
800x600357
1024x600212
SiSoft Sandra Business 2009
CPU958
MEMORY788
HDD4452
Trajanje baterija
Igranje114
Office/Net265
Gledanje filmova185
 
AMD Phenom II X4 940 Black Edition, AMD Dragon
ASUS M3A78-T, MSI DKA790GX Platinum, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H, Foxconn A7DA-S
Toshiba NB100
Šta mislite o ovom tekstu?
Pakom PK/PC H100 VL/Basic II , Pakom PK/PC B100 Home, Pakom PK/PC H100 Predator
Samsung 2433BW, Samsung 2443NW, Proview EP2430W, LG W2452-PF, Hyundai N240WA, Hyundai W240D, Prestigio P7240WD
Geil EVO Cyclone
Cooler Master X Craft 250
Chieftec CH-02 i CG-01
Xwave S-82 i S-90
Wiretek USB Extender i USB 2.0 Share Switch
Logitech Harmony One
SteelSeries Ikari Optical i Laser
Omega Car MP3 Wireless FM modulator
Genius SW-HF5.1 6000
Jetion Flexible Full Sized Keyboard
Logitech Squeezebox Boom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera