TEST DRIVE<>
102008<><>

Dell Studio 1535, Dell Studio 1735

I izgled je važan

Kako prodaja prenosnih računara iz meseca u mesec polako sustiže broj prodatih desktop konfiguracija, IT giganti moraju da osvežavaju svoju ponudu notebook računara veoma često kako bi na što bolji način izašli u susret kupcima. Pre nekoliko godina bili smo svedoci da je svaki proizvođač imao svega po tri-četiri serije prenosnika, a sada korisnici imaju priliku da biraju između čitave lepeze laptopova, prilagođene svačijem ukusu, ali, što je važnije, i džepu. Američki gigant Dell našao se u sličnom problemu kao i konkurencija, jer je između određenih serija ovog proizvođača postojao preveliki jaz. Najbolji primer su porodice Inspiron i XPS – dok je serija Inspiron namenjena kupcima koji traže što jeftiniji prenosni računar, XPS je predviđen za hardcore igrače, kojima cena nikako nije bitna stavka prilikom kupovine laptopa. Kao rešenje ovog „problema” nastala je serija Studio, koju, pored dobrog hardvera, krasi i interesantan dizajn, i čija ciljna grupa treba da budu oni korisnici koji traže laptop sa najboljim odnosom cena-performanse. Da li je to stvarno tako u praksi ili je Dell samo našminkao neke svoje stare ideje i spakovao ih u novu ambalažu?

Dellova serija Studio zasad broji samo dva člana, mada američki proizvođač obećava da će se taj broj u budućnosti povećati. Glavna razlika između ova dva modela jeste dijagonala ekrana. „Manji brat” oznake 1535 ima 15,4-inčni ekran, dok 1735, kao što i naslućujete prema prve dve cifre iz oznake, ima 17-inčni displej. Iako su u ponudi samo dva modela, oba se mogu u znatnoj meri kastomizovati, kako bi odgovarali vašim potrebama, ali i novčaniku. Tako je korisniku ostavljeno da bira brzinu procesora, grafički čip, rezoluciju ekrana, opcije za povezivanje, kapacitet hard diska ili tip optičkog uređaja, a jedina sitnica koja će nekim korisnicima možda zasmetati jeste izbor proizvođača procesora. Dell, kao i kod ostalih svojih skupljih prenosnika iz serija Latitude i XPS, kod familije Studio nudi samo Intel procesore zbog boljih performansi i autonomije. I on, kao i ostali veliki „igrači”, dosta pažnje u poslednje vreme posvećuje dizajnu, tako da kod Studio laptopova možete birati dizajn poklopca računara. Izbor se sastoji od 11 impresivnih rešenja sa kojima se po prvi put srećemo. Ovaj potez sigurno neće ostaviti ravnodušnim kupce kojima je bitan izgled njihovog „ljubimca”, a sigurno će posebno obradovati pripadnice nežnijeg pola. Dell Studio serija prenosnika je od skuplje XPS serije nasledila multimedijalne tastere sa pozadinskim osvetljenjem, osetljive na dodir, kao i slot-in optički uređaj, ali je kompromis morao da se napravi kod kvaliteta displeja, koji ne poseduje LED pozadinsko osvetljenje, što nam se naročito dopalo kod XPS M1330 modela. Kako bismo na pravi način sagledali sve prednosti i mane nove Dellove serije, za prvi jesenji broj vašeg omiljenog časopisa spremili smo vam opširan test oba modela iz porodice Studio, od kojih smo imali, kao i uvek kad je reč o Dellovim prenosnicima, velika očekivanja.

Dell Studio 1535
Dell Studio 1535
Čast da otvori premijeru serije Studio na našem tržištu pripala je manjem, ali i jeftinijem modelu oznake 1535. Iako smo se ponadali da će modeli ove nove Dellove serije u potpunosti biti bazirani na platformi Centrino 2, to se, ipak, nije desilo. Iako je T8100 baziran na jezgru Penryn, kao i svi drugi procesori kod platforme Montevina, za nalepnicu poslednje Centrino generacije potreban je i čipset PM45/GM45, za koji ipak nije bilo mesta. Njegovu ulogu preuzeo je čipset i965PM koji, izgleda, još da nije „za staro gvožđe”. Pošto se u oznaci čipseta nalazi sufiks PM, jasno je da Studio 1535 koji smo mi imali na testu ima diskretno grafičko rešenje. U pitanju je ATI HD3450 čip sa kojim smo imali prilike da se upoznamo kod notebooka Toshiba Satellite A300D-127 (SK 08/2008). Ako vam igranje igara ipak nije jedna od bitnijih stavki kod kupovine prenosnog računara, a želite da se ponovite 15,4-inčnim modelom iz serije Studio, moguće je izabrati model sa integrisanim Intelovim čipom X3100, i tako uštedeti osetnu količinu novca. Hard disk kod modela koji je nama zapao na testiranje proizveden je od strane Samsunga, i ima kapacitet 160 GB. Naprednijim korisnicima, kojima treba više slobodnog mesta, ostavljen je izbor kupovine većeg hard diska sa maksimalnim kapacitetom 320 GB. Kvalitet prikaza na 15,4-inčnom wide displeju je na dosta visokom nivou. Jasno je da postoje izvesni nedostaci u odnosu na ekrane koje poseduje serija XPS, ali imajući u vidu mnogo nižu cenu serije Studio, to se i očekivalo. Boje su oštre, kontrast je dobar, na odziv u igrama ili prilikom gledanja filmova nismo imali nikakve zamerke, ali su nam zasmetali nešto lošiji uglovi gledanja i, naravno, nedostatak pozadinskog LED osvetljenja. Ipak, ono što je zanimljivo kod serije Studio prenosnika jeste da je kod oba modela moguće birati maksimalnu rezoluciju displeja i da su pored rezolucije 1280 x 800, koju je imao naš testirani 15,4-inčni model, moguće izabrati 1440 x 900, odnosno rezoluciju od čak 1920 x 1200 piksela. Ne sumnjamo da postoje korisnici koji će ovaj podatak znati da cene, i da će se baš zbog ove mogućnosti izbora odlučiti za neki Studio prenosnik. Od ostalih zanimljivosti vezanih za Studio 1535 izdvajamo nedostatak modema, koji se, na našu žalost, i dalje naširoko koristi u Srbiji, a nekim cepidlakama će možda zasmetati i izostajanje podrške za Draft N standard kod adaptera za bežično umrežavanje, mada po nama to nije neki ozbiljan minus. Pišemo „plus” za Della zbog prisustva čak četiri USB 2.0 porta, HDMI i FireWire konektora, kao i BlueTooth modula, pa kad je reč o opcijama za povezivanje, pred serijom Studio bi se postideli i mnogo skuplji notebook računari.

Očigledno je da su Studio prenosnici okrenuti u velikoj meri ka multimedijalnim zadacima i da su namenjeni mlađim generacijama korisnika kojima treba all-round laptop sa ne previše visokom cenom. Zbog toga i ne čudi čak 11 dizajnerskih rešenja za poklopac prenosnika, od kojih su sedam jednobojne varijante (crvena, crna, teget, zelena i druge), dok je kod preostala četiri rešenja poklopac bele boje, i veći deo mu je u raznobojnim motivima. Izgled svakog dizajnerskog rešenja možete pogledati na Dellovom sajtu, mada smo mi bili izuzetno zadovoljni zelenom bojom kojom je bio ukrašen naš testirani model. Izgled notebooka, kad je otvoren, podseća na druge Dellove prenosnike, gde dominira siva boja, osim tastature, koja je ovog puta, za razliku od serija Inspiron i XPS, „obučena” u crnu boju. Zanimljivo je da se taster ’Power’ nalazi na desnoj bočnoj strani ekrana, pa ćete pri prvom susretu sa serijom Studio provesti nekoliko sekundi tražeći ga. Ovo, naravno, nikako ne uzimamo kao minus, jer nam se svidelo ovo novo i smelo dizajnersko rešenje, koje u potpunosti prati fancy multimedijalne tastere smeštene ispod ekrana. Touchpad je solidnih dimenzija, što nam se naročito svidelo, i veoma je precizan, a u praksi se odlično pokazao i zasebni deo smešten uz desnu ivicu namenjen skrolovanju. Tastatura je, kao što smo i navikli kod Della, odličnog kvaliteta, mada će nekim korisnicima možda zasmetati odsustvo velikog ’Enter’ tastera. Što se tiče izrade samog laptopa, ona je na veoma visokom nivou, doduše tu i tamo su primetna neka pucketanja plastike prilikom većih opterećenja, ali nismo ni očekivali izradu kao kod serija XPS ili Latitude – neki kompromis se ipak mora načiniti. Težinu od 2,8 kg znaće da cene korisnici kojima je mobilnost dosta važna stavka prilikom kupovine prenosnika, a treba napomenuti i to da se računar skoro uopšte nije zagrevao u radu, čak ni prilikom igranja igara, što je još jedan značajan plus za američkog proizvođača.

Modeli koji su bili na našim testovima isporučuju se bez operativnog sistema, mada prilikom kupovine može da se odabere neka od edicija operativnog sistema Windows Vista. Imamo zamerku na izbor dodatnog softvera, jer uz oba testirana notebooka računara ne dolazi ništa sem diska sa drajverima. Iako bi to, naravno, dodatno podiglo cenu serije Studio, ipak smatramo da je Dell mogao da uz ove modele isporuči i neki softver za reprodukciju multimedijalnog sadržaja ili aplikacije za zaštitu računara od zlonamernog softvera i napada sa Interneta.

Dell Studio 1735
Dell Studio 1735 
Dell Studio 1735 ima veliki broj sličnosti sa svojim „manjim bratom”, pa ćemo obratiti pažnju samo na razlike između ova dva modela. Jedine razlike „ispod haube” između testiranih modela jesu grafički čip i hard disk. Studio 1735 poseduje grafičko rešenje ATI HD3650, koje se u praksi pokazalo znatno brže nego čip HD3450, i s njim je moguće igrati čak i najnovije igre. Naravno, moguće je opredeliti se za integrisano grafičko rešenje, ali ne verujemo da postoji mnogo onih kojima treba 17-inčni prenosnik bez diskretnog grafičkog rešenja. Hard disk kod Studija 1735 potpisao je Western Digital, kapaciteta je 250 GB, ali on ipak na testovima dobrano zaostaje za Samsungovim rešenjem. Naše oduševljenje serijom Studio naglo je poraslo kad smo uvideli da 17-inčni model, koji je nama stigao na test, ima rezoluciju ekrana od 1920 x 1200 piksela. Ovaj displej prosto briljira na svakom polju, bilo da je u pitanju svakodnevni rad, gledanje filmova u fullHD rezoluciji ili igranje igara. Ostaje boljka sa uglom gledanja, nasleđena od modela Studio 1535, ali nam to nije previše zasmetalo. Od visoke rezolucije i jakog grafičkog čipa koristi će imati i napredniji korisnici koji rade u programima za 3D/CAD modelovanje, čime ovaj model može i da prevaziđe svoju osnovnu namenu i postane prenosnik za ozbiljan rad.

Specifikacije
Dell Studio 1535
Procesor: Intel Core2Duo T8100 2.1 GHz
Čipset: Intel 965PM
Memorija: 2GB DDR2-533 Samsung
HDD: Samsung 160 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: ATI Radeon HD3450 256 MB
Optika: Optiarc DVD ±RW AD-7640S, CD-ROM/-R/-RW 24x/24x/24x, DVD-ROM/±R/±RW/±R DL 8x/8x/6x/6x
Ekran: 15,4" 1280 x 800
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: BroadCom NetLink (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless / Bluetooth: Dell Wireless 1397 / da
Konektori (položaj): HDMI, 2 x USB 2.0, VGA, SPK, MIC (levo), 2 x USB 2.0, 4-pin FW (desno)
Dimenzije / težina: 356 x 261 x 33 mm / 2,7 kg
Baterija: 6-cell 4400 mAh 11,1v
Softver: Dell Companion CD (drajveri)
Dodatno: daljinski upravljač, web kamera 2.0 MPx, 8-in-1 čitač kartica (MS, MS Pro, MS Duo, MS Duo Pro, MMC, SD, Smart Media, xD)
 
Ne postoje nikakve razlike u spoljašnjem izgledu kod modela iz familije Studio, ako izuzmemo to da je 17-inčni model, naravno, većih dimenzija. Kao pozitivnu stvar treba istaći težinu od samo 3,57 kg (mnogi 17-inčni notebook računari teže mnogo više), pa samim tim Studio 1735 ne spada u klasične prenosne „teškaše”, već poseduje i izvesnu mobilnost. Iako poseduje brži grafički čip, Studio 1735 se nije ništa više zagrevao od drugog testiranog modela, što je bila česta boljka kod prenosnika većih gabarita.

Kod benchmark testova najviše su nas zanimali testovi grafičkih čipova i autonomije, s obzirom na to da oba modela sadrže isti procesor. ATI HD3650 se nametnuo kao ozbiljno diskretno grafičko rešenje, jer je postigao impozantne rezultate na svim grafičkim testovima, mada će i Studio 1535 model sa slabijim ATI HD3450 čipom dobro poslužiti ako povremeno poželite da odigrate poneku igru. Na testovima autonomije situacija je bila očekivana – 17-inčni model ne može da se nosi sa svojim „manjim bratom” jer koriste baterije istog kapaciteta, mada je Studio 1735 nadmašio brojne 17-inčne notebook računare koje smo testirali u prošlosti. S druge strane, 15,4-inčni Studio laptop postigao je veoma dobar rezultat u svojoj klasi i nadmašio je neke skuplje prenosnike. Zbog toga oni korisnici kojima je autonomija veoma bitna stavka treba definitivno da dobro razmisle o ovom modelu.

Uvek prilikom opisivanja Dellovih modela kažemo da kod američkog proizvođača nema mesta greškama. Iako ova rečenica zvuči kao najgora fraza, još jednom se pokazala kao istinita. Dell je sa serijom Studio napravio odličan potez, jer je na pravi način pogodio šta treba korisnicima koji žele prenosni računar „za sve”, ali ne žele da daju previše novca. Iako smo na početku teksta pomenuli da ćemo prilikom opširnog testiranja serije Studio sagledati i mane ove familije, one nisu bile toliko primetne. Nedostatak modema, izrada koja nije na perfektnom nivou i lošiji ugao gledanja kod displeja, predstavljaju sitnice na koje može da se zažmuri, i retko koga će ovi detalji odbiti od Dellovih Studio prenosnika. Model Studio 1535 ispuniće sve zahteve prosečnog korisnika, uz poneki izlet u svet igara, dok sa druge strane imamo skuplji Studio 1735, koji će pak biti izbor gejmera koji nemaju novca za model XPS M1730 ili ozbiljnih poslovnih korisnika koji će znati da cene 17-inčni ekran i podršku za fullHD rezoluciju. Ako spadate u jednu ili drugu grupu, serija Studio je pravi izbor za vas, naročito zbog činjenice da je moguće do najsitnijih detalja podesiti svoj budući prenosni računar.

Petar MARINKOVIĆ

 
Intel Pentium E5200, Core 2 Quad Q8200
nVidia G96, Gainward Bliss 9500GT 512MB, MSI N9500GT-MD512Z/D2
MSI NX9800GT-T2D1G
ViewSonic VG2230wm, ViewSonic VP2250wb, ViewSonic VLED 221wm
Dell Studio 1535, Dell Studio 1735
Šta mislite o ovom tekstu?
„Hardverzije”
HP Deskjet F2280 i Deskjet F4280
D-Link DIR-615 Wireless N Router
Altec Lansing Nobi, Sonic Gear 2GO i300
NU Ultra-slim DVD player PDP100
Logitech Z Cinema
Omega OKM 064 i OKM 072
KWorld TVBox Jet Black 1680ex (SA220WP) i Blazing Orange 1920ex (SA230WP)
Freecom Network MediaPlayer 450 WLAN HDMI Drive in kit
T’nB Moon Pix i Moon Pix HD
T’nB Sateen i Galaxy
Nextar N7-102

Specifikacije
Dell Studio 1735
Procesor: Intel Core2Duo T8100 2.1 GHz
Čipset: Intel i965PM
Memorija: 2GB DDR2-533 Samsung
HDD: Western Digital 250 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: ATi Radeon HD3650 256 MB
Optika: Optiarc DVD+-RW AD-7640S, CD -ROM/ -R/ -RW 24x/24x/24x, DVD -ROM/ ±R/ ±RW/ ±R DL 8x/8x/6x/6x
Ekran: 17" 1920x1200
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: ne
Ethernet: BroadCom NetLink (10/100/1000 Mbps)
Wireless / Bluetooth: Dell Wireless 1397 / da
Konektori (položaj): HDMI, 3 x USB 2.0, 4-pin FW, VGA (levo), SPK, MIC, 2x USB 2.0 (desno)
Dimenzije / težina: 393 x 287 x 43 mm / 3.57 kg
Baterija: 6-cell 4400 mAh 11.1v
Softver: Dell Companion CD (drajveri)
Dodatno: daljinski upravljač, web kamera 2.0 MPx, 8-in-1 čitač kartica (MS, MS Pro, MS Duo, MS Duo Pro, MMC, SD, Smart Media, xD)
Proizvođač: Dell (www.dell.com)
Kontakt: Direct Link (www.dl.rs)

Rezultati testova
3DMark05
3DMark06
FarCry
PCMark05
Quake 4
Sisoft Sandra Professional 2008
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera