TEST DRIVE<>
042008<><>

„Hardverzije”

April u Beogradu...

U Srbiji ovaj mesec nije obeležilo ni jedno posebno parče hardvera. nVidia je svoj odgovor na dvoglavi Radeon HD 3870 X2 spremila tek u prvoj polovini meseca, pa je ATI na tronu proveo čitava dva meseca. Ovo, naravno, uz pretpostavku da će GeForce 9800 GX2 biti brži, ali teško je verovati da će se dogoditi suprotno. Jedan G92 grafički procesor osetno je brži od jednog RV670, što se da izmeriti poređenjem GeForce 8800GTS i Radeon HD 3870 kartica, pa je izvesno da će dva G92 na GeForce 9800GX2 ostaviti u prašini Radeon HD 3870 X2. No, za nekoga ko je više od godinu dana proveo u senci konkurenta, dva meseca liderstva je više nego dobar rezultat.

Ovakve „dual GPU” kartice traže izuzetno snažan procesor, a s obzirom na to da su quad core procesori i u AMD i u Intel izvedbi odavno prešli u cenovno prihvatljivu kategoriju, jasno je da ništa sem četvorojezgarnog Phenoma i Core 2 Quada nema smisla. Intelovih Core 2 Quadova biće dovoljno tek od maja, kao i u slučaju serije E8000. Prvih mesec dana očekuje se nestašica, kasnije će ih biti sve više, pre svega onih izrađenih u 45 nm – koje prikazujemo u ovom broju.

S druge strane, i AMD najavljuje nove modele i bolju prodaju. Pored quad coreova, iz AMD-a stižu i prvi „triplecore” procesori. U pitanju su potpuno novi Phenomi X3 sa oznakama koje počinju brojem 8, dok će četvorojezgarni Phenomi dobiti u oznaci i X4. AMD očigledno ne uspeva da pređe 2,4 GHz jer će najbrži Phenom još neko vreme biti Phenom X4 9700, ali će probati da se bori cenom. Svi ovi procesori trebalo bi da imaju novu verziju jezgra sa oznakom B3 u kojoj je konačno ispravljen poznati TLB bag.

Od AMD-a tokom aprila treba očekivati i novu seriju čipsetova – AMD 740G, 780V i 780G. Najavili smo ih za ovaj mesec, ali će ipak morati da sačekaju majski broj. 740G je „preimenovani” 690G kojem je dodat SB700 southbridge i njegov Radeon će se umesto X1250 sada zvati HD 2100. Nema podrške za DirectX 10, iako bi to brojka 2 u oznaci trebalo da predstavlja. Te mogućnosti će imati 780V i 780G, između kojih je jedina razlika što prvi ne poseduje HDCP ključ pa će biti praktično neupotrebljiv za HD video. Procesori na njima zovu se HD 3100 i HD 3200 i oba poseduju Hybrid CrossFire mogućnosti. Već tokom maja očekujemo da vidimo kako to funkcioniše. nVidia je istovremeno najavljivala svoj čipset 8200M sa Hybrid SLI mogućnostima, ali ga je nedavno „otkazala”, tj. pomerila na neodređeno vreme. Situacija na koju nismo navikli: ATI u naletu, dok nVidia manje ili više neuspešno prati tempo koji diktiraju „Kanađani”. Još jedan plus za AMD je što su konačno napravili „ljudski” southbridge, pomenuti SB700. USB 2.0 kontroler konačno radi dovoljno brzo, a 12 portova bi trebalo da zadovolji svakoga. Tu će biti i šest SATA II priključaka kao i poboljšani RAID modovi.

Dok nVidia muku muči da predstavi seriju 7 nForce čipsetova za Intelove procesore, Intel je za april najavio generaciju četiri čipseta. Intel X48 smo već probali, ali tek će P45 biti prava „četvorka” jer će doći i sa novim ICH10 „južnjakom” od kojeg mnogo očekujemo, pre svega fenomenalne performanse mrežnog adaptera, jer po specifikaciji podržava 10 Gb Ethernet! Pored novih mogućnosti za sve korisnike, Intel je novi P45 već počeo da najavljuje i kao budući šampion overkloka. Prezentaciju P45 trebalo bi da obeleži nekoliko „overkloking” sesija. Novinari koji budu imali sreće da prisustvuju oficijelnoj prezentaciji odmah će moći da probaju granice magistrale i memorijskog kontrolera novog MCH čipa.

Dosta o čipsetovima, malo o grafičkim karticama. AMD/ATI planira da i narednih nekoliko meseci provede u vođstvu, bar kada je u pitanju izbacivanje novih modela. Ako već ne mogu da budu brži, makar do pojave RV700 čipa, planiraju da imaju bolju ponudu. Tome u prilog ide i činjenica da će se uskoro pojaviti novi Radeon serije HD 3800 sa oznakom HD 3830. RV670 na njemu imaće operativnih svega 128 bita ka memoriji, ali 320 stream procesora trebalo bi da ostane netaknuto. Ostaje nam samo da sačekamo maj ili jun.

Do tada ćemo se igrati sa brojnim GeForce 9600GT modelima koji su stigli. Pre svih smo probali uređaje iz Biostara i Gigabytea, a pored njih su stigli i (uvek prisutni) MSI i Asus i (uvek interesantni) Palit, za koje nismo našli mesta u ovom broju. Znate kako se kaže: „ko prvi Saši, u Test drive upada”.

Za naredni broj planiramo malu retrospektivu, jer se previše kartica nakupilo pa ni sami nismo sigurni koja je u kojoj klasi i koja joj je konkurencija u suprotnom taboru. Stoga, ako planirate kupovinu nove grafičke kartice i želite naše mišljenje, sačekajte sledeći broj u kojem ćemo pokušati da prikažemo sve modele u cenovnom rasponu od 0 do 200 evra.

A pošto nije bilo previše interesantnih komponenti, malo smo više pažnje obratili na notebookove. Iznadili smo se koliko su proizvođači daleko otišli u pokušaju da gejmerima prodaju notebook računar umesto dosadašnjih desktopa. Lično, nisam siguran koliko je ovo pametna kupovina, igrački računar u mojim očima treba da karakterišu pre svega performanse uz komfor prilikom korišćenja, a notebookovima nedostaje malo prvog i mnogo drugog kada se porede sa jednako zacenjenim desktopima. Pri tome, igrači su „sorta” korisnika koja je iznad proseka upoznata sa komponentama, pa se nekako podrazumeva da im ni povremeni „upgrade” računara nije strana stvar. A notebookovi su „sorta” računara koju su teško ili nikako raspoloženi za tako nešto. Po meni, notebookovi treba da nastave da se bore pre svega po pitanju autonomije i prenosivosti, dok segment performansi treba da prepuste uvek-će-biti-brži-udobniji-i-jeftinijim „desktopima”. No, daleko od toga da ćemo korisnicima koji pored svega ovoga i dalje žele da se igraju na notebooku zabranjivati. Ustavno je pravo svakog građanina da se zabavlja na čemu, kako i koliko želi, pa ako ste baš odlučili, pogledajte dva fenomenalna notebooka koje smo opisali u ovom broju. Da mnogi ne dele moje mišljenje, pokazuje sve više ovakvih notebookova. Kod nas su dobavljivi još MSI-ev GX (GX600E i GX700E) i Asusi (G1 i G2). Veliki proizvođači poput Acera, Toshibe, FSC-a i HP-a se još opiru, ali se nazire da će i oni uskoro predstaviti „gejming” notebookove. Mnogi modeli (Aceri sa oznakom G u imenu) mogu poslužiti i za ovu namenu, ali tek će uslediti modeli iz navedenih kompanija poput Dellovih XPS-ova.

Deluje mi da se najbolje „razumem” sa Appleom, MacBook Air deluje mi kao da da je za mene pravljen. I njega planiramo da probamo tokom ovog meseca, mada je pitanje koliko je to pametna odluka. Nikad dovoljno opreznosti sa dobrim i skupim hardverom, kao što kažu, jer na dobro se čovek lako navikne, a banke sa svojim „kreditom za svakoga” takve prosto obožavaju, posebno ako predmet njihovih želja košta više od 2000 evra. Prvi utisci sa Interneta su negativni. Kritike pljušte na sve strane, pre svega na bateriju, ali dok ne probamo, ništa nećemo tvrditi.

Što se monitora tiče, ništa novo. Trend „širenja” ne jenjava pa je praktično nemoguće naći model koji je urađen u formatu 5:4 ili 4:3. Ono što postaje mnogo interesantnije od monitora jesu LCD i plazma televizori dijagonale 32 do 50 inča. Još samo da smislimo kako da dovučemo nekoliko Pioneerovih i Panasonicovih plazmi i Sharpovih i Philipsovih LCD televizora. Da li kao „test prevelikih monitora” ili ćemo se „provući” kao „testiranje HD mogućnosti aktuelnih grafičkih kartica”, ostaje da se odluči. Kad budete videli FullHD pionirčića od 50 i više inča na naslovnoj strani, znaćete da smo uspeli i da smo najmanje 10 dana uživali u takvom fetišu kakav je Pioneerov Kuro. Na ruku nam ide činjenica da veliki broj prodavaca kompjuterske opreme u ponudi ima ovakve artikle.

Za kraj, da pomenemo i nove informacije sa „optičkih” tržišta. Posle pobede nad HD-DVD standardom, Sony je najavio da je sledeći korak potpuno istiskivanje DVD standarda. Cene BR uređaja padaju, ali sumnjamo da će uskoro sići na prilično besmislen nivo na kojem su sada cene DVD rezača (nekoliko stotina dinara skuplji od DVD čitača). Stoga pre verujemo u varijantu da će preko najvećih filmskih i muzičkih studija i distributera pokušati da se isforsira da svi budući naslovi izlaze na BlueRay medijima. Mi se ne bunimo, jer takav razvoj događaja može samo da ubrza našu želju da makar privremeno udomimo po jednog metarskog pionirčića u svom domu.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Quad Q9300
nVidia GeForce 9600GT, Biostar V9603GT52, Gigabyte GV-NX96T512H-B
Asus G2S, Dell XPS M1530
Samsung HD753LJ i HD103UJ
Asus EAH3650/HTDI/256M, EAH3650TOP/HTDI/256M, EAH3850/G/HTDI/256M, EAH3850/G/HTDI/512M; HIS H365Q512GNP, 385QX512N
Philips 190CW, 200VW8, 220VW8
„Hardverzije”
Šta mislite o ovom tekstu?
Datacolor Spyder2express, Spyder3Pro i Spyder3Elite
Apple iPod Touch
Pleomax PCR-5000B
Pleomax PSP-5600 iPod Speaker, Altec Lansing inMotion iM600
LaCie Little Disk, Desktop Hard Disk, Freecom Mobile Drive Classic, ToughDrive Pro i ToughDrive Pink
Cooler Master Cosmos S
Billion BiPAC 7300GX
SanDisk Cruzer Titanium / Contour / Enterprise / Profile
Genius Ergo 555 Laser
Lenan USB HDD Media Player (EN306TV)
Saitek Cyborg 5.1 Headset
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera