TEST OF TIME<>
032008<><>

Eye of the Beholder trilogy

Prvi deo legendarne trilogije Eye of the Beholder (1,6 MB) izašao je davne 1990. godine, prvo za DOS a potom i za Amigu. Smešten u maštovit svet Forgotten Realmsa, prvi deo serijala neka je vrsta unapređenog Dungeon Mastera, sa maštovitim zapletom i (za ono vreme) velikim izborom likova, sve to potkrepljeno pravilima prvobitne AD&D edicije. Družinu sastavljenu od četiri lika (dva NPC-a mogla su da se pridruže) unajmili su gospodari Waterdeepa da otkriju šta se dešava duboko ispod temelja grada, u carstvu strašnog Xanathara.

Ono što je najupečatljivije za prvi deo su specijalni questovi za svaki nivo (donose bonuse – magično oružje, oklope...), koje nije neophodno ispuniti da bi se završila igra. Na svakom od 12 nivoa sreće se po jedna rasa neprijatelja (katkad i prijatelja). Na poslednjem je, naravno, neophodno poraziti Xanathara, što je moguće izvesti i alternativnim metodama. Prvi deo serijala sadrži mnoge začkoljice, koje priču čine uistinu zanimljivom i njihovo rešavanje predstavlja pravo zadovoljstvo.

Drugi deo serijala – Eye of the Beholder 2: The Legend of Darkmoon (1,76 MB), odvija se u potpunosti, sa izuzetkom samog početka (družina kreće iz šume), u zamku Darkmoon, gde jedan od najpoznatijih NPC-a, Khelben Blackstaff, sumnja da Dran Draggore sakuplja armiju nemrtvih. U drugi deo igre može se prebaciti družina koja je završila kompletan prvi deo serijala i u tom slučaju družina je jača i prenosi neke artefakte koje je već sakupila (magično oružje iz specijalnih questova, na primer). The Legend of Darkmoon pokriva kako lagume, tako i reprezentativnije delove zamka.

 
Iako nema specijalnih questova, drugi deo serijala donekle je zanimljiviji od prvog. Prvo zbog toga što nivoi nisu ekskluzivno posvećeni po jednoj rasi iz AD&D–a, a i zbog velikog broja mozgalica koje je neophodno rešiti da bi se igra uspešno privela kraju. Osim standardnih NPC-a, moguće je oživeti i neke davno pokojne kosti, vrlo korisne u otkrivanje mračnih tajni Darkmoona. Drugi deo serijala donosi novu vrstu uzbuđenja – potrebno je promišljenije avanturisati, jer postoje nivoi na kojima družina ne može da se odmara i oni gde je neophodno proizvesti neki artefakt iz davno zaboravljenog laguma. Sve to svesrdno ometa Dran Draggor lično, koji je i poslednji protivnik hrabre družine. Nakon njegovog eliminisanja, pojaviće se svetli čarobnjaci predvođeni Khelbenom Blackstaffom koji će, jednom za svagda, ukleti zamak izbrisati iz istorije.

Treći deo donekle predstavlja razočaranje za poklonike serijala. Naime, Westwood Studios, koji je bio tvorac prethodnih priča, nije učestvovao u kreiranju trećeg, finalnog dela. Eye of the Beholder III: Assault on Myth Drannor (4,39 MB), iako verno dočarava mračnu atmosferu Myth Drannora, ne sadrži ništa novo u odnosu na prethodne delove. Igra za tri-četiri dana – neslavan završetak jedne od najboljih RP igara svih vremena. Koliko je serijal bio popularan govori i činjenica da je, osim za Amigu, portovan i za Segu i SNES. Sega verziju pratio je markantan soundtrack poznatog japanskog game muzičara Yuzoa Koshira.

Maja ĐORĐEVIĆ

 
Eye of the Beholder trilogy
Šta mislite o ovom tekstu?
Football Glory
Yie Ar Kung-Fu 1 i 2
Dune 3
Shining Force II
Lode Runner

Platforma:
PC
Adresa:
www .bestoldgames .net /eng /abc /e .php
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera