TEST DRIVE<>
082007<><>

AirLive WT-2000ARM

Jednostavno do Interneta

AirLive WT-2000ARM
AirLive WT-2000ARM
S obzirom na sve zastupljeniji širokopojasni pristup Internetu, sve veći broj korisnika traži načina kako da taj brzi internet podeli između više računara. Provajderi, pak, uz potpisane ugovore najčešće ustupaju najjednostavnije modeme na korišćenje, tako da je neophodno posegnuti za nekim praktičnijim rešenjem od deljenja dial-up konekcije u Windowsu. Osim što ne omogućava korišćenje P2P programa, taj način zahteva i da je računar na kojem se nalazi modem stalno uključen. To možda i nije toliko strašno kada se računari koji dele konekciju nalaze u istom domu, ali je sve češći slučaj da brza Internet konekcija zbližava i komšije. Uređaj koji sve te muve ubija jednim udarcem jeste Airlive WT-2000ARM, a dolazi nam od tajvanskog proizvođača mrežne opreme OvisLink.

Ovaj wireless ruter sa integrisanim ADSL modemom smešten je u plavo kućište, po boji i obliku karakteristično za sve proizvode brenda Airlive, a može se postaviti horizontalno ili vertikalno (odnosno okačiti na zid). Na zadnjoj strani kućišta nalaze se četiri 10/100 Mbit/s mrežna porta sa automatskim MDI/MDIX konfigurisanjem, što znači da ne treba brinuti o tome da li je upotrebljen paralelni ili ukršteni mrežni kabl. Tu je i wireless antena kojom se obavlja bežična komunikacija preko 802.11b ili 802.11g standarda, kao i preko Turbo-G i MIMO-G standarda koji nude do 1,5 puta veću brzinu u odnosu na 802.11g. Zaštitu nudi 128-bitna i 64-bitna WEP podrška, WPA-PSK i WPA2-PSK podrška, kao i filter MAC adresa. Što se ADSL modema tiče, podržane su sve moguće varijante ADSL konekcija (G.DMT, G.LITE, PPPoA, PPTP), ali i nove tehnologije, kao što su ADSL2 (12 Mbit/s) i ADSL2+ (24 Mbit/s). Postoje dva podmodela ovog rutera, WT-2000ARM-A i WT-2000ARM-B, u zavisnosti od toga da li se ADSL konekcija realizuje preko Annex A (standardna telefonska linija) ili Annex B (ISDN) standarda.

AirLive WT-2000ARM
AirLive WT-2000ARM
Osnovna odlika ovog rutera je jednostavnost u povezivanju i konfigurisanju. Naravno, ovaj uređaj ne zahteva nikakve drajvere, ali se uz njega isporučuje CD sa čarobnjakom za povezivanje i opširnijim uputstvom u PDF formatu od onoga koje je odštampano na papiru. Čarobnjak za podešavanje ADSL veze konektuje se direktno na ruter i omogućava veoma jednostavno podešavanje prostim izborom zemlje i provajdera, kao i unošenjem korisničkog imena i lozinke. To funkcioniše pod uslovom da zemlja u kojoj se nalazite postoji na tom spisku, a Srbija, kao i druge zemlje iz regiona, tu ne postoje. Takođe, čarobnjak se ne snalazi ukoliko je IP adresa rutera u lokalnoj mreži promenjena, iako u uputstvu stoji suprotno.

Ipak, standardni pristup preko web browsera funkcioniše bez problema i potrebni su vam osnovni podaci vašeg provajdera kako biste uređaj u roku od nekoliko minuta potpuno podesili (VPI, VCI, tip enkapsulacije, korisničko ime i lozinka), jer ruter u web interfejsu poseduje Quick Start opciju. Naravno, svaki parametar moguće je podešavati i u „sitna crevca”. Tu su i sva ostala podešavanja kao što su firewall, NAT (DMZ i forvardovanje portova), kontrola pristupa, IP filteri... Ruter podržava i SNMP i UPnP, a posebno je zanimljiva opcija mapiranja statičke adrese domena na dinamičku IP adresu preko servisa DynDNS (www.dyndns.com). Naime, otvaranjem besplatnog naloga kod DynDNS-a svaki korisnik ima pravo na registraciju pet domena. Zatim se korisničko ime i lozinka unose u ruter i on dalje obaveštava DynDNS o svakoj promeni dinamičke IP adrese. Na taj način na kompjuteru sa dinamičkom IP adresom moguće je podići web ili FTP server, odnosno pokrenuti neku drugu aplikaciju ili servis kojem je moguće preko Interneta pristupiti unošenjem domena, a ne IP adrese koja se svaki put menja.

Airlive WT-2000ARM je rešenje koje u jednom uređaju nudi sve što je potrebno za podizanje male kućne ili poslovne mreže koja ima pristup Internetu preko ADSL-a i omogućava deljenje te konekcije preko žične ili bežične mreže. Uz osnovna poznavanja standarda i protokola, ovaj uređaj nudi i dovoljnu fleksibilnost podešavanja koja će omogućiti da vašu kućnu mrežu podesite baš onako kako vama odgovara.

Ivan ČABRILO

 
Intel Celeron 400 serija
Intel P35
Asus P5K3 Deluxe/WiFi-AP
Poređenje različitih parametara memorijskog kontrolera
ATI Radeon HD 2400 i HD 2600XT
Gigabyte GV-NX85T512HP i GV-NX86T256D
LG GBW-H10N
Hewlett-Packard L2045w i LP2465
Cooler Master Centurion 534 Plus
Logitech MX Air
MSI StarReader i StarReader mini II
MSI i Targus USB habovi
Genius Traveler 915 Laser
AirLive WT-2000ARM
Šta mislite o ovom tekstu?
Targus Mini USB Business Card Scanner
AVerMedia AVerVision 130 i 300AF
Genius TVGo DVB-D02 i Intex USB 2.0 TV Box
Blueberry RedCat
Samsung ML-2010PR
OCZ Trifecta Secure Digital
Altec Lansing BXR1120 i BXR1121
Titan EZ Sound Mini 2.1 Speakers

Standardi:
ADSL, ADSL2/2+, 802.11b/g, Turbo-G, MIMO-G
Ostalo:
četiri 10/100 Mbit/s LAN porta, Auto MDI/MDIX, firewall, NAT (DMZ i forvardovanje portova), kontrola pristupa, IP filteri, SNMP, UPnP, DynDNS
Proizvođač:
AirLive
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera