PRIMENA<>
012007<><>

Audio DSP hardver (i softver)

Rasterećeni kućni studio

Kada se ozbiljnije bavite muzikom na računaru, vrlo brzo shvatite da razna softverska rešenja jesu veoma interesantna, ali da vaš računar počinje da „štuca” pod njihovim teretom

Iz dana u dan, računari postaju sve moćniji i sve zastupljeniji u svakom poslu, a zahtevi koji se pred njih stavljaju sve složeniji i ozbiljniji. Ovo je upravo i opis pozicije računara i na polju muzičke produkcije, gde čini se, bez njih ne bi više ni bilo muzike, barem ne ovakve na koju smo navikli.

Istorija

Ranije, dok računari nisu ni postojali ili nisu bili dovoljno snažni, u svakom studiju koji se bavio snimanjem muzike ili obradom zvuka na bilo koji način postojalo je na desetine specijalizovanih uređaja koji su bili korišćeni za obradu zvuka. Suvišno je i napomenuti da su ovakvi uređaji bili izuzetno skupi, da je bilo potrebno imati po jednu od ovih sprava za svaki kanal zvuka koji želimo da obradimo (prilikom višekanalnog snimanja ili reprodukcije), kao i da često nije bilo dovoljno na jednom signalu izvršiti samo po jednu izmenu, već je bilo neophodno imati po nekoliko uređaja vezanih u lanac da bi se dobili željeni rezultati. Upravo zbog toga, svi ozbiljniji studiji su imali miksete od po 32 i više kanala koje su na svakom kanalu imale integrisane ekvilajzere (EQ), filtere, kao i uređaje za dinamičku obradu signala (kompresori, limiteri, de esseri...), kao i specijalizovane izlaze za slanje svakog pojedinog kanala u efektprocesore (sprave za veštački odjek itd.). Na ovaj način se smanjivala potreba za eksternim spravama, ali se dolazilo i do kompromisa po pitanju zvuka jer, na primer, kompresor na kanalu prosečnog digitalnog miksera radi dosta drugačije (čitaj: lošije) od eksterne analogne sprave vrhunskog kvaliteta. Ovo je upravo i razlog što su vrhunski studiji i dalje imali bezbroj uređaja različitih proizvođača i namena, kako bi u svakoj situaciji imali pravi odgovor na zahtev koji se pred njih postavi.

Problem

Danas, 20 godina kasnije, razvoj računara je doveo dotle da svako ko uloži u nešto kvaliteteniji PC računar, pristojnu muzičku kartu i mikrofon ima muzički studio u spavaćoj sobi. Miksete i višekanalni magnetofoni izgubili su svoj nekadašnji značaj jer je svaki PC sposoban da sasvim pristojno i bez problema podrži 50-tak audio kanala koji sviraju istovremeno, kao i da ih u softverskom mikseru sabere i pretvori u stereo zapis. Pojavom velikog broja softverskih (VST) instrumenata, smanjila se potreba za klavijaturama kao i za hardverskim generatorima zvukova (sempleri, moduli). Svaka kvalitetnija muzička kartica omogućava korisniku da u nju direktno (ili kroz DI Box, vidi okvir) uključi električnu gitaru i da recimo u programu Amplitube (o kojem je bilo reči u jednom od prethodnih brojeva SK) izvrši simulaciju gitarskog pojačala, te da ovakav zvuk snimi i dobije rezultat dobrog ili čak vrlo dobrog kvaliteta. Na ovaj način zaokružuje se priča koja se u svetu naziva home recording. Ova pojava, zbog koje se svakim danom povećava broj umetnika (kompozitora, aranžera, pevača...) koji radije biraju da rad obavljaju u svojoj kući nego u nekom mračnom studiju (koji naplaćuje po 50 evra na sat), navela je vodeće svetske proizvođače studijskih sprava da na nov način sagledaju i pristupe situaciji u proizvodnji audio-uređaja.

Rešenje

Ovaj dugačak uvod imao je za cilj da pripremi teren na kojem se bazira ovaj članak, a to su kvalitetni studijski uređaji unutar vašeg DAW (Digital Audio Workstation) softvera. Ko je iole upoznat sa obradom zvuka na računaru, čuo je za plug-in module, dodatne programe koji softverski simuliraju određene hardverske „rođake”. Najcenjeniji među njima su uređaji kreirani tehnologijom Convolution (propuštanjem karakterističnog signala kroz hardverski uređaj kao i njegovim snimanjem postavlja se model za njegovu vrhunsku softversku simulaciju).

Poznato je da kvalitet ovih programa varira od beskorisnih do veoma dobrih, ali svi oni kada se aktiviraju troše procesorsku snagu vašeg računara. To zapravo znači da ako u vašem kućnom računaru pokušavate da smiksate 50 audio kanala, svaki od njih dinamički obradite, stavite mu EQ i pošaljete ga u jedan od 4 reverba koja ste aktivirali u aranžmanu, kao i da usnimite automatizaciju na određenim kanalima... to neće biti nimalo lak, a ni izvodljiv posao jer prosečna procesorska snaga koju mi danas imamo na raspolaganju neće biti dovoljna za takav poduhvat. Već na 70% ovog posla, vaš ljubimac će početi da „secka” zvuk, da se muči i da odbija poslušnost.

Rešenje za ovakve i slične situacije postoji u vidu različitih DSP (Digital Signal Processing) kartica. Ovo su uređaji koji se kupuju kao dodatna oprema na računarima za obradu zvuka i koji na sebi imaju svoje procesorske resurse. Korišćenjem DSP kartica ili eksternih uređaja rasterećujete računar i na taj način vam je omogućeno da na svom računaru pokrenete programe koji rade gotovo identično kao kvalitetni hardverski uređaji. Pri tom možete da pokrenete onoliko ovih uređaja koliko vam je potrebno ili pak kombinujete dva ili više sistema različitih proizvođača i da na taj način imate veći izbor uređaja, kao i da maksimalno iskoristite performanse svog sistema.

Uz svaku od ovih karti, što je najbitnije, dolazi specijalizovan softver koji je razvijen isključivo za njih i koji je daleko kvalitetniji od programa koje je moguće koristiti bez ovih kartica. Paket softvera obično sadrži ekvilajzere, kompresore, limitere, revrebe, simulacije gitarskih pojačala... Svaki od ovih programa pravljen je tako da se isključivo izvršava na DSP karti, tako da ne opterećuje matični računar više od jedan odsto. Ovakve DSP karte postoje u različitim verzijama i sa različitim paketima softvera (po sistemu koliko para toliko muzike – ovog puta i bukvalno).

Proizvođači

TC Electronic, na primer, nudi seriju proizvoda objedinjenih pod nazivom Powercore. Ovo može biti PCI, PCI-E karta ili eksterni uređaj koji se na računar vezuje preko FireWire priključka. Sve verzije funkcionišu na isti način i omogućavaju da njihove plug-in module ubacite u svoj DAW softver (Nuendo, Cubase, Logic, Sonar...). Na ovoj kartici proizvođač omogućava pokretanje nekih od najkvalitetnijih i najviše zastupljenih reverba (odjeka) današnjice – VSS3 (direktno preuzet sa TC Electronic Sistem 6000), vrhunske ekvilajzere za miks i mastering... Prednost ovih uređaja nad drugima jeste to što za njih softver rade i druge kompanije osim TC-a, kao što je Sony (nudi vrhunski paket preuzet sa njegove najkvalitetnije miksete SONY OXF-R3). Prema tvrdnjama proizvođača, u jedan računar je moguće instalirati četiri ovakve kartice i time omogućiti ogromnu procesorsku snagu. Takođe je moguće instalirati DSP karte različitih proizvođača koje će zajedno raditi u istom PC-u, svaka sa svojim plug-in modulima, i na ovaj način imati pristup mnogo većem broju softverskih uređaja u jednom sistemu.

Svaki od ovih softverskih uređaja moguće je u DAW-u postaviti na kanal kroz koji se usnimava i na ovaj način snimiti već obrađen signal. Najjasniji primer za to je snimanje električne gitare kroz simulaciju gitarskog pojačala. Kada se zvuk snimi, više nema razlike u tome da li je snimljen kroz pravo ili „softversko” pojačalo.

Kompanija Universal Audio (UAD) proizvodi karte pod nazivom UAD-1 koje postoje u PCI i PCI-E verziji i nude DSP hardver sa različitim paketima softvera (Project Pack, Studio Pack, Ultra Pack). U suštini, hardver koji kupujete uvek je isti, ali su licence koje dobijate za pojedine programe u stvari ono što čini razliku u ceni i u kvalitetu određenog paketa. Ova kompanija je odavno poznata po svojim vrhunskim lampaškim mikrofonskim pretpojačalima, kompresorima i ekvilajzerima, pa su i njihovi plug-in moduli za UAD-1 najviše i kreirani u tom pravcu, mada se mora priznati da su im i gitarski efekti i reverbi izuzetni.

Sledeći u nizu proizvođača ovakvih uređaja je Waves, firma koja je poznata po svojim paketima DirectX plug-inova za obradu zvuka. Ova kompanija je u saradnji sa SSL-om (Solid State Logic) napravila DSP sistem koji simulira filtere, ekvilajzere i dinamičke efekte sa SSL-ovog miksera SSL 4000. Ovaj uređaj je takođe dostupan u PCI i FireWire varijanti.

Osim projekta na kojem je ova kompanija sarađivala sa Wavesom, SSL je napravio i sopstveni DSP sistem pod nazivom Duende. Ovo je hardver preuzet sa legendarnih miksera SSL 4000 G i C200 i spakovan u kompaktan Firewire sistem. Ovaj uređaj omogućava da u okviru svog DAW-a pokrenete najkvalitetnije audio uređaje dostupne čoveku i da na svom PC-u dobijete zvuk koji je obeležio 90 odsto muzičke produkcije u poslednjih 30 godina.

Korišćenjem specijalizovanog DSP hardvera, moguće je, uz razumna ulaganja, dobiti vrhunski kvalitet u obradi zvuka na samom PC-u (ili Macintoshu), a pri tom ga rasteretiti svih procesorskih zahteva (jer za to postoji specijalizovan hardver) i omogućiti sebi veoma lagodan i kvalitetan rad u „prostoru” u kojem se osećate prijatno i kreativno.

Računar je, dakle, u muzici zastupljen više nego ikada i još će mnogo godina zadržati centralno mesto u procesu stvaranja muzike i zvuka uopšte. Na našu sreću, ovo centralno mesto će i dalje nastaviti da deli sa čovekom jer je, na kraju svih priča, čovek taj koji je stvorio i stvaraće muziku, zvuk, pa i sam računar.

Bojan DRAGOJEVIĆ

 
 PRIMENA
Audio DSP hardver (i softver)
Šta mislite o ovom tekstu?

 NA LICU MESTA
nVidia konferencija, Zagreb
ArtTech 2006, Pančevo
Algotech, NICE System i Altitude Software

 SERVIS
Visual Basic for Applications makroi

DI Box
Uređaj koji visoki otpor gitarskog izlaza prilagođava linijskom ulazu na muzičkoj karti računara naziva se DI Box. U slučaju da kartica nema svoj visokoomski ulaz (HiZ input), električnu gitaru i bas gitaru je neophodno snimati kroz ovaj uređaj, jer će u njegovom nedostatku zvučati oštrije i oskudnije.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera