TEST RUN<>
072006<><>

IconCool Studio 2.2

Sličice bez kojih se (ne) može

Nekada je ovim vodama suvereno vladao Microangelo. Danas je košarica ovakvih ostvarenja daleko raznovrsnija, a kompanija Newera Software na tržište izlazi sa dva takmaca. Njihova imena su IconCool Editor i IconCool Studio (nadalje ICS), a mi smo testirali raskošniju varijantu, kako po mogućnostima tako i po ceni.

Tehničke karakteristike su na nivou. Broj podržanih boja ide od monohromatskih ilustracija do 32-bitnih dubina, a radna veličina ikona od 16 x 16 do 128 x 128. Izlaznih grafičkih formata s kojima ICS sarađuje ima i previše, a pominje se i izrada animiranih kursora i GIF-ova. Naznaka na reči „pominje” stoji jer demo verzija programa ne dozvoljava korišćenje ovih alata. Pohvalna je saradnja sa Photoshopom u vidu pojednostavljenog uzajamnog slanja slika, ali je iz istih razloga ograničena samo na jednosmernu komunikaciju. Kad smo već kod Adobea, treba napomenuti da ICS ima zaista veliki broj filtera koji rade slično kao kod starijeg brata.

Struktura radnog prozora prati nepisane standarde. Centralni deo zahvata platno za crtanje sa listom formata ikona, levo ili desno od njega. Ova lista predstavlja više interpretacija jedne te iste ikone. To je jedna od velikih prednosti ICS-a i temelji se na ideji da jednu sliku radite u određenoj veličini i sa jednom dubinom boja, a automatski se stvaraju željeni manji ili veći duplikati sa manje ili više boja.

Prirodno, levo se nalaze alati. Mogu se primeniti različite tehnike crtanja, koristiti prosta geometrijska tela, može se pisati, vršiti selekcija piksela... Neposredno ispod se nalazi toolset koji označava kako će se pravougaonici ili možda krugovi bojiti (jednom bojom ili finim gradijentima), dok je još niže izbor oblika i veličine četkice. Nizvodno, flipovanje i rotiranje teče bez problema, ali je zato paleta za izbor boja urađena malo nezahvalno. Naime, ne vide se sve nijanse svetlosnog spektra, već je potrebno skrolovati mali prozorčić u željenom smeru. Boje se mogu i ručno unositi putem njihovih Hex oznaka, a može im se podesiti stepen prozirnosti. Sasvim desno je tabela otvorenih projekata i mali navigacioni prozorčić.

Importovanje dokumenata može dovesti do izvlačenja ikone iz postojećih IL, ICL, NIL, EXE, DLL i CPL fajlova, ali i konvertovanja jednog dela ili slike u celini. Broj formata koji je ovde podržan daleko prelazi dvadeset tako da brige po pitanju nekompatibilnosti nema. Loša strana je to što ne postoji mogućnost nikakvog zumiranja unete grafike pa slike visoke rezolucije bez prethodnog editovanja predstavljaju nemogućan izazov za čupanje.

Direktno iz programa je moguće preurediti sistemske ikone, trenutno isprobati kreirana dela umesto radnog kursora, pa i preuzeti parče desktopa sa ciljem stvaranja ikonice. Loša strana je neverovatna nestabilnost programa. Neretko iskaču greške koje dozvoljavaju nastavak rada, ali se ponekad dešava i da vas program teleportuje na prazan Desktop. Očekujemo sledeću, stabilniju verziju.

Miloš KNEŽEVIĆ

 
M Software WinRK 3.0
IDM Computer Solutions UltraEdit-32 12a
VNC Enterprise Edition, Remote Administrator, Teledesktop
Atomix Production Virtual DJ 3.4
Win2PDF 3.10
PicaJet FX 2.5
LG Software Innovations 1Click DVD Copy 4.2
Your Uninstaller! 2006 Professional 5.0
Ixis Research Easy Backup for Outlook Express 1.7
IconCool Studio 2.2
Šta mislite o ovom tekstu?

Potrebno:
Windows 9x/ME/NT/2000/XP
Veličina:
8,15 MB, 10,9 MB na HD
Cena:
40 dolara, proba 30 dana
Adresa:
www .iconcool .com /iconcoolstudio .htm
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera