TEST RUN<>
072006<><>

VNC Enterprise Edition, Remote Administrator, Teledesktop

Daljinski asistenti

Programi za upravljanje računarom na daljinu

U prošlom broju smo vam objasnili osnovni (Windowsov) način za upravljanje računarom na daljinu. Svojim korisnicima Windows nudi rešenje u vidu progama koji dolazi uz operativni sistem, Remote Desktop. Nikada se ne zna kada ćete morati da pomognete nekome do koga je nemoguće doći ili da li ćete doći u situaciju da imate više umreženih računara nego monitora. U svakom slučaju, korišćenje programa Remote Assistance daleko je lakša solucija od konstantnog uključivanja i prevezivanja monitora s jednog računara na drugi.

Pre korišćenja bilo kog programa ove vrste neophodno je odobriti pristup „udaljenim korisnicima”. Ova opcija se uključuje u sistemskim podešavanjima računara, to jest treba kliknuti desnim dugmetom na My Computer (ili Win taster + ’Pause’) i odabrati jezičak Remote, a zatim čekirati opciju Allow users to connect remotely to this computer. Ukoliko koristite neki Firewall program, potrebno je izvršiti i određena podešavanja unutar njega kako bi se isključila mogućnost odbijanja korisnika koji želi da pristupi računaru. Za povezivanje na udaljeni računar neophodno je znati njegovu IP adresu. Ovo se može dobiti na više načina. Prvi je dupli klik na ikonu konekcije ka Internetu (dva mala kompjutera) koja se nalazi u Sys tray, a zatim treba kliknuti na jezičak Display i pročitati Client IP Adress ili jednostavno u Start Meniju odabrati opciju Run, a zatim otkucati „Cmd”. U novootvorenom prozoru potrebno je kucati „ipconfig” i pročitati šta piše pod stavkom IP Adress.

Posle instalacije programa i podešavanja operativnog sistema čeka vas glavni posao koji podrazumeva postavljanje šifre unutar programa i osnovna podešavanja vezana za njega. Pod tim osnovnim podešavanjima se podrazumevaju funkcije koje se najčešće pojavljuju u programima ovog tipa, to jest mogućnost razmene fajlova, kvalitet boja prikazanih na monitoru računara koji je pristupio (ovo znatno ubrzava konekciju), rezolucija prikaza, određivanja kompjutera koji će puštati zvuk... Ovo poslednje ćemo malo bolje pojasniti. Na primer, ako se povežete sa vašeg računara na neki udaljeni i pustite neku MP3 pesmu, a pri tom u podešavanjima niste odredili prenos zvuka, pesma se neće čuti na vašem računaru, već na onom na kom ste je pustili. Naravno, pored svega ovoga, valjalo bi imati na umu da svako puštanje pesme, filma, pregled slika pa i samo krstarenje po tuđem računaru opterećuje protok podataka, što u slučajevima loše Internet konekcije može prouzrokovati znatna usporenja. Svaki Remote Assistance program sa sobom donosi dve celine: server i klijent (na engleskom viewer). Server je onaj koji prihvata konekcije, a klijent je onaj koji kontroliše server (onaj kome se pomaže) i ove dve celine su obično dva različita programa u okviru jednog.

Sigurnost

Ma koliko ovi programi bili funkcionalni, jedna rečenica koja ih opisuje (upravljanje računarom na daljinu) jeste ona koja će u većini korisnika izazvati strah. Nažalost, u današnje vreme sigurnosti nikad nije dosta. Pored svih savremenih antivirusa i Firewall programa, povremeno se nađe neki novi virus koji napravi pravu papazjaniju. Shodno tome, pomenuta rečenica zvuči pomalo opasno za mnoge korisnike računara. Istina je da postoji potencijalna pretnja, a o njoj smo i pričali u teksu koji je izašao u prošlom broju (napad tipa ’čovek u sredini’). Ipak, pored svega toga, programeri koji su radili na razvoju Remote Assistance programa potrudili su se da do maksimuma zaštite svoje korisnike od neželjenih upada. Moguće je odrediti da li će se klijenti automatski ulogovati u računar ili će se prvo serveru prikazati prozor u kojem će on morati da odobri pristup klijentima. Radi zaštite od neželjenih upada, programeri su uveli jednu veoma korisnu opciju. To je odobravanje pristupa serveru od strane samo određenih IP adresa, takozvani IP Filter. Ovo je i te kako korisno jer se time isključuje bilo kakva mogućnost upada korisnika koji nemaju prethodno odobrenu IP adresu. Dakle, ukoliko se lepo potrudite, možete se solidno zaštiti i koristiti ove programe bez brige da će neko treći uspeti da se „umeša u posao” i napravi problem.

Remote Assistance programi nisu od onih na koje se često nailazi jer se ljudi u većini slučajeva plaše da ih koriste zbog sigurnosti. Međutim, s vremenom su programi znatno napredovali, a sa svakom novijom verzijom se znatno unapređuju njihova bezbednost i funkcionalnost. Na testu nam se našlo četiri programa koji su se pokazali kao odlična solucija za daljinsku kontrolu računara.

Microsoft Remote Desktop

Remote Desktop je sastavni deo operativnog sistema Widows još od njegove verzije NT. Da biste mu pristupili, potrebno je u Start Meniju odabrati All Programs –> Accesories –> Communications –> Remote Desktop Connection. O podešavanjima i nekim detaljnijim specifikacijama programa nećemo mnogo raspravljati jer je već mnogo toga rečeno u prošlom broju našeg časopisa. Svakako da će Remote Desktop korisnicima koji već imaju Windows biti najjeftinije rešenje, ali valjalo bi napomenuti da on, nažalost, nije najfunkcionalnije i najsigurnije rešenje. Iako će obezbediti najosnovnije funkcije, ima jednu veliku manu. Korisnik na čijem računaru se radi (server) nema apsolutno nikakav pregled toga šta se događa. Onog trenutka kada na računar bude ušao klijent, korisnik će biti izlogovan i neće imati apsolutno nikakav pregled trenutnih dešavanja na računaru.

VNC Enterprise Edition E2.4.2

VNC Enterprise Edition je dobio naziv po protokolu koji koristi, to jest VNC (Virtual Network Computing) protokolu. Ovaj protokol trenutno važi za jedno od najboljih rešenja i ne samo zbog svoje funkcionalnosti već zbog toga što predstavlja i jedno od najsigurnijih rešenja za povezivanje računara u virtuelne mreže. Sigurnost ovog programa je na dobrom nivou (256 bita). Klijent program svojim korisnicima daje veliki izbor podešavanja, što sigurnosnih što onih vezanih za samu konekciju kako bi se ubrzao sam rad programa. Tu je mogućnost izbora broja boja (prikaz svih boja, 256, 64 ili 8 boja), zatim odabir funkcija koje će se slati na server (akcije urađene pomoću miša i tastature, promene unutar clipboarda), zatim odobravanje pristupa od strane više korisnika, odobravanje prenosa podataka, prikaz događaja preko celog ekrana (full screen)... Pored klijenta, i server daje pregršt podešavanja. Ukoliko je potrebno, može se i potpuno isključiti provera klijenata to jest odobriti bilo kome da uđe na server (bez šifre). Ovo naravno nikako ne preporučujemo osim ako je u pitanju LAN mreža bez Internet konekcije. Zarad ubrzavanja veze postoji i opcija automatskog uklanjanja slike u pozadini Desktopa, kao i raznih Windows efekata, a moguće je i namestiti automatsko odjavljivanje korisnika posle isključivanja klijenta. Naravno, tokom rada uvek postoji mogućnost pregleda klijenata koji su ulogovani, a uvedena je i opcija njihovog isključivanja (diskonektovanja).

Sve u svemu, VNC Server spada u najbolje programe ovog tipa. Velika količina sigurnosti i opcija stavlja ga u sam vrh Remote Assistance programa.

Remote Administrator 2.2

Rame uz rame sa VNC serverom, Remote Administrator spada među najsigurnije programe koji služe za daljinsku kontrolu računara. Pored svih potrebnih sigurnosnih podešavanja, daje i mogućnost logovanja konekcije koje će se zapisivati u vidu TXT fajla. Iako sam server ne obiluje podešavanjima, klijent i te kako ima čime da se pohvali. Postoji nekoliko načina na koje se možete povezati na server: Full control (potpuna kontrola nad računarom), View (samo pregled trenutnih dešavanja na serveru na koji je klijent povezan), File Transfer (klijentu će se samo prikazati lista drajvova na serveru što će mu davati samo mogućnost slanja ili primanja fajlova) i Shutdown (samo mogućnost gašenja i resetovanja servera). Klijent sa sobom nosi lepo grafičko okruženje, kao i mogućnost snimanja svih ranije korišćenih konekcija (IP adresa i naziva računara). Ovaj interfejs je ujedno i najjači adut ovog programa, prvenstveno zbog toga što je slikovit i što korisniku daje mogućnost manuelnog imenovanja svake konekcije i posebna podešavanja za svaku konekciju ponaosob (broj boja i vrsta prikaza). U meniju koji se dobije desnim klikom miša može se odabrati jedna od gorepomenutih vrsta konekcija ili preneti licenca programa.

Dakle, pored VNC servera, Remote Administrator spada u red najboljih Remote Assistance programa jer svojim korisnicima pored velike sigurnosti daje i mnogo olakšica u radu.

TeleDesktop 4.13

Sličnog interfejsa, ali nažalost slabije funkcionalnosti u odnosu na Remote Administrator Teledesktop jeste još jedan kvalitetan Remote Assistance program koji se našao na našem testu. Njegova jedina prednost u odnosu na prethodno predstavljene programe jeste to što je besplatan. Ne donosi neka zahvalna sigurnosna podešavanja što i nije baš za pohvalu, mada prilikom startovanja servera program generiše ključ koji je svakom klijentu potreban za pristupanje serveru. Za direktnu konekciju je potrebno uneti IP adresu, korisničko ime i lozinku jednog od korisnika koji postoje na serveru. U okviru menija klijenta postoje određene komande koje se automatski mogu proslediti serveru: ’Ctrl’ + ’Alt’ + ’Del’, Print Screen, Restart računara i prosleđivanje sadržine Clipboarda serveru od strane klijenta i obrnuto. Program ima osnovna podešavanja vezana za broj boja u kojima će se prikazivati slika, količinu keša, kao i nivo enkripcije. Pored ovoga izdvojićemo i prečicu za štampanje na štampaču koji se nalazi na serveru.

Podešavanja vezana za server su uglavnom okrenuta sigurnosti. Tu je odobravanje startovanja programa sa Windowsom, kao i mogućnost automatskog stavljanja programa u pripravnost (odobrenje za pristup klijenata). Iako program nema IP filter, sa sobom je doneo određenu vrstu zamene za ovu, provereno sigurnu, opciju. Moguće je napraviti korisničke naloge i samo ti korisnički nalozi će imati pristup serveru. Pored korisničkih naloga koji su napravljeni u programu, moguće je i korišćenje korisničkih naloga koji su već napravljeni u Windowsu.

TeleDesktop svakako sa sobom ne donosi onoliko funkcionalnosti i sigurnosti kao Remote Dekstop i VNC Server, ali ipak ne zaostaje mnogo za njima i ima jednu veliku prednost – besplatan je. Posao daljinske kontrole računara će raditi onako kako treba i svom korisniku će pružiti sve osnovne funkcije vezane za kontrolu računara na daljinu.

• • •

Nikada se ne zna kada će vam zatrebati pomoć od nekog ko trenutno ne može da dođe ili ćete nekad morati da pomognete nekom do koga ne možete ili vas mrzi da odete. Najlakša solucija će biti da ih nagovorite da skinu jedan od ovih programa (koji inače ne zauzimaju mnogo) i da pomognete ili budete taj kome će se pomoć pružiti, a da nijedan od vas ne mora da napusti svoj topli dom. Nije teško napraviti izbor između ovih programa. Jednostavno, VNC Enterprise Edition i Remote Administrator su programi koji su u samom vrhu. Svi ostali se mogu koristiti kao preka potreba, ali opet preporučujemo koriščenje ova dva, prvo zbog velike sigurnosti, a posle toga i zbog funkcionalnosti.

Bojan NOVAKOVIĆ

ProgramMicrosoft Remote DesktopVNC Enterpise EditionRemote AdministratorTeledesktop
Enkripcija (u bitima)128256256-
IP Filter
Username filter
Validacija za pristup klijenata od strane servera
Virus scan
Pregled i diskonekcija klijenata
Transfer fajlova

ProgramAdresaVeličinaCena
VNC Enterprise Editionwww.realvnc.com1,1 MB, 3 MB na HD50 dolara
Remote Administratorwww.radmin.com1,85 MB, 3 MB na HD35 dolara, proba 30 dana
Teledesktopwww.potomacsoft.com900 KB, 800 KB na HDProgram je besplatan
 
M Software WinRK 3.0
IDM Computer Solutions UltraEdit-32 12a
VNC Enterprise Edition, Remote Administrator, Teledesktop
Šta mislite o ovom tekstu?
Atomix Production Virtual DJ 3.4
Win2PDF 3.10
PicaJet FX 2.5
LG Software Innovations 1Click DVD Copy 4.2
Your Uninstaller! 2006 Professional 5.0
Ixis Research Easy Backup for Outlook Express 1.7
IconCool Studio 2.2
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera