TEST DRIVE<>
092005<><>

Technisat AirStar2 PCI DVB-T

Digitalna „loga”

Technisat AirStar2 PCI DVB-T
Technisat AirStar2 PCI DVB-T
Tjuner: Samsungov UHF/VHF DVB-T
Ostalo: daljinski, IR senzor, teletekst, video-rikorder
Kvalitet digitalne satelitske televizije preko obične UHF/VHF antene? Koliko puta ste poželeli savršeno dobru sliku na domaćim TV kanalima, bez snega, refleksija (duhova, kako bi u narodu rekli)? Predstavljamo vam PCI karticu koja obećava upravo to – Tehnisat AirStar2 PCI DVB-T. Na prvi pogled se ne razlikuje mnogo od svoje starije satelitske braće, čak su i drajveri skoro identični, pa i ponašanje u radu. U teoriji ova kartica bi trebalo da ima kvalitet slike i zvuka DVD-a ili identičnu sliku onoj iz studija iz kog se emituje, a signal se prima običnom UHF/VHF antenom. To je osnova tehnike Digital Video Broadcasting – Terrestrial – slanje digitalnog video-signala kroz etar.

U paketu sa karticom dobijate i daljinski upravljač sa IC senzorom koji se instalira na RS232 port. Od softverskih zahteva, kartica iziskuje rad pod Windowsom, kao i postojanje Internet Explorera 6, DirectX-a 9 i Windows Media Playera 9. Minimalna konfiguracija je Pentium III na 700 MHz sa 256 MB RAM-a.

DVB-T kod nas
Na dan 6. aprila ove godine RTS je počeo eksperimentalno emitovanje programa u DVB-T tehnici. Prenos se vrši sa predajnika Avala na 27 UHF kanalu (modulacija OFDM, širina kanala 8 MHz, kompresija MPEG-2, sa snagom predajnika od 400 W). Trenutno se emituju RTS 1, RTS 2, Treći kanal, eksperimentalni kanal i radio-programi RTS-a.
Moramo naglasiti da je pokrivanje terena digitalnim sistemom bolje nego kod analognog i ne mogu se praviti direktna poređenja. Takođe treba imati u vidu da jedan predajnik može da emituje četiri TV kanala i da je moguće više bliskih predajnika savršeno sinhronizovati da rade na istoj frekvenciji (što je značajno u brdovitim predelima). Recimo, na nivou države, sa sadašnjom mrežom predajnika, RTS bi mogao emitovati 12 programa umesto sadašnja tri. To praktično znači da bi na svega nekoliko frekvencija bilo moguće emitovati sve lokalne beogradske televizije sa DVD kvalitetom i raščistiti trenutni haos u etru, a gomila antena i pojačivača na krovovima mogla bi se zameniti samo jednom antenom.
RTS tvrdi da vrši eksperimente s emitovanjem stereo i 5.1 tonskih podnosilaca na svojim TV kanalima, u šta mi za kratko vreme testiranja nismo stigli da se uverimo. Tehnologija digitalnog emitovanja omogućava da se uz više tonskih podnosilaca emituju i teletekst, EPG (Electronic Program Guide), kao i neki multimedijalni servisi.
Zemlje Evropske unije planiraju prelazak na digitalno emitovanje i gašenje analognog do kraja 2010. godine, a paralelno se vrše i testovi sa HDTV tehnologijom. Kod nas je sve još u začetku, ali nemojte se začuditi ako za koju godinu svoj omiljeni kanal ne budete mogli da gledate starom tehnologijom.
 
U praksi kartica ne voli antenska pojačala i odbija da radi s njima, ali to kompenzuje time što joj nije ni potreban direktan i posebno jak signal iz predajnika u antenu. Jednostavno, antena može da se približno usmeri u pravcu predajnika, bez obzira na to da li je zaklonjena (nekom zgradom, na primer). Tjuner na kartici bira najjači signal, bilo da je on direktan ili odbijen od zgrada ili okolnog terena, i daje besprekornu sliku bez nuspojava na koje smo navikli sa sadašnjom tehnologijom. Na testu je kartica uspevala da dâ sliku i bez prave antene: priključili smo antenski kabl dužine samo 1 m i sve je proradilo. Kvalitet slike na prva dva kanala RTS-a (koji jedini emituje DVB-T signal, pogledaj posebni tekst) odličan je, dok se Treći kanal emituje u smanjenoj rezoluciji i lošijeg je kvaliteta. Praktično, slika bi trebalo da bude identična onoj iz DVD (ili digitalno-satelitskog) uređaja pošto se emitovanje vrši istim MPEG-2 standardom. Sama kartica snima program u DVD-kompatibilnom formatu, pa ga je moguće direktno „pržiti” na DVD bez potrebe za dodatnom obradom.

Ako bismo morali da ocenjujemo kvalitet kartice, moramo krenuti od toga da je u pitanju tehnologija koja je u eksperimentalnoj fazi. Zato nismo bili u mogućnosti da je uporedimo u radu s drugim modelima jer su oni raritet na tržištu, a i to ne bi imalo smisla jer je sam signal diskutabilan. S druge strane, nismo u potpunosti zadovoljni i od kartice smo očekivali više. Hardverski gledano, u pitanju je standardna SkyStar 2 kartica kojoj je samo promenjen tjuner, čime je dobijena DVB-T mogućnost. Kada je reč o povremenom štucanju u radu, sumnjamo na softver koji je uglavnom nasleđen od satelitske varijante i vapi za doradom. Naravno, posle mukotrpnog podešavanja, kartica radi stabilno. U svakom slučaju, raduje činjenica da smo bili u mogućnosti da, makar eksperimentalno, uživamo u DVB-T televiziji.

Zoran OLUIĆ, Vojislav MIHAILOVIĆ

 
Gigabyte K8VT890-9
Abit NI-8 SLI, Gigabyte 8N-SLI Royal
Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01
Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Gigabyte 3D Aurora
Maxtor 7L300S0 i 6B200S0
Samsung Writemaster TS-E552U
Polaroid PDC 6350
USB VoIP Phone 1025, USB Adaptor Telbox
Planet ADE-4000, Linksys ADSL2MUE Modem
Infinity System Airis DVD Recorder L105D
Xerox Workcentre PE 114e
BenQ 7550T
Planet WAP-4050
Apple iPod Shuffle
Technisat AirStar2 PCI DVB-T
Šta mislite o ovom tekstu?
Transcend Multimedia Card Plus TS2GMMC4 2GB
Maxtor OneTouch II E01E100
Quart DVD 986
Memorex M-Flyer USB 2.0 TravelDrive 512MB

Vrsta:
DVB-T kartica
Proizvođač:
TechniSat
Kontakt:
InterCom Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera