TEST DRIVE<>
092005<><>

Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)

Gigapipe

Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Ventilator: 110 mm, brzina 1700 – 3200 obr/min
Ostalo: Socket A, T, 478 i 754/939/940, visina 109 mm, težina 430 g, maksimalna buka 40 dBA
Da je Gigabyte veoma ozbiljno shvatio tržište kulera i hlađenja PC računara, govori ne samo pojava njegovog prvog vodenog hlađenja već i potpuno nova serija standardnih vazdušnih modela. Ranije smo predstavili njegov prvenac na ovom polju, 3D Rocket Cooler, međutim, kako to obično biva s prvencima, nije se preterano dobro pokazao. Performanse su bile tek prosečne pa smo sigurni da se prvi 3D Rocket Cooler nije dobro prodavao. Međutim, Gigabyte je od tada naučio ponešto od konkurencije, pre svega da danas bez „heatpipe” cevki nema dobrih rezultata, pa je i sam primenio ovaj koncept. Nova serija je nazvana G-Power Cooler i ima dva modela, Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC).

Razlike između ova dva proizvoda su veoma male i tiču se samo ventilatora tj. brzine njegovog obrtanja. Hladnjaci su identični: donji deo koji naleže na procesor je urađen od bakra, dok je za rebra korišćen aluminijum. Oni su povezani sa četiri „heatpipea” koji su, kao i uvek, takođe od bakra. Zanimljivo je što su bakarni delovi niklovani. Da li je to posledica želje da ceo hladnjak bude iste „bele” boje ili je u pitanju nešto drugo, nismo sigurni. U svakom slučaju, ako se malo zagrebe nikl, jasno će se nazreti narandžastocrvena boja bakra.

Gigabyte se odlučio za aluminijumski „grill” pa samim time i za ventilator sa bazom kulera, što do sada nismo imali prilike da vidimo na modelima koji koriste „tople cevke” – svi ostali modeli koji ih koriste imaju ventilator postavljen vertikalno. Ovo rešenje „čuva” visinu i širinu kulera pa su 3D Power Cooler modeli znatno niži od ostalih „heatpipe” modela, zahvaljujući čemu je njihova montaža jednostavnija, a i nešto su uži pa su manje šanse da će doći u „sukob” s matičnom pločom ili nekom komponentom na njoj, što je čest slučaj kod masivnih kulera.

Donji deo je takve veličine da staje na Socket T, 478 i 754/939/940 podnožja, dok je u gornjem delu 110 x 110, koliko je širok ventilator. Visina je 109 mm, a težina skromnih 430 g. Ventilatori su identični, plavi i sa četiri svetleće diode (neizbežne za Gigabyte). G-Power Cooler BL ima sporiji ventilator kojem je maksimalna brzina 2000 obr/min, kada protok po specifikaciji iznosi 32 CFM, a buka skromnih 20 dBA. Posebnim otpornikom koji se dobija u kutiji i veoma lako montira moguće ga je usporiti na 1400 obr/min i tada buka i protok srazmerno padaju. Pro model ima jači ventilator kojem je maksimum 3200 obr/min pri čemu proteruje 68 CFM vazduha i pravi 40 dBA buke, što ga svrstava u red boljih i bučnijih modela. Uz njega se dobija kontroler obrtaja kojim ga je moguće usporiti do 1700 obr/min, ali i postaviti na bilo koju brzinu između. Naravno, kontroler je moguće postaviti ili kao PCI karticu ili u 3,5-inčno mesto na maski kućišta.

Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Ventilator: 110 mm, brzina 1400 – 2000 obr/min
Ostalo: Socket A, T, 478 i 754/939/940, visina 109 mm, težina 430 g, maksimalna buka 20 dBA
Kuleri su kompatibilni sa svim trenutno aktuelnim podnožjima, čak i sa Socket A. Proces montaže se razlikuje u zavisnosti od procesora i podnožja i dok je za AMD procesore jednostavan, posebno u slučaju onih sa jezgrom K8, u slučaju Intela je nešto komplikovaniji. Mada, sve je jednostavnije od montaže ThermalTakeovih ili Titanovih modela – kod GA modela su bar izbegnuti zavrtnji i matice koji u slučaju TT i sličnih (Asusovih, na primer) modela umeju da učine montažu kulera veoma „bolnim” iskustvom.

Posle montaže ostaje još samo da se računar uključi i da se analiziraju performanse koje postižu ovi modeli. S obzirom na manji broj cevi i manju površinu „grilla”, nismo ni očekivali da se G-Power modeli uključe u trku sa teškašima kakvi su Sonic Tower ili Vanessa Type-S. Tako je i bilo. Sonic Tower s kojim smo poredili G-Power Pro i BL pokazao je osetno bolje rezultate. Šest stepeni u odnosu na BL jeste ono što treba posmatrati jer se u tom slučaju ventilator na „soničnoj kuli” vrteo istom brzinom kao i onaj na G-Power BL modelu, oko 2000 obr/min, i proizvodio je sličan nivo buke to jest, u ovom slučaju, tišine. Pri maksimalnih 3200 obr/min Pro model se gotovo izjednačio sa TT Sonic Towerom, ali je tada buka bila prevelika.

Samo jedan santimetar uži, ali niže i horizontalno postavljen ventilator na G-Power inferiorniji je u odnosu na visoko i vertikalno postavljene konkurente jer je kod njih protok vazduha bolji. Jednostavno, ni s jedne strane ventilatora nema prepreka. Horizontalno postavljen fan kod GA modela „tera” vazduh na ravnu površinu svog postolja i nešto niže matične ploče, što je mana koju imaju i svi standardni „ne-heatpipe” modeli. Kada se na to dodaju i dve cevke manje, jasno je zašto G-Power modeli nisu među najboljima. No, Gigabyte se sigurno nije trudio da napravi najbolji model na tržištu, već nešto malo drugačije. U tome je uspeo i treba mu čestitati jer su G-Power modeli, u odnosu na mesto u kućištu koje zauzimaju, veoma dobri, osetno bolji od svih klasičnih kulera koji imaju samo rebra. S tim u vezi će odlično poslužiti kao zamena za standardne BOX modele i omogućiti tiši i hladniji rad procesorima na kojima se nađu.

S obzirom na to da su u pitanju sample modeli, cena nam nije poznata pa nam je malo teže da damo ukupnu ocenu. Ukoliko G-Power modeli budu zacenjeni shodno performansama, nema razloga da se korisnici koji traže tihe i kvalitetne kulere ne odluče za njih. S druge strane, ukoliko cena bude previše bliska ceni najboljih TT, Titan i CM modela, G-Power serija bi mogla da prođe nezapaženo kao što je to bio slučaj sa 3D Rocket Cooler modelima.

Saša UZELAC

 
Gigabyte K8VT890-9
Abit NI-8 SLI, Gigabyte 8N-SLI Royal
Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01
Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Šta mislite o ovom tekstu?
Gigabyte 3D Aurora
Maxtor 7L300S0 i 6B200S0
Samsung Writemaster TS-E552U
Polaroid PDC 6350
USB VoIP Phone 1025, USB Adaptor Telbox
Planet ADE-4000, Linksys ADSL2MUE Modem
Infinity System Airis DVD Recorder L105D
Xerox Workcentre PE 114e
BenQ 7550T
Planet WAP-4050
Apple iPod Shuffle
Technisat AirStar2 PCI DVB-T
Transcend Multimedia Card Plus TS2GMMC4 2GB
Maxtor OneTouch II E01E100
Quart DVD 986
Memorex M-Flyer USB 2.0 TravelDrive 512MB

Vrsta:
kuleri
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
Gigabyte SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera