TEST DRIVE<>
052005<><>

Hewlett-Packard iPAQ rx3715

Multimedijalni saputnik

HP iPAQ rx3715
HP iPAQ rx3715
CPU: Samsung S3C 2440 na 400 MHz
Ostalo: radna memorija 64 MB, Ipaq File Store memorija 95 MB, ekran QVGA (320 x 240) dijagonale 3,5 inča, digitalni fotoaparat 1,2 megapiksela, Bluetooth, Wireless, SDIO, 3,5 mm audio-izlaz i slušalice, Windows Mobile 2003 Second Edition
Svet digitalne zabave poslednjih godina donosi ogroman priliv novca velikim kompanijama. Danas skoro ne možete videti model novog mobilnog telefona koji nema kolor ekran i digitalnu kameru, a pored toga često mogu da reprodukuju audio i video materijal. MP3 plejeri više nisu nova stvar i na tržištu postoje desetine modela kojima variraju funkcije, kao i memorijski kapacitet, a neki od njih imaju i kolor LCD ekran na kojem se mogu gledati i video-zapisi. Poučen ovim saznanjima, HP kao lider na polju PDA uređaja prošle jeseni se dosetio da spoji posao i zabavu, to jest da napravi posebnu seriju PDA uređaja koja je namenjena mlađoj populaciji kojoj nisu važne performanse i poslovne aplikacije, već multimedijalne mogućnosti. Kao rezultat, nastala je serija rx sa dva predstavnika, rx3115 i rx3715. Oba pokreću Samsungovi procesori, dok skuplji model koji smo testirali ima i digitalni fotoaparat od 1,2 megapiksela. Da li se ovaj model stvarno razlikuje od drugih PDA uređaja ili je ovo samo jeftin marketinški trik HP-a da privuče mlađe kupce?

U pakovanju u kojem nam je stigao rx3715 nalazila se standardna oprema kada su u pitanju iPaq PocketPC aparati: punjač, stalak, baterija, kompakt disk sa softverom, dokumentacija, ali i stereo slušalice. Dimenzije uređaja su 114 x 77 x 162 milimetara, što ga čini jednim od najmanjih PDA trenutno na tržištu. Težak je (za PDA uređaje prosečnih) 150 grama. Sam uređaj liči na hx4700, iste je boje i oblika, a jedina razlika je to što na dnu nema touchpad, već četvorosmerni kursor i četiri tastera kojima možete dodeliti funkcije po želji. S gornje strane se nalaze SDIO slot i taster za uključivanje, kao i 3,5 mm audio-konektor i olovka. Nedostaje CF slot koji ima hx4700. S leve strane se nalazi još jedan taster koji ima funkciju „okidača” kod digitalne kamere, ali se i njemu može promeniti namena. Iznad ekrana se nalaze dve svetleće lampice, od kojih je jedna zadužena za bežične konekcije (Bluetooth i Wireless), a druga treperi (ili svetli) u zavisnosti od toga koliko je baterija puna.

Model rx3715 pokreće Samsungov procesor S3C 2440 na 400 MHz. Ovaj procesor je po testovima nekad brži, a nekad sporiji od Intel XScale na istoj radnoj frekvenciji, ali obezbeđuje duže trajanje baterije za čitavih sat vremena, što je značajna prednost. S druge strane, Samsungovi procesori za mobilne uređaje ne podržavaju promenu frekvencije, te zbog toga HP ne ugrađuje ove procesore u svoje top modele (serija hx). rx3715 ima 64 MB radne memorije, kao i 95 MB Ipaq File Store memorije, o kojoj smo pisali u više navrata. Dakle, korisniku je ukupno dostupno 150 MB za skladištenje fajlova, a ako ovo nije dovoljno, uvek se može dokupiti dodatna SD kartica. Što se tiče ekrana, u pitanju je QVGA rezolucije 320 x 240 i dijagonale od 3,5 inča. Kvalitet ekrana je prosečan, boje su tople i jasne, ali se može desiti da tekst pri malom fontu bude zamrljan i nečitljiv. Moguće je da se ova anomalija javlja samo kod uređaja koji smo testirali. Baterija koja dolazi uz uređaj ima kapacitet 1440 mAh i za nju imamo samo reči hvale. Uređaj je sa maksimalnim osvetljenjem izdržao nešto više od sedam sati i to je najduže trajanje baterije kod svih PocketPC-a.

Digitalni fotoaparat od 1,2 megapiksela je definitivno veliki plus. Prilikom startovanja programa HP PhotoSmart, slika na ekranu se rotira za 90o tako da putem ekrana gledate šta slikate. Moguće je podesiti balans bele boje, kompresiju slike, rezoluciju (podržane rezolucije su 160 x 120, 320 x 240, 640 x 480 i 1280 x 960), a moguće je i merenje automatske ekspozicije. Fotoaparat može da snima i video u maksimalnoj rezoluciji od 320 x 240, a podržana su dva formata: MotionJPEG (MPEG) i H.263. Prisutan je i 4x digitalni zum, mada pri korišćenju zuma dolazi do „kropovanja” slike, i to onoliko puta koliki je zum u upotrebi (2x zum smanjuje sliku na 640 x 480, 4x na 320 x 240). Upotrebna vrednost fotoaparata je velika, iako su slike mutnije (bez fokusa). Očekivano, na dnevnom svetlu slike su veoma dobre, ali na slikanje noću možete da zaboravite jer fotoaparat nema blic. Celokupan utisak je dobar i slike mogu da posluže za amatersku upotrebu.

Što se tiče multimedijalnih mogućnosti ovog uređaja, na šta je HP i bacio akcenat, možemo reći da su za svaku pohvalu. Video-reprodukcija je glatka, bez izgubljenih frejmova, a rx3715 može komotno da zameni MP3 plejer, čak i skuplje modele, naročito zbog baterije koja može da izdrži više od deset časova pri reprodukciji audio-materijala (naravno, uz ugašen displej). Sve igre koje smo probali radile su odlično, a rx3715 je besprekoran i u poslovnim zadacima. Preko Bluetootha i Wirelessa možete povezati iPaq s drugim uređajima ili se direktno konektovati na Internet. Obe veze rade standardno dobro. Nažalost, ovaj model nema aplikaciju Bluetooth Phone Manager, te je konektovanje na Net preko Bluetootha malo zamršeno i biće vam potrebno neko vreme dok pravilno ne podesite konekciju.

Softver je možda najveći adut ovog modela. Uređaj pokreće Windows Mobile 2003 Second Edition, o kojem smo pisali u prošlim brojevima. HP je u ovaj PDA spakovao dosta dodatnih programa. Tu je pre svih iPaq Mobile Media Suite, odličan audio i video plejer, preko kojeg možete da gledate i fotografije ili čak da skinete neku pesmu ili video-fajl s Interneta. Pored njega tu je i Nevo, korisna aplikacija preko koje se upravlja drugim uređajima u stanu (televizor, video-rikorder, kompjuter, pa čak i mikrotalasna...). Zanimljivo je što HP ove programske pakete ne isporučuje uz svoje najbolje modele iz serije hx, već se oni moraju dokupiti, dok serija rx nema programe za rad sa PDF i PowerPoint fajlovima. Ostatak softvera je manje-više standardan: Word, Excel, HP Image Viewer i ostali.

Možemo reći da je rx3715 u stvari „hx4700 u malom”. Naravno, ima slabije performanse, ali je lakši, manjih dimenzija i, što je najvažnije, osetno jeftiniji. Da ovaj uređaj ima VGA ekran, bio bi apsolutna preporuka za kupovinu, mada i ovako on ima svoje prednosti. Odlična baterija, pregršt dodatnog softvera, digitalni fotoaparat i multimedijalne sposobnosti su glavni aduti, ali mu je cena i dalje dosta visoka u odnosu na druge PDA uređaje iz srednje klase. Ipak, on nema dostojnog protivnika, te za njega vredi odvojiti koji evro više i uživati u odličnom uređaju.

Petar MARINKOVIĆ

 
HIS Excalibur Radeon 9250, 9550SE, 9550 i 9600XT; Leadtek WinFast A6200; ASUS Radeon 9200SE, N6600 128 i N6600 256
ATi Radeon X850XT Platinum Edition AGP 4X/8X
Hewlett-Packard Photosmart 2610
Hewlett-Packard iPAQ rx3715
Šta mislite o ovom tekstu?
Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom i C-770 Ultra Zoom
LG LW70 Express
Philips 170X5FB, Samsung SM 713N, Hyundai L72D i L90D+
AG Neovo M17 i Philips 170T4
3ware 8506-8, Western Digital WD2500SD i Ablecom SP762-TS
Neo SW-M26
iRiver PMP-120

Vrsta:
PDA uređaj
Proizvođač:
Hewlett-Packard
Kontakt:
Hewlett-Packard SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera