TEST DRIVE<>
042005<><>

Toshiba SD-340E, Stylandia DVD-8899, Xoro HSD 415

Za sve živo

Kako digitalna tehnologija postaje sve popularnija i polako zamenjuje video-trake, što dokazuje poplava filmskih DVD izdanja na kioscima, u ponudi se može naći i sve više kućnih DVD plejera raznih proizvođača. Nekada je DivX format bio privilegija samo vlasnika računara koji su ga zbog njegove male veličine koristili za razmenu snimaka putem Interneta, međutim danas je on toliko rasprostranjen da se proizvođači sve više odlučuju da ugrade podršku za njega i u kućne plejere. Zato smo odlučili da vam u ovom broju predstavimo tri takva plejera.

Toshiba SD-340E
Toshiba SD-340E
Formati: DVD +/-, DivX (od 3.11 pa nadalje), VCD, SVCD, MP3/WMA i ostali
Ostalo: stereo zvuk, nedostatak kablova, kontrolni džojstik
 
Prvi je Toshiba SD-340E, plejer lepog dizajna, elegantnih linija i najmanjih dimenzija od svih koji su bili na testu (dugačak je samo 20 cm). U paketu se standardno dobijaju daljinski upravljač sa 2 AAA baterije i uputstvo, ali ne i kablovi za povezivanje, pa njih morate posebno kupiti. Što se priključaka tiče, najslabije je opremljen, što nas nije iznenadilo jer obično renomirane firme, da bi imale konkurentnu cenu, umeju da „zakinu” na pojedinim opcijama. Tako SD-340E od video-priključaka ima SCART, komponentni i kompozitni, a za zvuk ima samo stereo činč i koaksijalni/optički digitalni izlaz za dekoder. Sa prednje strane, gde se obično nalaze samo osnovne komande (play, stop, pause...), ima dosta tastera za kontrolu, a posebno je interesantno što je ugrađen i mali džojstik taster (nalik onima na mobilnim telefonima) kojim se možete kretati po menijima i bez daljinskog upravljača.

Sam meni je prilično siromašan. Ima jako malo opcija za zvuk, koje se uglavnom svode na podešavanje Downmixa za televizor. Slika se može korigovati uz pomoć tzv. EPM sistema za podešavanje osvetljenosti i izoštravanje ivica, mada je i bez toga dosta dobra. Osim toga, praktično su tu samo uobičajene opcije za neka osnovna podešavanja i ništa više. Čita skoro sve poznatije formate: DVD +/-, DivX (od 3.11 pa nadalje), VCD, SVCD i ostale, ali stiče se utisak da je težište bačeno na DVD, dok su ostali formati tu čisto kao dodatak jer su slabo dokumentovani i ne funkcionišu uvek kako treba. Prilikom prikazivanja DVD-ova, na raspolaganju su sve standardne opcije koje se očekuju od DVD plejera: zum, usporeni prikaz, auto resume i ostalo, a interesantno je što je snimak moguće ubrzati čak do 100 puta. DivX fajlove pušta dobro, ali bez titlova (bar mi nismo mogli da ih pokrenemo, a u uputstvu ovo nije ni objašnjeno), što neće preterano oduševiti one koji bi hteli da gledaju filmove. Ima i dosta informativan OSD koji pokazuje sve važnije informacije o snimku, tekući bitrate, titl, zvučni format i slično. Puštanje MP3/WMA pesama je solidno urađeno. Dok pesma svira, na ekranu se smenjuju razne informacije (izvođač, naziv itd.), a može se programirati do 12 pesama. Na našem testu se pokazao kao dobar čitač oštećenih medija, kao i snimljenih DVD-ova boljeg kvaliteta, ali je dosta osetljiv na lošije medije: mogu se javiti smetnje na slici ili povremeni zastoji.

Model SD-340E korektno radi ono za šta je predviđen, a ako želite nešto više, potražite drugi model. Generalno, to je kvalitetan uređaj, dobar čitač medija, ali dosta visoka cena, ograničene mogućnosti i prilično slaba podrška neće oduševiti veliki broj potencijalnih korisnika.

Xoro HSD 415
Xoro HSD 415
Formati: DVD +/-, VCD, SVCD, DivX, Xvid, MP3/WMA
Ostalo: 5.1 surround zvuk, karaoke mikrofon, zum do 4x, odličan softver, promena regiona
Sledeći model na testu bio je Xoro HSD 415, koji dolazi iz „nemačke” firme Xoro, manje poznate kod nas (pogledajte tekst o prenosnim plejerima). Sam model ima klasičan dizajn i prilično robustan izgled. Kao i kod ostalih, u paketu se dobijaju daljinski sa dve AAA baterije, uputstvo, ali i A/V kabl, tako da je odmah po raspakivanju spreman za rad. Sa povezivanjem nećete imati problema jer ima praktično sve konektore koji se mogu naći na DVD plejerima. Za zvuk su tu stereo izlaz, koaksijalni/optički, kao i činčevi za šest zvučnika, a za sliku S-Video, kompozitni i SCART. Ugrađen je čak i VGA konektor tako da ga možete povezati na monitor ili LCD televizor (800 x 600 u 60 Hz).

Meni je funkcionalan, iako izgleda dosta jednostavno. Proizvođač očigledno želi da pokrije što veće tržište, pa se potrudio da ugradi i meni na srpskom jeziku, što je jako pohvalno. Meni ima sve uobičajene opcije, a posebna pažnja je posvećena zvuku: osim Downmixa moguće je podesiti DRC (Dynamic Range Control), kašnjenje (Channel Delay) za zvučnike u zavisnosti od udaljenosti i drugo. I Xoro poput ostalih čita sve najvažnije formate, uključujući sve verzije DivX-a i Xvida, a jedan je od retkih koji pušta i Nero Digital. Prikaz DVD diskova je uglavnom standardan. Ima ubrzanje do 16x i zum od 1,5x do 3x koji je vrlo koristan ako hoćete da gledate film pravljen za široki ekran (widescreen) na standardnom televizoru jer njime lako možete proširiti sliku, čak i ako je opcija Pan-Scan na DVD-u onemogućena.

Puštanje muzike je dosta traljavo i ima dosta detalja koji smetaju. Primera radi, ima samo 10 karaktera za naziv pesama, što nije dovoljno da se zaključi o kojoj se pesmi radi, naročito ako ispred pesme stoji ime izvođača. Zatim, dok svira pesma, ne može se izabrati bilo koja druga, već samo prethodna ili sledeća... Nasuprot tome, prikazivanje DivX snimaka je odlično. Xoro prikazuje i titlove u srt, sub ili smi formatu, a bez problema se snalazi s našim slovima. Slova su bela na poluprovidnoj pozadini i vrlo su čitljiva, mada bi mogla biti malo veća. Titl ne mora biti u istom direktorijumu kao i film, već se pre puštanja filma može selektovati bez obzira na to gde se nalazi na disku.

Kao čitač Xoro nije pravio probleme s diskovima lošijeg kvaliteta, ali se dosta loše pokazao kod oštećenih diskova. Kad bi naišao na problematično mesto (koje su, inače, ostali plejeri čitali s manje ili više uspeha), znao je poprilično da se ukoči, uzaludno pokušavajući da ga iščita, umesto da ga preskoči i ide dalje. No, Xoro ima nadogradivi firmware i odličnu podršku za naše tržište, pa se može očekivati da se neki od nedostataka otklone. U svakom slučaju, ako vam prvenstveno treba DivX plejer, Xoro je veoma dobar izbor, a ako planirate da iznajmljujete izgrebane diskove iz kluba, slobodno ga zaobiđite jer se sigurno mogu naći i bolji uređaji u toj klasi.

Stylandia DVD-8899
Stylandia DVD-8899
Formati: DVD +/–, VCD, SVCD, DivX, Xvid, Nero Digital, MP3/WMA
Ostalo: 5.1 surround zvuk, VGA izlaz, zum od 1,5x do 3x
Na kraju smo bacili pogled na model Stylandia DVD-8899. Firma Stylandia iz Hongkonga je kod nas nekada bila poznata po video-kasetama, TV i audio uređajima, a sada se posle duže pauze opet vraća na naše tržište. S obzirom na to da je DVD-8899 njihov prvi DVD plejer, moramo priznati da nas je zaista prijatno iznenadio. Međutim, ispostavilo se da je on skoro identičan plejeru Zensonic Z330 istoimene australijske firme (www.zensonic.com), samo što ima drugačiji daljinski upravljač. Tako ispada da to praktično i nije njihov proizvod, ali, kako god bilo, radi se o uređaju vrednom pažnje. Kao i kod Xoroa, paket sadrži sve što je potrebno za povezivanje, a pozadi ima iste priključke osim VGA konektora. S prednje strane se ipak nalazi više konektora nego kod Xoroa. Tu su i konektori za karaoke mikrofon, pomoću kojeg možete da pevate uz video-snimak.

Model DVD-8899 ima simpatičan dizajn. S donje strane se nalaze dosta velika postolja za amortizovanje vibracija tako da uređaj izgleda kao da je viši nego što zapravo jeste. Nije nam se dopalo ležište za disk koje deluje dosta tanko i krhko, kao i to što se disk prilikom stavljanja mora jednim delom zavući u uređaj, što je nepraktično. I displej na plejeru je dosta mali, prenatrpan i nezgodan za čitanje. S druge strane, meni je jedan od najbogatijih koji smo imali prilike da vidimo. Vrlo je pregledan, grafički doteran i jednostavan za rukovanje. Odmah se vidi da je dosta truda uloženo u to da korisnik može da namesti sliku i zvuk po želji. Opcija za podešavanje ima zaista puno, ali navešćemo samo neke. Recimo, moguće je podesiti tri nivoa oštrine slike, kontrast, osvetljenje, boje... Za podešavanje zvuka na raspolaganju je pregršt opcija, počev od standardnog Downmixa za televizor, preko DRC-a, pa do podešavanja kašnjenja zvuka, ekvilajzera i 3D efekata. Posebno nas je iznenadilo što može da pusti i DTS zvuk, što ne mogu ni neki dosta skuplji uređaji. Većina opcija može da se menja i u toku prikazivanja, što kod većine drugih plejera nije slučaj. Vrlo lepo.

Poput ostalih plejera na testu, i on čita sve formate. Ima zum do 4x, kao i ubrzanje do 32x. Interesantno je što se vrlo lako može promeniti region (bez nekog „hakerisanja”), što je u uputstvu lepo objašnjeno. Dovoljno je u meniju otkucati broj 1006 i prikazaće se skriveni meni u kojem se može ukucati željeni region ili se regioni mogu potpuno isključiti. I on pušta DivX s titlovima, ali ne tako dobro kao Xoro. Slova su veoma čitljiva (žuta sa crnim outlineom), prepoznaje i naša slova, a titl može biti u srt, sub, smi ili ssa formatu, ali još uvek postoje izvesni bagovi kod prikaza. Na primer, dešava se da fali deo teksta, ako je titl predugačak, nedostaje neko slovo i sl. Titl se automatski učitava s filmom i mora da se nalazi u istom direktorijumu kao i film, što inače nigde nije dokumentovano, pa se prosečan korisnik može zbuniti. Sam prikaz DivX-a je izuzetno tečan, čak i kad se ubrza snimak, a ni kod „premotavanja” nema zastoja koji su karakteristični za DivX format. Na disk se može snimiti do 999 fajlova, bilo da su to DivX, MP3 ili neki drugi, tako da na jednom DVD-u možete napraviti kolekciju po želji.

Pri puštanju muzike pokazuju se informacije o pesmi, a postoji i animirani spektrometar, što je zanimljivije nego da samo stoje nazivi pesama na ekranu. Inače, nazivi zauzimaju celu dužinu ekrana (36 karaktera), tako da nema problema čak ni sa dugačkim imenima, a loš utisak ostavlja jedino programiranje pesama koje ne funkcioniše onako kako piše u uputstvu. Očigledno je da se plejer još nije oslobodio dečjih bolesti, no ima nadogradivi firmware, tako da će ovaj i drugi sitni nedostaci, nadamo se, biti otklonjeni. Za sada je podrška slaba, ali smo od zastupnika saznali da je u pripremi sajt koji će taj problem rešiti.

Kao čitač medija DVD-8899 se najbolje pokazao. Bez problema je čitao sve vrste medija, a oštećene medije je savladao uz minimalne poteškoće. Sve u svemu, Stylandia je generalno ostavila najbolji utisak od testiranih modela. Ako izuzmemo nedostatke vezane za prikazivanje DivX titlova, teško da se može naći plejer koji će toliko da ponudi za te pare.

Svaki od testiranih modela ima neku osobenost koja će vam možda značiti, u zavisnosti od toga šta ćete najviše koristiti. Ako vam je neophodan DivX s titlovima, svakako ćete se opredeliti za Xoro, ako vas zanimaju isključivo DVD-ovi i slušanje muzike, Stylandia je pravi izbor, dok je Toshiba tu negde. U svakom slučaju, s ovolikim izborom plejera, sigurno se može naći nešto i po vašem ukusu.

Dejan STEPANOVIĆ

 
Microstar K8N Neo3-Gold
Gigabyte GV-3D1
Asus Star Ice
APC Back UPS ES 500
Acer TravelMate 4001LMi
Toshiba SD-340E, Stylandia DVD-8899, Xoro HSD 415
Šta mislite o ovom tekstu?
Apple iPod mini
Lexmark Z615
Xerox Phaser 3130
Xoro HSD 706, Mustek PL407HM, Digital Cube i-Station PMP1000
Pioneer DVR-109, NEC ND-3520A
Terratec Aureon Universe 7.1
Canon MVX250i
Toshiba P6
Seagate ST3300831A i ST3400832AS
Maxtor OneTouch A01B080
Pro’s Kit Cable testeri
Allied Telesyn AT-AR210 i AT-AR240E, U.S. Robotics SureConnect 9105
Genius LuxMate Scroll Keyboard

Vrsta:
kućni DVD plejeri
Proizvođač:
Toshiba
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera