TEST DRIVE<>
082003<><>

Microstar Personal Cinema FX5200-VT128 i TV@nywhere Master

Odlični prvenci

U kategoriji takozvanih kombo TV kartica ATI je sa svojom serijom All-in-Wonder dugo bio neprikosnoven. Bilo je, naravno, pokušaja i drugih proizvođača, ali svi su se manje-više neslavno završili. Kombo kartice nisu baš zahvalne za proizvođače, jer je u jednom proizvodu upakovano više stvari, pa mnogo koštaju i primoravaju kupca da kupljenu karticu duže koristi, što se kosi s brzim razvojem tehnologije. Zato one imaju sužen broj korisnika, a ATI je jedini to mogao tehnološki da prati tako što je redovno izbacivao nove modele AIW kartica. Onaj ko se opredelio za takvu karticu mogao je da je zameni za istu, ali s novijim grafičkim procesorom. Drugi proizvođači nisu hteli ili nisu smeli da se upuštaju u tako nešto, ali je MSI ipak odlučio da se oproba i u ovoj oblasti izbacivši karticu koja je glavni konkurent AIW-u.

Microstar Personal Cinema FX5200-VT128
Microstar Personal Cinema FX5200-VT128 
Da se radi o renomiranom proizvođaču koji brine o tome kako njegov proizvod izgleda, vidi se na prvi pogled. Tu je kvalitetna izrada, detaljno uputstvo (ili bolje rečeno knjiga), CD-ovi upakovani u kutije, a ne u hartiju i slično. Pored toga, u paketu se nalaze i RF daljinski upravljač, USB prijemnik za daljinski, višenamenski kabl sa konektorima, kao i softver (Ulead Video Studio 6.0 i DVD Movie Factory 2.0, nVidia DVD 2.0). Od konektora Personal Cinema poseduje CATV, interni konektor za zvuk, ulaze i izlaze S-Video, kompozitni, stereo audio i za monitor.

Kao što se iz naziva vidi, kartica je zasnovana na najnovijem grafičkom procesoru GeForce FX 5200 sa 128-bitnom magistralom, o kojem ste mogli da čitate u prošlom broju, a tu je i 128 MB brze „Samsungove” memorije. MSI se za razliku od drugih proizvođača odlučio da na karticu ugradi digitalni tjuner i to neviđeno malih dimenzija, što se ne sreće tako često. Digitalni tjuner se ranije mogao videti, na primer, na kartici ATI All-In-Wonder 8500 DV, ali kasnije je zamenjen klasičnim jer je trošio previše struje, a dobitak u kvalitetu slike nije bio značajan. Ovakvi tjuneri generalno treba da obezbede bržu promenu kanala, kvalitetniji prijem, manju osetljivost na električne smetnje (npr. kad uključite usisivač), odsustvo senki itd. No, kod MSI izgleda da nema tih problema i slika je zaista fenomenalna, možda čak za nijansu i bolja od AIW-a!

Zamerku upućujemo na instalaciju softvera, koja je pomalo problematična, budući da se instalacioni program ne ponaša kao što piše u knjizi, a to može da zbuni prosečnog korisnika. MSI nije razvijao svoju aplikaciju za gledanje programa, već je upotrebio „InterVideov” WinDVR. Ne možemo reći da je to loše rešenje, ali oslanjanje na nezavisni softver može dovesti do problema pri izlasku novih verzija. „InterVideo” je, pak, svoj posao odradio temeljno. Interfejs je jednostavan, dopadljiv i funkcionalan. Capture je odličan. Može da snima u MPEG-1, MPEG-2 ili MPEG-4 (ASF) formatima. Proizvoljni izbor kodeka nije omogućen, ali je za ponuđene formate moguće detaljno podesiti parametre, uključujući GOP strukture, vektore pokreta i sl. Na raspolaganju je mnogo rezolucija, automatsko deljenje velikih fajlova, varijabilni bitrate itd. WinDVR poseduje i dva moda tzv. timeshiftinga. Prvi vrši samo odloženi prikaz, dok drugi, uz nešto veću potrebu za procesorskom snagom, trajno snima program koji gledate. Prisutne su i ostale uobičajene opcije (scheduler, brzi pregled kanala i sl.), kao i one ne tako česte poput „Desktop TV-a” (TV slika kao wallpaper) ili uvećanje žive slike, kojima su se do sada mogle podičiti jedino ATI-jeve kartice.

Daljinski upravljač je posebna priča. Kao i ATI-jev Remote Wonder, radi na principu radio-talasa i liči na njega kao jaje jajetu. Njime je moguće uraditi skoro sve, jer pored konfigurabilnih funkcijskih tastera imate kontrolu i nad kursorom, tako da iz fotelje možete surfovati, puštati muziku i filmove i slično.

U zamerke bi se moglo ubrojati sledeće: nedostatak teleteksta, tromost komandi (prođe i po nekoliko sekundi dok promenite kanal). Skeniranje programâ je sporo, capture ne prikazuje da li ima propuštenih frejmova, nedostaje opcija Crop tako da se vidi crna ivica oko slike. Ali i pored ovih sitnica MSI je uradio odličan posao i predstavio dostojnog konkurenta ATI-ju, a ostaje da se vidi da li će i sa novim procesorima pratiti dalji razvoj ove serije kartica.

TV@nywhere Master
TV@nywhere Master
Druga kartica koju vam predstavljamo je takođe MSI-jev prvenac u oblasti TV tjuner kartica. Opet, kako to dolikuje jednom „Microstaru”, sve je kvalitetno urađeno i vodilo se računa o svim detaljima. U paketu se nalazi knjižica na osamdesetak strana, CD sa softverom i drajverima, daljinac sa senzorom, audio kabl, S-Video kabl i kabl za radio-antenu.

Na kartici su priključci za CATV, S-Video, kompozitni, audio ulaz-izlaz, interni konektor za zvuk i konektor za senzor daljinskog upravljača. Umesto popularnog Conexanta 878 ugrađen je novi dekoder CX 23881 koji, između ostalog, umesto 8-bitnog analogno-digitalnog konvertora ima 10-bitni i 2D Comb filter, što zajedno treba da obezbedi bolju sliku. MSI je i u ovu karticu ugradio digitalni tjuner koji daje veoma dobru sliku. Da bi izbegao preplitanje fieldova (interlejs) TV@nywhere koristi nižu rezoluciju, koju interpolira, ali ne tako dobro. Tako se na ekranu može primetiti da neke horizontalne linije nedostaju. Na primer, na satu u uglu, kad stoji broj osam ne vidi se srednja linija, pa ne znate da li je osam ili nula, ali generalno to nije veliki nedostatak.

Za prikaz slike TV@nywhere takođe koristi WinDVR koji se ponaša identično kao kod Personal Cineme. Tu je i solidan teletekst program koji, za razliku od drugih, može da radi i kad TV aplikacija nije aktivna. I radio-aplikacija je dobro urađena. Sem uobičajenih opcija poput traženja i memorisanja programa, ima i opcije kao što su pokazivanje kvaliteta signala, eliminisanje šuma, poboljšanje zvuka, snimanje (samo WAV format), vizuelizacija zvuka i slično.

Naziv TV@nywhere („TV bilo kuda”) i u bukvalnom smislu ima to značenje, jer softver omogućava streaming – emitovanje programa putem mreže. Tako možete da instalirate karticu na jednom računaru, a da gledate sa bilo kog umreženog računara, ili čak putem Interneta.

Sve u svemu, izgleda da je „Microstar” ozbiljno shvatio i ovaj posao. Bez obzira što mu je to prvenac, napravio je dostojnog konkurenta na tržištu TV kartica.

Dejan STEPANOVIĆ

 
Asus v9950, Microstar FX5900-TD128, Gainward GeForce FX PowerPack! Ultra/1200 XP 128M Golden Sample
Artacom ISDN terminal adapteri
Chieftec MX-01BD-S/WX-01B-D, Neo CX-6661/CX-5959
Canon PowerShot A70
Creative DVD1610E, LG GDR-8161B
DFI LanParty NFII Ultra
Xwave 9100 DVD/MP3/DivX Player (2)
Microstar Personal Cinema FX5200-VT128 i TV@nywhere Master
Šta mislite o ovom tekstu?
InFocus LP530/650
Jarltech JB-1300 iButton reader
Sony Clie PEG–SJ22/PEG-SJ33 i ViewSonic Pocket PC V35
Chicony Multimedia Fun-Touch
Mustek V600R (V6120R/V6180R)

Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera