INTERNET<>
082003<><>

Internet rentiranje

Na vaš zahtev

Šta je to OnDemand?

U vremenu kada bežična komunikacija juri svuda oko nas, kada se Internet usluge nude na aerodromima, u hotelima i kafeima, prirodno je da se na sve to nadoveže ideja pružanja usluga na zahtev. OnDemand usluga na Internetu ili usluga na zahtev, može se shvatiti kao uobičajeno rentiranje stvari preko Interneta. Kao ideja – sigurno da nije nova, ali ovih dana doživljava procvat. O čemu se zapravo radi?

IBM OnDemand computing

 
Kada su se u jesen prošle godine čule prve najave IBM-ove inicijative pod imenom OnDemand computing, retko ko je razumeo o čemu se zapravo radi. Kao objašnjenje, IBM je tada najavio da će rentirati kompjutersku snagu preko Interneta. IBM-ova ideja se u osnovi oslanja i na druge tehnike, na primer kompjuterski grid (SK 2/2002). Kompjuterski grid, u vlasništvu IBM-a, biće izdavan kompanijama na određeno vreme. U zavisnosti od zahteva, kompanija ne mora da iznajmi celokupan broj računara u gridu, već samo onoliko koliko joj je potrebno. Na primer, ako neka institucija želi da izvrši neko naučno ispitivanje, ona će iznajmiti kompjutersku snagu i preko brzih Internet veza završiti posao. Po završetku, institucija „vraća” kompjutersku snagu i veze nazad.

Sve ovo liči na korišćenje električne mreže. Ukoliko vam je potreban neki električni uređaj, jednostavno ga uključite u slobodnu utičnicu i platite struju koju trošite. IBM teži da ovo primeni na kompjutere, gde se uključujete u moćnu kompjutersku mrežu. Naplaćivanje se svodi na veličinu ili jačinu rentirane kompjuterske snage (ekvivalent strujnoj tarifi) i vreme koliko tu snagu koristite. Pre svega, kompanija koja želi da ima „utičnicu sa kompjuterskom snagom”, mora da usvoji IBM-ov Open Infrastructure Offering, koja se plaća mesečno (kao priključak za struju).

Moćni OnDemand grid

Pojam „moćna kompjuterska mreža”, Veliki plavi je ozbiljno shvatio pa je svojim klijentima ponudio gridove različite snage i mogućnosti, čak i superkompjutere na zahtev. Uzmite u obzir animacije u nekim filmovima – dok su izrađivane, korišćena je mreža računara velike snage, a kada je film završen, ovakva mreža više nije bila potrebna. Jedna od prvih kompanija koja je oprobala superkompjutere na zahtev bila je „Petroleum Geo-Services”, koja je izvršila seizmička istraživanja Meksičkog zaliva. Oni su početkom januara iznajmili grid sastavljen od 400 servera IBM eServer p655 (Unix mašina sa 128 procesora Power4) dodajući snagu na svoju mrežu od 1000 Linux servera.

Celokupna OnDemand strategija morala je da prilagodi ne samo hardver, već i softver. Počevši od protokola, od kojih je većina nestandardna i specijalno razvijena za usluge ovakve prirode, pa sve do promene serverskog softvera (WebSphere). Ukupno, u razvoj ovakve usluge uloženo je čitavih 10 milijardi dolara.

Usluge OnDemand ponuđene su tržištu u potpunoj snazi početkom maja, ali su mnoge firme još ranije rezervisale svoj deo kompjuterske snage. Na primer, poznata kompanija „Visa” uključivaće OnDemand snagu za rešavanje zastoja u trenucima gužve u transakcijama novca sa Visa kartica i računa. Zanimljiva je i ponuda sistema za skladištenje velike količine podataka (Storage Area Network sistemi), čijim iznajmljivanjem neka kompanija može da reši backup podataka – jer je SAN sistem uvek tu u standby modu. Neki delovi OnDemand sistema još su u pripremi i pojaviće se do kraja godine, a IBM već razmišlja o proširenju ove strategije i na druga polja – pre svega na telekomunikacije.

Akademski OnDemand

Može se reći da je ova ideja proizašla iz samog pojma grid. Naime, još početkom marta prošle godine, IBM i Odsek za energiju američke vlade kreću u izgradnju tada nazvanog mega-grida – mamutske računarske mreže koja bi imala veliku brzinu obrade podataka. Pominjala se cifra od 10 triliona kalkulacija nad podacima i skladištenje podataka 200 puta veće od biblioteke američkog kongresa. Namera je bila da naučnik sa nekog univerziteta u realnom vremenu vidi podatke eksperimenata iz bilo koje laboratorije u SAD, ali i da, kada to poželi, iskoristi veliku kompjutersku snagu ovog mega-grida. Pravi neprofitabilni ili akademski OnDemand sistem.

 
Sličnog imena i slične prirode, Distributed Terascale Facility, poznatiji kao TeraGrid (www.teragrid.org), u stvari je projekat koji bi povezao akademske superkompjutere u jednu veliku mrežu – grid. Ovakva inicijativa je pokrenuta još 2001. godine, od kada su uspešno umreženi mnogi različiti superkompjuteri na raznim geografskim položajima u SAD. Opet je jedan od učesnika i sam IBM, tvorac sva četiri superkompjutera koji su bili prvi u ovom povezivanju. Sličan projekat superkompjuterskog grida začet je i u Indiji (www.cdacindia.com).

Yahoo Games OnDemand i ostali

Slično IBM-ovoj strategiji, ali ipak drugačije, prvenstveno zabavne prirode, odavno se može sresti OnDemand rentiranje. Na adresi gamesondemand.yahoo.com firma „Yahoo” nudi PC igre na zahtev. Radi se zapravo o on-line rentiranju igara, gde se OnDemand odnosi na uobičajene stvari oko iznajmljivanja igara – uglavnom kada i na koliko vremena želite da iznajmite igru. U ponudi su igre popularnih izdavača poput „Activision”, „Atari”, „Vivendi”. Naslovi su daleko zahtevniji od tipičnih on-line igrica, tako da je za ovaj servis potrebna mnogo brža veza od klasičnog dial-upa. Pored igrica, kod mnogih provajdera brzih Internet veza (DSL, kablovska...) sreću se u ponudi OnDemand usluge. Ovakvim rentiranjem korisnici dobijaju muziku, film ili bilo koji drugi multimedijalni sadržaj na zahtev. To se naziva streaming media, a maštovitost u ponudi provajdera je velika.

Kraj na zahtev

Finansijski efekti IBM-ove inicijative na jednu kompaniju mogu biti odlični. Sada je i kompanijama koje retko imaju potrebe za superkompjuterskom snagom pružena mogućnost da je prosto iznajme, umesto da je kupuju. S druge strane, velike kompanije ovo mogu posmatrati kao nadogradnju svog superkompjuterskog sistema. I naravno, razlika između klasičnog rentiranja i OnDemand strategije je u tome što nema istovara glomazne kompjuterske mašinerije, instaliranja i potom mukotrpnog pakovanja i vraćanja – samo se uključite u „utičnicu”.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Internet rentiranje
Šta mislite o ovom tekstu?
e-matičari
Matriks na hakerski način
Provider info
Otvoreni direktorijum
BrainBrowser
Tamna strana Interneta (3)
Web detektivi
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera