INTERNET<>
072003<><>

Web kao kolumna

Blogovi svuda oko nas

Blog – nova forma

Blogovi su jednostavni Web sajtovi koji se prepoznaju po tome što se sastoje od hronološki poređanih unosa teksta s datumima. Novi unosi na aktivnijim blogovima dodaju se jednom ili više puta dnevno (uz pomoć vrlo jednostavnog blog softvera), a obično ih postavljaju sami vlasnici bloga kojima je on praktično podijum, govornica sa koje online zajednici saopštavaju svoje mišljenje u vezi sa nekom temom. Krajem devedesetih, kada su i nastali, oni su uglavnom bili neka vrsta ličnog online dnevnika o banalnim životnim temama, da bi u vremenima političkih kriza i ratova dobili status alternativnog izvora vesti i komentara, kao protivteže mas-medijima.

Blogovi specijalizovani za biznis, tehnologiju, pretraživanje ili nešto drugo, koje vode profesionalci iz tih oblasti, vredan su i pouzdan izvor informacija za sve one koji se njima bave, kao i za novinare. Svako jutro autori ovih blogova pregledaju Web u potrazi za najnovijim i najinteresantnijim temama iz mnoštva kvalitetnih izvora, a na svom blogu postavljaju linkove i kraće komentare na njih, te na taj način na jednom mestu vrše sažimanje korisnih izvora informacija, praveći dnevni online presek određene teme.

Politika i nemilost blogera

U moru blogova, najveći ugled uživaju mahom oni koji se bave političkim temama i čiji su autori profesionalni novinari koji u slobodno vreme tu uspevaju da kažu ono što im klasična novinarska forma ne dozvoljava, pružajući svojim čitaocima obilje korisnih linkova ka relevantnim medijskim napisima – prateći ih oštrim, detaljnim i često ostrašćenim komentarima.

Međutim, matične medijske kuće ovih blogera nemaju uvek razumevanja za njihove „slobodne aktivnosti”. Tako je dopisnik CNN-a iz severnog Iraka Kevin Sites na svom izuzetno popularnom blogu www.kevinsites.net 21. marta 2003. godine postavio obaveštenje da mu je naređeno da obustavi postavljanje novih sadržaja. Ovaj korak CNN-a otvorio je žučnu debatu u novinarskim krugovima.

Endru Saliven (Andrew Sullivan), kolumnista poznat po konzervativnim političkim stavovima, svoj blog vodi na adresi www.andrewsullivan.com. New York Times je svojevremeno prekinuo saradnju sa Salivenom verovatno baš zbog njegovih oštrih optužbi na račun ovog lista za nefer stav prema američkom predsedniku i navodnu pristrasnost prema demokratama.

Za i protiv

Među medijima u SAD (gde je blog podkultura i najprisutnija je) postoji podela u vezi sa stavom prema blogovima. Postoje mediji koji su ih prihvatili kao dobrodošlu dopunu novinarstvu ili čak novu, uzbudljivu formu novinarstva, te ih shodno tome rado uključuju na svoje sajtove i daju linkove ka njima. U tom medijskom taboru su, na primer, MSNBC, FoxNews i Knight-Ridder. Šta više, MSNBC uređuje svoje blogove, kako bi informacije bile tačne i izbalansirane, baš kao i u tradicionalnim novinarskim pričama. S druge strane, neki mediji ne podržavaju ili čak kategorički odbijaju blogove i među njima prednjače CNN i New York Times i magazin Time. Javnost se seća oštre izjave jednog od portparola CNN-a koja je glasila: „CNN ne bloguje!”

Blogova „običnih”, osoba bez novinarskog „pedigrea”, ima bezbroj i po svojoj prirodi su – što se može i očekivati – krajnje subjektivni. Međutim, očigledno je da se u „blogosferi” formiraju etička pravila donekle slična onima iz novinarske struke. Iako jedni smatraju da je čar blogova upravo u njihovoj sirovosti, oštrini i autentičnom mišljenju pojedinaca, drugi smatraju da bi i oni trebalo da podležu uređivačkom procesu kao i svi drugi mediji. Ovi oprečni glasovi uglavnom se slažu bar u jednom – blogovi moraju da citiraju tačan izvor s kojeg preuzimaju informaciju. Ovu debatu drastično je podstakao pravi blogerski skandal. Autor bloga www.agonist.org uhvaćen je početkom ove godine u postavljanju izveštaja o ratu u Iraku bez citiranja izvora, da bi se naposletku ispostavilo da se zapravo radilo o manje-više doslovce prenesenim delovima izveštaja jedne obaveštajne firme na koje je autor pretplaćen! Ova neetička praksa obezbedila mu je veliki broj posetilaca, ali i kritizera, otvorivši neka dalja pitanja u vezi sa pravcima kojima se domen blogovanja kreće.

Blogovati kao sav normalan svet

Dok u razvijenom (online) svetu blog već poodavno nije novost, indikativno je da na ex-yu prostorima nije zabeležen nijedan pokušaj ovakvog vida autorskog delovanja. To možda ne bi trebalo da čudi, ako se zna koliko je generalno nizak stepen informatičke pismenosti naših (političkih) novinara i analitičara. Čudi, međutim, da se niko drugi nije oprobao, čak ni ICT novinari. Možda će ovaj napis biti shvaćen kao apel da blogujemo „kao sav normalan svet”...

Nevena RŠUMOVIĆ, Dušan KATILOVIĆ

 
.yu
Tamna strana Interneta (2)
Microsoft i protivnici
Web kao kolumna
Šta mislite o ovom tekstu?
Zaštita od spama
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera