INTERNET<>
042003<><>

Kontrola dokumenata

Kako zabraniti „Forward”?

Kontrola nad dokumentima na Internetu veoma je slaba

Sudbina dokumenta po slanju e-mailom uglavnom se ne zna: da li će ga neko proslediti još nekom, kada je pročitan i slične podatke, pošiljalac nikada ne sazna. Čak i kada se neki dokument „okači” na web strani, ne zna se mu sudbina nakon preuzimanja od strane nekog korisnika. Ipak, nekoliko programa pokazalo je da se može uspostaviti kontrola nad dokumentima, a za to se zainteresovao i sam „Microsoft”, verovatno usled stalnog „curenja” informacija.

Kontrola i brzina

Nekoliko programa koje od prošle godine nudi firma „AirZip” (www.airzip.com) pokušava da potpuno kontroliše put dokumenata na Internetu. Prvi program je AirZip Document Secure, koji daje potpunu kontrolu nad svim dokumentima iz „Microsoftovih” i „Adobeovih” programa (.doc, .xls, .psd itd.), poslatim iz MS Outlooka putem e-maila. Za sigurnost poslatih dokumenata iskorišćena je 256-bitna AES enkripcija, a program pruža korisniku sve podatke kada ovi dokumenti stignu primaocu. Pošiljalac je informisan kada je dokument pregledan, kontroliše kome se sme proslediti (forward), isključuje ili uključuje opcije ’Cut’ i ’Paste’ nad dokumentima. Sve ove dozvole mogu se menjati u svakom trenutku, a promene stižu kada je primalac na vezi. Možda je jedina zamerka ovom sistemu korišćenje lozinki kao sistema za autorizaciju, što može biti slaba tačka kada su u pitanju hakerski upadi.

Drugi program iste firme „AirZip” namenjen je administratorima sajtova i zove se AirZip Website Secure. On ostvaruje sličnu kontrolu, ali nad sadržajem sajta za koji je zadužen. S njim administrator ima kontrolu nad kopiranjem sadržaja stranica sa web sajta, nad bilo kakvim snimanjem, čak i nad promenom sadržaja stranica. Sigurnost nikada nije jeftina, pa nisu ni ovi programi – AirZip Website Secure košta oko 6000 dolara, a AirZip Document Secure čitavih 10.000 dolara. Firma nudi još nekoliko programa slične namene.

Nije slučajno što se u imenu proizvođača nalazi rečca „Zip”, jer se dokumenti pre slanja pakuju, pa tek onda šalju. Ovo je zbog dobitka na brzini, a ubrzanje može dostići i do 800 odsto u odnosu na slanje nepakovanih dokumenata. Pakovanje je za korisnike sistema nevidljivo, jer se primljeni dokument odmah raspakuje i prikazuje primaocu u prvobitnom obliku.

Bez curenja

Razlog postojanja ovakvih programa uvideo je i sam „Microsoft”. Sve veće „curenje” informacija iz firmi (čitaj: iz „Microsofta”) zbog korišćenja Interneta gigant iz Redmonda probaće da zaustavi softverom Windows Rights Management Services (RMS). Pristup je veoma sličan kao kod softvera iz „AirZipa”.

Ključni deo RMS-a čini dodatak za Internet Explorer 6. Beta verzija se može skinuti sa www.microsoft.com/windows/ie/downloads/addon/default.asp. Ovaj dodatak nudi kontrolu nad sadržajem i dokumentima na Internetu ograničavanjem pristupa. Odmah pri kreiranju, autor dokumenta postavlja ograničenja po svom nahođenju. Ako je u pitanju html dokument, kada se zaštiti dobija ekstenziju .rmh. Takav dokument primalac može otvoriti samo ako ima instaliran RMS, a naravno i dozvolu za njegovo otvaranje. Za takvo osiguranje „Microsoft” je predvideo enkripciju, korišćenje digitalnih sertifikata, potpisa i drugih vidova autorizacije.

Pored dodatka za IE 6, očekuju se dodaci i za programe poput MS Outlooka, MS Worda i slične. Finalna verzija očekuje se sredinom godine, pružiće zaštitu za bilo koji dokument, čak i e-mail poruku poslatu preko Interneta.

Kontrola nad e-mailom

Ako bolje razmislimo, i obična pošta pati od iste „bolesti”, ali su se davno pojavili pružaoci PTT usluga koji vam omogućuju da svoje pismo na neki način (recimo putem Interneta) pratite sve do odredišta. Što se slabe kontrole e-maila tiče, nije gigant iz Redmonda jedini koji se „opekao”. Mnogi su svoje poruke mogli da vide na raznim formumima ili sajtovima, objavljene bez odobrenja. Zato, treba uvesti malo reda...

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Zaštita podataka
Uvek drugačiji Google
Besplatni shell nalozi
Hakerski rečnik
Visa Virtuon
Elektronski dokumenti
Kontrola dokumenata
Šta mislite o ovom tekstu?
Sve o mobilnim aparatima
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera