NET PLAY<>
031998<><>

Igranje i Mreža

Zaigrajte Doom i druge igre protiv ljudi koji su hiljadama kilometara daleko od vas

Svedoci smo velikog napretka Interneta u poslednjih pet godina. Razvoj WWW servisa, eksplozija korisnika kao i prisustvo „glavonja” koji su počeli da ulažu velike pare u ovaj biznis sve je veći. Poslednje dve godine taj isti proces odvija se i u Jugoslaviji, samo u manjoj meri. Pojavilo se više provajdera, imamo prodaju oglasnog prostora po webu, on-line izdavaštvo. Ali u povoju je i dalje jedan od najmasovnijh vidova korišćenja Interneta - igranje preko Mreže.

Da biste sa svojim ortacima raspalili Duke ili Quake potreban je ili dubok džep ili da radite u firmi koja ima mrežu i da poznajete noćnog portira. Za igranje preko Interneta nisu potrebni tako rigorozni uslovi. Osnovno je da posedujete kompjuter, dovoljno snažan da pogura softver, modem (28,8 Kb/s polako postaje neophodnost) i račun kod provajdera. Dalje je na vama - da pokažete onim Amerima ko je gazda u Dukeu. Nažalost, za našu zemlju postoji jos jedan ograničavajući faktor. To je brzina i propusna moć provajdera.

Većina igara koje se igraju preko Interneta dešavaju se u realnom vremenu, pa tako i kompjuteri moraju da šalju i primaju podatke jedni od drugih za što kraće vreme. Ako vaš provajder nema brzu vezu sa inostranstvom ili je usled zagušenja propusna moć mala, od tabanja malih Amera, Japanaca i Nemaca nema ništa. Server preko kog ste povezani na Mrežu šalje pakete podataka serveru preko koga igrate neku od igara. Vreme za koje paket podataka dođe do servera i pošalje vašem serveru potvrdu te informacije naziva se ping. Za veliki broj igara ping ne sme da padne ispod 1000 ms, a za neke mora da bude i ispod 600 ms. Nažalost to automatski eleminiše provajdere koji koriste satelitsku vezu sa instranstvom, jer takav način komunikacije unosi 0,7 s kašnjenja što je neprihvatljivo za neke igre. Ali ne očajavajte. Većina zaljubljenika koristi Internet noću, pa postoje velike šanse da će tada biti mali promet na Mreži, te će propusna moć biti dovoljno velika. Nažalost, ping ostaje skoro uvek isti i nešto se malo menja sa povećanjem prometa na Mreži. Većina programa koje koriste firme koje omogućavaju igranje preko Interneta neće vam dopustiti ni da počnete igru ako vam propusna moć ili ping nisu dobri. Većina servera sa kojima se povezujete radi igranja nalazi se ili u Americi ili u Japanu, te to dodatno produžava put koji podaci prolaze a samim tim se i ping povećava. Savetujemo vam da ipak pokušate, pošto se većina novijih igara pravi sa poboljšanim multiplayer opcijama pa dozvoljava povećani ping i sporiju vezu.

Mnogi se pitaju zašto mora da se koriste usluge ovakvih firmi i zašto ne može jednostavno da se dogovori sa nekim preko chata i počne igra. Da bi radile, igre moraju da znaju kome da šalju pakete podataka. Adresa za te podatke je IP broj. Kod korisnika koji se priključuju modemom on se stalno menja, pa softver za razmenu podataka ne zna gde da pošalje podatke. Veliki serveri koje koriste firme Kali, Mplayer, Heath, Zone... na Internetu su dvadesetčetiri časa dnevno i imaju stalan IP broj.

Veliki problem za Jugoslovene predstavlja i činjenica da većina firmi naplaćuje svoje usluge. Vlasnici „Visa” ili „Master” kartica ne treba da brinu. Međutim, mnogi nemaju čime da izvrše potrebnu uplatu. Ali ne očajavajte, ima dosta i onih koji svoje usluge nude besplatno a naplaćuju samo neke specijalne događaje, kao što su turniri, korišćenje bodova koje zaradite boreći se, itd.

Kome se obratiti?

Danas na Internetu postoji veliki broj perspektivnih firmi koje se bave pružanjem usluga ove vrste. Čak je i „Microsoft” zagrizao i lansirao mrežu kao podršku svojim budućim igrama. Pa, da kažemo ponešto o svakoj, a vama ćemo da ostavimo da prosudite koja je najbolja.

Firma „Kali Co.” ima najduži staž na Mreži. Sve potrebne informacije o „Kaliju” možete dobiti na http://www.kali.net/js/welcome.html. Raspakovan softver zauzima oko 2,81 MB, znači da će čak i vlasnici slabijih modema ovaj fajl skinuti u nekom razumnom vremenu. Naravno, unapred upozoravamo da će svi koji pokušaju igranje sa modemom od 14,4 Kb/s biti osuđeni samo na to, na pokušaj. „Kalijev” softver podseća na rane programe za chatovanje. Dvoklikom možete izabrati bilo koji server sa liste (ima ih više desetina), a onda naći sebi srodnu dušu, podesiti parametre i lansirati (launch) igru. Kalijev softver služi samo kao putokaz glavnom serveru za usmeravanje podataka, sve ostalo rade vaše mašine. Posebno obratite pažnju na broj koji se nalazi pored servera. To je taj famozni ping sa početka priče, koji će vam zadavati naviše nevolja. Gledajte da izaberete server sa što manjim pingom da biste igrali bez nekih većih problema. Softver se slobodno može skinuti, ali je ta verzija operativna samo petnaest minuta, a posle toga se morate ponovo povezati sa serverom. Ipak, kao i u svakoj priči i ovde postoji nada. Po Mreži kruži dosta crackova koji sabotiraju program i ne dozvoljavaju mu da meri vreme ili služe za registraciju. Dakle, šta drugo nego da odete na Yahoo ili Altavistu i tražite.

Najnoviji izdanak Segine familije je „HEAT NET”, firma za on-line igranje, ali „sa stavom”. Oni proklamuju mir kroz cyberspace nasilje, tj. oslobađanje nasilničkih nagona preko igara gde nikoga stvarno ne možete da povredite (mada oni nikada nisu videli facu mog druga kada ga razbijem u NBA97). Besplatno se možete okušati protiv drugih igrača, ali ako se pretplatite, dobijate pravo učešća na turnirima, zadržavate bodove koje ste dobili u borbama, učestvujete u nagradnim igrama ili dobijate popust za kupovinu nekih igara. Heatov softver i sve informacije mogu se naći na http://www.heat.net. File ima 5 MB, a zahteva Pentium procesor, 16 MB RAM-a i 28,8 Kb/s modem. Kada završite instalaciju i ulogujete se, bićete zamoljeni da odredite korisničko ime i lozinku. Posle toga se startuje softver koji ste mukotrpno skidali. Po startu, program će proveriti validnost fajlova kao i kolika im je starost, izvršiti automatsko podešavanje ili skinuti neophodne fajlove sa mreže. Kada se sve ovo završi, ponudiće vam da izaberete igru, a zatim ćete biti se naći u „sobi” gde se odvija igra. Tamo možete popričati sa prisutnima i dogovoriti se za duel. Prosto, zar ne? Za logovanje se koristi vaš browser a posle se po sobama krećete pomoću programa koji ste skinuli sa Mreže. Program obiluje zvucima koji prate svaku vašu akciju ili klik mišem.

Jedino što razlikuje Mplayer i Heat jeste drukčiji grafički izgled programa. Suštinski, ova dva programa funkcionišu isto. Sve informacije možete naći na http://www.mplayer.com/welcome.html. I Mplayer je besplatan, pa je samim tim nama veoma interesantan. Postoji nekoliko arena namenjenih članovima ali njihov broj je za sada mali. I Mplayer startuje poseban program posle logovanja koji vas posle izbora igre šalje u sobu gde se dotična igra igra. Sobe kojima ne možete da pristupite obojene su crveno i kada pokušate da uđete u njih pojavi se poruka da ste ili predaleko ili je mali propusni opseg veze (Inače softver Mplayera smo instalirali sa CD-a ali smo pored toga morali da skinemo još četiri fajla veličine 100 KB - 2 MB i svaki put smo morali da restartujemo kompjuter). To se ponovilo sa više igara, pa je njihov direktorijum dostigao 10 MB. Nervozu su umanjivale simpatična muzika i citati poznatih i nepoznatih koje je emitovao installer.

I Bil se igra

Na najave da će „Microsoft” početi da proizvodi igre mnogi su samo odmahnuli glavom. A onda se pojavio Age of Empires, odlična real-time strategija sa fantastičnom grafikom, i izazvao talase šokova kroz igrački svet. Pre određenog vremena kao podršku svojoj budućoj igračkoj diviziji Bil je oformio „ZONE”. I Zona je besplatna i ne postoji nikavo ograničenje za pristup sem što to morate učiniti Internet explorerom. Ako to pokušte nekim od „Netscapeovih” proizvoda, dobićete poruku da se užurbano radi na tome da vam omoguće da i sa tim browserima imate pristup Zoni (ova informacija stoji već više meseci). Sve informacije i software možete dobiti na http://www.zone.com. Kada budete skidali softver nemojte napuštaiti stranicu na kojoj se nalazite dok se ceo file ne skrasi na vašem hardu, inače ćete morati sve ponovo ispočetka. Na raspolaganju vam stoji osnovna (1 MB) i kompletna (5 MB) verzija. Kada se prvi put ulogujete morate odrediti lozinku i korisničko ime. Za e-mail adresu navedite onu koju često proveravate, jer ćete uskoro dobiti kôd koji morate upisati da vam ne bi poništili račun. I ovaj program funkcioniše kao prethodna dva. Prvo vam se ponudi spisak igara, a posle odabira šalje vas u sobu gde se igra ta igra. Posle je sve stvar dogovora. Ovde je ping predstavljen grafički u obliku linije koja menja boju u zavisnosti od kvaliteta konekcije. Crvena je najgora, zelena najbolja. Serveri su dobro posećeni tako da nećete imati problema u nalaženju društva za igranje omiljenih tabačina, simulacija ili akcija.

I pored male omaške sa Explorerom, preporučujem vam Zonu jer je jednostavna za snalaženje, a dobro posećena. Zona, Heat i Mplayer nude da skinete i demoe onih igara koje nemate a hteli biste da se okušate u njima. To je odlično za one koji nisu sigurni da li dotična igra po njihovoj meri.

Pored ovih postoje još i „TEN” (http://www.ten.net) koji naplaćuje sve svoje usluge, pa „Ultima Online” (http://www.owo.com), sjajna FRP avantura koja je besplatna za sve one koji su kupili igru, jer kao sredstvo verifikacije traži upravo serijski broj sa omota igre. Diablo, jedna od najboljih igara prošle godine, ima servere posvećene samo njemu. Sve informacije možete naći na http://www.battle.net. Nažalost, i ovde traže broj sa omota kutije kao sredstvo verifikacije. Na http://www.westwood.com naći ćete dosta informacija o serverima samo za njihove igre (C&C, Red Alert....). Kao i TEN i „Dwango” naplaćuje svoje usluge u potpunosti, ali zainteresovani mogu pogledati http://www.dwango.com i videti da li možda ima nešto interesantno i za njih.

Verujemo da će obim igranja preko Interneta samo rasti, valjda će se i kod nas pojaviti neka firma koja će to pružati po razumnim cenama ili besplatno, pa ćemo i mi moći da uživamo u blagodetima Zapada. Do tada vam ostaje da se nadate dobroj vezi, pa da pokažete onima tamo kako to Srbi rade.

Umesto epiloga

Za kraj je ostalo da opišemo princip igranja jedne od najpopularnijh igara ovde i u svetu - Duke 3D (već čujemo hor protesta quakeovaca). Možda zvuči paradoksalno, ali Duke je najteži za igranje u Mreži ili preko Interneta. Potrebni, ali ne i dovoljni uslovi su da ping bude ispod 600 ms, da nema „štucanja” veze, poželjno je isključiti muziku i ne dirati komande dok se igra ne učita do kraja pa čak i onda ju je potrebno pustiti na miru bar nekoliko sekundi. Poznato je da je čak i u mreži Duke ispadao iz sinhronizacije i odbijao da radi. U svakom slučaju nemojte da kažete da niste bili upozoreni. To su bili samo neki od problema koje možete susresti pri on-line igranju. Spore veze i zagušenja čine takvu vrstu zabave Sizifovim poslom. Pripremite se da često skidate updateove i da se nervirate zbog sporosti veze. Iz ličnog iskustva izdvajamo pustolovine po HEAT-u i Zoni. Zona se može igrati preko BeoTelNeta i preko EUneta, dok je za Heat potreban EUnetov zemaljski link. Ali čak i preko EUneta se morate odreći Dukea. Zato je izbor ostalih igara više nego dovoljan da vam pođe voda na usta. Mi smo se oprobali u Quake II i Age of Empires i dobili takve batine, da ćemo ih pamtiti celog života. No, uzdamo se u vas koji dolazite da ćete nas dostojno osvetiti. Najčešći problemi u toku igranja su kočenje igre, ispadanje iz sinhronizacije što rezultuje prekidom igre, blokada programa bez vidljivih razloga i razbijanje tastature jer vas je pobedio neki debeli Amerikanac. Ali sve će to biti nadoknađeno kada zgazite nekog jadnika u Quakeu, ili kako bi rekli na Heatu: Join the fray, soldier!!!

Aleksandar AŠKOVIĆ

 
Igranje i Mreža
Šta mislite o ovom tekstu?

Softver za realizaciju teksta ustupio „Extreme Plato”
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera