SITNA CREVCA<>
022015<><>

Računarske mreže: Pojmovi i skraćenice

Almanah mrežnih termina

S obzirom na to da konstantno iz broja u broj na testu imamo mrežne uređaje, ili uređaje sa nekim mogućnostima mrežnog povezivanja, odlučili smo se na to da obnovimo gradivo kroz jedan kratki prikaz pojmova i skraćenica koji su trenutno aktuelni u „vodama” računarskih mreža, ali i nekih izuzetno bitnih koju su već dugo na sceni.

• A•

Access List je lista koju ruteri „vode” radi kontrole pristupa do ili od rutera za različite vrste servisa. Na primer, spisak može sprečiti da paketi sa određene IP adrese izađu sa određenog interfejsa na ruteru.

AppleTalk je Appleova (vlasnička) verzija mrežne arhitekture. Takođe se koristi i za opis skupa protokola, aplikacija, mreža i servisa uključenih u tu mrežnu arhitekturu.

ARP ili Address Resolution Protocol je protokol koji mapira IP adrese na fizičke (MAC) adrese.

• B •

Backward Compatible označava najnoviju verziju komponente ili računarskog sistema sa mogućnošću povezivanja na mrežu koja ima mogućnost povezivanja i sa starijim verzijama istog standarda ili tehnologije. Dobar primer ovoga je kompatibilnost bežičnih mrežnih standarda iz 802.11 porodice, gde obično piše na proizvodu „801.11b/g/n”, što znači da je to 802.11n proizvod koji je unazad kompatibilan i sa svojom starijom braćom 802.11g i 802.11b.

Bandwidth u računarskim mrežama i digitalnim komunikacijama označava propusni opseg prenosnog kanala za podatke ili propusni opseg određene komponente u mreži. Na primer, maksimalni propusni opseg u prosečnoj kućnoj žičnoj računarskoj mreži je 1000 Mbit/s tj. 125 MB/s. Propusni opseg cele mreže zavisi od najslabije karike, tj. od uređaja sa najmanjim propusnim opsegom.

• C •

Cat. se odnosi na određenu kategoriju kablova deklarisanu za određeni bandwith. Tako razlikujemo kategorije 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7, sa nekim međuklasama. Sada su bitne samo Cat. 5 ili novije. Razlog za to je velika rasprostranjenost kabliranja po Cat. 5 (barem u kućnim mrežama), kao i to što je deklarisana za prenose podataka do 1000 Mbit/s, što je za kućne uslove i više nego dovoljno.

CIFS je skraćeno od Common Internet File System i predstavlja protokol razvijen od strane Microsofta. Radi preko TCP/IP skupa protokola i omogućava korisnicima da multiplatformski dele fajlove sa (teoretski) milionima drugih korisnika u određeno vreme.

• D •

DHCP ili Dynamic Host Configuration Protocol omogućava mrežnim uređajima da automatski zatraže i preuzmu IP adresu i druga mrežna podešavanja od dežurnog DHCP servera. Ovo dosta pojednostavljuje stvari za kućne i javne mreže (kafić, aerodrom...). Nasuprot automatici, tu je ručno podešavanje.

DNS ili Domain Name System je sistem koji omogućava računarima da konvertuju ljudima čitljive domene i hostove (Hostname) u numeričke IP adrese. Kada se u browser ukuca www.sk.rs, računar se obraća „dežurnom” DNS serveru koji onda usmerava browser na odgovarajuću IP adresu i zatim prikazuje sadržaj.

Domain Name ili, narodski rečeno, domen je (slično Hostnameu) alfabetna oznaka koja (uz pomoć DNS-a) pokazuje na određeni server (ili grupu servera) i tako olakšava korišćenje Interneta. Da nema toga, sajt www.sk.rs bismo otvarali kucanjem adrese 217.24.18.122, što je, priznaćete, „malo” teže zapamtiti nego domen.

• E •

Ethernet je standardna tehnologija za žičnu računarsku mrežu koja se danas koristi skoro svuda. Ukoliko je računar povezan na mrežu preko kabla, najverovatnije koristi taj standard. U slengu se za Ethernet ponekad jednostavno kaže LAN.

Echo ili Echo Check je termin koji se koristi da opiše proces kada se podaci šalju do računara ili nekog drugog mrežnog uređaja, a nakon toga se te informacije vraćaju nazad radi verifikacije da li su i u kom stanju te informacije primljene. Echo može biti komanda korišćena u nekom operativnom sistemu, mrežnom uređaju ili funkcija određenog uređaja.

• F •

Firewall je softver ili hardver koji služi za blokiranje određenih (nepoželjnih) tipova mrežnog saobraćaja. Na primer, Firewall može da bude podešen tako da blokira dolazni saobraćaj na određenom portu, blokira sav dolazni saobraćaj osim onaj koji dolazi sa određene IP adrese, ili neki tome sličan ili kompleksniji scenario.

FTP je skraćenica od File Transfer Protocol. Razvijen je za implementaciju na MIT-u (Massachusetts Institute of Technology). Sada je jedan od standardnih načina za slanje i primanje fajlova između računara. Dobar primer primene danas je korišćenje od strane web developera za prenos fajlova između lokalnog računara i Web Servera pri unošenju izmena u sadržaju sajtova.

• G •

Gateway je uređaj koji prenosi podatke između dve različite računarske mreže. Na primer, u kućnim mrežama taj posao obavlja kućni ruter i pruža vezu između kućne mreže (LAN) i mreže provajdera (WAN), a samim tim i interneta. Gateway može biti poseban server u mreži, ali se sada najčešće sreće u sklopu nekog rutera.

• H •

Hostname je oznaka koja ljudima omogućava lakše povezivanje na uređaj povezan na lokalnu mrežu. Na primer, ukoliko je Hostname nekog računara u LAN-u „Vuruna”, kada drugi mrežni uređaji pokušaju da mu pristupe preko tog imena, biće usmereni na njegov lokalni IP i tako ostvariti komunikaciju.

• I •

IP adresa ili Internet Protocol adresa predstavlja numeričku adresu koja pokazuje na određeni računar u mreži. Kada se neki računar povezuje sa drugim, to se uvek radi pomoću IP adrese na posredan ili neposredan način.

ISP je skraćenica od Internet Service Provider i predstavlja firmu koja pruža usluge pristupa Internetu, što bi kod nas, narodski rečeno, bilo samo „provajder”. Pored samog pristupa internetu, dodatne usluge koje pruža mogu uključivati iznajmljivanje domena, hosting, e-mail i tome slične usluge.

• K •

Kerberos je mrežni protokol predviđen za autentikaciju razvijen na MIT-u. Dizajniran je tako da enkriptuje i osigura podatke između dve strane na nesigurnoj mreži. Svaki korisnik koji se prijavi na mrežu dobija jedinstveni ključ koji se koristi za identifikaciju pošiljaoca i na taj način čini komunikaciju bezbednijom.

• L •

LAN ili Local Area Network predstavlja malu računarsku mrežu ograničenu na malu površinu. Primera radi, LAN je računarska mreža u kući/stanu ili manjoj firmi/kancelariji. Više LAN-ova čini WAN.

Localhost je Hostname koji se uvek odnosi na uređaj koji koristimo. Taj Hostname koristi Loopback Network Interface koji je implementiran u softver radi direktne konekcije sa istim računarom. Localhost je u stvari usmeren na adresu 127.0.0.1 koja uvek rezultuje ukazivanjem na računar za kojim sedimo. Jedna od primena mu je test web servera ukoliko nemamo uslova za podizanje zasebne mašine, što je posebno korisno učenicima i studentima.

• M •

MAC adresa ili Media Access Control adresa je adresa koju ima svaki mrežni interfejs, a poznata je i kao fizička adresa. Ovo je jedinstvena adresa koja služi za preciznu identifikaciju različitih računara u mreži i obično je dodeljuje proizvođač pri proizvodnji mrežnog uređaja. U praksi se najčešće koristi za izbacivanje računara sa mreže i automatsko dodeljivanje uvek iste IP konfiguracije putem DHCP servera.

• N •

NAT ili Network Address Translation koriste ruteri da bi delili jednu IP adresu između više uređaja. Na primer, kućni ruter pravi lokalnu mrežu i dodeljuje pridruženim uređajima lokalne IP adrese, a pošto služi i kao Gateway, uređajima izvan LAN-a (gledano sa strane provajdera) izgleda kao da je to jedan uređaj sa jednom IP adresom.

Network Adapter je hardver koji omogućava određenom uređaju fizički pristup računarskoj mreži. Sad se može pronaći u obliku kartice ili modula sa više različitih načina povezivanja (USB, PCI, PCI Express...).

Network Interface ili mrežni interfejs je, na primer, žična ili bežična konekcija sa mrežom (Ethernet/Wi-Fi). Kada je neki laptop povezan na žičnu i bežičnu mrežu istovremeno, svaki interfejs ima svoju IP adresu. Mrežni interfejsi takođe mogu biti komplet softverski i ne moraju uvek biti povezani sa nekim hardverskim komponentama poput mrežnih „kartica”.

• P •

Packet ili paket je jedinica podataka poslata između uređaja u mreži. Kada recimo učitavamo web stranicu, naš računar šalje zahtev za njom serveru u paketima, a zatim server šalje odgovor u obliku mnoštva paketa, koji onda naš računar sklapa u mozaik i prikazuje u obliku web strane. Paket je osnovna podatkovna jedinica koju računari koriste u mreži.

Port – Kada aplikacija hoće da pošalje ili primi podatke preko mreže to mora uraditi pomoću broja porta koji se kreće u rasponu od 1 to 65535. Na ovaj način postignuto je da mnoštvo aplikacija na jednom računaru koristi mrežu, a da svaka „zna” koji podaci su za nju.

Protokoli su različiti načini komunikacije putem interneta. Različiti protokoli su prikladni za različite tipove komunikacije među uređajima ili aplikacijama. Najčešće korišćeni su TCP (Transmission Control Protocol) i UDP (User Datagram Protocol).

• Q •

QoS ili Quality of Service je sposobnost uređaja da obezbedi određen kvalitet servisa putem podešavanja unutar samog uređaja. Na primer, korisnik bi mogao da podesi različite nivoe QoS-a na ruteru i tako obezbedi određenim korisnicima na mreži brži saobraćaj nego drugima, ili definisati prioritete po protokolima. Dobar primer za to je podešavanje kućnog rutera tako da pomoću QoS-a daje prioritet drugom saobraćaju u odnosu na BitTorrent, da korisnici ne bi osećali kako torenti „guše” mrežu.

• R •

Router ili ruter je mrežni uređaj koji upravlja dvosmernim saobraćajem između različitih mrežnih uređaja. Najćešće je to posao primanja i slanja podataka sa interneta (kućni ruteri), mada može imati i druge ozbiljnije primene.

Rack ili, u prevodu na srpski, ormar za mrežnu opremu je specijalizovani pasivni mrežni uređaj dizajniran za smeštanje servera, svičeva, rutera, patch polja i druge aktivne i pasivne mrežne opreme koja je presudna za funkcionisanje mrežnog sistema.

• S •

SSID ili Service Set Identifier je ime koje jedinstveno određuje svaku bežičnu mrežu (Wi-Fi), a odašilje ga bežični ruter ili bežična pristupna tačka. U praksi, SSID je ime na koje vam konobar kaže da se zakačite u vašem omiljenom kafiću, tik pre no što vam kaže lozinku za pristup.

• T •

Traceroute je metod slanja paketa i njegovog praćenja od početne do završne tačke, kao i prikaza svakog koraka (hop) potrebnog da se na tu lokaciju stigne. Primer ovoga je program tracert, korišćen iz Command Prompta na Microsoft Windowsu ili programa traceroute koji se može koristiti iz terminala na Unix/Linux mašinama.

• U •

URL ili Uniform Resource Locator je nešto što je širokim narodnim masama inače poznato pod nazivom veb-adresa. Primera radi, http://www.sk.rs/clanak.html je URL koji govori računaru da koristi Hypertext Transfer Protocol (HTTP) za povezivanje sa serverom i da traži File imenovan clanak.html koji se nalazi u korenom direktorijumu sajta.

• V •

VPN ili Virtual Private Network je način povezivanja dve udaljene mreže putem interneta sigurno i bezbedno, sa mogućnošću korišćenja resursa tako kao da su zapravo jedna mreža. U praksi se najčešće koristi za povezivanje ljudi koji rade od kuće na poslovnu mrežu radi lakšeg rada ili za povezivanje udaljenih lokacija firme sa sedištem firme. Primena je razmena fajlova, slanje štampe na poslovne štampače u firmi i drugo.

• W •

WAN je skraćeno od Wide Area Network koja predstavlja veću računarsku mrežu, tj. mrežu koja pokriva veću površinu. Primer WAN-a je računarska mreža nekog ISP-a, koja sve svoje korisnike spaja u „jednu” veliku računarsku mrežu sa krajnjim ciljem omogućavanja pristupa internetu i drugim uslugama. Više WAN-ova čini internet.

WPA ili Wi-Fi Protected Access je sigurnosni standard za bežične komunikacije koji služi za zaštitu bežičnih računarskih mreža i podataka koje se preko njih razmenjuju. Postoji u dve iteracije: WPA i WPA2, od kojih je WPA2 novija i bezbednija.

• Z •

Zeroconf ili Zero Configuration Network je računarska mreža koja zahteva malu ili nikakvu konfiguraciju putem DHCP-a, DNS-a ili ručnog podešavanja IP konfiguracije, i omogućava korisnicima da povežu uređaj i da sve radi odmah. Širu primenu dobio je kod bonjour mreža firme Apple.

Petar LONČAREVIĆ

 
 AKTUELNOSTI
CES 2015

 TRŽIŠTE
Nvidia Tegra X1

 PRIMENA
Primenjena muzika i dizajn zvuka

 KOMPJUTERI I FILM
Jupiter Ascending
Tinker Bell
Filmovi, ukratko

 DOMAĆA SCENA
Predstavljamo: SunGard

 SITNA CREVCA
Računarske mreže: Pojmovi i skraćenice
Šta mislite o ovom tekstu?

 VREMENSKA MAŠINA
Norijega, Nikol i Pionir

 PRST NA ČELO
Pravo ime talasa

 GOST KOLUMNISTA
Zoran MODLI

Korisne adrese
http://www.comptechdoc.org/independent/networking/cert/netterms.html
http://www.computerhope.com/jargon/network.htm
http://www.wildpackets.com/resources/compendium/glossary_of_networking_terms
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera