AKTUELNOSTI<>
022015<><>

CES 2015

Povezivanje i praćenje

International Consumer Electronic Show, Las Vegas, SAD, 6–9. januar 2015.

Prvi dani januara donose fanovima tehnologije i inovacije omiljeni sajam godine – jubilarni 65. CES odnosno Međunarodni sajam potrošačke elektronike. Za četiri dana više od 170.000 posetilaca posetilo je štandove i prezentacije nekih 3600 izlagača. Kao i prošle godine, najimpresivnija pojedinačna prezentacija za većinu posetilaca bila je ona kojom je Intel zvanično otvorio sajam. Za divno čudo, centralna tema kod Intela nije bio „internet stvari” (Internet of Things) kao kod brojnih drugih kompanija već su glavne teme bile minijaturizacija i integracija Intelovih tehnologija u sve veći broj uređaja. Tako je predstavljena platforma Intel Curie, mikroračunar veličine dugmeta namenjen nosivim uređajima i zasnovan na 32-bitnom Intel Quark SE SoC-u sa 384 KB flash memorije i 80 KB SRAM. Predstavljen je i Intel Compute Stick – računar džepnih dimenzija koji može da se utakne u bilo koji displej sa portom HDMI 1.4a i počne da radi. Sistem je zasnovan na četvorojezgarnom procesoru Atom Z3735F i postoji u verziji od 150 USD sa Windowsom 8.1, 32 GB memorije i 2 GB RAM i od 90 USD sa Linuxom 16 GB memorije i 1 GB RAM. Od bizarnijih primena sistema Intel Edison, prikazani su 3D štampana „pametna pauk-haljina” kao i mini dron Nixie kojim su Kristof Koštal i Jelena Jovanović iz Los Altosa osvojili Intelovo takmičenje „Make it wearable”. Ovaj dron se nosi kao narukvica koja se lansira iz ruke, okrene se da snimi selfi i vrati vam se u ruke – bez upravljanja, potpuno automatski.

Zvezda Intelove prezentacije bio je sistem RealSense 3D koji je takođe predstavljen ranije, ali sada je sajam bio prepun završenih uređaja koji su ušli ili uskoro ulaze u masovnu proizvodnju. U pitanju je minijaturizovani skup kamera koje snimaju svet oko sebe u vidljivom i infracrvenom opsegu i precizno detektuju udaljenost objekata. Zahvaljujući tome, smartfoni i tableti sa RealSense 3D mogu da se koriste za pravljenje 3D modela, da na snimljenim fotografijama prikažu realne udaljenosti ili da automatizovano pripreme layere za kasniju obradu i naknadno fokusiranje specifičnih elemenata slike. Dronovi sa ovom tehnologijom mogu da autonomno detektuju objekte i ljude i spreče sudare sa njima. RealSense 3D kamere za personalne računare mogu da prenose kretanje vašeg lica na virtuelne likove u realnom vremenu, da naprave greenscreen efekat tako što će tokom video konferencije da prikazuju samo vas, a ne i sve oko vas. Tu je i novi stepen preciznosti detekcije kretanja korisnika i mogućnost stvaranja „holografskog” upravljačkog interfejsa sa virtuelnim tasterima u radnom prostoru oko vas što pogotovo može da nađe upotrebu u upravljanju igrama i korišćenju sistema za AR i VR.

Quantum dot

Oko štandova proizvođača televizora nova šarena inovacija koja treba da ubedi posetioce da izdvoje novac za noviji televizor je tehnologija Quantum dot ili kvantne tačke. To je specijalna vrsta tečnih kristala koji sami proizvode svetlost specifične boje kada se osvetle svetlošću iz plavog spektra. Tako da novi ekrani i dalje imaju LED sloj koji služi kao osnovno osvetljenje (plave boje), sledi filterski sloj koji modifikuje talasne dužine plave svetlosti na nivou sub-piksela i, na kraju, sloj sastavljen od kvantnih tačaka ne deluje kao filter koji zatamnjuje sliku već kao aktivni emiter. Rezultat je slika sa većom gamom boja, oštrinom, uglovima gledanja, i kvalitetom bele boje (jedna od omiljenih zamerki videofila LCD panelima). Svi veliki proizvođači predstavili su modele sa Quantum dot tehnologijom, a razlog za to je pre svega ekonomske prirode. Naime, proizvodnja je veoma srodna onoj za LCD panele pa Quantum dot displeji mogu da se prave u postojećim fabrikama, dok OLED displeji zahtevaju potpuno nove proizvodne pogone.

Ipak, videofili koji su zagledali u televizore na ovogodišnjem CES-u složili su se oko jedne stvari: OLED televizori su možda skuplji i možda imaju kraći radni vek od LCD ekrana, ali i dalje daju najbolju sliku od svega što se masovno proizvodi. Upravo zato je LG, jedini proizvođač koji je ove godine predstavio novu seriju OLED televizora, bio miljenik onih purista koji pre svega insistiraju na kvalitetu 2D slike. Vrhunac ovogodišnje ponude ove kompanije su 4K OLED televizori u rasponu dijagonale od 55 do 77 inča sa modelom LG 77EG9900 na čelu parade. Svi ovi televizori su savitljivi, odnosno korisnik sam može da podešava stepen zakrivljenosti. To, naravno, ima svoju cenu pa se očekuje da će ovaj televizor da ima maloprodajnu cenu u komšiluku 20.000 evra.

Kompanija Sony isticala je seriju XBR-X900, 4k TV debljine ekrana od samo 4,9 mm, sa čipom Tegra X1 i toliko tankim ramom da se čini da slika lebdi u prostoru. I na Philipsovom štandu tvrdili su da su izvukli maksimum kvaliteta iz LCD tehnologije i to pomoću lasera! Philips Smart Laser Backlight UHD TV dodaje postojećem cijan i belom LED pozadinskom osvetljenju niskoenergetske crvene lasere što stvara vrhunski kvalitet crvenih boja. Samsung je predstavio liniju SUHD televizora koji koriste Quantum dot tehnologiju u rezoluciji od 4K. Linija obuhvata tri serije sa ekranima u devet veličina, od 48 do 88 inča, a serija JS9500 biće vrhunac ponude. Pažnju je privlačio i model S9W, televizor sa wide odnosom stranica 21:9 dijagonale od 82 inča.

Sharp je još prošle godine predstavio televizore sa tehnologijom Quattron Plus koja „deli piksele”, ali to su bili HD modeli koji emuliraju 4K sliku. Ove godine, Sharp je predstavio model Aquos Beyond 4K Ultra HD TV koji je u stanju da izgura 8K prikaz (7680 x 4320). Kao Sony, i Sharp koristi Googleov sistem Android TV. Sa druge strane, Firefox OS se udomio u televizorima kompanije Panasonic na čijoj prezentaciji nije bilo previše reči o specifičnim novim modelima već su u centru bile najave 4K HDR Blu-Ray playera i 8K televizora.

Auto-moto

Nemačke kompanije su dominirale automobilskim segmentom sajma, a na svakom koraku moglo je da se čuje pominjanje lasera i autonomne vožnje. Audi je predstavio model A7, sa nadimkom „Jack”, koji se za vreme sajma samostalno dovezao od San Franciska do sajma u Las Vegasu. Ova kompanija se obavezala da do isteka 2017. godine u svoju redovnu ponudu uvrsti i automobil koji sam vozi. Prikazani su i Audi Tablet i nova generacija Audijevih laserskih farova.

BMW je takođe stavio akcenat na autonomiju automobila. Prikazane su specijalne verzije modela i3 i M4 koje aktivno izbegavaju sudare i u stanju su da se „pametno” samostalno parkiraju. Ovo obuhvata pronalaženje mesta za parking u okviru specifičnog prostora (kada ste u žurbi, samo izdate komandu „parkiraj se u garaži ove zgrade” i izađete iz automobila, on će sve ostalo da obavi sam). Slično tome, kada se vratite, ne morate da tražite automobil već preko mobilnog izdate komandu gde da vas pokupi.

Ipak, svi posetioci složili su se da je jedan automobil apsolutni pobednik ovogodišnjeg CES-a. Iza nimalo skromnog imena Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion stoji pravi automobil budućnosti čija sama pojava prosto sugeriše da može i da poleti. Vozač može da bira između klasičnog režima upravljanja, naprednog potpomognutog računarskim sistemima sa čak šest uslužnih displeja i zasnovanog na komandama dodirom i gestovima ili da potpuno prepusti kontrolu nad vozilom veštačkoj inteligenciji, rotira svoje sedište ka ostalim putnicima i prepusti se neviđenom komforu. Iz Mercedesa tvrde da F 015 predstavlja najslobodnije futurističke maštarije njihovih dizajnera, ali i da su njihove procene da će ovakav, ili još bolji, automobil biti u slobodnoj prodaji u sledećih deset do petnaest godina.

Predstavljen je i tajvanski skuter Gogoro. Istoimena kompanija osnovana je pre četiri godine i do sada je prikupila više od 150 miliona dolara za razvoj električnog skutera i sklopila strateško partnerstvo sa kompanijom Panasonic. Gogoro ima maksimalnu brzinu od 100 km/h, dostiže 50 km/h za 4,2 sekunde i može da vozi 100 km sa jednim punjenjem. Problem relativno male autonomije rešen je tako što korisnik ne čeka da se baterije napune, nego menja praznu za punu bateriju na takozvanim „Go stanicama” koje bi bile izgrađene svuda po gradovima.

Mobilno

Među proizvođačima smartfona i tableta uvek postoje oni koji „čuvaju” predstavljanje određenih modela za sopstvene događaje ili sajam u Barseloni. Ipak, većina njih bila je prisutna na CES-u sa nekoliko novih, interesantnih uređaja. Što se tiče poznatih brendova, sve oči bile su uprte u LG G Flex 2 – prvi smartfon u kom kuca Qualcommov osmojezgarni Snapdragon 810 uparen sa grafičkim procesorom Adreno 430. G Flex 2 pojaviće se u dve verzije sa 2GB RAM i 16 GB interne memorije i 3GB RAM i 32 GB interne memorije. Samsung nije predstavio ništa epohalno već je proširio postojeću paletu u nižem i srednjem segmentu uređajima Galaxy A5, A7, E5 i E7 koji će prvo da se pojave na indijskom tržištu.

Startap Saygus iz Solt Lejk Sitija predstavio je model V2 sa apsolutno ekstremnim specifikacijama po trenutnim standardima. Tu su Snapdragon 801, 3GB RAM, HD ekran od 5 inča, dve kamere (od 21 i 13 Mpx), Qi modul za bežično punjenje, zvučnici Harman Kardon kao i dva microSD slota sa podrškom za najnovije kartice od 256 GB što pomera teoretski maksimum memorije na ovom telefonu na iznad pola terabajta! Iz Saygusa obećavaju da će prodajna cena, kada se V2 pojavi u prodavnicama za nekoliko meseci, biti ispod 600 dolara.

Novi vlasnik Motorole, Lenovo, je predstavio punu paletu smartfona za korisnike u svim segmentima. A6000 je 4G dual SIM smartfon sa četvorojezgarnim Snapdragonom 410, 1 GB RAM i 8 GB interne memorije. Za korisnike sa dubljim novčanikom tu su modeli Vibe X2 Pro i P90. Vibe X2 Pro koristi osmojezgarni Snapdragon 615 sa grafičkim akceleratorom Adreno 406, 2 GB RAM, 32 GB flash memorije i dve kamere od 13 Mpx. Lenovo P90, sa druge strane, koristi Intelov procesor Atom Z3560 i ima HD IPS displej od 5,5 inča. Tu je i 2GB RAM, 32 GB memorije, baterija od 4000 mAh i kamere od 13 i 5 Mpx.

ASUS je predstavio ZenFone 2, prvi smartfon sa 4 GB RAM. Sa 64-bitnim Intelovim procesorom Atom i cenom ispod 200 USD ZenFone 2 je namenjen srednjem segmentu tržišta. Fotografski Zenfone Zoom ZX550 ima senzor od 13 Mpx, 3x optički zum, LED blic i laserski senzor za autofokus po ceni od 400 USD. HTC je unapredio svoju ponudu u početnom i srednjem segmentu. Naslednik Desirea 310 je 320 sa minimalnim, ali dobrodošlim pojačanjima karakteristika, a model Desire 826 je prvi u ovoj familiji sa Androidom 5.0, a sem slabije kamere za selfije, tehničke specifikacije su mu identične Lenoovom Vibe X2 Pro.

Huawei je svetlost reflektora uperio u Ascend Mate 7 i Ascend P7 kao i Honor 6 i Honor 6 Plus. Najinteresantnija stvar kod ovih uređaja je očigledan napredak procesora HiSilicon Kirin čije osmojezgarne varijante se solidno nose sa poznatijom (i skupljom) konkurencijom. Kompanija ZTE je takođe predstavila interesantne nove modele, pre svega Star II, impresivan telefon sa HD displejem od 5 inča, aluminijumskim kućištem i četvorojezgarnim Snapdragonom 801 i kamerama od 5 i 13 Mpx. Za korisnike koji bi želeli fablet po privlačnijoj ceni tu je novi Grand X Max+ sa 720p ekranom od 6 inča, Snapdragonom 400, 2GB RAM, 16 GB memorije, kamerama od 5 i 13 Mpx i baterijom od 3200 mAh – i sve to za manje od 200 USD.

Yota Devices koji je prošle godine digao prašinu sa svojim uređajem sada je bio prisutan sa YotaPhoneom 2. Proizvođač baterija Energizer predstavio je ultraotporne smartfone Energy 400 i 500. Kompanija Yezz predstavila je telefone za svaki operativni sistem, od ekstremno povoljnih sa Firefoxom do naprednijih koji rade i pod Androidom i pod Windowsom. Kodak i Polaroid predstavili su svoje varijante foto-smartfona, više za nostalgičare ovih slavnih brendova nego probirljive foto-entuzijaste. Acerov adut bio je povoljni model Liquid Jade Z410. Oppo je predstavio modele kao što su ultratanki R5 i fascinantni N3 sa rotirajućom kamerom od 16 Mpx. Lamborghini Tauri 88 sa osrednjim performansama po prošlogodišnjim standardima je toliko nakinđuren da košta 6000 USD. Ultrajeftina Nokia 215 bila je zvezda prezentacije slavnog finskog rekordera po broju prodatih mobilnih telefona sa sloganom: „29 dolara – 29 dana standbya.”

Tab i lap

Dell Venue 8 7000 je za mnoge bio najimpresivniji tablični računar na ovogodišnjem CES-u, što zbog nevoljnosti „velikih igrača” da na sajmu predstave svoje nove uređaje za ovu godinu, što zbog činjenice da je Dellov tablet postao glavna platforma za prezentaciju Intelovog modula RealSense 3D. Sa OLED displejem rezolucije 2560 x 1600 piksela i dijagonale od 8,4 inča Venue 8 7000 pruža impresivnu sliku. Tablet pokreće četvorojezgarni Intel Atom Z3500 sa 2 GB RAM i 16 GB memorije. Najbitnije, sistem od tri kamere na poleđini uređaja koristi sve pomenute mogućnosti RealSense 3D-a. Dell Venue 8 7000 je već u slobodnoj prodaji po ceni od 400 USD.

Tablet Remix Ultra iz startap kompanije Jide podigao je dosta prašine. Delo inženjera koji su pre osnivanja Jidea radili u Googleu veoma liči na Surface Pro, ali radi pod Remix OS-om, ekstremno modifikovanoj verziji Androida. Remix ima Tegra procesor, 2 GB RAM, HD displej od 11,6 inča, hardversku tastaturu i kameru od 5 Mpx. Kompanija Fuhu je predstavila liniju Nabi BigTab koju, tehnički, čine tableti, ali su u pitanju veliki displeji za postavljanje u zidove ili stolove sa dijagonalama od 32 do 65 inča (i cenama od 700 do 4000 dolara). Panele za ove uređaje pravi LG, a pokreću ih procesori Tegra K1 i X1.

Asus je predstavio novu liniju Transformera koji premošćuju jaz između tableta i laptopa. Serija Transformer Book Chi ima tri modela sa Intelovim procesorima. T90 od 8,9 inča i T100 od 10.1 inč sa varijantama Atoma, a T300 od 12,5 inča u sebi ima aktuelni Core M. Performanse prati i cena. 300 dolara za T90, 700 za najjaču varijantu T100, a osnovni T300 počinje od 800 USD.

Lenovo je na CES-u predstavio celu novu generaciju uređaja iz serije Yoga. Osmoinčni Yoga Tablet 2 najinteresantniji je zbog implementacije tehnologije AnyPen. Ovaj tablet omogućuje vam da koristite bilo šta (što provodi elektricitet) kao olovku, a zahvaljujući staklu otpornom na grebanje to nešto mogu da budu i noževi ili ekseri. Što se tiče laptopa, ThinkPad Yoga i Yoga 3 Pro unapređuju specifikacije od prošle godine, ali ono što je interesovalo okupljene mnogo više bili su modeli Lenovo LaVie Z. LaVie Z HZ550 je najlakši laptop na svetu. U samo 770 grama (i samo 17 mm debljine) staje IGZO HD ekran od 13,3 inča, Intel i5 procesor, 4 GB RAM, SSD od 128 GB i baterija za 350 minuta autonomije. HZ550 dolazi u prodavnice u maju po ceni od 1300 USD. Sestrinski model LaVie Z HZ750 je nešto teži, 930 grama, ali zato ima Core i7 procesor, šarku za rotiranje ekrana za 360 stepeni u stilu modela Yoga i bateriju za preko 9 i po sati samostalnog rada.

Samsung je predstavio ATIV Book 9, sa polu-rebrendiranim nazivom Book Blade 9 jer je, navodno, tanak kao sečivo. Zaista, ovaj ultrabook je tanak impresivnih 11,7 milimetara i u njega je spakovan WQXGA LED displej od 12,2 inča (rezolucije 2560 x 1600) i procesor Intel Core M-5Y10C sa integrisanom grafikom Intel HD Graphics 5300. Baterija na Book Blade 9 traje preko 10 i po sati, model sa 4 GB RAM i 128 GB SSD košta 1200 USD.

Kao i u domenu tableta, Dell je prosto oduvao okupljene svojim laptopom XPS 13, pre svega displejem i slikom. U pitanju je IGZO touchscreen panel od 13,3 inča, rezolucije 3200 x 1800 piksela. Ispod tastature smešteni su procesor Core i5-5200U, 8GB RAM i SSD od 128 GB. Dellova cena za XPS 13 je 1300 USD, varijanta sa i3, običnim HD displejem i manje memorije biće 500 dolara jeftinija, a ona sa i7 i duplo većim SSD-om isto toliko skuplja.

Acer Chromebook 15 je prvi chromebook na svetu sa ekranom od 15,6 inča (HD rezolucija). Tu je i Intel i3 procesor i ojačano kućište pa ovaj model može da pretrpi udarce i padove koje raniji nisu. Početni model, sa 2 GB RAM i 16 GB memorije koštaće 250 dolara. Što se tiče klasičnih igračkih laptopa Dell je predstavio nove modele Alienware 15 i 17. Dok broj označava veličinu ekrana, unutrašnjost konfiguriše korisnik po želji, sve do procesora Core i7, grafike Nvidia GTX 980M, 16 GB RAM, 2TB HDD ili 512 GB SSD. Dodatak Alienware Gaming Amplifier od 300 dolara zamišljen je kao fiksni uređaj koji stoji na stolu pored laptopa i pruža dodatno napajanje i hlađenje za postojeću grafiku u laptopu, uz mogućnost da bude kućište za dodatnu, desktop karticu.

U rubrici „Ko se iživljava?” MSI je na sajmu izložio „laptop” GT80 koji su najavili pre par meseci. HD displej od 18,4 inča, procesor Core i7-4980HQ, dve grafičke karte GTX 980M u SLI, 24GB RAM, dva SSD od 128GB u „superRAID” konfiguraciji i mehanička tastatura sa Cherry MX Brown ili RED prekidačima (po želji korisnika). Pod punim opterećenjem baterija mu traje manje od 90 minuta.

Desktop

U sve manjoj desktop ponudi na prvom mestu svakako je Sprout by HP koji je mogao da se vidi već na uvodnoj Intelovoj prezentaciji kao upravljački centar za 3D skeniranje i štampu. Sam računar smešten je u kućište touchscreen monitora od 23 inča i sadrži procesor Intel Core i7-57905, 8 GB RAM i 1 TB HDD. Iznad monitora smešten je pomični 3D skener sa kamerom od 14,6 Mpx i modulom Intel RealSense 3D. Umesto tastature i miša tu je multi-touch podloga (prati 20 tačaka) koja olakšava rad sa 3D objektima i njihovu pripremu za štampu.

HP je predstavio i široku paletu novih monitora. HP Zvr je 3D monitor od 23,6 inča opremljen infracrvenim projektorima i kamerama koje prate 3D naočare korisnika i olovku za upravljanje i tako stvaraju utisak virtualne stvarnosti – možete da pomerate glavu oko objekta koji editujete kao i da izdajete komande raspoređene u 3D prostoru. Predstavljeni su paneli od 4 i 5K, dimenzija od 23,8 do 34 inča, ravni i zakrivljeni, 16:9 i 21:9, a po cenama od 400 do 1300 dolara. Čini se da je novi standard za PC monitor IPS panel od 27 inča, podrškom za G-Sync ili FreeSync i osvežavanjem od 144 Hz u „nižoj” rezoluciji od 2560 x 1440 ili 60 Hz u 4k.

Fang Trinity je modularni sistem iz kompanije CyberPowerPC. Kućište ovog računara sastoji se od centralnog haba na koji se povezuju tri odvojena segmenta. U jednom je mini ITX matična ploča sa procesorom, memorijom i sistemom za tečno hlađenje. U drugom segmentu su napajanje, 2 hard-diska i optički drajv, a u trećem grafička karta, njeno vazdušno hlađenje i do pet SSD-ova.

Gaming

Ovako veliki sajam ne može da prođe bez interesantnih uređaja za igrače. Kompanija Mad Catz predstavila je novog miša R.A.T. PRO X kao i univerzalni prilagodivi kontroler za sve mobilne platforme L.Y.N.X. 9 Mobile Hybrid Controller. Francuski startap 3DRudder predstavio je istoimeni kontroler u obliku diska koji se koristi stopalima i idealan je za orijentaciju i navigaciju u 3D prostoru. Kompanija Snail Games predstavila je dva uređaja koja će naći mesto u životima pasioniranih igrača. Prvi je Obox, Android konzola zasnovana na procesoru Tegra K1 sa 4GB RAM i diskom kapaciteta do 4TB. Još interesantniji je W3D, uređaj koji predstavlja amalgam modernog android smartfona i prenosnih igračkih sistema kao što su Nintendo 3DS i PlayStation Vita. Kućište sa hardverskim igračkim kontrolama nosi HD displej od 5,5 inča, osmojezgarni MediaTekov procesor MT6595, 2GB RAM, 16 GB interne memorije i kameru od 13 Mpx. Zahvaljujući sistemu za praćenje očiju korisnika, W3D je u stanju da pruži 3D sliku bez naočara.

Sistem za praćenje očiju firme Tobii Tech već je poznat posetiocima CES-a. Ove godine predstavljene su Tobii Glasses 2 – prve komercijalne naočare za praćenje pokreta očiju koje mogu da se kupe za 200 USD u kompletu sa demonstracionim softverskim paketom. Sem toga, posetioci su mogli da iskuse igru Project Root, koja će da se pojavi ovog proleća na konzolama Xbox One i PlayStation 4, čiji se sadržaj i interfejs menjaju u zavisnosti od toga gde igrač gleda.

Sve u 3D

AR i VR su takođe spadali u lajtmotive ovogodišnjeg sajma. Od rešenja koja su manje-više ista kao Google Glass do naprednijih modela koja nude više, koštaju više, i zauzimaju više prostora na vašem licu. Na VR polju, tu su sve brojniji klonovi Oculus Rifta čiji developeri su predstavili najnoviju razvojnu verziju sa 3D zvukom. Tu su bili i interesantni dodaci kao kontroler Sixense STEM koji prati kretanje bežičnih upravljačkih palica u elektromagnetom polju koje pravi baza sistema.

Uređaji kao što su ODG smartglasses nalaze se na pola puta između AR i VR. Ovaj sistem stavlja po jedan transparentni 720p displej pred svako oko korisnika što omogućuje prikaz 3D objekata u realnom vidnom polju. Uređaj koristi procesor Snapdragon 805 i radi pod Androidom 4.4, a baterija obezbeđuje celodnevnu upotrebu. AR i VR se kombinuju i kada stavite osetno glomazniji Sulon Cortex. Ovaj sistem izgleda prilično čudno zbog kugle koja stoji iznad potiljka, ali to je zapravo senzorska jedinica koja mapira vaše okruženje i olakšava interaktivnost kada više korisnika koristi AR/VR sistem.

3D štampači postali su neizbežan deo sajma (sa otprilike duplo više izlagača nego prošle godine) i nastavljaju svoje približavanje sve širem krugu korisnika. Tako je firma XYZPrinting predstavila dva štampača. Da Vinci Junior košta samo 350 USD i može da štampa objekte do 15 cm u prečniku sa rezolucijom od 0,1 mm. Prava novost su, ipak, bili novi materijali koji se koriste u 3D štampačima. XYZ je predstavio i štampač koji pravi 3D figure od testa koje posle mogu da se peku ili kuvaju.

Slavna kompanija MakerBot predstavila je unapređene verzije svojih štampača Replicator, ali i novih materijala koje mogu da koriste kako stari tako i novi uređaji. MakerBot PLA Composite Filaments su plastične mase koje sadrže fragmente drugih materijala koji ne mogu da se koriste sa 3D štampačima ove vrste, ali objekti napravljeni od ovih novih masa imaju izgled i teksturu dodatog materijala kao što je gvožđe, bronza, krečnjak ili javorovo drvo.

Predstavljen je i novi 3Doodler 2.0, sa četiri puta manjim kućištem nego kod originalnog modela, ali je i dalje jednako funkcionalan i zabavan. 3Dsystems je objavio da su kupili kompaniju botObjects i njihove patente za brzo štampanje u boji. Tehnologije obe kompanije objedinjene su u štampaču CubePro C koji je predstavljen na ovogodišnjem CES-u i treba uskoro da se nađe u slobodnoj prodaji po ceni od oko 4900 USD. Nove verzije svojih štampača predstavile su i kompanije kao Leapfrog 3D, Ultimaker, Airwolf 3D, FSL3D i ROBO 3D, dok su se pojavili i novi igrači kao Spectrom i Nea 3D koji se nadaju da će uspeti da nađu svoje mesto na tržištu.

U pokretu

Broj i raznolikost dronova prikazanih na CES-u osetno raste iz godine u godinu. Na ovogodišnjem CES-u kompanija DJI predstavila je Inspire 1, quadcopter sa 4K kamerom na troosovinskom stabilizatoru sa dometom radio signala od 1,9 km, baterijom za do 18 minuta leta i optičkim senzorima za letenje u zatvorenom prostoru. Cena Inspire 1 je 2800 USD.

Sem drona Nixie, na Intelovoj prezentaciji predstavljen je i dron AscTec Firefly koji koristi RealSense 3D da eliminiše jedan od vodećih problema sa aktuelnom generacijom dronova – sudaranje sa ljudima. Firefly je u stanju da automatizovano proleti kroz šumu ili gustu masu ljudi bez opasnosti da se sudari sa bilo kim ili bilo čim. Za ekstremne sportiste tu je aktuelna verzija letonskog drona AirDog koji vas prati na unapred određenoj udaljenosti i snima GoPro kamerom na žiroskopskom stabilizatoru.

Nano dron ZANO kojim se upravlja sa mobilnog telefona, ima integrisanu kameru od 5 Mpx i može da vas prati do 10 min ili Bionic Bird koji umesto rotora maše krilima poput ptice. Kompanija Parrot predstavila je novu generaciju malih MiniDronova, a njihov partner senseFly predstavio je veliki eXom, leteći dron koji koriguje svoj let na osnovu kamera i ultrazvučnih senzora.

Sem pokretnih uređaja tu su i oni koje koriste ljudi u pokretu. Na prvom mestu su pametni satovi, a na ovogodišnjem CES-u su među zapaženijima bili Withings sa Activité Pop koji kombinuje klasičan spoljašnji izgled sa obiljem senzora u kućištu (povezuje se Bluetoothom sa iOS uređajima). Sony je predstavio SmartWatch 3. LG je napustio Android i u saradnji sa Audijem razvio pametni sat koji radi pod WebOS-om i pojaviće se u prodaji početkom sledeće godine.

Alcatelov OneTouch Watch koristi vlastiti OS, ali može da se poveže sa svakim uređajem koji koristi Android 4.3 ili iOS 7 (ili novije). Povoljni Lenovo VibeBand VB10 u duguljastom kvadratnom telu ima e-ink displej što mu obezbeđuje dugo trajanje baterije. Garminovi modeli Vivoactive i Fenix 3 stavljaju naglasak na praćenje dok vežbate.

Sem satova, tu su i razni samostalni senzori koji prate kako vežbate vi ili kako se kreće vaš kućni ljubimac, bilo kao narukvice, ogrlice, flasteri ili integrisani u neki deo sportske opreme. Tu su motorizovani skejtbordi, rolšue ili pametni vezovi za snoubord koji mogu da se bežično podešavaju. Ljubitelji joge mogu da kupe SmartMat.

• • •

Dok su neki posetioci bili zasićeni okeanom gedžeta i frustrirani minimalnim napretkom u određenoj kategoriji uređaja, drugi ne mogu da sputaju svoje oduševljenje baš istim tim modelima. Kako ovim tekstom nismo pokrili ni približno sve sa ovogodišnjeg CES-a, o interesantnim novinama potražite više u rubrikama Hard/Soft Scena i Tržište, kako u ovom broju tako i narednih meseci.

Dragan KOSOVAC

 
 AKTUELNOSTI
CES 2015
Šta mislite o ovom tekstu?

 TRŽIŠTE
Nvidia Tegra X1

 PRIMENA
Primenjena muzika i dizajn zvuka

 KOMPJUTERI I FILM
Jupiter Ascending
Tinker Bell
Filmovi, ukratko

 DOMAĆA SCENA
Predstavljamo: SunGard

 SITNA CREVCA
Računarske mreže: Pojmovi i skraćenice

 VREMENSKA MAŠINA
Norijega, Nikol i Pionir

 PRST NA ČELO
Pravo ime talasa

 GOST KOLUMNISTA
Zoran MODLI
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera