Internet
Vesti
Profit iznad svega
Facebook na ledu zbog zlonamernog algoritma
Nikola Jevremović
6. oktobar 2021.

U ponedeljak posle-podne, najuticajnija društvena mreža, sa svojim podružnicama, prestala je da radi na nekoliko sati. Kompanija je, kako tvrdi njen osnivač, ukupno izgubila 50 milijardi dolara. To veče i narednog dana, svetski i domaći mediji eksplodirali su po tom pitanju. Facebook se nije skidao sa naslovnih stranica portala. Naizgled nezavidna pozicija, sve dok se ne ukaže na potencijalni skandal koji se valja iza brda. U poređenju sa njim, prozivke na račun tehničkog sektora prilično su benigne. 


Frensis Haugen, koja je u Facebooku bila analitičarka od maja 2019. do maja 2020. godine, proteklih nedelja anonimno je iznosila u javnost više od 10 000 internih dokumenata u kojima je evidentno da čelnici kompanije nisu iskreni u svojim „opštim mestima” o suzbijanju mržnje, nasilja i širenju dezinformacija. Gornji dom američkog parlamenta (Senat) ovim povodom je naredio istragu, a Frensis je, nakon što je razotkrila svoj identitet, juče saslušana. 


Frensis Haugen


Facebook broji 2,8 milijardi korisnika, što čini 60% svih onih koji se internetom služe. Pošto je kompanija koja javno posluje na berzi, dužna je da bude transparentna prema investitorima. Kao što je poznato, algoritam platforme prati ponašanje korisnika (šta čita, na šta klikće...) i na osnovu toga priprema sadržaj za narednu posetu. Ono što interne prepiske i istraživanja pri selekciji sugerišu je da bes najbolje motiviše reakciju na neki post i komunikaciju sa drugima, tj. da se u tom emotivnom stanju provede najviše vremena na Facebooku. Dakle – mržnja je profitabilna! Ovakva praksa širom sveta izaziva sve veću podelu među ljudima, isključivost i političku polarizaciju, a u ekstremnim slučajevima služi i kao podstrek na zločine (kao primer se navodi stradanje Rohindži u Mjanmaru koje je počelo 2017. godine). Kako je Haugen sročila, mreža stimuliše ono najgore u ljudskoj prirodi... Tokom kampanje za poslednje američke izbore 2020. godine, algoritam je promenjen. Međutim, čim su oni okončani ponovo je vraćen u opticaj. 


Tokom svedočenja je pomenut i Instagram, za koji tvrdi da je naročito opasan za devojčice jer izaziva anksioznost i depresiju. Interno istraživanje pokazalo je da u 13,5% slučajeva korišćenje ove mreže pospešuje samoubilačke tendencije, dok u 17% pogoršava eventualni poremećaj ishrane. Dečaci su nešto otporniji. Američki dečji psiholog Džonatan Hait to objašnjava prirodnim nagonom mladih muškaraca da svoju agresiju ispoljavaju fizički (uživo), a ne emotivno, pa kad se dohvate telefona glavne preokupacije su igre i pornografija. 


Povodom ovih optužbi, javnosti se obratio Mark Zekerberg. Gle čuda, tvrdnje Haugenove „pogrešno predstavljaju naš rad i naše motive”. Uz to je dodao da u Facebooku veoma brinu o bezbednosti i mentalnom zdravlju korisnika. Da to nije slučaj, „ne bi zaposlili  više moderatora sadržaja koji o tome brinu nego bilo koja druga kompanija u ovom polju”. Opšta mesta tu ne prestaju, pa Facebook ni u snu „ne pospešuje polarizaciju u ostatku sveta”. Za kraj je dodao: „Poslednja 24 sata proveli smo u osnaživanju naših sistema nakon jednog od najgorih kvarova u skorije vreme. Prekid rada nas je podsetio koliko to što radimo znači ljudima... onima koji se oslanjaju na naše servise da komuniciraju, posluju i pomažu svojim zajednicama.”

Facebook
Instagram
Senat
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama