TEST DRIVE
Intel Core i5 3570K
Bez mnogo smisla
Ivan TEOFILOVIĆ
1. maj 2012.

Predstavljanje nove generacije Intelovih procesora trebalo je da se dogodi još pre mesec dana. Onda je pomereno za 15 dana, pa onda za još toliko. Nakon mnogo probijenih termina i odlaganja (u razloge nema previše smisla ulaziti), pred nama je konačno jedan primerak Intelovog procesora iz generacije Ivy Bridge. Ukratko, novi Intel Tick donosi sitniji proizvodni proces, manju potrošnju, kompatibilnost sa aktuelnim soketom LGA1155 i unapređen multimedijalni (iGPU) segment. Kažemo ukratko, jer smo u protekla dva broja (SK 2/2012 i 3/2012) naširoko i nadugačko objasnili sve novitete vezane za ploče i procesore koji nas očekuju, pa to nema smisla sada ponavljati.

Model koji nam je stigao kao prvi predstavnik nove generacije pripada seriji Core i5, a radi se o njenom najjačem primerku oznake 3750K. Logično, 3 u oznaci govori o generaciji, slede tri cifre koje određuju segment kojem CPU pripada, te 750 odgovara nekadašnjem veoma popularnom modelu Core i5 750 za soket LGA1156. Naravno, sufiks K označava da je u pitanju model sa otključanim množiocem, te da je namenjen overklokerima, ali možda i bitnije - radi se o jedinom Core i5 modelu opremljenom HD4000 grafikom. Intel je ovoga puta grafike nazvao HD2500 (slabija) i HD4000 (jača). Da podsetimo, HD4000 raspolaže sa duplo više (16) EU, koji su u suštini gradivni element integrisanog GPU-a i od kojih direktno zavise performanse. I taktovi su, shodno tome, dobili „boost”, pa su posledica toga generalno bolje performanse.

HD4000 ostao je rezervisan za najjače modele - Core i7, te za po jedan model iz porodica Core i5 i Core i3. Pored boljih grafičkih performansi, novi iGPU trebalo bi da ima i unapređen medijski enkoding/dekoding algoritam, koji bi i na ovom polju morao da napravi značajnu razliku u odnosu na Sandy Bridge pandane. To znači da će prilikom konverzije video materijala korišćenje aplikacija koje umeju da uposle GPU i te kako uticati na performanse. Ne treba zaboraviti ni to da su nova grafička jezgra DirectX 11 kompatibilna, te da imaju podršku za OpenCL 1.1 i OpenGL 3.1, kao i mogućnost povezivanja tri displeja. Naravno, podsetićemo i na to da GPU rezerviše poseban deo deljenog L3 keša kojem može da pristupa direktno, bez posredstva interne magistrale, što bi takođe trebalo da ima uticaja na performanse.

Za potrebe poređenja nabavili smo najjači model Core i5 porodice iz generacije Sandy Bridge - model 2500K, kako bismo mogli direktno da ga uporedimo sa modelom koji ga nasleđuje. Iako poređenje nije u potpunosti fer zbog nešto višeg takta novog Corea i5 (3,4 naspram 3,3 GHz, a samim tim i sa 100 MHz višom Turbo frekvencijom), ono je u skladu sa Intelovom smenom generacija.

Već letimičnim pogledom na rezultate testova stvari postaju jasne. Unapređenja vezana za performanse samog CPU-a nisu preterano velika i kreću se oko 10 odsto u korist novog modela. S druge strane, unapređenja vezana za memorijski kontroler nisu se preterano proslavila, već su testovi dali prednost Sandy Bridge modelu. Ono što je svakako prevazišlo naša očekivanja jesu rezultati koje je ostvario integrisani GPU. Ako za trenutak zanemarimo pomalo nerealan rezultat koji je pokazao 3DMark Vantage, dobitak u performansama kreće se između 44 i 75 odsto, što je fantastičan skok u odnosu na prethodnu generaciju. Nažalost, hardverski transkoding nije doneo velike dobitke, kao što je to slučaj u igrama i OpenGL testovima, ali je napredak ipak evidentan.

Ako smo očekivali veće razlike u generalnim performansama CPU-a i bili pomalo razočarani, onda nas je svakako veoma prijatno iznenadio arhitekturalni pomak koji je napravljen na iGPU-u. Jednostavno, Intel je uočio slabu tačku i uradio sve da je ispravi. To nas, s druge strane, dovodi do paradoksa. Naime, HD4000 je grafika koja nesumnjivo ima potencijala da bude Intelova „integruša” na kojoj se može igrati, dok će, po svemu sudeći, slabiji model HD2500 biti u performansnom rangu HD3000 ili tek malo bolji. U prevodu, sa ovim GPU-om nećete se baš mnogo naigrati. Problem je u tome što će jaka grafika biti ekskluziva za papreno skupe Core i7, najjači Core i5 i jedan model Core i3, što nema mnogo smisla. Ako već želite da uštedite time što ćete pazariti procesor sa pristojim GPU-om, sigurno nećete kupiti Core i7 ili najjači model i5, jer za te pare možete uzeti prosečan Core i3 u kombinaciji sa solidnom diskretnom grafikom i tako višestruko poboljšati performanse u igrama. Čak ni unapređenje transkoding endžina nije dovoljno da se investicija u model sa jakom grafikom može opravdati.

Intel je dokazao poentu. Smanjili su proizvodni proces, spremaju se za predstavljanje nove mikroarhitekture i popravili su jadne performanse na GPU-u prethodne generacije. Ako za trenutak zanemarimo sve pogodnosti koje donosi novi proizvodni proces, a koje su ovde evidentne (manja potrošnja, manje zagrevanje i veći OC potencijal), jedina prednost novih procesora je unapređena grafika, koja je opet rezervisana samo za skupe modele. Stoga, čini se da je Intel ovog puta napravio korak napred, ali je u slepoj ulici zviznuo u banderu.

Iz ugla prosečnog korisnika, novi CPU je kompatibilan sa starim soketom, što je prosto neverovatno kada je Intel u pitanju, što je možda i najveća prednost cele priče. Proizvodnja u 22 nm smanjila je potrošnju i zagrevanje, dok će polako odumiruća sorta overklokera trljati ruke i spremati kanistere sa tečnim azotom jureći sad već realnih 7 GHz. Oni koji su se nadali tome da će se kupovinom procesora ogrebati i za grafiku i ovog puta su izvisili. Teško da postoji smislen scenario u kojem biste kupili Core i7 ili Core i5 3470K da biste se igrali na njegovoj grafici HD4000, pa se na kraju sve svodi na cene s kojima će Intel nastupiti. Ako novi procesori budu u cenovnom rangu modela koje zamenjuju, nema razloga da se ne odlučite za brži i hladniji Ivy Bridge. Ukoliko Intel bude želeo da te 10 odsto bolje performanse naplati 10 odsto višom cenom, biće pametno sačekati da se strasti malo stišaju i da se brojke spuste na nešto normalniji nivo.

Ako je AMD prepustio viši segment tržišta procesora Intelu, Ivy Bridge počinje da liči na kontrauslugu, koja bi mogla odlične AMD-ove APU-ove da progura do pozicije koju zaslužuju.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama