LAKI PINGVINI
DockbarX 0.39.8-0
Nemanja TOBIĆ
1. decembar 2010.

Problem koji najviše muči korisnike prenosnih računara svakako je dijagonala ekrana, tj. prostor za manipulisanje programima. Neki taj problem rešavaju na vrlo adekvatan način koristeći specijalizovane GNU/Linux distribucije predviđene za rad na malim ekranima, dok drugi nisu zadovoljni netbook distribucijama jer žele omiljeno okruženje u punom sjaju. Program koji štedi prostor, u ovom slučaju prostor na panelu, zove se DockbarX.

Taskbar za sve potrebe

DockbarX je projekat nastao unapređivanjem taskbara Dockbar namenjenog panelu korisničkog okruženja Gnome dodavanjem nekih egzotičnih mogućnosti. Omogućava grupisanje i manipulaciju grupisanim stavkama, kao i pregled stavki spuštenih sa panela Gnome okruženja. Ono što ga izdvaja iz gomile programa iste namene jeste to što DockbarX kao taskbar manipuliše otvorenim programima na panelu u vidu ikonice otvorenih programa, što u ogromnoj meri štedi prostor. Takođe, on omogućava da ikonica programa bude i prečica za pokretanje programa na panelu i da se na njoj ujedno prikazuje status aktivnog programa. Da bi opis taskbara DockbarX bio jasniji, pomenućemo da je sličan task menadžeru kakav sadrži Windows 7. DockbarX se umnogome razlikuje od Windowsovog superbara, ali su sama ideja i princip u oba programa isti.

DockbarX se aktivno razvija i svakom novom verzijom dobija nove mogućnosti, ali se kao mlad projekat ne nalazi u zvaničnim repoima većine distribucija. Za instalaciju na Ubuntu potrebno je posegnuti za ppa riznicom izvršavajući sledeće komande:

sudo add-apt-repository ppa:dockbar-main/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install dockbarx

Ako koristite neku drugu GNU/Linux distribuciju za koju na zvaničnoj stranici programa ne postoje paketi, program možete instalirati iz izvornog koda prateći detaljno uputstvo na stranici projekta.

Pokretanje se vrši jednostavnim dodavanjem na panel iz menija dijaloga ’Dodaj na panel’, uz prethodno uklanjanje podrazumevanog task menadžera sa panela. Otvoreni programi će se prikazivati u vidu ikonica na panelu, a ako želite da određeni program ujedno bude i prečica na panelu, iz kontekstnog menija ikonice treba izabrati stavku ’Pin Application’. Ovo je vrlo zahvalna opcija kojom lako omogućavate brz pristup omiljenim aplikacijama.

Podešavanje DockbarX-a obavlja se iz posebnog prozora DockbarX Preference, koji se po instalaciji programa smešta u podmeni ’Pribori’. Moguće je odabrati temu koju će DockbarX da koristi (potrebno je instalirati paket dockbarx-themes-extra iz prethodno pomenutog ppa repoa), opcije miša i komande za svaki taster miša kada je DocbarX u pitanju, boju pozadine, providnost i druge opcije. Iz navedenog je jasno da je DockbarX veoma prilagodljiv potrebama i željama korisnika.

Kao manu programa treba navesti to što je usko vezan za Gnome okruženje, tako da KDE korisnici ostaju osiromašeni za ovaj fantastičan taskbar. Postoje opcija i dodatak kojim se DockbarX može koristiti i sa dockbarom Avant (SK 6/2009), što bi bilo idealno rešenje za korisnike KDE okruženja kojima se ovaj program sviđa. Takođe, program nije do tančina preveden na srpski jezik, no ako se u obzir uzme brzina razvoja programa, to nije ni čudo. Dobra vest je da se na prevodu konstantno radi.

Iako je akcenat stavljen na uštedu prostora korišćenjem ovog programa na računarima sa malim ekranom, on se može bez ikakvih prepreka koristiti i na svim računarima bez obzira ne veličinu ekrana. Sama ideja za jedan ovakav taskbar je fenomenalna i ako ga do sada niste probali, učinite to što pre, nećete se pokajati.


Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv3
Veličina:
244,3 KB source
Cena:
program je besplatan
Adresa:
launchpad .net /dockbar /dockbarx
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama