TEST RUN
Microsoft Office Web Apps
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. avgust 2010.

Nepuna dva meseca prošlo je od kada se pojavila funkcionalna verzija dugo očekivanog web izdanja Microsoftovog paketa Office (office.live.com). Na teren kojim je Google Docs do sada suvereno vladao istrčao je tim Web Apps u sastavu Word, Excel, OneNote i PowerPoint, i u verzijama za browsere koji podržavaju novije verzije Flasha ili Silverlighta (Internet Explorer 7, Firefox 3.5, Google Chrome, Safari 4 i slični). To što su se u „oblake” vinuli sa popriličnim zakašnjenjem u odnosu konkurentski Google odgovorne u Microsoftu ne tangira previše, a i zašto bi, kada Office suvereno vlada desktop tržištem, pa mogu da računaju na pozamašno interesovanje korisnika koji Officeov šmek priželjkuju i dok rade u cloud okruženju. Činjenica da su web pandani najkorišćenije svite kancelarijskih programa prilagođeni Officeu 2010 predstavlja još jedan plus za novajliju.

Kancelarija u oblacima

Početna euforija oko besplatnog Officea stišala se kada su korisnici shvatili da će njegovo web izdanje biti posnije od slavskog pasulja. Ako se pažljivije analizira struktura čitavog ovog sistema, web aplikacije umetnute su između Officea 2010 i Skydrivea, Microsoftovog besplatnog online servisa za pohranjivanje i razmenu dokumenata. Office Web Apps tako omogućuje jednostavno pregledanje i uređivanje dokumenata unutar My Documents (privatnih) i Public (javnih) foldera na Skydriveu direktno iz browsera. Zapravo, ova online svita zamišljena je kao „prva pomoć” na računarima bez Officea i, premda neke zadatke može da obavi samostalno, za svaki iole ambiciozniji poduhvat desktop varijanta ostaje neophodna.

Da biste koristili Office Web Apps potrebno je da imate aktivan Microsoft Live (Hotmail) nalog, u kom ćete kao mesto boravka navesti neku od podržanih lokacija (u trenutku pisanja teksta to su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Velika Britanija i Irska). Za svaku lokaciju predviđena je i odgovarajuća jezička podrška (engleski, francuski, španski), sa alatima za proveru slovnih grešaka. Interfejs Web Apps programa praktično je identičan onom u desktop verzijama Officea, s tim što većina njihovih opcija ovde nije dostupna, čime je funkcionalnost web programa drastično umanjena.

Konkretno, Word Web App ima File, Home, Insert i View kartice sa osnovnim opcijama za uređivanje teksta (izbor vrste fontova, tipa ispisa i boje slova i pozadine, uvlačenje pasusa i izbor tipa poravnanja teksta i stilova), ubacivanje jednostavnih tabela, slika, clip art sličica i hiperlinkova. Podrazumevani format za snimanje je .docx, a web dokument se u svakom trenutku može otvoriti u Wordu, ukoliko je on instaliran na računaru. Slična funkcionalna ograničenja važe i za preostale Web App komponente - PowerPoint Web App, na primer, nema mogućnost biranja tema i efekata tranzicije pri projekciji slajdova. Google Docs, s druge strane, nudi obe navedene opcije. U Excel Web Appu nećete moći da kreirate formule i funkcije. Iz nekog nama nejasnog razloga svim aplikacijama amputirana je veoma korisna funkcija Find/Replace.

U ulozi web alata za pregled dokumenata Office Web Apps pokazuje svoju lepšu stranu, naročito kada se radi o bogato formatiranim Wordovim dokumentima. Za razliku od Google Docsa, režim za pregledanje ovde je jasno odvojen od onog za uređivanje (aktivira se preko opcije Edit in Browser). Što se performansi tiče, kako brzine pristupa serveru tako i brzine skrolovanja i pretraživanja, Office Web Apps tek neznatno zaostaje za Google Docsom. Na jačim računarima ove razlike gotovo da i nema, a Microsoft obećava bolje performanse ukoliko se umesto Flasha koristi Silverlight. Treba napomenuti i to da tokom rada nismo imali nikakvih problema ni sa veoma glomaznim dokumentima.

Office Web Apps nikako se ne mogu nazvati online verzijama svojih Office rođaka - pre bi se reklo da su u pitanju nadogradnje u formi robusnih web alata za pregledanje i lagano uređivanje Office dokumenata. Drugim rečima, Microsoftu ne pada na pamet da rizikuje i ishitrenim prelaskom na Web ugrozi (još uvek) dobru prodaju zlatne koke zvane Office.


Office Web Apps vs. Google Docs
Premda Microsoft u razvoj Web Officea verovatno nije ušao s namerom da se utrkuje sa konkurentima, zanimljivo bi bilo povući paralelu između Office Web Appsa i Google Docsa, dve glavne „zvezde” u ovom domenu. Prednosti prvog rešenja ogledaju se u boljoj kompatibilnosti sa MS Office formatima, što naročito dolazi do izražaja pri radu sa kompleksnijim Word, Excel i PowerPoint dokumentima, većem izboru fontova (na raspolaganju su svi sistemski fontovi, za razliku od nekoliko standardnih u Google Docsu) i većem prostoru za pohranjivanje dokumenata na serveru. Google Docs prednjači kada su u pitanju organizacija i funkcionalnost korisničkog interfejsa (lakši pristup i manipulacija dokumentima, moćna funkcija za pretraživanje i drugo), opcije za zajednički rad na dokumentima (deljenje i višekorisnički pristup), ukupna brzina i integracija sa drugim Google servisima.
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama