TEST DRIVE
Intel Core i5-661
Korak napred ili nazad?
Saša UZELAC
1. februar 2010.

Intel Core i5-661
Intel Core i5-661
Poslednjih nekoliko godina pisali smo o Intelovoj filozofiji izbacivanja procesora „Tic-toc”. Svake dve godine izbacuje se nova procesorsku arhitektura, da bi se naredne godine ponudilo „osveženje” dotične arhitekture u novoj, savremenijoj proizvodnoj tehnologiji. Kadenca je započela 2006. godine 65-nanometarskim Conroe procesorima, da bi bila osvežena naredne godine 45-nanometarskim Conroe procesorima. Onda je Intel 2008. godine izbacio novu arhitekturu poznatu po imenu Nehalem. Logično, za 2009. bilo je planirano osveženje u 32 nanometra, ali je Intel zbog značaja poznatog sajma CES premijeru pomerio za početak 2010. Osveženje Nehalem arhitekture nosi naziv Westmere, a ključna novina jeste upotreba najsavremenije proizvodne tehnologije od 32 nanometra, kao i upotreba druge generacije „Hi-K” materijala za proizvodnju tranzistora.

Svaka generacija, uključujući i osveženja Intelovih arhitektura, ima nekoliko različitih inkarnacija u obliku procesora namenjenih serverima, desktop računarima i notebookovima. Mi ćemo se u ovom tekstu baviti Clarkdaleom, koji je namenjen desktop računarima, i njegovom konkertizacijom u obliku Core i5 procesora serije 600.

Novi procesori su Core i5-650, 660, 661 i 670. Svi su dualcore, podržavaju drugu generaciju tehnologije „Hyper-Threading” i u operativnom sistemu se vide kao četverojezgarni. Tu je i 2 x 256 KB drugostepenog, te 4 MB trećestepenog keša, svi aktuelni setovi instrukcija, kao i Turbo Boost tehnologija za dinamičku promenu radnog takta. Pored novog tehnološkog procesa, zanimljivo je to da je ovo prvi Intelov procesor sa dodatim grafičkim kontrolerom, mada je i više od toga, o čemu će biti reči nešto kasnije.

„Grafika” se ne nalazi u samom jezgru procesora već je na „pakovanje” procesora dodat novi čip koji svoje mogućnosti može da ispolji samo na pločama sa čipsetom serije H, a zasad su to H55 i H57.

Mi smo na testu imali Core i5-661 koji je deklarisan na 3,33 GHz, ali zahvaljujući Turbo Boost tehnologiji ovaj procesor u praksi nikada ne radi na frekvenciji koja stoji u njegovom nazivu. Kada nije opterećen, procesor dinamički obara frekvenciju na oko jednog gigaherca. Kada je u potpunosti opterećen nekim zahtevnim poslom kao što je rendering ili video enkoding, procesor oba jezgra podiže na 3,46 GHz. U slučaju da logika „oseti” aplikaciju koja realno koristi samo jedno jezgro, polovina Core i5-661 će raditi na 3,33 GHz, a druga polovina na čak 3,6 GHz.

Model i5-661 specifičan je u odnosu na ostatak familije jer kod njega grafički čip radi na 900 MHz, a kod svih ostalih taj takt iznosi 733 MHz.

Prvi procesor sa kojim smo poredili Clarkdale jeste njegov stariji rođak iz i5 familije - Linfield. Iako oba procesora imaju naziv Core i5, oni se drastično razlikuju! procesori Core i5 serije 700 imaju četiri jezgra, urađeni su u 45 nm procesu i nemaju grafičko „podjezgro”. Četiri jezgra sadrže ukupno 8 MB L3 keša, ali ne podržavaju Hyper-Threading. TurboBoost je tu, pa ni Core i5 750 nikada u celosti ne radi na 2,66 GHz, već pojedina jezgra ubrzava do 3,2 GHz!

Drugi je stari, dobri Core 2 Quad Q9400 koji je izabran prema ceni i koji je, inače, pripadnik stare Core 2 generacije, a od njih je cenovno najsličniji Core i5-661 i Core i5-750 procesorima.

Šta nam govore rezultati testa? Prvo, to da je Core i5-661, najskuplji procesor na testu, ujedno i najsporiji. Druga stvar koja se kod njega uočava jesu najmanji memorijski protok i najveća memorijska latencija. Postoje dva faktora koja utiču na ovaj rezultat. Prvi i slabiji je dvostruko manja količina keš memorije, a jači faktor je nepostojanje integrisanog memorijskog kontrolera u samom jezgru procesora! Naime, Core i5-661 u svom pakovanju, koje po navici većina korisnika naziva procesor, poseduje pomenuto jezgro Clarkdale proizvedeno u 32 nanometra i drugi čip koji je proizveden u 45 nanometara u kojem se nalaze PCI-Express, memorijski i grafički kontroler. Ovo se može tumačiti kao da se Intel praktično vraća u staru organizaciju procesor-northbridge-southbridge, ali i kao naznaka da budućnost donosi sve veću integraciju delova računara, makar ovih osnovnih. U svakom slučaju, ovaj „potčip” kod Core i5 661 procesora radi upravo posao koji je nekada radio northbridge, samo je sada fizički bliži. Dokaz za to je i činjenica da jezgro procesora i on komuniciraju posebnim MCP interfejsom. Ukupan rezultat su poboljšane performanse tradicionalno loše Intelove grafike, ali i smanjenje memorijskih performansi procesora.

Ovakva konfiguracija procesora lišava nas mogućnosti direktnog ocenjivanja koristi koje Hyper-Threading donosi u odnosu na prava četiri jezgra, jer je zbog nepostojanja integrisanog memorijskog kontrolera u samom procesorskom jezgru i duplo manje L3 keš memorije nemoguće kvaliteno uporediti Clarkdale i Linfield na dotičnoj tehnološkoj osnovi. To nas opet vraća na konkretne rezultate u testovima i na faktor cene.

S jedne strane, imamo činjenicu da je Core i5-661 najskuplji od tri testirana procesora, a s druge strane imamo činjenicu da je, generalno gledajući, i najsporiji. Zaostaci se kreću od veoma izraženih u aplikativnom softveru do ne preterano drastičnih u igrama. Šta to onda izdvaja Clarkdale u odnosu na konkurenciju? Zahvaljujući 32 nm procesu i dualcore arhitekturi, Core i5 procesori serije 600 spadaju među štedljivije, i po tome su najbolji na ovom testu. TDP modela 661 je 87 W.

Druga prednost je uslovna i zove se integrisana grafika. Ukoliko je osnovna integrisana grafika dovoljna, Core i5 proceori serije 600 su najbolje što možete dobiti, jer Core i5 700 i jači nemaju grafičkim kontroler. Ipak, ako vam ne treba, procesorima serije 600 kao jedini plus ostaje samo niža potrošnja uz nekoliko minusa.

S obzirom na to da Core i5 600 procesori, uključujući 661, nisu jeftini, nismo sigurni koliko će ova prednost pobošljati njihovu konkurentnost na tržištu. U sledećem broju ćemo testirati Core i3 modele, koji takođe imaju integrisanu Intel grafiku, i ploču sa čipsetom H55, ali unapred znamo da od te kombinacije ne treba mnogo očekivati kada su 3D performanse u pitanju. Ipak, Core i3 procesori još su jeftiniji, pa je i kod njih veća prednost integrisana grafika.

Ukupno, Core i5 je dobra naznaka toga šta će se dešavati u budućnosti kada je razvoj procesora u pitanju - sve više stvari će se integrisati u njega. Međutim, kada su u pitanju performanse i to šta se dobija za cenu, on nije toliko impresivan.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama