TEST DRIVE
Apple Time Capsule
Bežični bekap
Nebojša RAŠKOVIĆ
1. decembar 2009.

Apple Time Capsule
Apple Time Capsule
Apple je kompanija koja je ove godine, pored Intela, ostvarila najveći privredni rast na tržištu. Analitičari govore da je glavni razlog velike popularnosti ovog proizvođača vezan za iPhone, MacBook i MacBook Pro računare, ali navode da su i drugi proizvodi iz Apple programa sve traženiji, kako u Americi tako i u Evropi. To naročito važi za periferne uređaje kojih nema mnogo, ali svaki od njih odiše jedinstvenim dizajnom i mogućnostima kakve ims još retko koji konkurentski proizvod. Takva je situacija i sa Time Capsulom, čija se prva verzija pojavila pre nekoliko godina, ubrzo po lansiranju Mac OS X 10.5 platforme (poznatije po imenu Leopard), koja je sa sobom donela Time Machine, aplikaciju za brzo i automatsko bekapovanje podataka.

Sredinom 2005. godine Apple je krenuo sa razvojem OS X 10.5 platforme, koja je prema tadašnjoj viziji proizvođača trebalo da donese novo grafičko okruženje, da spoji lakoću korišćenja i bržu manipulaciju fajlovima. Tu je kao sporna tačka iznet bekap, za koji se u tom trenutku nije imalo nikakvo pomoćno rešenje. Sprovedena su istraživanja i pokazalo se da većina vlasnika Mac mašina želi (i ima realne potrebe) da pravi kopije svojih podataka, ali nema vremena o tome da misli i ozbiljnije se tome posveti. Znači, trebalo je naći rešenje koje će ceo posao obavljati umesto korisnika. Tako je stvorena aplikacija Time Machine (integrisana sa OS-om), čiji je glavni zadatak da u određenim vremenskim intervalima pokrene automatski bekap na neki eksterni ili interni disk svega odrađenog do tog momenta, i tako ukrug. Cela priča je, kao što znamo, zaživela i postala veoma popularna, ali ubrzo se došlo do zaključka da korisnici žele da dele fajlove sa svojim ukućanima (koji takođe imaju Mac računare), a i upotreba kabla počela je da izaziva frustracije. Rešenje se našlo u vidu Time Capsule - uređaja koji objedinjuje eksterni disk serverskog kalibra i WiFi baznu stanicu po 802.11n standardu.

Time Capsule dolazi u elegantno dizajniranoj kutiji na kojoj bez mnogo muka možete doći do svih potrebnih informacija vezanih za podržane operativne sisteme i način upotrebe, što je u velikoj meri uticalo na to da prateće štampano uputstvo bude poprilično šturo. Sadržaj paketa je vrlo siromašan, ali dovoljan. Proizvod svojim izgledom podseća na običnu kutiju i relativno je skromnih dimenzija. Izrađen je od veoma kvalitetne plastike bele boje, sa kojom možete imati problema oko održavanja pošto je izvedena u sjajnom finišu i podložna je ogrebotinama.

Očekivano od Applea, nema mnogo detalja, bar ne s prednje strane. Tu su mala LED lampica, koja svetli zeleno ili crveno u zavisnosti od toga da li je uređaj u radu ili nije, i logo proizvođača. Zadnja strana je pak krcata portovima. Prvo na šta nailazimo jeste USB port koji možete iskoristiti za povezivanje štampača, skenera, neke druge periferije ili eventualno još jednog eksternog diska. Takođe, moguće ga je upotrebiti i za iniciranje pomoćne USB račve (USB hub) preko koje možete dodati više uređaja paralelno. Pored USB-a, zatičemo jedan gigabitni WAN port za priključivanje DSL ili kablovskog modema (u slučaju da na Time Capsuli želite da bazirate lokalnu mrežu) i tri gigabitna LAN priključka namenjena umrežavanju računara ili dodavanju drugih mrežnih uređaja. Ah, umalo da zaboravimo da je izvedeno i reset dugme za slučaj da dođe do eventualne blokade sistema - nije nemoguće, naročito ako se prenose datoteke teške po nekoliko stotina gigabajta.

Apple Time Capsule
Apple Time Capsule
Srce ovog sistema čine dve komponente - HDD i WiFi bazna stanica. Što se tiče hard diska, u opticaju su trenutno tri modela - od 500 GB, 1 i 2 TB. Radi se o izuzetno brzim rešenjima potpisanim od strane Seagatea (Barracuda ES - 500 GB) i Hitachija (Deskstar 7K1000 i Deskstar 7K1000 - 1 i 2 TB), čije su glavne prednosti mali stepen zagrevanja i buke. Druga komponenta već je poznata vlasnicima Mac mašina - reč je o AirPort Extreme baznoj stanici koja operiše po svim aktuelnim WiFi standardima (a, b, g i n). Preko nje možete umrežiti apsolutno sve Apple uređaje u kući, počev od Mac računara pa do iPod plejera, iPhonea i Apple TV-ja, ali i druge gedžete koji ne nose logo jabukice.

Disk je odvojen od WiFi modula zbog eventualnog pregrevanja stanice u situacijama prenosa velike količine podataka, a ugrađen je i mali ventilator koji se retko pali i ne proizvodi veliki stepen buke, što je za svaku pohvalu. U praksi, ako vam se slučajno cooler zaprlja, bez većih problema možete skinuti gornju masku i očistiti ga. Inače, kompletna unutrašnjost „kapsule” obložena je gumom, pa su vibracije maksimalno umanjene. Baš zbog toga je i moguće disk držati na bilo kojoj vrsti podloge, uključujući i staklene površine.

Već smo konstatovali da Time Capsule može da radi kao bežični ruter koji je ujedno i bekap disk ili kao bežični disk za bekap na postojećoj mreži. Sada se verovatno pitate kako sve to u praksi funkcioniše? Odmah da vam kažemo - prosto da prostije ne može biti!

Postavljanje Time Capsule kao nosioca mreže nije komplikovano, a tu vam asistira niz pomoćnih menija i čarobnjak koji vas u proces povezivanja vodi iz koraka u korak. Instalacija je, pored Mac računara, podržana i za Windows (isključivo XP SP3), čiji korisnici mogu da koriste bežične kapacitete, odnosno mrežni disk za skladištenje podataka, ali ne i automatski proces za bekap, koji ostaje ekskluziva za Mac OS X Leopard i Snow Leopard. Konfigurisanje bekapa ne može biti jednostavnije. U sistemskom panelu uključite Time Machine, odaberete disk (Time Capsule se automatski pojavljuje na listi) i gotovi ste. Zavisno od količine podataka, prvi bekap može da potraje više sati. Apple preporučuje da ga pokrenete uveče i ostavite preko noći, a naše iskustvo pokazuje da je to dobar savet. Nakon prvog bekapa, Time Machine svakih sat vremena u pozadini prenosi samo nove i promenjene dokumente koristeći Spotlight, Appleovu tehnologiju za indeksiranje dokumenata.

I to je sve - nema dodatnih opcija, pa čak ni mogućnosti promene rasporeda bekapovanja (osim ako ne hakerišete sistem utilitijem poput Time Machine Editora). Ponavljamo da Time Capsule radi gotovo bešumno, uz ne baš rekordnih, ali konzistentnih 10 Mbit/s preko 802.11n konekcije. U svim drugim varijantama je sporiji, nekad manje nekad više. Imali smo prilike da testiramo sve tri varijante i u svim slučajevima su postignuti identični rezultati, što nam jasno stavlja do znanja da Apple vodi računa o onome šta piše na svom oficijelnom sajtu. Inače, čitav sistem štiti se klasičnim putem - korisničkim imenom i šifrom, tako da osim vas i onih kojima date podatke za pristup teško da mu iko drugi može pristupiti.

Time Capsule u ovom momentu predstavlja jedno od najboljih mogućih rešenja za Mac korisnike, jer ih na jednostavan i lak način lišava svih problema oko bekapovanja podataka i pruža im mogućnost umrežavanja i prenosa podataka i sa drugih Apple uređaja, ali i sa sistema koji rade pod Windowsom. Za koju ćete se verziju odlučiti zavisi isključivo od vaših potreba, a nama se kao trenutno najisplativija varijanta čini model od 1 TB.


Kapacitet:
500 GB, 1 TB i 2 TB
Ostalo:
HDD i bazna stanica, 1 x USB 2.0, 1 x WAN, 3 x LAN, 802.11b/g/n
Proizvođač:
Apple
Kontakt:
Apple Srbija
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama