TEST DRIVE
Samsung PL60 i PL10
Korejski stil
Petar VEINOVIĆ
1. oktobar 2009.

Samsung PL60
Samsung PL60
Veliki Samsung nam ovog puta donosi dva nova kompaktna fotoaparata iz svoje PL serije, modele PL60 i PL10. Ovo su manje-više standardni point and shoot modeli koji bi zbog svog dizajna, mogućnosti i kvaliteta snimljenih fotografija trebalo makar malo da pomrse konce konkurentsnim modelima drugih proizvođača. Da li su to uspeli i u kojoj meri, saznaćete u ovom testu.

Prvi model koji nam je pao pod ruku nosi oznaku PL60, ima ugrađen CCD senzor veličine 1/2,3 inča, efektivnu rezoluciju 10,2 megapiksela i spakovan je u standardno kućište pravougaonog oblika bez oštrih ivica. U potpunosti je izrađen od vrlo dobre plastike (prednja maska je imitacija brušenog aluminijuma). Što se ergonomije tiče, ona nije baš na zavidnom nivou zbog konstrukcije i oblika. To mu ne zameramo previše, ali zamerku svakako pripisujemo kontrolnom točkiću za izbor režima rada aparata, koji je postavljen baš na mesto gde dolazi palac desne ruke prilikom pravilnog držanja, što dovodi do neplanirane promene režima rada. Ovaj, nazovimo, problem jednostavno bi bio rešen ako bi točkić imao nešto veći otpor pri korišćenju, tj. okretanju. Po običaju, veći deo zadnje strane rezervisan je za LCD displej dijagonale 2,7 inča, sada već standardne rezolucije oko 230.000 piksela. Desno od njega je pomenuti točkić za odabir režima rada fotoaparata, zatim kružni višenamenski taster, kao i dugme u vidu poluge za kontrolu zuma. Svi ovi tasteri vrlo su dobrog kvaliteta i sa dobrim otporom prilikom korišćenja (osim onog za biranje režima). Optičko tražilo u današnje vreme apsolutno je višak u ovoj klasi aparata, pa ga ni ovi Samsungovi modeli nemaju. Na desnoj strani aparata, pored mesta za kačenje uzice za nošenje, nalazi se objedinjeni priključak (nalik malom HDMI) za povezivanje uređaja sa računarom, televizorom ili za njegovo priključivanje na strujni adapter. Mesto za SD/SDHC (podržava do 8 GB) memorijsku karticu i punjivu Li-ion bateriju kapaciteta 1050 mAh nalazi se na donjoj strani, ispod plastičnog poklopca dobrog kvaliteta. Takođe, na istoj strani fotoaparata je i plastični navoj za stativ standardnog prečnika, koji je smešten (skoro) u centralnoj osi aparata. Odličan okidač, dugme za uključivanje/isključivanje aparata, kao i mikrofon i zvučnik nalaze se na gornjoj strani aparata. Masa Samsunga PL60 iznosi oko 140 grama bez baterije, dok su dimenzije uređaja 94 x 59 x 24 mm.

Samsung PL60
Samsung PL60
Drugi Samsungov model koji smo testirali nosi oznaku PL10 i u odnosu na PL60 krase ga elegantniji dizajn, bolji kvalitet izrade i neke jedinstvene opcije. Što se tiče senzora, njegova veličina je 1/2,5 inča i broji efektivnih 9 megapiksela. Kućište aparata veoma je stilizovano, oblih je ivica i najvećim delom je izrađeno od aluminijuma sa visokom završnom obradom, što se oseti čim se PL10 nađe u rukama. Ne prednjoj masci ovaj model ima „tetovažu” u obliku cveta (flourishes). Aparat je tamnosive boje koja na jakom svetlu vuče na ljubičastu. Dostupan je u još nekoliko atraktivnih boja, što govori (pored dizajna) da je Samsung ovaj model namenio pretežno nežnijem polu. Za razliku od PL60, ovaj model ima istureni deo na prednjoj masci koji omogućava sigurnije držanje aparata. Dijagonala LCD-a je 2,7 inča i identičan je onom na PL60, a raspored i broj tastera identični su kao kod prethodno testiranog modela. Zvučnik, mikrofon, ON/OFF taster i veoma dobar okidač su na gornjoj strani, dok je na suprotnoj strani plastičan navoj za stativ, standardnog prečnika, pored kog se nalazi mesto za SD/SDHC memorijsku karticu (takođe 8 GB maksimalno) i punjivu Li-ion bateriju kapaciteta 900 mAh. Isti univerzalni priključak za TV, računar, strujni adapter, a kod ovog modela i za stereo slušalice (kasnije malo više o tome) nalazi se na levoj strani aparata. Masa uređaja bez baterije iznosi 120 grama, dok su dimenzije 93 x 60 x 19 mm.

Što se tiče objektiva, oba su potpisana od strane Samsunga i razlikuju se po konstrukciji i optičkim performansama. Veći model PL60 ima „duži” objektiv, tj. 5x optičko uvećanje (35-175 mm, 35-mm ekvivalent) sa optičkom stabilizacijom, dok elegantniji PL10 ima 3x optički zum sa rasponom žižnih daljina 38-114mm (35-mm ekvivalent) bez optičke stabilizacije. On se ne izvlači iz kućišta aparata, već se sočiva pomeraju unutar uređaja, dok se slika pomoću prizme prenosi na senzor, za razliku od PL60 čiji je objektiv „standardne” konstrukcije i izvlači se iz tela aparata.

Samsung PL10
Samsung PL10
Model PL60 snima fotografije u maksimalnoj rezoluciji 3648 x 2736 piksela, dok se kratki video filmovi zapisuju u maksimalnih 640 x 480 piksela i 30 sličica u sekundi. Maksimalna veličina fotografija kod drugog testiranog modela je 3456 x 2592 piksela, a za pokretne slike je 800 x 592 sa nešto slabijim frejmrejtom od 20 fps, ili 640 x 480 piksela sa 30 sličica u sekundi, kada je film osetno tečniji. Navigacija kroz meni oba aparata je prilično brza, a budućim korisnicima biće potrebno kratko vreme za navikavanje. Od jedinstvenih opcija izdvojili bismo PMP (Portable Multimedia Player) kod modela PL10. Taj aparat se priključivanjem stereo slušalica iz originalnog paketa pretvara u MP3 i video plejer standardnih mogućnosti, što može biti od koristi kada poželite da ubijete vreme dok čekate nekoga, recimo. Ostale opcije manje-više su standardne. Oba aparata oslanjaju se na automatska podešavanja i predefinisane scene gde korisnik nema previše slobode, a s obzirom na ciljnu grupu kojoj su ovi aparati namenjeni, i ne treba da je ima.

Kvalitet fotografija kod Samsunga PL10 generalno je vrlo dobar. Zbog konstrukcije samog objektiva, ovaj model ima prilično izraženu hromatsku aberaciju u vidu ljubičastih ivica na visoko kontrastnim delovima fotografija. Boje su nešto „življe”, pogotovo crvena, što će, verujemo, većini korisnika odgovarati, a u suprotnom, tu su podešavanja unutar menija aparata za njihovo korigovanje. Fotografije su prilično oštre i vrlo dobro eksponirane. Video zapis je standardnog, vrlo dobrog kvaliteta, a prilikom snimanja nije dostupan optički zum već samo digitalni. Njegovom upotrebom na snimku se beleži pomalo neprijatan zvuk koji proizvodi pritiskanje tastera za zumiranje.

Samsung PL10
Samsung PL10
Samsung PL60 ima za nijansu oštrije fotografije, mnogo manje primetnu hromatsku aberaciju, a boje su realnije prikazane, tačnije nisu toliko zasićene kao kod modela PL10. Takođe, fotografije su za nijansu pravilnije eksponirane i sa nešto većim kontrastom. Video zapisi imaju mogućnost upotrebe optičkog zuma, s tim da se zvuk prilikom njegovog korišćenja u potpunosti gubi u delovima snimka gde je upotrebljen.

Standardni problem malih senzora i velikog broja piksela i ovde se primećuje u vidu veće pojave šuma. To je primetno i na dnevnim fotografijama sa minimalnim ISO vrednostima, dok su maksimalno upotrebljiva ISO podešavanja i dalje slična kao kod velikog broja aparata ove klase i drugih proizvođača - ISO400 ili eventualno ISO800, i to važi za oba testirana modela. Kada je u pitanju izoštravanje, oba modela imaju veoma brz autofokusni sistem koji je uz to i prilično precizan, dok se ta preciznost pri lošijim svetlosnim uslovima smanjuje, ali i dalje ostaje na veoma zadovoljavajućem nivou.

Na kraju, treba napomenuti to da su oba aparata namenjena isključivo početnicima, koji ne žele da razmišljaju o podešavanjima i parametrima fotografije, žele da dobiju fotografije vrlo dobrog kvaliteta i koji traže atraktivan dizajn (model PL10). Namenjeni su, dakle, korisnicima koji eventualne „probleme” apsolutno neće primetiti ukoliko svoje uspomene pregledaju na računaru ili razviju fotografije u standardnim veličinama, što je, takođe, slučaj i kod većine naprednijih korisnika. Još jedna vrlo bitna stavka jeste to da Samsung na svoje modele digitalnih fotoaparata daje garanciju dve godine.


Samsung PL60
Rezolucija:
10 megapiksela
Ostalo:
5x optički zum sa stabilizacijom, LCD od 2,7 inča, detekcija lica, osmeha i treptaja, integrisana memorija od 34 MB, SDHC memorijske kartice, Li-ion baterija
Samsung PL10
Rezolucija:
9 megapiksela
Ostalo:
3x optički zum, LCD od 2,7 inča, detekcija lica, osmeha, treptaja i pokreta, integrisana memorija od 196 MB, SDHC memorijske kartice, Li-ion baterija
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Stav
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama