TEST DRIVE
TP-Link TL-WR941ND, TL-WR841ND, TL-WN851N, TL-WN811N i TL-WN821N
Bežična prostranstva
Petar LONČAREVIĆ
1. avgust 2009.

TP-Link TL-WR941ND
TP-Link TL-WR941ND
Ovom prilikom predstavljamo vam uređaje firme TP-Link za bežično povezivanje računara u mrežu. Iako nije toliko poznata, firma TP-Link ima vrlo kvalitetne proizvode u toj klasi. Radi se o uređajima koji rade po standardu 802.11n i to: naprednom bežičnom ruteru TL-WR941ND, bežičnom ruteru TL-WR841ND, bežičnoj mrežnoj karti za stone računare TL-WN851N, bežičnoj mrežnoj karti za prenosne računare TL-WN811N i USB bežičnoj mrežnoj karti TL-WN821N. Nešto više o samom n standardu za bežične mreže možete pročitati u SK 10/2008.

Na prvi pogled ovi ruteri izgledaju vrlo slično svim ostalim bežičnim ruterima n standarda. Vrlo lepo dizajnirano kućište u sebi krije ruter koji s prednje strane ima panel sa LED indikatorima i dugme za brzo povezivanje preko QSS (o kome ćemo detaljnije govoriti malo kasnije), a sa zadnje strane četiri LAN priključka, jedan WAN priključak, reset dugme, priključak za napajanje, kao i dve antene kod modela TL-WR841ND, odnosno tri antene kod modela TL-WR941ND. Jedina suštinska razlika je u dodatnoj trećoj anteni kod modela TL-WR941ND, koja služi za povećanje dometa. Kada pristupimo ruterima preko grafičkog interfejsa iz web browsera, nailazimo na niz opcija. Na vrhu menija nalazi se link ka statusnoj stranici, koja se takođe učitava i kao prva stranica, a zatim slede brza podešavanja, u sklopu kojih se putem „čarobnjaka” mogu vrlo brzo podesiti osnovne postavke rutera (WAN i Wireless Radio), parametri za brzo povezivanje (QSS - Quick Secure Setup), mrežni parametri (LAN, WAN i MAC Clone), parametri za bežični pristup (podešavanje odašiljača, sigurnosti i statistike), postavke DHCP servera (parametri samog servera, lista klijenata i rezervacija adresa), parametri preusmeravanja (virtuelni serveri, Port Triggering, DMZ i UPnP), parametri sigurnosti (Firewall, filtriranje po IP adresama, filtriranje po domenima, filtriranje po MAC adresama i napredna podešavanja za odbranu od napada), statičko rutiranje, parametri za kvalitet servisa (QoS - Quality of Service), IP and MAC binding i dinamički DNS. Izdvojili bismo opciju QSS - Quick Secure Setup. Ona služi za brzo povezivanje rutera sa kompatibilnim mrežnim kartama putem tzv. PIN broja, koji se generiše u ruteru (poput Bluetooth uparivanja uređaja) ili pomoću dugmeta koje se nalazi na samim uređajima. Ovaj način povezivanja veoma je koristan ljudima koji žele da zaštite pristup svojoj bežičnoj mreži, a nemaju dovoljno znanja da podese naprednije vrste zaštite poput filtriranja po IP adresama, filtriranja po domenima, filtriranja po MAC adresama ili neke vrste šifrovanog pristupa.

TP-Link TL-WR841ND
TP-Link TL-WR841ND
Bežične mrežne karte TL-WN851N, TL- -WN811N i TL-WN821N suštinski su iste, sem što su u PCI, PCMCIA i USB pakovanju, te ih nećemo posebno opisivati. Jedino je bitno reći to da samo USB bežična mrežna karta podržava QSS. Instalacija drajvera veoma je laka, radi se preko čarobnjaka koji se učitava odmah po ubacivanju instalacionog CD-a. Odmah nakon instalacije možete početi sa korišćenjem kartica.

Prvi test koji smo radili pomoću naprednog bežičnog rutera TL-WR941ND i bežičnog rutera TL-WR841ND jeste test dometa. Pokrivenost je bila iznenađujuće dobra. Bežični ruter bio je postavljen na prvom spratu, a napredni bežični ruter na četvrtom spratu petospratne zgrade. Bežični ruter koji se nalazio na prvom spratu pokrivao je sve spratove od prizemlja do četvrtog, a napredni bežični ruter pokrivao je sve spratove od prizemlja do petog, s tim što je u nekim prostorijama u prizemlju već bilo znatnog gubljenja paketa. Celu zgradu pokrili smo, dakle, samo sa dva rutera, što je sjajan rezultat.

TP-Link TL-WN851N, TL-WN811N i TL-WN821N
TP-Link TL-WN851N, TL-WN811N i TL-WN821N
Drugi test koji smo radili bio je test protoka pri primanju i slanju podataka. Urađen je pomoću jednog laptop računara, jednog desktop računara, postojeće mrežne infrastrukture u zgradi i već navedene bežične opreme. Testiranje je urađeno pri maksimalnoj jačini signala. Rezultate možete videti u tabeli.

Sve u svemu, pomoću ove opreme možete pokriti prilično veliki prostor (u zavisnosti od građevinske konstrukcije) sa malo uređaja i pri tom imati brz protok informacija.

Brzina (Mbit/s)SlanjePrimanje
TL-WN811N 46,02 30,67
TL-WN821N 33,92 23,30
TL-WN851N 50,53 23,98

TL-WR841ND
Standard:
802.11n, b/g
Ostalo:
LED indikatori, QSS, 4 x LAN, WAN, 2 antene
TL-WR941ND
Standard:
802.11n, b/g
Ostalo:
LED indikatori, QSS, 4 x LAN, WAN, 3 antene
TL-WN811N
Standard:
802.11n, b/g
Ostalo:
PCMCIA, LED indikatori
TL-WN851N
Standard:
802.11n, b/g
Ostalo:
PCI, dve antene
TL-WN821N
Standard:
802.11n, b/g
Ostalo:
USB, QSS, LED indikator
Proizvođač:
TP-Link
Kontakt:
Netiks
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
APRIL 2024
Gigabyte Radeon RX 7900 GRE Gaming OC 16G
Zlatni zeka
Model koji je izvorno namenjen kineskom tržištu, i koji se tamo pojavio još prošlog leta, lepo je popunio prazninu između modela RX 7800 XT i RX ...
Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR085X)
Najkompaktnija zverka
Uz sve kompromise, ovo je verovatno najsnažniji laptop smešten u manje od dva kilograma i 18 milimetara visine...
Honor Watch 4
Savršeno upakovan
Sat koji donosi veoma malo pravih noviteta, ali kod kog je uklapanje poznatog i očekivanog dovedeno do savršenstva...
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...
Inovativni motori i reaktori
Bolji pogon
Električni motori uskoro stižu u putničke avione, samo da se reši nekolicina konstruktorskih prepreka...
Honor Magic 6 Pro
Magična Šestica
Sistem kamera oslanja se na tehnički sofisticiran dizajn sa promenjivim otvorom blende...
Apple, AI i nova tužba za monopol
Kisela ili slatka jabuka
Apple će uvek da koristi sopstveno rešenje, ukoliko može da ga napravi dovoljno brzo i kvalitetno...
Dragon’s Dogma 2
Nastavak dvanaest godina stare igre koja odavno ima kultni status, naoko, jednostavan akcioni RPG koji se trudi vas angažuje, ali i pomalo namuči...
Rise of the Ronin
Rise of the Ronin izuzetno podseća na Ghost of Tsushima, kako po izgledu, tako i po konceptu...
Highwater
Ugodan koktel postapokaliptične komike i poetične melanholije...
Microsoft Windows 3.0
Prisećamo se treće iteracije operativnog sistema baziranog na grafičkom korisničkom okruženju, koja je konačno mogla da izađe na crtu takmacima...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama