TEST DRIVE
MSI GeForce N260GTX Lightning
MSI munja
Saša UZELAC
1. jun 2009.

MSI GeForce N260GTX Lightning
MSI GeForce N260GTX Lightning
Veliki broj proizvođača grafičkih kartica, kao i veliki broj modela, što je posledica oštre borbe na ovom tržištu, dovode do toga da je sve teže i teže izdvojiti se iz mase proizvoda. Različiti pristupi, različite strategije „prolaze” sa različitim uspesima. Neki proizvođači pokušavaju da privuku korisnike bogatom dodatnom opremom, neki cenom, dok neki obećavaju bolje performanse... U svakom slučaju, prilično standardno i više puta viđeno. Ponekad nas, ipak, neki od proizvođača iznenadi idejom, a ovoga puta je to MSI.

Model se zove prilično neinventivno, MSI GeForce N260GTX Lightning, ali je sama kartica prilično osveženje u svom segmentu, jer se, naravno u granicama mogućeg, znatno razlikuje od svoje konkurencije. Već na prvi pogled jasno je to da je u pitanju kartica namenjena entuzijastima i hard-core igračima, a MSI, u zavisnosti od uspeha svog prvenca, razmišlja i o celoj seriji „munjevitih” modela. Po imenu se zaključuje da je u pitanju GeForce GTX 260, naravno verzija Core 216 urađena u 55 nm procesu, sa kojim smo se već nekoliko puta susreli. Ono što izdvaja ovaj MSI jesu dizajn, taktovi, dodatna oprema i, naravno, cena.

MSI GeForce N260GTX Lightning - Airforce Panel
MSI GeForce N260GTX Lightning - Airforce Panel
GeForce N260GTX Lightning je „fabrički” overklokovana, umesto standardnih 576 MHz za grafički processor, 1242 MHz za shadere i 1 GHz za memoriju, ovaj MSI „seva” na 650 MHz/1404 MHz/1000 MHz, što nagoveštava 10-tak procenata bolje performanse. Da bi povećani taktovi bili bezbedni, MSI je iskoristio novo „custom” rešenje za hlađenje, koje se sastoji od masivnog dual-slot kulera, koji u sebi sadrži dva ventilatora i čak pet heatpipeova. Zajedno sa poklopcem od brušenog aluminijuma i sa crnom štampanom pločom ova kartica izgleda zaista „preteće”. Inspiracija je očigledno neki hi-tech vojni hardver, na šta će vas nimalo suptilno uputiti i samo pakovanje. Ispod masivnog hladnjaka krije se 10-fazna naponska jedinica (pri čemu je 8 faza predviđeno za GPU i dve za memoriju), Hi-C polimerski kondenzatori i na samoj ivici kartice tačke za merenje napona grafičkog procesora i/ili memorije, što je mali detalj koji Lightning gura čak i dalje u „OC friendly” klasu komponenti. Još jedna stvar izdvaja MSI-jev od ostalih GeForce GTX 260 Core 216 modela, a to je dvostruko veća količina memorije, impozantnih 1792 MB GDDR3 memorije.

Što se priključaka tiče, sve je standardno: dva priključka za napajanje na gornjoj ivici, pored S/PDIF i SLI konektora. Pozadi su Dual Link DVI, HDMI i stari, dobri VGA (ili D-SUB, kako god), koji sve više proizvođača zamenjuje drugim DVI konektorom, ali mu je MSI ostao veran. Preturanjem po kutiji nailazimo na sve potrebne kablove, HDMI i DVI adaptere, softver, uputstva i, konačno, na nešto što MSI naziva AirForce panelom. U pitanju je eksterni panel kojim se upravlja dodirom i koji omogućava da se tokom rada menjaju naponi i frekvencije ove grafičke kartice, odnosno režimi rada. Širine je 5,25”, što nije nimalo slučajno jer omogućava da se postavi i interno u računar ispod ili iznad optičkog uređaja ili ostavi napolju i postavi negde između tastature i monitora. Povezuje se preko USB-a i da bi funkcionisao potrebno je instalirati prateći softver.

Iz svega priloženog jasno se vidi da ova kartica nije namenjena standardnom korisniku, već entuzijasti koga zanimaju ovde navedene dodatne mogućnosti i performanse i koji iz svog hardvera izvlači maksimum. MSI je ovaj proces znatno olakšao, pa verujemo da će mnogima ovo biti prva komponenta koju će overklokovati, naravno ukoliko je kupe. Sve je jednostavno i vrlo efikasno, pa treba čestitati MSI-jevim inženjerima na dobroj ideji i realizaciji.

Overklokovati je, naravno, moguće i bez svega ovoga, ali je ipak lakše i zanimljiveje to uraditi putem AirForce panela, tako da ovu karticu možemo preporučiti svima onima koji su zarad želje da imaju nešto specifično spremni da plate solidno visoku cenu.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama