TEST DRIVE
Canon Powershot SX100 IS i S5 IS
Ultrazum za svakoga
Petar VEINOVIĆ
1. avgust 2008.

Canon Powershot SX100 IS
Canon Powershot SX100 IS
Model Powershot SX100 IS za Canon predstavlja novu klasu niskobudžetnih ultrazum fotoaparata. U pitanju je kompaktni ultrazum sa odličnim objektivom i poslednjim Canonovim tehnologijama, ali za nijansu osiromašen nekim opcijama i performansama od, recimo, jednog „punokrvnog” ultrazum aparata poput modela S5 IS, koga u ovom broju uporedo testiramo sa pomenutim novajlijom.

Canonov prvenac iz klase jeftinijih ultrazum modela, model SX100 IS, ima senzor veličine 1/2,5 inča i efektivnu rezoluciju 8 megapiksela i ne predstavlja ništa posebno kada je u pitanju fizički izgled aparata. Celokupno kućište izrađeno je od kvalitetne plastike u metalik sivoj ili crnoj boji, koja aparatu donosi mnogo ozbiljniji i agresivniji izgled, a zahvaljujući „izbačenom” rukohvatu, ovaj model poseduje sasvim pristojnu ergonomiju. Veliki LCD dijagonale 2,5 inča ima rezoluciju od 172.000 piksela, pa je dosta kvalitetnog prikaza, sa nešto lošijim uglom vidljivosti i automatskim posvetljavanjem pri slabijem svetlu. Ispod monitora postavljen je red dugmića koji jesu kvalitetni i vrlo dobro reaguju na pritisak, ali od deset istih aparata kod bar dva modela javlja se to da su malo iskrivljeni, tačnije nisu svi postavljeni u ravni, što smanjuje utisak o kvalitetu uređaja. Desno od velikog LCD-a Canon je ubacio, kao kod modela Powershot G9 (SK 12/07), kružni kontrolni točkić, koji je ujedno i četvorosmerni kursor sa najosnovnijim prečicama. Uvođenje ovakvog načina kontrole i navigacije veoma je dobar, praktičan i koristan potez za sve buduće korisnike ovog aparata, kao i poslednje generacije ultrakompaktnih IXUS-a. Na gornjoj strani nalazi se zvučnik i integrisani blic, koji se ručno podiže ukoliko ima potrebe za istim. Kako se blic nešto više izdiže kada je aktivan, udaljenost od ose objektiva je veća, a time je manja verovatnoća za pojavu crvenih očiju. Ukoliko se one ipak pojave, Canonova integrisana opcija u aparatu za otklanjanje ove neprijatne pojave odlično obavlja posao. Priključci za strujni adapter, računar i TV nalaze se ispod istog plastičnog poklopca na desnoj strani aparata, dok se mesto za memorijsku karticu i baterije nalazi u samom rukohvatu na donjoj strani uređaja. To znači da zamena kartice zahteva otvaranje poklopca za baterije (koje nisu fiksirane u aparatu), što je rešenje koje ne volimo da vidimo. Uz aparat se isporučuje kartica od nedovoljnih 32 MB, a podržane su SD kartice visokog kapaciteta (SDHC). SX100 IS koristi dve standardne AA baterije, a s obzirom na „veliki” objektiv, veći displej i odsustvo optičkog tražila, autonomija ovog modela nije za pohvalu. Dodatne dve baterije bile bi prava stvar, ali za njih nije bilo mesta. Navoj za stativ je standardnih dimenzija, izrađen je od plastike i smešten van ose objektiva. Masa aparata bez baterija i kartice iznosi oko 260 grama.

Canon Powershot SX100 IS
Canon Powershot SX100 IS
Kvalitetan Canon objektiv ima raspon žižnih daljina 36-360 mm (35 mm ekvivalent), što predstavlja 10x optičko uvećanje, sa integrisanom optičkom stabilizacijom (IS). Maksimalna rezolucija fotografija je 3264 x 2448, dok je za „pokretne slike” rezervisana veličina od 640 x 480 piksela i 30 FPS. Kvalitet video zapisa i zvuka vrlo je dobar, dok je prilikom snimanja onemogućeno korišćenje optičkog zuma.

Drugi aparat na testu sa još „dužim” objektivom je Powershot S5 IS. Nećemo preterano ulaziti u detalje ovog modela, jer je on samo poboljšanje izuzetnog S3 IS aparata, koga smo imali prilike da testiramo u februaru prošle godine. Ukoliko se pitate šta se desilo sa modelom S4 IS, on je preskočen, jer se u japanskom jeziku broj četiri dovodi u vezu sa reči „smrt”, pa je zbog negativne konotacije i praznoverja ovaj model jednostavno preskočen.

Canon Powershot S5 IS
Canon Powershot S5 IS
Senzor ugrađen u S5 IS isti je kao i kod modela SX100 IS, a što se tiče fizičkog izgleda, ovaj model je nešto veći i skoro duplo teži (450 grama bez baterija). Zahvaljujući većem i lepše oblikovanom rukohvatu S5 IS odlično leži u šaci. Izrađen je od kvalitetne plastike i dostupan je samo u crnoj boji. Kao i raniji modeli, poseduje pokretni LCD dijagonale 2,5 inča sa 207.000 piksela, veoma kvalitetnog prikaza. Kada je reč o makro fotografiji ili fotografisanju iz „čudnih” uglova, praktičnost ovakvog displeja nema potrebe komentarisati. Desno od LCD-a nalaze se standardni dugmići i kursorski taster za navigaciju kroz meni i podešavanje osnovnih parametara fotografije. Pomenuti dugmići izuzetnog su kvaliteta i napravljeni su poput onih na Canon digitalnim SLR modelima (EOS 400D i 450D). S5 IS poseduje elektronsko tražilo, veličine 0,33 inča i rezolucije 115,000 piksela. Na gornjoj strani aparata odmah se primećuje najbitnija razlika u odnosu na stari model - „šine” za eksterni blic (Hot Shoe). Aparat je kompatibilan sa poslednjim modelima Canonovih bliceva poput 580EX II ili 430EX, sa kojima se mogu ostvariti vrhunski rezultati, pogotovo u zatvorenim prostorijama. Ugrađeni blic je, kao i kod SX100 IS, manuelni, tačnije neće automatski „iskočiti” ukoliko se ručno ne otvori. Što se tiče „crvenih očiju”, ista priča važi kao i kod SX100 IS. Priključci za USB, TV i strujni adapter nalaze se ispod gumenog poklopca na desnoj strani aparata, dok je na suprotnoj strani zvučnik. Zahvaljujući četiri AA baterije, koliko ovaj model „guta”, autonomija mu je izuzetna, a pored baterija, ispod istog kvalitetnog poklopca nalazi se i mesto za SD memorijsku karticu (32 MB u paketu). I ovde imamo istu zamerku kao i kod prethodnog modela.

Ono što je dobro ne treba menjati, i toga se Canon drži što se tiče odličnog objektiva koji je integrisan u S5 IS, a isto tako i dve generacije unazad. Optičko uvećanje12x, optička stabilizacija (IS) i tri crvena slova USM koja označavaju ultrazvučni motor za ultrabrzo, nečujno zumiranje, što nedostaju modelu SX100 IS, govore da je ovo zaista vrhunski objektiv. Prsten za kontrolu zuma ima dve brzine: za precizno i brzo zumiranje. Ono što neki zameraju jeste to što Canon i dalje nema širokougaoni ultrazum, mada sa takvim objektivom ne bismo dobili ovako odlične rezultate. Najviša rezolucija videa i fotografija ista je kao i kod SX100 IS, s tim što su snimci kod ovog modela mnogo kvalitetniji. Tome najviše doprinose odličan stereo zvuk i mogućnost korišćenja optičkog uvećanja.

Canon Powershot S5 IS
Canon Powershot S5 IS
Što se tiče načina i režima fotografisanja, oba testirana modela imaju potpunu automatiku kao i potpunu manuelnu kontrolu nad svim parametrima fotografije. Takođe, kod oba kuca srce procesora DIGIC III za internu obradu fotografija i brzinu rada samog uređaja. Kvalitet fotografija generalno je odličan i to važi za oba aparata, sa razlikama u nijansama koje i nisu vredne pomena. ISO performanse su standardne za ovu klasu fotoaparata, pri čemu mislimo na to da sve slike preko ISO 400 imaju primetan šum. Veće ISO brzine su, eventualno, za razvijanje u manjim i standardnim formatima. Brzina izoštravanja takođe je u velikoj meri ista i precizna, a, kao i uvek, pri lošijim svetlosnim uslovima malo sporija i otežana, ali i dalje sa tačnim izoštravanjem. Boje su verno prikazane, imaju možda malo jači, ali vrlo dobar kontrast, a kada je oštrina u pitanju, SX100 IS daje malo „mekše” fotografije u odnosu na S5 IS, što je svakako posledica malo većeg „peglanja” fotografije u samom aparatu.

Canon je napravio dobar posao ubacivši SX100 IS u svoj „arsenal” i ponudivši nezahtevnim korisnicima odličan aparat sa kvalitetnim objektivom i fotografijama nešto većih mogućnosti od standardnih kompaktnih aparata, po pristupačnoj ceni (220 evra), dok je model S5 IS Canon namenio, kao i do sada, onim zahtevnijim budućim fotografima. Tako S5 IS dolazi sa pregršt opcija, odličnom autonomijom, većom praktičnošću (opciona dodatna sočiva, bolji objektiv, pokretni LCD, Hot Shoe...) i oko 100 evra većom cenom, koja je, prema našem mišljenju, svakako opravdana.


Canon Powershot SX100 IS
Rezolucija:
8 megapiksela
Ostalo:
10x optički zum, optička stabilizacija slike, 2,5 inča LCD, dve AA baterije, 32 MB SD memorijska kartica
Canon Powershot S5 IS
Rezolucija:
8 megapiksela
Ostalo:
12x optički zum, optička stabilizacija slike, ultrazvučni motor, pokretni 2,5-inčni LCD, četiri AA baterije, mogućnost upotrebe dodatnih širokougaonih i teleobjektiva i eksternog blica, 32 MB SD memorijska kartica
Proizvođač:
Canon
Kontakt:
PiN Computers
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama