TEST DRIVE
Yepo YP-737-13, YP-757-10, YP-757-11C, YP-767N
Đavolje sprave
Veselin MILJKOVIĆ
1. jul 2008.

Muzika je umetnost koja je, verovatno, stara koliko i ljudska rasa. Od praistorije do danas prošlo je mnogo vremena, a značenje muzike u ljudskom društvu oblikovalo se zajedno sa kompleksnošću instrumenata i razvojem ljudskog društva. Bilo bi veoma interesantno kad bi postojala mogućnost da se sve sagleda u jednom danu, to jest, da se vidi odakle se krenulo: sa šupljim stablima drveća i čvrstim granama, pa sve do električnih gitara i klavijatura, a relativno skoro i do računara, kao jednog od univerzalnih tvorevina. Vekovi su prošli, ali eto, tek protekli (dvadeseti) vek omogućio nam je da ceo simfonijski orkestar stavimo u džep i krenemo u šetnju, dok lagano svira Betovenova IX simfonija samo za naše uši. Nekoliko tih „đavoljih” tvorevina, koje u sebi drže zarobljene brojne izvođače, umetnike, koji su žrtvovali svoje živote zarad uživanja drugih, imamo danas na detaljnom ispitivanju. Reč je o četiri plejera firme Yepo koja nam dolazi iz Kine. Firma je osnovana 2003. godine i od tada se bavi proizvodnjom i prodajom MP3 plejera i mobilnih telefona.

Yepo YP-737-13
Yepo YP-737-13 
Počnimo od najmanjeg modela, koji nosi naziv YP-737-13. On je veoma malih dimenzija i praktičan za nošenje oko vrata jer nije veći od prosečnog priveska za ključeve. Unutar kružnog otvora krije se majušni monohromatski (crno-beli) displej, dijagonale manje od jednog inča, čiji kvalitet nije najreprezentativniji. Uređaj na sebi ima pet tastera za kontrolu koji formiraju krug, a dizajnu daju interesantan izgled. Napaja se iz ugrađene Li-polymer baterije, koja se puni punjačem ili povezivanjem na računar. Pored svega toga, ima ugrađen i majušni zvučnik, tako da je moguće slušati muziku u društvu. Tasteri za kontrolu malo su lošijeg kvaliteta, pa ih je ponekad potrebno malo jače pritisnuti da bi uređaj prihvatio komandu. Kvalitet reprodukcije zvuka je solidan, a podržani su MP3, WMA i OGG audio zapisi. Slušalice koje se dobiju uz plejer nešto su lošijeg kvaliteta u pogledu reprodukcije zvuke. Pored osnovne funkcije (držanje ogromnog broja izvođača u „zarobljeništvu”), podržano je otvaranje TXT fajlova, postoji funkcija telefonskog imenika, diktafonska funkcija sa snimanjem u četiri kvaliteta snimka i FM radio prijemnik. Povezivanje na računar prošlo je bez problema, a prepoznat je kao USB prenosivi disk. Brzine prenosa podataka izgledale su ovako: oko 900 KB/s za upis i oko 4 MB/s za čitanje, što je relativno sporo za uređaj kapaciteta jedan gigabajt, ali, imajući u vidu cenu koja je ispod 2000 dinara, sve mane padaju u vodu.

Yepo YP-757-10
Yepo YP-757-10
Sledeći po (nekom) redu jeste YP-757-10. Potpuno je crne boje, sa srebrnim detaljima i malo većih dimenzija od prethodnog modela. Poseduje displej u boji dijagonale 1,8 inča, ne baš najboljeg kvaliteta, jer osetno menja boje prilikom promene ugla gledanja. Kao i prethodni model, ima ugrađen zvučnik, ali za razliku od njega ima izdvojene tastere za kontrolu jačine zvuka, što je veliki plus. Kapacitet testiranog uređaja je 2 GB, napaja se iz Li-ion baterije, koja se puni na isti način kao na prethodnom modelu. Podržani su MP3, WMA i OGG audio fajlovi, a reprodukcija je dobrog kvaliteta, dok su slušalice iste kao na prethodnom uređaju. Od dodatnih funkcija vezanih za reprodukciju zvuka izdvojili bismo puštanje pesama po folderima (repeat i random folder) i ekvilajzer. Za video zapis zadužen je proizvođačev AMV, koji se pokazao upotrebljiv. Podržani formati digitalne fotografije su JPG, BMP i GIF (animirani i običan), a uređaj, takođe, podržava otvaranje TXT i LRC fajlova. Pored svega pomenutog, uređaj ima ugrađen FM radio prijemnik, diktafonsku funkciju sa mogućnošću odabira između četiri kvaliteta snimka i jednu video igru. Ovaj plejer solidnog je kvaliteta, mada nešto sporije reaguje na komande, što opravdava skromnu cenu koja je manja od 2500 dinara za verziju kapaciteta 1 GB. Tasteri su sigurni u radu, ne škripe i ne prave probleme, a u početku je malo neobična upotreba tastera jer se meni taster nalazi sa strane. Kao i prethodni uređaj, po povezivanju na računar prepoznat je kao USB prenosivi disk, ali brzine su izgledale malo bolje: oko 1 MB/s za upis i oko 5 MB/s za čitanje sa ugrađene memorije.

Yepo YP-757-11C
Yepo YP-757-11C 
YP-757-11C fizički veoma podseća na iPod nano. Na sebi ima kolorni displej, znatno kvalitetniji u odnosu na prethodni model, dijagonale 1,8 inča. Donja strana uređaja potpuno je metalna, a prema potrebi može poslužiti kao ogledalce. Za razliku od prethodno opisanih modela, ima otvor za microSD karticu, tako da se internih 2 GB veoma lako mogu proširiti. Dodatnoj kartici se pristupa jednostavno (bez potrebe za odabirom upotrebne memorije). Tasteri su dobrog kvaliteta, ne škripe i sigurni su u radu. Uređaj je lagan i prilično tanak, ali zbog svojih dimenzija deluje veoma nezgrapno kada se okači o vrat. Napaja se iz ugrađene punjive baterije, kao i prethodna dva modela. Reprodukcija zvuka dobrog je kvaliteta, dok su slušalice identične prethodnim modelima. Po pitanju ostalih funkcija jednak je prethodno opisanom modelu. Kad se poveže na računar, biva prepoznat kao dva odvojena USB prenosiva diska (interna memorija i dodatna kartica), a brzine prenosa podataka na ugrađenu memoriju bile su oko 800 KB/s za upis i oko 4,4 MB/s za čitanje. Uređaj je dobrog kvaliteta, prihvatljivom brzinom reaguje na komande i veoma je interesantnog dizajna, tako da ga cena od oko 2500 dinara (za uređaj kapaciteta 1 GB) čini još privlačnijim, bacajući spor prenos u drugi plan.

Yepo YP 767N
Yepo YP 767N
Najinteresantniji, ujedno i najskuplji plejer iz testirane četvorke svakako je YP-767N. Njegova memorija takođe je proširiva, ali miniSD karticom, čijoj se memoriji pristupa, takođe, veoma lako. Simpatičnog je dizajna, potpuno crne boje, predviđen da se drži u horizontalnom položaju. Sa prednje strane nalazi se 2,4-inčni displej u boji, pored kog su četiri tastera za kontrolu plejera. Displej je solidnog kvaliteta, dobro vidljiv iz oštrijih uglova. Sa strane uređaja nalaze se, između ostalih, izdvojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, što je za svaku pohvalu. Zadnja strana potpuno je metalna, i ima otvor za zvučnik. Uređaj odaje kvalitetan utisak u ruci i pored toga što su tasteri nešto tvrđi za korišćenje. Formati audio zapisa podržani od strane YP-767N su MP3, WMA i OGG, dok je reprodukcija nešto kvalitetnija nego na prethodnim modelima. Pomalo nas je iznenadila činjenica da se i uz ovaj model dobijaju iste slušalice kao i kod prethodnih plejera, koje ne mogu da izvuku potencijal ovog uređaja. Ostale funkcije su identične, osim diktafonske funkcije, u kojoj se može odabrati MP3 i WAV format zapisa. Pored toga, proizvođač je ugradio još nekoliko korisnih aplikacija: štopericu, kalkulator, kalendar i naročito interesantan browser fotografija sa više različitih opcija za gledanje slika, kao i podršku browse sa previewom. Ono što nismo pomenuli jeste dizajn menija, koji je veoma interesantan i znatno se razlikuje od prethodnih modela. Cena ovog uređaja je oko 3500 dinara (model sa gigabajtom memorije). Konekcija ka računaru ostvaruje se putem USB-a, a prepoznat je kao dva USB prenosiva diska. Brzine prenosa podataka iznosile su oko 1 MB/s za upis i oko 6 MB/s za čitanje. Uređaj se napaja iz ugrađene Li-Polymer baterije, koja se puni kao kod prethodnih plejera.

Zajedničko za sve testirane plejere jeste da imaju USB mini-B konektore i klasične izlaze za slušalice, dok YP-767N ima čak dva izlaza.

Đavolje naprave, koje smo danas upoznali, i koje pružaju neizmerno zadovoljstvo svojim vlasnicima (čitaj: plejeri), imaju svoje vrline i svoje mane, ali sigurno su vredne pažnje. Što zbog veoma pristupačne cene, što zbog kvaliteta, svakako će naći put ka nečijim ušima, džepu ili vratu.


Yepo YP-737-13
Kapacitet:
1 GB
Ostalo:
punjiva baterija, FM radio, diktafon, monohromatski (crno-beli) displej, USB 2.0
Yepo YP-757-11C
Kapacitet:
2 GB
Ostalo:
kolorni displej, punjiva baterija, FM radio, diktafon, video igra, proširiv microSD karticom, USB 2.0
Yepo YP-757-10
Kapacitet:
2 GB
Ostalo:
kolorni displej, punjiva baterija, FM radio, diktafon, video igra, USB 2.0
Yepo YP-767N
Kapacitet:
1 GB
Ostalo:
kolorni displej, punjiva baterija, FM radio, diktafon, video igre, proširiv miniSD karticom, USB 2.0
Proizvođač:
Yepo
Kontakt:
Computer Dream
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama