PD KUTAK
Magic Speed 3.1
Bojan NOVAKOVIĆ
1. decembar 2007.

Tokom višemesečne egzistencije Windowsa na računaru, njegova brzina i funkcionalnost polako opadaju. O razlozima ove pojave pisali smo mnogo puta dosad. Gomila programa iza sebe ostavlja fajlove i upise u registru. Zatim, tu je i poneki spyware koji se ubaci u startup, ili se dogodi da instaliramo program koji ne koristimo, a koji se pokreće automatski sa operativnim sistemom. Zna se jako dobro da warez i „nestašni” sajtovi sa sobom uglavnom nose i neki spyware, a u najmanju ruku tracking cookie, koji može biti i te kako opasan. U svakom slučaju, postoji veoma mnogo stvari koje utiču na brzinu rada računara, a uglavnom je razlog usporenja neopreznost samih korisnika.

Magijom do brzine

Prosečan korisnik teško bez pomoći sa strane može da ubrza rad oskrnavljenog operativnog sistema. Upravo zato se pribegava programima čija je specijalizacija uklanjanje bespotrebnih komponenata iz Windowsa. Mnogi tvrde da je za efektno ubrzavanje „Prozora” potrebna magija, a program Magic Speed nosi magiju sa sobom, bar u imenu.

Prvi korak je kontrola programa koji se startuju sa Windowsom. U ovoj sekciji korisnik ima kompletan pregled svih programa označenih po rangu (sistemski fajlovi, nepoznati fajlovi i virusi). Primetili smo da program proverene stvari svrstava među viruse. Na primer, nama je konekciju za Internet (koja stoji u Startupu) deklarisao kao virus. Nije veliki propust, ali trebalo bi proveriti ovakve stvari pre brisanja. Svaki korisnik preko Regedita i Msconfiga može sam da kontroliše programe koji se startuju. Za to nam nije potreban dodatni program.

Drugi korak svodi se na kontrolu softvera. Ovde se vrši provera lokacije softvera, njegova efikasnost, kao i aktivnost ActiveX kontrola. Pre svake popravke moguće je izvršiti pregled grešaka i pomoću toga odlučiti šta treba, a šta ne treba popravljati. Treći korak čisti sve privremene fajlove koje koristi Windows, kao i privremene unose u registar koji nisu obrisani. U četvrtom koraku vrši se „štipkanje” Windowsa, odnosno Tweaking. Tu se uglavnom nalaze sistemska podešavanja koja ovde nećemo nabrajati, ali za svako od njih postoji objašnjenje u okviru programa i naše je mišljenje da ovaj korak neće imati mnogo udela prilikom ubrzanja Windowsa, tako da je najbolje sve ostaviti onako kako je prvobitno bilo podešeno. Poslednji korak odnosi se na „čeprkanje” po RAM-u. Kao i uvek, ovakvi zahvati zaista oslobode memoriju, ali ne pomažu mnogo po pitanju ubrzanja sistema jer se RAM prilikom pokretanja prvog većeg programa opet popuni. U svakom slučaju, ne može da škodi, ali ne može ni da pomogne.

Ukoliko korisnik želi, može da „zakaže” automatsko skeniranje i čišćenje računara. Veliki minus ide Helpu, koji je siromašno urađen. Programeri su se uglavnom potrudili da objasne ljudima kako da plate program i kako da preuzmu neko drugo njihovo ostvarenje, a ne kako da koriste Magic Speed.

Kao što se iz teksta može zaključiti, postoje opcije koje mogu da koriste, i to može da pomogne korisnicima koji imaju slab računar, stoga žele da iz njega izvuku maksimum. Na našoj test mašini (AMD Athlon XP 2,8 GHz, 1,5 GB RAM) nije se primetila bogzna kakva razlika. U svakom slučaju, kada Windows krene da „štucka”, najbolji lek je (bio i ostao) reinstalacija.


Potrebno:
Windows NT/2000/XP/2003/ Vista
Veličina:
5,19 MB (trial), 9,3 MB na HD-u
Cena:
30 dolara, proba 14 dana
Adresa:
www .smartpctools .com /magic _speed /index1 .html
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama