TEST DRIVE
Western Digital Caviar GP WD10EACS
Jednocifreni disk
Bojan ŽIVKOVIĆ
1. novembar 2007.

Western Digital Caviar GP WD10EACS
Western Digital Caviar GP WD10EACS
Kada se govori o kapacitetu diskova, navikli smo da u razgovoru koristimo višecifrene brojeve kao što su 80, 120, 250 i sl. U stvari, korišćenje jednocifrenih brojeva za izražavanje kapaciteta diskova je poslednji put bilo u modi pre nešto više od deset godina kada smo se oduševljavali diskovima kapaciteta 1 GB. Međutim, kako je svima poznato, mnoge stvari se vraćaju u modu, tako da će i ovakvo, „retro” označavanje kapaciteta hard diskova uskoro opet postati redovna pojava. Naravno, razlika je u jedinici mere, pošto stari dobri gigabajt ustupa mesto svom velikom bratu, terabajtu. Ovog meseca smo na testu imali prvi disk kapaciteta jedan terabajt, Western Digitalov model WD10EACS.

Prvo što se može uočiti kod ovog hard diska jeste mala razlika u nomenklaturi u odnosu na ranije modele. Ovaj hard disk pripada WD-ovoj seriji Caviar GP (Green Power) koja obuhvata diskove kapaciteta 500 GB, 750 GB i 1 TB, koji koriste ploče kapaciteta 250 GB. Osnovne odlike ove serije su upotreba PMR (Perpendicular Magnetic Recording) načina smeštanja podataka, bafer od 16 MB, korišćenje dva ležaja za osovinu motora, SATA 3.0 Gbit/s interfejs, kao i primena različitih tehnologija za smanjenje potrošnje električne energije. Slova u oznaci ovog modela imaju sledeća značenja: E - u pitanju je troipoinčni disk čiji se kapacitet izražava u terabajtima (zbog čega je i broj koji označava kapacitet dvocifren i znači 1,0 TB), A - disk spada u desktop kategoriju i pripada seriji Caviar, C - disk koristi Intellipower tehnologiju za regulaciju potrošnje električne energije i broj obrtaja ploča u minutu varira od 5400 do 7200, i S - disk koristi SATA interfejs brzine 3,0 Gbit/s sa 22-pinskim konektorom. Pored ovog modela, istoj seriji pripadaju i modeli WD500AACS i WD750AACS kapaciteta 500, odnosno 750 GB.

Prva od posebnih tehnologija koje ovi hard diskovi koriste je IntelliPower, koja omogućava štednju električne energije kroz prilagođavanje brzine rotacije diskova u zavisnosti od opterećenja hard diska. U slučaju da je hard disk neaktivan, odnosno da dobija malo zahteva za upis i čitanje, broj obrtaja ploča u sekundi biće 5400, a s povećanjem opterećenja brzina raste do maksimalnih 7200 obrtaja u minutu. Kao što će se pokazati kroz rezultate testova, ova promena se ne oseća u radu i ne postoje naznake da bitno utiče na performanse diska.

Druga posebna tehnologija kojom raspolaže WD10EACS je IntelliSeek i ona takođe utiče na smanjenje potrošnje električne energije, ali i na smanjenje vibracija izazvanih kretanjem glava hard diska. Naime, pri traženju sektora, glava se punom brzinom pomera na stazu u kojoj se sektor nalazi, a zatim čeka da taj sektor prođe ispod glave. IntelliSense ovom problemu pristupa tako što proračunava vreme za koje će sektor proći ispod glave i na osnovu toga određuje brzinu kojom glava treba da se pomeri da bi se postavila na potrebnu stazu tik pre nego što sektor prođe ispod nje. Vreme potrebno za pronalaženje sektora ostaje isto, ali se glava pomerila sporije, uz manji utrošak električne energije i mnogo manje buke. Kroz testiranje smo stekli utisak da je najglasniji deo ovog diska zapravo motor i da se pomeranje glava nije značajno primećivalo čak ni pri testovima slučajnog pristupa.

Poslednja na listi tehnologija koje služe za smanjenje potrošnje jeste IntelliPark, koja omogućava smanjenje aerodinamičnog otpora pri rotaciji ploča tako što parkira glave kad god je to moguće. Za parkiranje glava ovaj hard disk koristi sistem Ramp Load/Unload.

Za ocenu performansi ovog hard diska koristili smo uobičajene metode i programe. Za sintetičke testove koristili smo HDTach 3.0, QuickBench 1.1, PCMark05, kao i Sandra Lite XII. Realni test se, kao i obično, svodio na kopiranje 1,5 GB malih fajlova i 2,8 GB velikih fajlova sa referentnog diska i na njega, a to je u ovom slučaju bio Seagate ST3160815AS.

Sintetički testovi su u proseku pokazali da WD10EACS po brzini stoji rame uz rame sa upola manjim diskovima i da ih na trenutke nadmašuje. U stvari, jedini test u kojima se pokazao slabije je PCMarkov skup testova za hard disk u kojem je do izražaja došla rak-rana svih diskova sa mnogo ploča - ukupna masa glava. S druge strane za odlične performanse pri sekvencijalnom čitanju nesumnjivo je zaslužna upotreba tehnologije PMR koja je omogućila veću gustinu podataka.

Kada su u pitanju realni testovi, pri kopiranju velikih fajlova prosečna brzina iznosi oko 58 MB/s. Kada su mali fajlovi u pitanju, brzina je očekivano bila mnogo manja i u proseku je bila oko 14 MB/s. Vreme potrebno za brisanje malih fajlova je takođe pokazalo da je WD10EACS znatno brži od diskova iz serije SE16 kada je u pitanju kopiranje fajlova na istom disku.

Šta reći za kraj? Moramo priznati da nas je WD10EACS više nego prijatno iznenadio. Veliki kapacitet kojem se pristupa sasvim razumnom brzinom, nešto većom nego kod modela iz starijih serija čine ovaj disk izuzetno poželjnim artiklom svih korisnika kojima uvek nedostaje onaj dodatni gigabajt za smeštanje podataka. Mane? Praktično da ih nema, ukoliko izuzmemo finansijski izdatak koji kupovina ovog hard diska predstavlja. Međutim, poznato je da „merak cenu nema”.

WD10EACSWD4000KS
HDTachAverage Reading (MB/s)67,4061,90
Burst (MB/s)206,70186,80
Random Access (ms)14,7012,80
QuickBenchRead (MB/s)80,0668,73
Write (MB/s)52,6861,38
Random Access (MB/s)43,8940,97
Random Access (ms)22,7824,41
SandraIndex (MB/s)6061
PCMark05Score58886291
Na diskVeliki fajlovi (s)48,2552,39
Mali fajlovi (s)108,14106,18
Sa diskaVeliki fajlovi (s)59,4556,88
Mali fajlovi (s)90,06119,50
BrisanjeMali fajlovi (s)145,52167,53

Western Digital WD10EACS
Kapacitet:
1 TB
Bafer:
16 MB
Ostalo:
SATA 3.0 Gbit/s
Proizvođač:
Western Digital
Kontakt:
CT Computers
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama