INTERNET
Internet biznis
Uspeh kao navika
Mirko PERAK
1. oktobar 2007.

San mnogih dečaka i devojčica koji se bave računarima i internet tehnologijama, često se vrti oko toga da izgrade i pokrenu web sajt koji će privući veliki broj posetilaca, postati poznat među korisnicima računara i doneti mnogo novca. Decenije iza nas su donele i brzo pokrile senkom zaborava mnoge web sajtove i internet kompanije. Preživeli su samo najači, ali bez obzira na to što se čini da je već godinama internet tržište prezasićeno raznovrsnom ponudom, zaista sveža, nova ideja ipak može naići na dobar odziv i doneti uspeh. Takav je slučaj sa dvojicom studenata iz Rumunije koji su pre oko dve godine pokrenuli web sajt za downolad softvera. Ništa revolucionarno, ništa spektakularno, ali njihova kompanija se danas približava profitu od milion evra.

Šta je tajna rumunskog uspeha na Internetu?

Ako ste ikada posetili web sajt www.softpedia.com, preuzeli s njega neki besplatan softver i bili zadovoljni njegovom organizacijom, tada ste sigurno pomislili da iza njega stoji neka kompanija iz Amerike ili bar Zapadne Evrope. Međutim, ako skrolujete bilo koju stranicu na Softpedia web sajtu do kraja, videćete oznaku SRL u okviru informacije o zaštiti znaka i marke, a ona je rezervisana isključivo za kompanije iz Rumunije.

Softpediju su osnovali Georg i Katalin Garmacea kao nesvršeni studenti, Rumuni iz grada Valce. U početku je ime web sajta bilo www.softnews.ro, dok je sadržaj bio usmeren isključivo ka rumunskom tržištu, a sam web sajt bio je lociran na serverima lokalnog provajdera. Kao što je to slučaj i sa drugima koji počinju od nule, njihova marketinška strategija mogla se svrstati pod ono što nazivamo „gerila oglašavanje” - lepili su plakate po uličnim stubovima za struju.

Međutim, ova dva Rumuna ne bi došla do profita od milion evra da nisu ubrzo shvatili da ih fokusiranje na isključivo rumunsko tržište neće daleko odvesti. Zbog toga su odlučili da domen .ro zamene domenom .com, koji većini korisnika Interneta uliva mnogo više poverenja. Na kraju su u potpunosti odustali od rumunske verzije web sajta, zadržavši samo forume na rumunskom namenjene korisnicima lokacije iz ove zemlje.

U početku su osnivači ove kompanije očekivali da će ostati u kategoriji malih firmi, ne prelazeći granicu profita od sto hiljada evra godišnje, ali je uspeh počeo da raste preko planiranih očekivanja. Kao i u slučaju sličnih internet kompanija, finansijska konstrukcija se bazira na oglašavanju ili indirektnoj prodaji proizvoda i usluga drugih kompanija i proizvođača. Na pitanje o tome šta misle koji su razlozi uspeha njihove lokacije, ova dva momka navode dobar dizajn web stranica, što podrazumeva organizaciju sadržaja koja na prvom mestu ima potrebe korisnika.

Sledeći gotovo isti scenario, neverovatan uspeh je ostvario rumunski student po imenu Mihai Lucian Todea, koji je pokrenuo web sajt na lokaciji www.soft32.com. Ista tema, isto odstojanje - lepo organizovana i osmišljena lokacija za besplatan download softvera. Možda čak i skromnijeg sadržaja od prethodno opisane, ali zato ne i sa manjom zaradom.

Todea je poput već pomenutog dvojca u početku imao ideju da isključivo promoviše softver koji dolazi ispod čekića rumunskih programera. Međutim, nakon godinu dana rada i skromne zarade shvatio je da uspeh leži na drugom mestu. Redizajnirao je web sajt tako da bude usmeren ka engleskom govornom području, što je odmah počelo da daje rezultate. U prvoj godini nakon zaokreta u poslovnoj politici, 60% prihoda je ostvareno samo na bazi reklamiranja, dok je ostatak dolazio od indirektne prodaje usluga i dobara. Izraženo u ciframa, ovo je značilo sto hiljada evra godišnje, i samo dva zaposlena, dok je početni kapital bio jedino tri evra mesečno za troškove hostinga, ako izuzmemo vrednost računara.

Todea je na kraju odlučio da se vrati u svoj mali rodni grad u centralnoj Rumuniji, jer je njegova fizička lokacija za ovaj posao nebitna. Uspeh web sajta počeo je naglo da raste, tako da je mala kompanija počela da se širi, zapošljava nove ljude i približava granici od milion evra profita godišnje. Najnovije informacije na globalnoj mreži kažu da je jedna neimenovana kompanija iz Amerike napravila ponudu za kupovinu, ako ništa drugo, ono bar dela kompanije i web sajta koji je pokrenuo Tadea - dečkić iz malog grada u centralnoj Rumuniji.

Ako mogu Rumuni, zašto više sličnih primera ne bi bilo i u Srbiji?


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama