TEST DRIVE
Olympus SP-550 UZ
Školski teleskop
Petar VEINOVIĆ
1. april 2007.

Olympus SP-550 UZ
Olympus SP-550 UZ
Do pre nekoliko godina među vodećim proizvođačima fotoaparata ultra zoom klase svakako je bio japanski Olympus. Kako su poslednji modeli ovog proizvođača bili pomalo „nezanimljivi” potencijalnim kupcima, pre svega zbog nedostatka sada već podrazumevane mehaničke stabilizacije slike, Olympus je izgubio trku sa konkurentskim proizvođačima poput Canona i Panasonica. S namerom da se vrati među vodeće, Olympus predstavlja model SP-550 UZ, prvi i jedini kompaktni fotoaparat na svetu sa 18X optičkim uvećanjem. Pored neverovatnog raspona zuma, ovaj aparat „nudi” još nekoliko veoma korisnih mogućnosti.

Model SP-550 UZ ima ugrađen CCD senzor veličine 1/2,5 inča sa efektivnom rezolucijom od 7,1 megapiksela koji je upakovan u kvalitetno, plastično kućište tamnosive boje i podseća na SLR aparate. Izbačen, ergonomski veoma dobro oblikovan rukohvat obložen gumom i pozicija okidača pružaju sigurno i udobno držanje, to jest korišćenje fotoaparata. Na zadnjoj strani aparata takođe postoji ispupčenje na koje „dolazi” palac desne ruke. LCD dijagonale od 2,5 inča ima rezoluciju od oko 230.000 piksela sa veoma kvalitetnim i tečnim prikazom. Vidljivost na njemu je prilično otežana pri jakoj sunčevoj svetlosti, pa će ugrađeno elektronsko tražilo u takvim uslovima biti od veće pomoći od velikog LCD-a. Kružni multifunkcionalni taster i ostali dugmići kvalitetno su urađeni sa vrlo dobrim otporom prilikom korišćenja. Ne postoji nijedno dugme sa „izbačenom” komandom odnosno funkcijom za izbor nekih od osnovnih podešavanja kao što je, na primer, ISO osetljivost, pa je ulazak u meni aparata neminovan prilikom izbora. Za pregled snimljenih fotografija postoji zasebno dugme, a za povratak u režim snimanja dovoljno je pritisnuti okidač dopola. Na gornjoj strani aparata se nalazi blic koji „iskače” jedino pritiskom na dugme. Domet mu je oko pet metara, a zbog njegove veće udaljenosti od ose objektiva, „crvenih očiju” gotovo da nema. Desno od blica se nalaze beskonačni točkić za izbor režima rada fotoaparata, ON/OFF taster, dugme za uključivanje i isključivanje stabilizacije slike i okidač oko kojeg je prsten za kontrolu zuma. Zamerku upućujemo „dubokom” okidaču koji bi ipak trebalo da ima nešto kraći hod za udobniji rad. Ispod gumenog poklopca na levoj strani aparata nalaze se priključci za strujni ispravljač i USB priključak za komunikaciju sa računarom ili štampačem. Iako se u specifikacijama fotoaparata navodi da se radi o USB 2.0 konekciji, u pitanju je Full Speed standard brzine 12 Mbit/s, za razliku od High Speed standarda čija je brzina 480 Mbit/s (koji se popularno naziva samo USB 2.0). Na suprotnoj strani od ovih konektora nalazi se mesto za xD memorijsku karticu zaštićeno kvalitetnim plastičnim poklopcem. SP-550 UZ ima integrisanu memoriju od 20 MB. Vratanca za baterije su takođe kvalitetno urađena i imaju sigurnosnu bravicu koja smanjuje rizik od slučajnog otvaranja. Aparat koristi četiri AA baterije za napajanje i prilično je štedljiv. Ukoliko se koriste kvalitetne punjive baterije, sa ovim Olympusom je moguće „škljocnuti” u proseku oko 450 puta. Navoj za stativ je standardnog prečnika i izrađen je od plastike. Dimenzije aparata su 116 x 79 x 78 mm. Masa aparata, ne uključujući baterije, iznosi oko 365 grama, a zbog težine objektiva malo „vuče” na levu stranu što ne predstavlja veliki problem.

Olympus SP-550 UZ
Olympus SP-550 UZ
Objektiv je potpisao Olympus i ima 18X optičko uvećanje sa maksimalnim otvorom blende od F2,8 pri širokom i F4,5 pri tele položaju objektiva. Ovo je, u stvari, širokougaoni zum objektiv i raspon žižnih daljina se kreće od 28 do 504 mm (ekvivalentno filmu od 35 mm) i to je još jedna stavka koja ovaj aparat čini jedinstvenim na tržištu. Modeli ostalih proizvođača iste klase uglavnom imaju početnu žižnu daljinu od 37 mm. Ukoliko, pak, nekome ovaj raspon nije dovoljan, na listi dodatne opreme nalazi se širokougaoni konvertor koji postojećih 28 mm „proširuje” na 19,6 mm, kao i tele konvertor sa kojim se dobija 30X optičko uvećanje ili 856 mm! Neverovatno! Zbog prirode objektiva, potrebno je nešto više od tri sekunde od trenutka kada se uključi fotoaparat do momenta kada je moguće napraviti prvi snimak. Isto tako, SP-550 UZ dostiže svoj krajnji telefoto položaj objektiva za oko pet sekundi. Maksimalna rezolucija prilikom fotografisanja je 3072 x 2304. SP-550 UZ ima i mogućnost snimanja u RAW formatu, kada jedna slika zauzima oko 20 MB. Pri snimanju video-materijala, moguće je koristiti rezolucije od 640 x 480 ili 320 x 160 piksela i maksimalnih 30 sličica u sekundi. Ukoliko se snima pri najvišem kvalitetu (640 x 480 i 30 fps), dužina snimka je neograničena ako upotrebljavate xD karticu tipa H (High Speed). Ako to nije slučaj, snimanje će se prekinuti na 15 sekundi. Ukoliko je snimanje zvuka uključeno, nije moguće koristiti zum i mehaničku stabilizaciju slike, a oni su omogućeni ako se snima video-zapis bez zvuka. Video-zapis je vrlo dobrog kvaliteta sa solidnom reprodukcijom zvuka.

Olympus SP-550 UZ
Olympus SP-550 UZ 
Kada je reč o načinu fotografisanja, aparat ima potpuno automatski režim gde se sve svodi na kadriranje i okidanje. Kao i svi noviji Olympusovi aparati, i ovaj model ima Guide režim u kojem aparat „uči” i govori neiskusnim korisnicima na koje parametre pri fotografisanju bi trebalo da obrate pažnju, u zavisnosti od toga šta i kako slikaju. Izbor od oko 25 predefinisanih podešavanja odnosno scena takođe je prisutan. Makro performanse ovog aparata su odlične. U supermakro režimu moguće je snimiti objekat na minimalnoj udaljenosti od jednog centimetra. Moramo da napomenemo i izuzetan kontinualan režim koji je u stanju da, doduše u rezoluciji od 1,2 megapiksela, „ispuca” 15 slika u sekundi, što može biti veoma korisno i zanimljivo. Za one malo kreativnije, tu je nekoliko poluautomatskih režima (prioritet otvora blende, prioritet brzine zatvarača...), kao i potpuno manuelni režim gde sve opcije i parametre pri fotografisanju korisnik ručno podešava. Meni aparata nije konfuzan i lak je za korišćenje i privikavanje, a SP-550 UZ već ima srpski meni tako da je procedura oko „skidanja” sa Interneta i njegovog ubacivanja u aparat izbegnuta. Izbor opcija, kretanje kroz meni i pregled snimljenih fotografija ili video-materijala odvija se solidnom brzinom. Brzina fokusiranja u velikoj meri zavisi od položaja objektiva, kao i od uslova osvetljenja. Kada ima dovoljno svetla, fokusiranje se odvija prilično brzo i precizno, a kako zum „raste”, brzina potrebna za korektno izoštravanje se, logično, malo produžava i prihvatljiva je. U lošijim svetlosnim uslovima i noću, pri širokom položaju objektiva, automatski fokus se vrlo dobro snalazi i retko greši za šta je, u velikoj meri, zaslužna AF lampica za pomoć pri izoštravanju pri slabom svetlu. Da noćne fotografije budu kvalitetnije i oštrije, brine se Olympusova tehnologija Dual Image Stabilization koja, u kombinaciji sa većom ISO osetljivošću i mehaničkom stabilizacijom unutar aparata, omogućava korisniku da koristi veće brzine zatvarača i manje otvore blende pri slabijem osvetljenju i prilikom korišćenja zuma. Ova kombinacija daje vrlo dobre rezultate, a zbog količine šuma na noćnim fotografijama ne bi trebalo prelaziti ISO 400. Na ISO 800 primetna je veća količina šuma i fotografije mogu da „prođu” ukoliko se razvijaju u manjim formatima. Postoje opcije ISO 3200 i ISO 5000 i moguće su samo u rezoluciji od 2048 x 1536 (3,1 megapiksel), ali su one pri tim vrednostima skoro neupotrebljive. Te visoke ISO osetljivosti služe samo za marketinške svrhe. Generalno, fotografije su malo „mekše”, to jest malo više oštrine ne bi bilo na odmet, za šta je svakako „kriv” ogroman raspon zuma. Pravilno su eksponirane i sa vrlo dobrim kontrastom i prikazom boja. Kada je reč o ekspoziciji, naprednijim korisnicima će dobro doći mogućnost prikaza histograma u realnom vremenu (Live Histogram). Hromatska aberacija je primetna i u pristojnoj meri izražena, a u retkim situacijama je ima previše.

Na kraju, Olympus je ipak morao da napravi neke kompromise, što se najviše primećuje u maloj brzini objektiva i nešto „mekšim” fotografijama, ali i pored tih, nazovimo, nedostataka, SP-550 UZ je ipak jedan vrlo dobar ultra zoom aparat sa vanserijskom listom specifikacija kojom može da se pohvali jedino Olympus i, prema tome, nema konkurenciju. Ipak, cena od nešto viša od 500 evra svakako će biti najveća prepreka za većinu potencijalnih kupaca.


Rezolucija:
7,1 megapiksel
Ostalo:
18X optički zum, širokougaoni objektiv, mehanička i sofverska stabilizacija slike, LCD od 2,5 inča, Live Histogram, interna memorija od 20 MB, xD memorijska kartica, četiri AA baterije
Proizvođač:
Olympus
Kontakt:
Olympus Srbija
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama