PD KUTAK
CamStudio 2.0
Miloš KNEŽEVIĆ
1. februar 2007.

Sigurno ste nekada imali želju ili potrebu da snimite video-fajl sa određenom radnjom koju vršite na svom računaru. U startu je važno naglasiti da CamStudio nije u stanju da preuzima sadržaj direktno iz video-bafera, što znači da ne postoji mogućnost snimanja programa sa TV karte ili „filmskog platna”. Namena ovog programa je kreiranje video-tutorijala, pravljenje trejlera za neku aplikaciju ili jednostavno snimanje načina na koji se (recimo) instaliraju video-kodeci.

Besplatno snimanje desktopa

Kad smo već kod video-biblioteka, uz CamStudio dolazi i istoimeni kodek. Optimizovan je za preuzimanje video-segmenata desktopa, radi u RGB modu, a cilj mu je kompresija bez gubitka kvaliteta (lossless). Za ovo koristi dva algoritma: LZO i nešto poznatiji GZIP. Da bi program funkcionisao u punom sjaju, potrebno je pokrenuti instalaciju fajla camcodec.inf iz dodatne arhive (desni klik, zatim Install, pa na postavljeno pitanje odgovoriti sa Continue Anyway).

Snimanje AVI i SWF materijala je osnovna delatnost CamStudija. Za to se može koristiti sadržaj celog ekrana ili određene oblasti. Audio-komponenta se takođe može preuzeti, i to preko mikrofona ili zvučnika, pri čemu se druga varijanta najčešće mora ručno podesiti. Tu su i opcije audio i video sinhronizacije, određivanje prioriteta, pomeranje granica „položaja kamere”(autopan), pa i dodavanje beleški na ekran. Ovo poslednje predstavlja ubacivanje oblačića, strelica, oznaka i drugih grafičkih dodataka s kojima lakše možete pojasniti šta se događa na ekranu, a slobodno se mogu pomerati iznad svih layera.

Program ne čini samo njegova osnovna forma, već i tri dodatne: Movie Player (MP1.0), Movie Player Plus (MP2.1) i SWF Producer. Za poslednje ne treba biti ETF-ovac da bi se shvatilo da služi za kreiranje Flash animacija, ali „problem” leži u prethodne dve stavke Start menija. Obe imaju istu namenu, tj. služe za puštanje snimljenog video-sadržaja, ali sa manjim razlikama. Prvo smo mislili da je kraće nazvani plejer brži i služi za čist uvid u fajlove, dok je drugi složeniji i sa više opcija. Odmah smo se uverili da brzina jeste na strani MP1.0, ali posle malo „čeprkanja” po drugom plejeru, jedina prednost koju smo pronašli jeste zum u rasponu od 25 do 400 procenata. Verzija 1.0 krije „samo” dvostruko uvećanje i istovetno umanjivanje, ali zato pruža mogućnost kontrole zvuka, brzine reprodukcije, pa i unošenja komandnog stringa u MCI (Media Control Interface) maniru.

Kreiranje SWF fajlova je pojednostavljeno i svodi se na konvertovanje odabranih, neenkodiranih AVI animacija. Od podešavanja formata na raspolaganju vam je promena broja frejmova, kompresija audio-signala, pa i dodavanje i prilagođavanje nekog improvizovanog plejera za konkretan video. Od naprednijih opcija implementirani su menadžer memorije i mogućnost linkovanja više Flash fajlova čija veličina prevazilazi maksimalno ograničenje.

Ono čemu je namenjen CamStudio radi sa lakoćom i više nego zadovoljavajućom brzinom. Dve zamerke ipak ostaju, a prva se vezuje za pojavljivanje artefakta u vidu neuglednih pravougaonih tragova miša. Oni se mogu videti samo prilikom reprodukcije sa integrisanim plejerima, dok su u Windows Media Playeru, na primer, animacije glatke i „čiste”. Druga stvar koja štrči jesu HTML fajlovi koji se kreiraju u isto vreme kada i završni Flash materijal. Bez naknadnog čeprkanja po kodu, stranice najčešće neće prikazivati ništa, već vam ostaje samo ručno ubacivanje SWF fajla.


Potrebno:
Windows
Veličina:
1,32 MB, 8,31 MB na HD
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .camstudio .org
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama