AKTUELNOSTI
Imperija bi da uzvrati udarac
Branislav ANĐELIĆ
1. februar 1999.

U antimonopolskoj sudskoj parnici protiv „Microsofta” tužioci su zaključili svoje izlaganje i sada su na redu advokati „Microsofta” da predstave odbranu

Specijalno za „Svet kompjutera”

Autor karikature: Peđa Milićević
Autor karikature: Peđa Milićević
Na stepenicama Saveznog suda, advokati „Microsofta” odmah su objavili svetu da je država svoj slučaj zaključila jadno i nemušto i da nije ni približno dokazala svoje tvrdnje. „Microsoftov” Web sajt je sutradan objavio „izveštaj” iz Vašingtona (izgleda kao nezavisni agencijski članak, iako ga je pisala „Microsoftova” služba za propagandu) u kome se kaže da je već prvi svedok odbrane, profesor ekonomije čuvenog Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) Ričard Šmalensi, potpuno razobličio osnovne postavke države.

Ovakvi propagandni potezi uobičajeni su u američkom sudstvu. Praksa je pokazala da se uticajem na javno mnjenje i potencijalne svedoke i porotnike u mnogome određuje ishod suđenja. Oslobađajuća presuda u slučaju surovog dvostrukog ubice O Džej Simpsona i smanjena kazna Luizi Vudvord, britanskoj dadilji koja je ubila bebu besomučno je tresući, direktan su rezultat veštog advokatskog manipulisanja javnošću.

Međutim, u ovom slučaju nema porote, javnost se ništa ne pita, a sudija je, bar do sada, pokazao da se ne pali na teatralnost van sudnice.

Njega je najviše impresioniralo izlaganje poslednjeg svedoka u korist države, Franklina Fišera, takođe profesora ekonomije sa MIT-a, koji je nedvosmisleno pokazao kako je ponašanje „Microsofta” dovelo do smanjenja mogućnosti izbora i povećanja cena u softverskoj industriji.

Napad „Microsoftovih” advokata tek je počeo. Očekuje se da će svakog bivšeg svedoka u korist države pokušati da iseckaju na rezance i da će dovesti plejadu čuvenih stručnjaka koji će svesrdno braniti „Microsoft”. Ukoliko bilo koji od njih bude bio ubedljiv kao profesor Fišer, moguće je da će se tok suđenja, koji je do sada bio porazan za odbranu, okrenuti u „Microsoftovu” korist.

Berzanski blues

Problemi „Microsofta”, međutim, nastavljaju da se umnožavaju i van ovog slučaja.

„Microsoft” je prvo teško pogodila naredba suda da revidira kôd Windowsa 98 kako bi bio u skladu sa originalnim Sunovim Java kodom, a sada bivši revizor „Microsofta” Čarli Pancerevski, koji je bio prisiljen da 1996. godine da ostavku, priznaje da je „Microsoft” redovno podešavao finansijske knjige tako da budu u skladu sa očekivanjima analitičara sa Volstrita.

Podudaranje sa mišljenjem ovih analitičara od izuzetne je važnosti za cenu akcija. Ukoliko firma ostvari profit koji je za samo 1/8 centa po izdatoj akciji manji od očekivanja analitičara, cena akcije može da padne preko noći i za desetak posto. I obratno, ako se očekivanja premaše, vrednost akcija može naglo da skoči.

Američka državna agencija Securities and Exchange Commission (SEC), koja nadgleda poslovanje na berzi i koja ima ogromnu moć, počela je da istražuje ovaj slučaj.

„Microsoft” nije jedini sa berzanskim problemima. Mnogi analitičari predviđaju krah akcija Internet firmi u 1999. godini.

Do sada su se analitičari zadovoljavali rastom prometa Internet firmi, bez obzira što je bio praćen gubicima. Računalo se da se u prvim godinama više ulaže nego zarađuje, kako bi se obezbedila dobra i dugoročna zarada u budućnosti.

Te prve godine su sada prošle. Ugledni časopis „Red Harring” koji se bavi investicijama u januarskom broju predviđa da će jedino „America OnLine” i „Yahoo” održati cenu akcija, pošto su jedino oni profitabilni. Poznata imena kao što su „Amazon”, „Lycos” i „Excite”, mogu da u 1999. godini izgube i do 90 odsto vrednosti.

Možda upravo zbog toga, najveći broj Internet firmi gleda da se pridruži većim i jačim kompjuterskim firmama, gde će profitabilnost celine lako sakriti finansijski neuspeh Internet dela. SEC je objavio da je u 1998. godini došlo do 1.845 spajanja tehnoloških firmi, pri čemu je 418 milijardi dolara vrednosti akcija promenilo vlasnike.

Bil kao Internet zvezda

Naravno, glavna tema razgovora ovih dana je suđenje američkom predsedniku. Dok ovo pišem, ishod je neizvestan. Čak se ne zna ni da li će biti saslušavani svedoci ili će se glasati samo na osnovu izlaganja advokata obe strane.

Javna TV mreža „C-Span 2”, koja inače uživo prenosi zasadanja Senata, učinila je isto i na Internetu (www.c-span.org/watch/cspan2.htm). Takođe gotovo uživo, mogu se čitati izveštaji na strani Asošijeted presa (www.newsday.com/ap/washingt.htm), a „Congressional Quarterly” omogućava američkim građanima da provere kako je njihov predstavnik glasao na pojedine rezolucije (www.pathfinder.com/CQ).

Za one koji žele da se podsete predsednikovog licemerja, britanski BBC je na svom sajtu sačuvao čuveni govor u kome je predsednik mašući prstom rekao kako nije imao seksualni odnos sa „onom ženetinom” (news.bbc.co.uk/olmedia/50000/video/_50772_clinton_vi.ram).

„Real Networks” na svom sajtu ima spisak svih koji u bilo kom obimu prenose proces koristeći Real tehnologiju (www.real.com/realguide/special/impeach/).

Američka advokatska komora postavila je stranu koja objašnjava pravnu pozadinu celog procesa (www.abanet.org/publiced/impeach2.html).

Međutim, tehnološki je najinteresantniji proizvod firme „Virage” koji indeksira video snimke i omogućuje pretragu video materijala po ključnim rečima. To omogućuje da se iz nekoliko sati dosadnog daveža izvuku interesantni pasusi koji se zatim mogu prikazati širokom gledalištu.

Na Internetu je tehnologiju prvi primenio CNN na snimku svedočenja Bila Gejtsa (www.cnn.com/TECH/computing/video/gates), ali je gospodin predsednik svojim izlaganjima pred Velikom porotom najzaslužniji za popularizovanje tehnologije koja se može pogledati na video.altavista.com.


Compaq prelazi na Linux
„Microsoft” je izgleda odlučio da i bez odluke suda sam sebe ukine
Ponovo pomeranje datuma puštanja u prodaju Windowsa 2000 (Windows NT 5.0 Server) za „posle 2000. godine” nagoveštava da aroganciji, greškama i lošim odlukama „Microsofta” nema kraja.
Iako su analitičari još 1997. godine upozoravali da će „Microsoft” jako teško moći da integriše ActiveDirectory i 64-bitnu podršku u kod zasnovan na NT 4.0 i da bi sa pisanjem koda za Windows 2000 trebalo početi od nule, „Microsoft” je takva upozorenja nonšalanto odbacio.
ActiveDirectory je od izuzetnog značaja, pošto bez njega velike firme ne mogu da centralno kontrolišu korisničke privilegije i fajlove na mrežama od više hiljada korisnika. Bez njega, nijedna značajna firma, na koje „Microsoft” računa kao na glavne korisnike, neće usvojiti Windows 2000 kao platformu.
Iz „Microsofta” je upravo pristigla vest da u kodu za Windows 2000 ima problema upravo sa ActiveDirectory i 64-bitnom podrškom, ali i sa IntelliMirror tehnologijom i podrškom za najnovije „Intelove” procesore.
Od saznanja da Windows 2000 kasni nije prošlo ni nekoliko sati, a „Compaq”, najveći proizvođač računara na svetu, je objavio da je ušao u sporazum sa firmom „Red Hat” da na svoje servere ubuduće instalira Linux i da za njega pruži tehničku podršku svojim klijentima 24 sati dnevno, 365 dana u godini.
„Compaq” je i do sada nudio Linux na svojim serverima, ali samo na poseban zahtev korisnika i bez podrške. Sada Linux postaje glavni nosilac server sistema za velike firme.
„Red Hat” je sličan sporazum napravio prošlog meseca sa firmom „Gateway 2000”, a u toku su razgovori i sa IBM-om.
Ukoliko „Microsoft” i uspe da ugradi u Windows 2000 sve ono što je obećao, može da bude prekasno. Tržište ne čeka nikoga, pa makar to bio i gigant iz Redmonda. NT će izgleda ostati ono što je i danas: sistem na periferiji mreže koji se koristi za manje kritične operacije.
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama