PHONE ZONE
Hewlett-Packard iPaq 6340
Telefoniranje a la HP
Petar MARINKOVIĆ
1. mart 2005.

Operativni sistem: Microsoft Windows Mobile 2003
Ostalo: procesor Texas Instruments OMAP 1510, memorija od 64 MB i 22 MB iPaq File Store, Ekran QVGA (320 x 240), baterija 1800 mAh, infrared, bluetooth i wireless
U septembru sada već davne 2002. godine na tržištu se pojavio mobilni telefon Sony Ericsson p800, prvi uređaj koji je, pored već standardnih funkcija vezanih za razgovor i slanje kratkih tekstualnih poruka, imao i funkcije PDA uređaja. Oko mesec dana posle ovog događaja, HP se oglasio i najavio svoj PocketPC telefon, uređaj koji će u sebi da objedini mobilni telefon i PDA zasnovan na Microsoftovom operativnom sistemu, Windows Mobile. Posle dosta odlaganja, menjanja imena ovog projekta, kao i raznih prototipa, ovaj uređaj se pojavio tokom jeseni prošle godine, a u naše krajeve je stigao krajem 2004. godine.

Kada neka kompanija ovako pompezno najavi neki svoj uređaj, obično su tu i pojedinci koji unapred naruče svoj primerak ili ga čekaju, a dok im uređaj ne dospe u ruke, svojim rođacima, prijateljima i komšijama na sav glas pričaju kako će njihov budući PDA ili mobilni telefon imati izuzetne performanse, bateriju s dugim vekom trajanja, kameru ili nešto četvrto. Da li je ova grupa ljudi ostala izneverena ili je HP još jednom opravdao očekivanja i napravio dobar uređaj?

Kutija u kojoj nam je stigao uređaj veoma je slična onoj od iPaq hx4700 modela iz prethodnog broja, ali je bogatija sadržajem. Pored samog uređaja i baterije, tu su još punjač, USB stalak za povezivanje s računarom, sav potreban softver i dokumentacija, ali i mala tastatura koja se kači s donje strane uređaja, handsfree slušalice i mikrofon, kao i kožna torbica koju možete zakačiti za kaiš.

Model iPaq 6340 je, možemo slobodno reći, idealnih dimenzija za jedan PDA uređaj. Dimenzije su mu 119 x 75 x 18,7 mm. Za razliku od hx4700, ovo HP-ovo „čedo” je sive boje, a konektori sa strane su mu zaštićeni crnom gumom koja obezbeđuje sigurnije držanje uređaja. Kvalitet izrade je na visokom nivou i zaslužuje naše pohvale. Ispod ekrana se nalaze četiri tastera, po dva s obe strane četvorosmernog kursora. S leve strane se nalazi taster Contacts, kao i taster za prihvatanje poziva, dok se s desne nalaze tasteri za odbijanje poziva i Inbox taster. Iznad ekrana sa desne strane se nalaze tri svetleće lampice, kao i taster za paljenje uređaja. Prva lampica je zadužena za GSM/GPRS, druga za Bluetooth, a treća za Wireless. S leve strane ovog iPaqa nalazi se 3,5 mm audio-konektor na koji možete nakačiti handsfree ili obične slušalice, kao i taster za snimanje glasa, dok se s desne strane nalaze tasteri za povećavanje odnosno smanjivanje jačine zvuka i slot za Secure Digital kartice. Compact Flash slot je izostao kod ovog aparata. Naravno, kao i kod svih PDA uređaja, svim tasterima se mogu menjati funkcije.

Kao telefon, ovaj uređaj se pokazao savršeno. Ležište za SIM karticu se nalazi ispod baterije, sa zadnje strane uređaja. Pošto ubacite karticu i upalite aparat, iPaq 6340 će vas upitati da odaberete državu, kao i mobilnog operatera. Naravno, kao i nebrojeno puta do sada, naše države i naših provajdera mobilnih usluga nema, ali ta dva polja možete jednostavno ostaviti prazna i sami podesiti setovanja za GPRS i MMS. Za to vam neće biti potrebno više od minut-dva, taj postupak je maksimalno pojednostavljen i dosta je lakši od istih podešavanja na drugim mobilnim telefonima. Zvuk je veoma glasan i čist, a kao melodiju možete staviti vaš WMA ili WAV zvuk po izboru. Naravno, logično je što se tu našao WMA format umesto popularnog MP3-a jer je WMA Microsoftov format i time Microsoft želi da natera svoje korisnike da zaobiđu MP3 format. Broj SMS i MMS poruka u vašem sandučetu nije ograničen, a kucanje poruka značajno olakšava tastaturica koja dolazi uz ovaj uređaj. Kontakti su odlično urađeni, a pored telefona neke osobe možete dodati i različite adrese, e-mail, rođendan i još mnogo toga. Kao i kod svakog mobilnog telefona, i ovde su prisutni profili, u zavisnosti od toga gde i kada se nalazite. Handsfree slušalice koje dolaze u paketu su se odlično pokazale, ali je za pravo uživanje preporučljivo da nabavite neki Bluetooth handsfree i uživate u čarima bežičnog povezivanja jer je cena ovakvih pomagala „opasno” pala. Sve u svemu, čista desetka za hp6340 kao mobilni telefon.

Što se tiče PDA mogućnosti, ni one nisu za potcenjivanje. Uređaj pokreće Texas Instruments procesor OMAP 1510 na 168 MHz. Nekome će ova frekvencija procesora izgledati smešno, naročito ako ste u prošlom broju čitali o modelu hx4700 koji ima procesor na 624 MHz. Ali, kao i kod desktop računara, radna frekvencija nije jedini faktor koji utiče na performanse. Ovaj uređaj se odlično snašao u obradi teksta i u radu s tabelama, surfovanju Internetom ili ćaskanju na IRC-u i ostalim instant-chat klijentima. Takođe, puštao je glatko i DivX, u rezoluciji od 320 x 240 tačaka, te možemo reći da je HP napravio pravi potez time što je u iPaq 6340 stavio procesor manje brzine koji više štedi bateriju.

Uređaj ima 64 MB memorije, od kojih je 55 MB ostavljeno korisniku da u njih instalira programe ili smešta svoje fajlove. Pored ovih 55 MB, aparat ima i 22 MB iPaq File Store memorije koja se ne briše pri potpunom pražnjenju baterije. Naravno, memoriju je moguće proširiti kupovinom neke SD kartice.

Ekran QVGA (320 x 240) rezolucije nas nije baš oduševio. Prosečnog je kvaliteta, a boje su isprane. Naročito je loš prikaz bele boje, koja više liči na žutu. Moguće je i da se ova anomalija nalazi samo na uređaju koji smo mi testirali. Baterija koja dolazi uz uređaj je kapaciteta 1800 mAh i uz telefoniranje od nekoliko sati i neko minimalno korišćenje PDA funkcija može da izdrži dva dana, a ako samo telefonirate i šaljete poruke, uređaj će raditi tri dana bez problema.

Od načina za bežično povezivanje s drugim uređajima tu su Infrared, Bluetooth i Wireless. O njima je već više puta bilo reči i dovoljno je da kažemo da nas HP ni ovog puta nije izneverio. Za bežične konekcije je zadužen program po imenu iPaq Wireless preko kojeg se uključuje/isključuje i podešava svaka od konekcija zasebno. Savetujemo vam da obavezno isključite Bluetooth i Wireless kad ih ne koristite jer su oni jedni od najvećih potrošača baterije.

Što se tiče operativnog sistema, uređaj pokreće Windows Mobile 2003. On nema opciju za rotaciju ekrana, ali nema nekih drugih značajnih nedostataka u odnosu na svog mlađeg brata. Pored standardnih Worda, Excela, ClearVue PDF i Presentation programa, tu su još Microsoft Reader preko kojeg možete skinuti e-knjige i aplikacija s jednostavnim imenom Phone koja je zadužena za rad s mobilnom telefonijom. Program čuva poslednjih 20 brojeva koji su vas zvali, kao i isti broj brojeva koje ste vi zvali ili propuštenih poziva. Takođe, u direktnoj je vezi s kontaktima, pa tako vrlo brzo možete okrenuti željeni telefon, bez potrebe za čeprkanjem po vašim brojnim kontaktima.

Čisto da napomenemo, pored modela 6340 postoji i model 6315 koji ima digitalnu kameru koja pravi fotografije u rezoluciji 640 x 480 i snima video u rezoluciji 320 x 240.

Dakle, ako želite PDA i telefon u jednom uređaju, a ne smeta vam lošiji ekran, slabiji procesor i manjak memorije, ovaj uređaj je definitivno za vas jer je prilično brži i bolje je izrade od sličnih rešenja koja se mogu naći na tržištu (Sony Ericsson p910i, Nokia 9500/9300). Ali, ako se dvoumite da li da kupite neki ovakav uređaj ili da se odlučite za kombinaciju PDA uređaja i zasebnog mobilnog telefona, mi bismo vam savetovali da se odlučite za drugu kombinaciju. Zašto? Prvenstveno zbog toga što je HP iPaq 6340 veoma skup uređaj (cena je oko 600 evra), a za taj novac možete uzeti brži i bolji PocketPC ili Palm uređaj i sasvim solidan telefon koji ima Bluetooth/GPRS, kameru i ekran u boji. Izbor je na vama.


Vrsta:
smartphone
Proizvođač:
Hewlett-Packard
Kontakt:
ComTrade
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama